Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

W czym przechowywać przyprawy? 5 pomysłów na przechowywanie przypraw

Trudno wyobrazić sobie kuchnię bez przypraw! To właśnie one nadają ostatecznego smaku każdej potrawie. Jednak przechowywanie przypraw, szczególnie jeśli jest ich sporo, w wielu domach jest dość problematyczne. W czym przechowywać przyprawy, by zawsze mieć je pod ręką, a jednocześnie zachować porządek w kuchni? Podpowiadamy 5 sprawdzonych pomysłów!

1. Organizer na przyprawy

Podstawowym sposobem na przechowywanie przypraw w torebkach są specjalne organizery. To zazwyczaj przezroczyste lub kolorowe pojemniki, przeważnie plastikowe, z kilkoma przegródkami, które oddzielają od siebie torebki. W przyprawnikach możesz również przechowywać słoiczki. Dla ułatwienia znalezienia konkretnej przyprawy, bez konieczności przeglądania wszystkich, torebki warto zamknąć specjalnymi, opisanymi klipsami. Ma to przy okazji dodatkową funkcję: zamknięte przyprawy tak szybko nie zwietrzeją.

Przechowywanie przypraw w ten sposób ma swoje zalety i wady. Takie rozwiązanie ułatwia przede wszystkim organizację szuflady z przyprawami. Torebki nie „latają” po niej luzem, tylko stoją w pojemniku. Dzięki temu przyprawy nie przewracają i nie rozsypują się, łatwo je również przeglądać i wyciągać. Jednak takie przechowywanie przypraw w kuchni nie chroni ich przed wilgocią czy molami.

Jako organizer na przyprawy możesz również wykorzystać niewielkie wiklinowe lub rattanowe koszyczki. Będą dodatkowo piękną ozdobą, zwłaszcza jeśli przyprawy przechowujesz na blacie, a nie w szafce czy szufladzie.

2. Słoiczki na przyprawy

Kolejny pomysł na przechowywanie przypraw to niewielkie, szklane i przezroczyste słoiczki. Wypełnione kolorową zawartością będą stanowić piękną ozdobę każdej kuchni. Najlepiej będzie, jeśli wszystkie słoiczki będą tej samej wielkości i o tym samym kształcie.

To również świetny pomysł na przechowywanie przypraw w szufladzie. Słoiczki będą stać stabilnie i nie będą się przewracać przy otwieraniu i zamykaniu szuflady. Nie przewrócą się także na stole. Dla zachowania jeszcze większego porządku możesz włożyć je w przybornik na przyprawy. Aby mieć pewność, że będą do niego pasować, najlepiej zaopatrzyć się w komplet: słoiczki + przybornik.

Słoiczki to sposób na przechowywanie przypraw, który poza bardzo estetycznym wyglądem i praktycznością, ma jeszcze jedną zaletę. Szczelne zamknięcie chroni przyprawy przed wilgocią, molami i innymi szkodnikami, które lubią żerować w kuchni i częstować się naszym jedzeniem. Stojaki na słoiczki mogą być różne: stojące lub do zawieszenia na ścianę, okrągłe, prostokątne lub na kółkach.

3. Ceramiczne pojemniki na przyprawy

Ciekawą i równie praktyczną alternatywą dla słoiczków są ceramiczne pojemniczki. Dzięki nim organizacja przypraw w kuchni będzie równie łatwa i przyjemna. Ceramiczne pojemniki do przechowywania przypraw będą wyglądać rewelacyjnie w każdej kuchni, przede wszystkim zaś urządzonej w klasycznym lub rustykalnym stylu. Ceramiczne słoiczki kojarzą się z ciepłem babcinej kuchni.

Jak przechowywać takie pojemniczki? Najlepszym rozwiązaniem będą specjalne półki na przyprawy – stawiane na stole, wieszane na ścianie czy też wkładane do szafek lub szuflad. Ceramiczne pojemniki będą również wyglądać świetnie w kwadratowym lub prostokątnym pojemniczku: drewnianej skrzynce lub koszyczku z naturalnego materiału. Podobnie jak w przypadku słoiczków, przyprawy w ceramicznych pojemnikach dłużej zachowują świeżość i są chronione przed wilgocią oraz niepożądanymi gośćmi w postaci moli, rybików i innych insektów.

Dzięki nim będziesz mieć idealny porządek z przyprawami i to w doskonałym stylu. Możesz kupić słoiczki z już wygrawerowanym podpisem (z nazwą przyprawy) lub opisać je samodzielnie.

4. Półki na przyprawy

W każdym domu system przechowywania przypraw jest różny, ze względu na powierzchnię kuchni i blatu roboczego, osobiste preferencje i to, jak często są używane. Półki na przyprawy to pomysł, który sprawdzi się w każdej kuchni, bez względu na powyższe. Wybór jest ogromny: od najprostszych, małych, drewnianych lub metalowych konstrukcji, po całe systemy półek wsuwanych do szafek lub na kółkach.

Jeśli masz dość duży stół, to stojące półeczki będą jego ozdobą. W mniejszej kuchni świetnie sprawdzą się półki zawieszane na ścianie. Możesz na nich bez obaw poustawiać słoiczki i pojemniki ceramiczne, a nawet koszyczki z torebkami – wedle uznania.

5. Pojemniki na sól i pieprz

Sól i pieprz to najczęściej używane przyprawy, obecne w każdym domu. Z tego względu warto zaopatrzyć się w osobne pojemniki do ich przechowywania. Najczęściej są to komplety dwóch niewielkich pojemniczków, zwykle podpisanych, często w komplecie z podstawką. Dzięki nim sól i pieprz zawsze będziesz mieć pod ręką, a stół zyska dodatkową, niebanalną ozdobę.

Pomysłów na to, jak przechowywać przyprawy jest sporo. Dobre będzie każde rozwiązanie, dzięki któremu będziesz mieć do nich łatwy dostęp i które zapobiegnie wysypywaniu się ich i wietrzeniu. W czym przechowywać przyprawy? Słoiczki i pojemniki ceramiczne sprawdzą się najlepiej w dużej kuchni, w której możesz ustawić je na stole lub na półeczce. Organizer na przyprawy lub koszyczek będą zaś idealne dla tych, którzy nie chcą eksponować przypraw i wolą przechowywać je w torebkach.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Dołącz do newslettera i nie przegap okazji!

  • Informacje o promocjach
  • Aktualności w ofercie
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności