Rybiki w domu – jak pozbyć się rybików?

Rybiki mieszkają w wilgotnych łazienkach i zakamarkach kuchni. Chociaż nie są groźne, to trudno uznać je za najmilszych lokatorów. Na szczęście na rybiki w domu jest kilka sprawdzonych sposobów. Możesz skorzystać zarówno ze środków chemicznych, jak i domowych metod znanych od lat. Zobacz, jak pozbyć się rybików raz na zawsze!

rybik cukrowy w łazience

Jak pozbyć się rybików? Rozpoznaj wroga

Rybik to insekt, którego wyróżnia charakterystyczny wygląd. Można go bardzo łatwo poznać po podłużnym kształcie i srebrnych łuskach, a także po bardzo długich czułkach. Wilgotniak jest niezwykle szybki i zwinny, a jego sposób poruszania się przypomina rybę. Spotkasz go w miejscach ciepłych, wilgotnych i ciemnych. Zazwyczaj żyje w łazienkach – w wannach i kabinach prysznicowych. Zauważysz go także w piwnicach, piekarnikach, szafkach kuchennych, spiżarniach i na strychach.

rybik
Źródło: shutterstock

Skąd się biorą rybiki w domu?

Wilgotniaki w domu to powszechny problem. Rybiki występują na wszystkich szerokościach geograficznych (z wyjątkiem Arktyki i Antarktydy). Naukowcy uważają, że ich pierwszym domem były tropiki, a do Europy przywędrowały wraz z jednym z transportów ziarna. Rybiki do domu czy mieszkania przyciągają resztki jedzenia w posadzkach, wnękach czy zakamarkach. Żywią się głównie pokarmami zawierającymi skrobię (cukier), ale są w stanie zjeść też papier, ryż, mąkę, kaszę czy resztki innych owadów.

Sposoby na rybiki

Rybiki cukrowe to robaki, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla człowieka – nie roznoszą chorób, nie gryzą. Mogą jednak niszczyć wyroby ze skóry, wełny czy książki. Są też niehigieniczne i nieestetyczne. To dlatego warto poznać sposoby na rybiki i zastosować je zaraz jak tylko zobaczysz srebrne robaczki w łazience czy kuchni. Zastanawiając się, jak wytępić rybiki, na początek dobrze jest zastosować te najbardziej ekologiczne i najmniej inwazyjne rozwiązania.

rybiki w domu

Jak pozbyć się rybików? Ekologiczne rozwiązania naszych babć

Ekologiczne i ekonomiczne sposoby na rybiki to rozwiązania stosowane już przez nasze babcie. Pozwolą one pozbyć się wilgotniaków z domu bez względu na to, czy zagościły one w łazience, kuchni czy na strychu. Proponowane sposoby są łatwe w zastosowaniu i nie tylko pozwolą pozbyć się robaków, ale i zapobiec nawrotowi inwazji rybików.

Jak wytępić rybiki? Zmniejsz wilgotność

Rybiki cukrowe uciekną z mieszkania, jeśli zmniejszysz wilgotność w pomieszczeniach. Woda jest bowiem niezbędna do ich przetrwania. Aby pozbyć się robaków, należy regularnie wietrzyć wszystkie miejsca, gdzie one występują. Obowiązkowe jest wietrzenie łazienki po kąpieli, gdy wilgoci jest najwięcej. Należy również usunąć źródła wody poprzez naprawienie lub wymienienie nieszczelnych zaworów. Przy pozbywaniu się wilgoci wskazane jest zainstalowanie wentylatora oraz stosowanie w kuchni i łazience pochłaniaczy wilgoci, np. woreczków z żelem krzemionkowym.

rybiki w łazience

Co na rybiki: porządek, porządek, porządek

Wilgotniaki w domu żywią się wszelkiego rodzaju odpadkami. Aby zmniejszyć ich żywotność oraz ograniczyć namnażanie się, trzeba więc po prostu zachować w domu porządek. Produkty takie jak cukier, mąka czy kasze najlepiej przechowywać w szczelnych pojemnikach. Szerokie szczeliny i szpary uszczelnij gipsem lub silikonem. W łazience ogranicz też liczbę przechowywanych kosmetyków, nie magazynuj brudnego prania, a płytki przecieraj wodą z octem lub domestosem. Regularnie i dokładne sprzątanie pozbawi rybiki pożywienia oraz miejsc na kryjówkę.

Jak zwalczyć rybki? Temperaturą i światłem

Rybiki cukrowe nie lubią ani wysokiej temperatury, ani światła. Owady te najlepiej rozwijają się w temperaturze 21-26°C, dlatego najlepiej, jeśli w pomieszczeniach temperatura będzie niższa lub wyższa. Dobrze jest też zadbać o doświetlenie miejsc, gdzie przebywają rybiki, dzięki temu zmusi się je do opuszczenia bezpiecznej kryjówki.

rybiki w kuchni

Naturalne środki na rybiki

Chcąc skutecznie pozbyć się rybików z łazienki, należy pamiętać, że bez pożywienia są one w stanie przetrwać nawet rok. Oznacza to, że nawet dokładne posprzątanie domu, wietrzenie, pozbycie się wilgoci i wyregulowanie temperatury może nie pomóc w pozbyciu się insektów. W takiej sytuacji warto sięgać po lawendę, sok z cytryny lub skorzystać z mocy ziół i ostrych przypraw. Jak wszystkie robaki, rybiki nie przepadają za tymi zapachami.

Sokiem z cytryny przeciera się płytki i ceramikę łazienkową, lawendę umieszcza w szafkach, a rozmaryn, wrotycz balsamiczny czy cynamon wykorzystuje do ochrony produktów spożywczych w szafkach i spiżarniach. Naturalnym sposobem na rybiki w domu jest też kwas borowy. Przecieraj nim gres albo zrób pułapkę, mieszając go z cukrem pudrem. Taka pułapka uszkadza pancerz rybików, a kiedy ją zjedzą, truje. Nie należy jej jednak stosować, kiedy w domu ma się zwierzęta lub małe dzieci – kwas borowy jest szkodliwy również dla człowieka i domowych pupili.

Jak zwalczyć rybiki chemią?

Kiedy naturalne i ekologiczne sposoby na rybiki nie pomagają, pora sięgnąć po chemię. Środki owadobójcze do zwalczania rybików to przede wszystkim gotowe pułapki. Są one łatwe w użyciu i skuteczne – wystarczy je tylko ustawić w miejscu zamieszkania rybików cukrowych. Alternatywą są uniwersalne płyny owadobójcze do rozpylania.

Rybiki cukrowe to zmora zarówno mieszkań w starym, jak i nowym budownictwie. Nic dziwnego, że zauważając małe, srebrne robaczki w szafkach kuchennych, w pobliżu rur wodociągowych i zlewu, pod wanną czy kabiną prysznicową, chcesz jak najszybciej się ich pozbyć. Dzięki naszym sprawdzonym sposobom na rybiki zrobisz to raz a dobrze!

A jak pozbyć się muszek owocówek? Sprawdź >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów