Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Black Week 2022

Black Friday – jak kupować, żeby nie dać się oszukać?

Black Friday to świetna okazja do zakupów wyposażenia wnętrza, które już dawno powinny być skompletowane. Ten listopadowy dzień (a właściwie tydzień, bo większość sklepów organizuje Black Week) może jednak sprawić, że na moment zapomnimy o zdrowym rozsądku. W optymistycznym scenariuszu kupimy o kilka rzeczy za dużo, w pesymistycznym – padniemy ofiarą oszustwa. Dziś podpowiadamy więc, jak kupować rozsądnie i jak nie dać się oszukać w Black Friday w 2022 roku.

Na co warto uważać podczas zakupów w Black Friday 2022?

Tak, jak kupujący czasem tracą głowę podczas wyprzedaży na Black Friday, również sprzedawcy odrzucają na bok zdrowy rozsądek i próbują zarobić jak najwięcej, często stosując nieuczciwe praktyki. Jak kupować w Black Friday 2022? Zwracaj uwagę na podejrzane działania sprzedawców.

  • Żonglerka cenami. Oszustwa w Black Friday najczęściej spotykają osoby, które kupują szybko, pod wpływem impulsu i nie sprawdzają cen przed rabatami. Nieuczciwi sprzedawcy chętnie to wykorzystują i podnoszą ceny przed dniem wyprzedaży, by później sztucznie obniżyć je do pierwotnej kwoty.
  • Niejasne naliczanie rabatów. Sprzedawcy często finalnie naliczają niższe rabaty niż te zadeklarowane na krzykliwych banerach.
  • Różne ceny na metce i przy kasie. Ten częsty manewr dotyczy wyłącznie zakupów stacjonarnych i najczęściej sklepów, do których kupujący nie przychodzą po jedną, a po kilkanaście czy kilkadziesiąt rzeczy. Nieścisłości w naliczanych cenach przy dużej kwocie dużo częściej bywają przeoczone.
SELSEY Zestaw dwóch stolików kawowych okrągłych Birgita dąb

SELSEY Zestaw dwóch stolików kawowych okrągłych Birgita dąb

499 zł 639 zł
SELSEY Stolik kawowy rozkładany Fossans orzech

SELSEY Stolik kawowy rozkładany Fossans orzech

929 zł 1049 zł
SELSEY Zestaw 2 stolików kawowych Vigge sosna

SELSEY Zestaw 2 stolików kawowych Vigge sosna

489 zł 529 zł
SELSEY Stolik kawowy Ramizu wysokość 65 cm

SELSEY Stolik kawowy Ramizu wysokość 65 cm

219 zł 299 zł

Jak nie dać się oszukać w Black Friday 2022?

Zacznijmy od sprostowania. Nie namawiamy Was do tego, by na każdego potencjalnego sprzedawcę patrzeć jak na potencjalnego oszusta. Korzystając z wyprzedaży, warto jednak zachować podwójną czujność. Jak szukać promocji na Black Friday 2022 i w jaki sposób mądrze z nich korzystać? Mamy dla Ciebie 4 praktyczne porady!

1. Korzystaj ze sprawdzonych sklepów. Rada najprostsza, ale i najbardziej skuteczna. Jeśli masz ulubione, sprawdzone sklepy, korzystaj z nich również podczas wyprzedaży. Jeśli znasz już ich produkty, orientujesz się w cenach i wiesz, w jaki sposób funkcjonują, dużo łatwiej będzie Ci obdarzyć ich zaufaniem.

2. Sprawdzaj ceny u konkurencji. Zanim kupisz wymarzone dekoracje czy meble w Black Friday, koniecznie sprawdź, ile te same rzeczy kosztują w innych sklepach. Może się okazać, że znajdziesz dużo lepszą ofertę lub że „promocyjna” cena, na którą trafiłeś, w rzeczywistości jest po prostu ceną rynkową. W tym celu możesz skorzystać z popularnych porównywarek cenowych.

3. Sprawdź rzetelność sprzedawcy. To szczególnie istotne, jeśli robisz zakupy u sprzedawcy spoza UE, ale nie tylko. Najłatwiej będzie sprawdzić w sieci opinie innych klientów o sprzedawcy – najlepiej na niezależnych portalach.

4. Dobrze sprawdź cechy i pochodzenie produktu. W Black Friday częściej niż zwykle można trafić na fałszywe, podrabiane i mniej wartościowe od oryginalnych produkty. Uważaj na nie! Wskazówką mogą być drastycznie niższe od rynkowych ceny – te zawsze powinny wzbudzić Twoją czujność.

Zobacz: Jakie sofy kupić na wyprzedaży w Black Friday? Przegląd najlepszych okazji

Jak porównywać ceny przed i po Black Friday 2022?

