Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Black Week 2022

Historia Black Friday – poznaj genezę nazwy Czarnego Piątku

Black Fridayhistoria tego wyjątkowego święta wyprzedaży jest równie ciekawa, jak samo święto i przyprawiające o zawrót głowy promocje! Czy wiesz, skąd się wzięła nazwa Black Friday i gdzie to święto ma swój początek? Dziś mamy dla Was kilka faktów o początkach Czarnego Piątku i o tym, jak wypadają jego historyczne edycje w porównaniu do teraźniejszości.

Black Friday – historia święta wyprzedaży

Od czego zaczęła się tradycja organizowania znacznych wyprzedaży w ostatni piątek listopada i w jaki sposób okazja ta łączy się ze Świętem Dziękczynienia? Sprawdź kilka faktów o historii wyprzedaży na Black Friday w USA i w Polsce.

Historia Black Friday w USA

Black Friday w USA nie bez powodu obchodzony jest w piątek przypadający tuż po Święcie Dziękczynienia. W połowie XX w. wiele amerykańskich miast, by uczcić to święto, organizowało huczne parady, które przyciągały wielu mieszkańców. Parady te często były sponsorowane przez większe i mniejsze sklepy, dla których taka forma promocji była bardzo cenna – szczególnie przed zbliżającym się Bożym Narodzeniem. Z czasem parady te zaczęto uważać za początek przedświątecznego sezonu zakupowego.

Ze względu na to, że Święto Dziękczynienia wypada w czwartek, wiele osób, by przedłużyć sobie weekend, w piątek brało urlop lub korzystało ze zwolnienia chorobowego. Wykorzystali to sprzedawcy, którzy w ten dodatkowy wolny piątek zaczęli organizować wyprzedaże umożliwiające zrobienie zakupów w atrakcyjnych cenach. Właśnie tak powstały pierwsze Czarne Piątki w USA.

Historia Czarnego Piątku w Polsce

Czarny Piątek w Polsce nie ma tak długiej historii, jak jego amerykańska wersja. Tradycja organizowania wielkich wyprzedaży w ostatni piątek listopada przyszła do nas kilka lat temu.

Znaczny wzrost sprzedawców, którzy w tym dniu oferują swoim klientom atrakcyjne rabaty, możemy zanotować od 2015 roku. Mimo coraz większego zainteresowania zarówno sprzedawców, jak i kupujących, polski Czarny Piątek nie jest organizowany z takim rozmachem, jak ten w USA.

Sprawdź też: Black Friday – jak kupować, żeby nie dać się oszukać?

SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Volio granatowa velvet hydrofobowy nogi złote

SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Volio granatowa velvet hydrofobowy nogi złote

2419 zł 3029 zł
SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Batilo 240 cm z pojemnikiem granatowa welur hydrofobowy

SELSEY Kanapa rozkładana trzyosobowa Batilo 240 cm z pojemnikiem granatowa welur hydrofobowy

2199 zł 2749 zł
SELSEY Kanapa rozkładana dwuosobowa Bombszel szara

SELSEY Kanapa rozkładana dwuosobowa Bombszel szara

699 zł 879 zł
SELSEY Sofa Piemo z funkcją spania z drewnianymi nóżkami

SELSEY Sofa Piemo z funkcją spania z drewnianymi nóżkami

1859 zł 2329 zł

Black Friday – skąd wzięła się ta nazwa?

Jaka jest geneza nazwy Black Friday i skąd w ogóle wzięło się to określenie? Na to pytanie w zasadzie nie ma jednej odpowiedzi. Istnieje kilka teorii, z których każda jest równie prawdopodobna. Jakie to teorie?

  • Kolor tuszu. Niektóre źródła mówią, że nazwa Black Friday pochodzi od koloru tuszu, jakim w przeszłości sprzedawcy odnotowywali dochody w księgach sklepu. Jeśli rachunki zapisane były na czarno, oznaczało to, że sprzedawcy zarabiali. Straty zaznaczane były natomiast na czerwono.
  • Slang policyjny. Kolejna teoria mówi, że nazwę Black Friday wymyślili policjanci. Podobno w tym dniu, kiedy kolejki do sklepów sięgały zenitu, dochodziło do największej liczby zamieszek i przestępstw.
  • Masowe urlopy. Nazwa Black Friday może nawiązywać również do tego, że w dniu po Święcie Dziękczynienia wielu Amerykanów brało wolne. Często tłumaczyli swoją nieobecność chorobą, ale prawdziwym powodem była zwykle chęć przedłużenia sobie weekendu.

Zobacz też: Jakie fotele wybrać w Black Friday? Sprawdź fotele gamingowe i wypoczynkowe z wyprzedaży

Historia Czarnego Piątku a teraźniejszość

Jak w przeszłości obchodzono Czarny Piątek? Geneza tego wydarzenia wskazuje, że tego dnia sprzedawcy notowali spore wzrosty sprzedaży, a kupujący mogli nabyć interesujące ich towary w atrakcyjniejszych cenach.

Dziś, szczególnie w USA, Black Friday przybiera często postać totalnego zakupowego szaleństwa. Sklepy z ubraniami, meblami na Black Friday czy elektroniką rozpoczynają dzień pracy bladym świtem, a kupujący czatują na ich otwarcie w długich kolejkach.

W sklepach, które oferują największe zniżki, aż roi się od kupujących, a kupowanie najbardziej obleganych towarów przypomina niekiedy bardziej walkę niż spokojne piątkowe zakupy. Nic w tym dziwnego, skoro obniżki w sklepach sięgają tam 80, a nawet 90%!

Sprawdź: Jakie narożniki kupić w Black Friday? Wybierz najlepsze narożniki z wyprzedaży

SELSEY Narożnik z funkcją spania Clainlo L-kształtny z pojemnikiem beżowy prawostronny

SELSEY Narożnik z funkcją spania Clainlo L-kształtny z pojemnikiem beżowy prawostronny

3539 zł 4429 zł
SELSEY Narożnik z funkcją spania Ovo L-kształtny kremowy z pojemnikiem boucle prawostronny

SELSEY Narożnik z funkcją spania Ovo L-kształtny kremowy z pojemnikiem boucle prawostronny

2899 zł 3629 zł
SELSEY Narożnik z funkcją spania Derkan U-kształtny z pojemnikiem uniwersalny zielony

SELSEY Narożnik z funkcją spania Derkan U-kształtny z pojemnikiem uniwersalny zielony

2649 zł 3319 zł
SELSEY Narożnik z funkcją spania Negreiros L-kształtny z pojemnikiem szary prawostronny

SELSEY Narożnik z funkcją spania Negreiros L-kształtny z pojemnikiem szary prawostronny

3729 zł 4669 zł

Choć rozwiązanie zagadki, skąd pochodzi nazwa Black Friday nie jest proste i trudno o jednoznaczną odpowiedź, święto to na stałe zagościło już w naszych kalendarzach. Jeśli w najbliższym czasie planujesz zakup mebli, sprzętów czy nawet ubrań, zaczekaj na ostatni piątek listopada i kup je w dużo niższych cenach!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności