🥳 Urodzinowa promocja Bonami! Z kodem rabatowym -15% na wszystko!
Sprawdź
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

10 ciekawostek o Black Friday, których wcześniej nie znałeś

Black Friday wzbudza wiele emocji i co roku jest na ustach wszystkich, którzy planują zrobić zakupy w atrakcyjnych cenach. Chcąc umilić Ci oczekiwanie na to największe święto wyprzedaży w 2021 roku, przygotowaliśmy 10 ciekawostek o Black Friday. Jesteśmy przekonani, że przynajmniej kilka z nich będzie dla Ciebie nowością. Zaczynamy!

1. Pochodzenie nazwy Black Friday

Istnieje wiele teorii dotyczących powstania nazwy Black Friday. Najbardziej popularna jest jednak ta związania z idiomem „to be in the black”, którym określane były sklepy odnoszące zyski w danym okresie. Skąd czerń w tym wyrażeniu? Sprzedawcy, podsumowując dzień sprzedaży, kolorem czarnym wpisywali w księgach zyski. Czerwony kolor był natomiast zarezerwowany dla oznaczania strat.

Dowiedz się więcej: Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku

2. Nieporozumienia na tle rasowym

W niektórych krajach, w celu uniknięcia nieporozumień na tle rasowym, nazwa Black Friday jest modyfikowana. Zamiennie używane są określenia takie jak „legendarny piątek” czy „bajeczny piątek”.

3. Największy ruch? Nie w Black Friday

Wbrew pozorom Black Friday w Polsce nie jest dniem, w którym ruch w sklepach jest najwyższy. U nas największy ruch notuje się w ostatnią sobotę przed Bożym Narodzeniem, natomiast w USA to właśnie Black Friday jest dniem generującym największe zyski.

4. Rekord kupujących

Dotychczas rekordowym rokiem pod względem kupujących oraz wydanych sum w Ameryce był rok 2012. To właśnie wtedy z wyprzedaży, jakie przyniósł Black Friday, skorzystało aż 89 milionów osób. Podczas całego weekendu rozpoczętego przez Czarny Piątek zakupy zrobiło 247 milionów Amerykanów, a zyski wyniosły około 60 miliardów dolarów!

Sprawdź: Jakie fotele wybrać w Black Friday 2021? Sprawdź fotele gamingowe i wypoczynkowe z wyprzedaży

Narożnik w kształcie U • FRAY PLUS • z funkcją spania/kolory do wyboru

Narożnik w kształcie U • FRAY PLUS • z funkcją spania/kolory do wyboru

2750 zł 3350 zł
SELSEY Narożnik z funkcją spania Amarga niebieska tkanina łatwoczyszcząca

SELSEY Narożnik z funkcją spania Amarga niebieska tkanina łatwoczyszcząca

1439 zł 1659 zł
(II. jakość) Błękitna sofa z podnóżkiem Bobochic Paris Luna

(II. jakość) Błękitna sofa z podnóżkiem Bobochic Paris Luna

2299 zł 3190 zł
Rozkładana sofa modułowa niebieska tkanina - Lanpara 4Q

Rozkładana sofa modułowa niebieska tkanina - Lanpara 4Q

2858 zł 3998 zł

5. Walka o towary

Black Friday, oprócz tego, że jest radosnym dniem pełnym udanych zakupów, ma również ciemniejszą stronę. Wśród czatujących na największe promocje osób nierzadko dochodzi do aktów przemocy i wypadków. Mimo że nad bezpieczeństwem kupujących od lat czuwają siły bezpieczeństwa, to w 2008 roku miał miejsce pierwszy śmiertelny przypadek spowodowany bezpośrednio tłumami okupującymi sklepy w Black Friday. Setki osób, które wyczekiwały na otwarcie sklepu, stratowały wtedy 34-letniego pracownika.

Odnotowany został również przypadek strzelaniny w kolejce pod sklepem z zabawkami, w wyniku której zmarły dwie osoby.

6. Im wcześniej, tym lepiej?

W Czarny Piątek sklepy często otwierają się o 6 rano, jednak z roku na rok sprzedawcy coraz bardziej przesuwają godzinę otwarcia. Niektóre sklepy otwierają się już o 4 rano, o północy, czy nawet o 20:00 dnia poprzedniego! W kilku stanach zabroniono takich praktyk i wprowadzono zakaz otwierania sklepów wielkopowierzchniowych i dużych domów towarowych w Święto Dziękczynienia, zachęcając do spędzenia tego czasu z rodziną.

7. Co kupujemy najchętniej?

Czarny Piątek to dzień, w którym wiele branż oferuje swoim klientom znaczne rabaty. Okazuje się jednak, że konsumenci najchętniej korzystają z wyprzedaży, kupując zabawki, ubrania, kosmetyki, elektronikę i artykuły do wnętrz, m.in. meble na Black Week i dekoracje.

8. Mokra robota

Black Friday to dla kupujących święto wyprzedaży, dla sprzedających obietnica dużych obrotów, a dla pracowników sklepów… cóż, masa pracy. Okazuje się jednak, że nie tylko dla nich! W Czarny Piątek pełne ręce roboty mają również… hydraulicy, którzy znacznie częściej niż zwykle wzywani są do napraw kanalizacji w obleganych centrach handlowych.

9. Cyber Poniedziałek – przyjaciel czy wróg?

Cyber Poniedziałek, czyli pierwszy poniedziałek tuż po Czarnym Weekendzie, to dzień, w którym przewidziane są promocje i wyprzedaże w sklepach internetowych. Święto to jest jednak dużo młodsze niż Black Friday – zostało wymyślone przez ekspertów do spraw marketingu i ma na celu przedłużenie zakupowego szaleństwa.

Czy ten dzień stanowi konkurencję dla Czarnego Piątku? Nic na to nie zapowiada – Black Friday obejmuje zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe, a wiele osób nawet nie słyszało o Cyber Poniedziałku.

10. Na lekkim rauszu

Szacuje się, że aż 12% osób robiących zakupy podczas wyprzedaży w Black Friday znajduje się pod wpływem alkoholu. Jakby już same piorunujące przeceny wystarczająco nie przyprawiały o zawrót głowy...

Zobacz: Jakie narożniki kupić w Black Friday 2021? Wybierz najlepsze narożniki z wyprzedaży

Dywan Karair jutowy 120x170cm

Dywan Karair jutowy 120x170cm

269 zł 339 zł
NORDAL DYWAN PEARL OKRĄGŁY  śr 140 cm

NORDAL DYWAN PEARL OKRĄGŁY śr 140 cm

630 zł 788 zł
DYWAN Z JUTY OKRAGŁY MADAM STOLTZ śr.120 cm

DYWAN Z JUTY OKRAGŁY MADAM STOLTZ śr.120 cm

310 zł 620 zł
Dywan Luna Beige śr 200 Handmade Collection

Dywan Luna Beige śr 200 Handmade Collection

1999 zł 2109 zł

Jak widać, Black Friday jest pełen niespodzianek! Które ciekawostki o Czarnym Piątku były dla Ciebie zupełną nowością, a o których już kiedyś słyszałeś?


Inne artykuły w tej kategorii