Jak mądrze korzystać z Blach Friday w Polsce? Ryzyko oszustwa można zminimalizować, sprawdzając historię ceny produktu, który chcesz kupić. Jak to zrobić? Sprawdzenie historii ceny umożliwiają m.in. niektóre porównywarki cenowe. Wystarczy przy wybranym produkcie wybrać okres, jaki chcesz przeanalizować, a wyszukiwarka pokaże wykres obrazujący wahania ceny i wskaże najatrakcyjniejszą aktualnie ofertę.

W zeszłym roku dobrym sposobem na zweryfikowane uczciwości sprzedawcy było korzystanie z serwisu Fake Friday, na którym można było sprawdzić dokładną historię ceny produktu. Sprawdź, czy w 2022 roku działa podobny serwis.

Sprawdź: Jakie fotele wybrać w Black Friday? Sprawdź fotele gamingowe i wypoczynkowe z wyprzedaży

Fotel z funkcją spania DEL 1 / kolory

Fotel z funkcją spania DEL 1 / kolory

1459 zł 1599 zł
Bujany fotel USZAK 1 / kolory

Bujany fotel USZAK 1 / kolory

1019 zł 1300 zł
Fotel z podnóżkiem i kryształkami USZAK 5 - Kolory do wyboru

Fotel z podnóżkiem i kryształkami USZAK 5 - Kolory do wyboru

1269 zł 1900 zł
Fotel bujany uszak 4 - kolory do wyboru

Fotel bujany uszak 4 - kolory do wyboru

1159 zł 1800 zł

Czy można zwrócić towar kupiony w Black Friday?

Robiąc zakupy na odległość, czyli za pośrednictwem telefonu czy online, masz zawsze prawo w ciągu 14 dni zwrócić towar. Wyjątkiem są jedynie niektóre produkty elektroniczne oraz te wykonywane na indywidualne zamówienie. W każdym innym przypadku, jeśli np. fotel na Black Friday, stół czy kanapa są niezgodne z oczekiwaniami, masz prawo zwrócić je do sklepu. Czasami sprzedawcy wydłużają czas zwrotu do 30 czy nawet 100 dni.

Możliwość zwrotu przedmiotów zakupionych stacjonarnie jest zwykle wyłącznie wolą sprzedającego, który samodzielnie określa warunki zwrotu czy wymiany. Robiąc zakupy stacjonarnie, dopytaj przy kasie o szczegóły dotyczące zwrotu i dopiero zdecyduj, czy zabierasz wybrany produkt ze sobą.

Sprawdź też: Jakie narożniki kupić w Black Friday 2022? Wybierz najlepsze narożniki z wyprzedaży

Co zrobić, gdy doszło do oszustwa w Black Friday?

Stało się – padłeś ofiarą oszustwa. Co zrobić? Na szczęście nie jest to sytuacja bez wyjścia. Jedno jest pewne – trzeba działać! Jak? To zależy od rodzaju oszustwa.

  • Jeśli po wyjściu ze sklepu zorientowałeś się, że kwota na paragonie jest wyższa niż ta, którą pokazuje metka, możesz domagać się zwrotu nadpłaconej kwoty. Klient zawsze ma prawo kupić produkt w cenie z metki.
  • Jeśli kupując online, zapłaciłeś za produkt, a sprzedający nie wysłał go w podanym przez siebie terminie, możesz złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policji lub w prokuraturze. W takiej sytuacji warto również poinformować instytucję zajmującą się ochroną praw konsumenta.
  • Produkt, który kupiłeś przez internet, zupełnie nie spełnia Twoich oczekiwań i nie jest zgodny z opisem? Skorzystaj z prawa do zwrotu i jak najszybciej odeślij produkt do sprzedawcy.
SELSEY Lustro Enzori złote

SELSEY Lustro Enzori złote

369 zł 609 zł
SELSEY Lustro do przedpokoju Adhetent średnica 40 cm

SELSEY Lustro do przedpokoju Adhetent średnica 40 cm

179 zł 209 zł
SELSEY Lustro do przedpokoju Quavidens 120x50 cm

SELSEY Lustro do przedpokoju Quavidens 120x50 cm

389 zł 429 zł
SELSEY Lustro ścienne Stain I

SELSEY Lustro ścienne Stain I

399 zł 429 zł

Korzystając z wyprzedaży, zachowaj zdrowy rozsądek i nie daj się oszukać. Padając ofiarą oszustwa, stracisz nie tylko pieniądze, ale również zaufanie do sprzedawców. Rób więc wszystko, by już na etapie wybierania produktu zminimalizować ryzyko narażenia się na nieuczciwe praktyki.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności