Sposoby na muszki owocówki – najlepsze środki do zwalczania owocówek

Niewielkich rozmiarów muszki, które latają leniwie po kuchni i osiadają na sprzęcie, jedzeniu czy oknach, potrafią być prawdziwym utrapieniem. Na początku zauważamy parę czarnych owadów w pomieszczeniu, a po paru dniach – jest ich cała gromada, nad którą nie sposób zapanować. Muszki owocówki są szczególnie aktywne latem, kiedy znacznie łatwiej jest im przedostać się do wnętrza przez uchylone okno.

Najbardziej lgną do dojrzałych i aromatycznych owoców, soczystych warzyw, a także do soków, słodkich napojów i alkoholowych drinków. Nawet cienki plaster cytryny czy niewielka ilość wina w kieliszku są w stanie przyciągnąć cały zastęp owocówek, które raz zaproszone do wnętrza kuchni nie będą chciały tak chętnie jej opuścić. I choć owady nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa domowników, to jednak unoszące się w powietrzu muszki mogą poważnie uprzykrzać codzienne funkcjonowanie w kuchni. Muszki owocówki – jak się ich pozbyć na zawsze? Kiedy zdecydować się na domowe sposoby, a kiedy sięgnąć po sklepowe środki? Adekwatnie do letniej pory publikujemy praktyczny poradnik o zwalczaniu muszek owocówek.

Spis treści:

  1. Muszki owocówki – skąd się biorą? Czy są groźne dla zdrowia?
  2. Jak się pozbyć muszek owocówek – domowe sposoby
  3. Pułapka na muszki owocówki – domowa mikstura na muszki owocówki krok po kroku
  4. Muszki owocówki – jak się pozbyć wszystkich muszek? Zwalczanie przez profilaktykę
kuchnia z jadalnią z niebieskimi krzesłami

Muszki owocówki – skąd się biorą? Czy są groźne dla zdrowia?

Muszki owocówki potoczną nazwę zawdzięczają swojemu szczególnemu zainteresowaniu słodkimi i soczystymi owocami. Dojrzałe oraz te lekko nadpsute stanowią prawdziwy magnes dla tych owadów. Owocówki często siadają na przejrzałych i miękkich warzywach, a także na sfermentowanych produktach – piwie czy winie. Ponadto te drobne muszki można również znaleźć we wszystkich miejscach, gdzie panuje wysoka wilgoć sprzyjająca gniciu i rozwojowi bakterii, a więc w koszu na śmieci, kuchennym zlewozmywaku, na mopie lub gąbce do mycia naczyń.

Na muszki owocówki najczęściej narzekamy letnią porą. Latem mamy dostęp do świeżych warzyw i owoców, które pod wpływem wysokiej temperatury szybciej dojrzewają i zaczynają się psuć. Latające w powietrzu muszki owocówki mają ułatwiony dostęp do naszych domów i mieszkań przez otwarte drzwi balkonowe czy uchylone okno w kuchni. Te drobne owady szybko rozmnażają się w warunkach domowych. Jedna samiczka potrafi złożyć nawet 500 jajeczek, które wykluwają się w dorosłe osobniki już po upływie 24 godzin. Samotnie latająca muszka owocówka to zwiastun chmury drobnych owadów, dlatego należy szybko reagować. Choć muszki owocówki są zaliczane do łagodnych szkodników, to nie należy ich bagatelizować. Owady mogą przenosić bakterie na pożywienie, zanieczyszczając je i przyspieszając procesy gnilne.

Jak się pozbyć muszek owocówek – domowe sposoby

W walce z muszkami owocówkami mogą przydać się domowe preparaty i środki odkażające. Powinniśmy po nie sięgnąć, gdy tylko zobaczymy pojedyncze muszki w okolicach zlewu czy misy z owocami. Kluczem do sukcesu jest błyskawiczna reakcja na owady. Jeśli zignorujemy je, szybko rozprzestrzenią się po całym wnętrzu, zmuszając nas do sięgnięcia po specjalistyczne preparaty zwalczające muszki owocówki.

Sposób na muszki, który od razu powinien przynieść efekty, to usunięcie produktów przyciągających owocówki. Muszki mogły przylecieć m.in. do nadgniłych owoców, zepsutych warzyw, resztek jedzenia w naczyniach czy do słodkich napojów. Z blatu i stołu kuchennego należy zabrać całą żywność, którą w dalszej kolejności mogłyby zainteresować się muszki. Oczyśćmy również zlew, wyrzućmy resztki z sitka, pozbądźmy się śmieci z kosza. Jeśli nasza kuchnia została dokładnie wysprzątana, możemy przejść do kolejnego etapu, czyli domowego sposobu na muszki owocówki.

Pułapka na muszki owocówki – domowa mikstura na muszki owocówki krok po kroku

To, że usunęliśmy wszystkie produkty przyciągające muszki, nie oznacza, że owady znikną z naszej kuchni. Będą wciąż leniwie latać w poszukiwaniu pożywienia. Ręczne zabijanie małych muszek może okazać się syzyfową pracą. Najskuteczniejszą metodą na pozbycie się muszek jest użycie podstępu, czyli skonstruowanie domowej pułapki na muszki owocówki.

pułapka na muszki owocówki domowej roboty

Będziemy potrzebować szklanego naczynia, folii spożywczej lub papierowego filtra do kawy oraz niewielkiej ilości octu jabłkowego.

  1. W pierwszej kolejności należy nalać niewielką ilość octu do naczynia (około 1 cm).
  2. Słoik lub szklankę należy szczelnie zamknąć za pomocą folii spożywczej. Krawędzie możemy zabezpieczyć dodatkowo gumką recepturką.
  3. Ostrym nożem delikatnie przebijamy wieko z folii, robiąc niewielki otwór. Musi być on na tyle duży, aby muszki mogły przedostać się do wnętrza szklanki, ale nie może być zbyt szeroki, ponieważ owady mogłyby się łatwo uwolnić.
  4. Tak stworzoną pułapkę umieszczamy w widocznym miejscu i czekamy, aż w naczyniu zaczną pojawiać się muszki. Gdy tak się stanie, pozbywamy się pułapki i w razie konieczności powtarzamy zabieg do momentu, aż wszystkie owady wpadną w nasze sidła.

Porada! Zamiast folii spożywczej możemy użyć papierowego filtra do kawy. Wystarczy zwinąć go w szczelny rulon tak, aby powstał niewielki otwór u jego ujścia. Filtr wkładamy do naczynia z octem jabłkowym (może być zmieszany z odrobiną płynu do mycia naczyń). Alternatywą dla octu jabłkowego może być inny produkt, który przyciągnie muszki – niewielka ilość wina, plaster cytryny czy sok o intensywnym zapachu.

Muszki owocówki – zwalczanie za pomocą preparatów

Zmasowany atak muszek owocówek będzie wymagał od nas przedsięwzięcia poważniejszych kroków. Domowe sposoby w przypadku dużej ilości owadów mogą okazać się nieskuteczne, na szczęście producenci oferują w sprzedaży specjalistyczne środki, dzięki którym można szybko pozbyć się problemu.

  • Profesjonalne pułapki na muszki owocówki – zamiast samodzielnie konstruować przynętę na owocówki możemy zdecydować się na zakup specjalistycznego produktu. Sklepowe wabiki na owocówki są wykonane z lekkiego tworzywa w żółtym kolorze, który przyciąga tego typu owady. Do wnętrza nalewa się intensywny roztwór, pułapkę zakręca i umieszcza w widocznym miejscu.

  • Lepy na owocówki – kolejnym sposobem na szybkie unicestwienie dużej ilości muszek jest przyklejenie w widocznym miejscu (np. na oknie, parapecie czy w okolicy zlewu) plastra pokrytego grubą warstwą kleju. Zwabione żółtym kolorem owocówki zostaną trwale przytwierdzone do lepu. Plastry na muchy możemy kupić w ciekawych wzorach i kolorach, dzięki czemu będą przy okazji praktyczną ozdobą w kuchni.

pułapka na muszki owocówki

Muszki owocówki – jak się pozbyć wszystkich muszek? Zwalczanie przez profilaktykę

Muszki owocówki to niegroźne, lecz uciążliwe istoty, które latem w szczególności lubią uprzykrzać nam życie. Przed owocówkami można się jednak ustrzec, jeśli tylko będziemy przestrzegać kilku ważnych zasad.

1. Prawidłowe przechowywanie żywności latem

Muszki owocówki najchętniej osiadają na świeżych owocach i warzywach. Rozkrojony pomidor czy cytryna pozostawione na kuchennym blacie będą pożywką dla owadów. Latem najlepiej jest trzymać większość produktów spożywczych w lodówce. Przydatne będą wszystkie pudełka, pojemniki oraz patery z zamykanym kloszem – w ten sposób zabezpieczymy żywność przed kontaktem z owadami.

2. Bieżące zmywanie naczyń i usuwanie resztek jedzenia

Najskuteczniejszym sposobem, aby uchronić się przed atakiem muszek owocówek, jest utrzymywanie czystości w kuchni. Po skończonym posiłku resztki pożywienia należy wyrzucić i dokładnie przepłukać naczynia. To samo dotyczy słodkich napojów czy alkoholu – nawet niewielka ilość wina w kieliszku potrafi przyciągnąć kilkanaście muszek owocówek. Uwaga! Pamiętajmy także o sitku w zlewie, w którym gromadzi się sporo resztek potraw. Usuwajmy na bieżąco pozostałości po jedzeniu.

3. Częste przemywanie kuchennego sprzętu

Po każdym gotowaniu warto również przemyć wszystkie urządzenia oraz sprzęt, z którego korzystaliśmy – dotyczy to przede wszystkim płyty kuchennej oraz kafelków, na których najczęściej gromadzą się resztki jedzenia i plamy z potraw. Profilaktycznie można także oczyścić wilgotną ścierką z odrobiną octu fronty kuchenne czy uchwyty szafek, których często dotykamy brudnymi rękoma w trakcie przyrządzania posiłków.

4. Usuwanie źródeł wilgoci

Gąbka kuchenna, ścierka czy mop to prawdziwe siedliska bakterii, zwłaszcza jeśli nie są dokładnie osuszane po użyciu. Po każdym myciu naczyń i przemywaniu powierzchni ściereczki i zmywaki należy dokładnie wypłukać, a następnie wycisnąć z nich wodę. Pamiętajmy, aby położyć je w miejscu, gdzie będą mogły dobrze przeschnąć. Unikajmy zostawiania gąbki na dnie mokrego zlewu, a mopa w wilgotnym wiadrze. Pamiętajmy również o częstym wymienianiu akcesoriów do czyszczenia.

5. Regularne wynoszenie śmieci i przemywanie kosza

Latem powinniśmy częściej wyrzucać śmieci, ponieważ wysoka temperatura w powietrzu powoduje szybsze rozkładanie się nieczystości w koszu. Obierki, resztki jedzenia i inne odpady na dnie worka mogą zacząć gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach, przyciągając jednocześnie owady i inne szkodniki. Muszki owocówki błyskawicznie zgromadzą się wokół kosza na śmieci, a my po upływie krótkiego czasu będziemy mieć w kuchni prawdziwą plagę latających much. Rada? Latem opróżniajmy kosz częściej – możemy zrezygnować ze standardowych worków i kupować mniejsze. Pamiętajmy również, aby przemywać wnętrze pojemnika, klapę oraz boki kosza ściereczką z dodatkiem octu i płynu do mycia naczyń.

6. Przemywanie owoców i warzyw

Latem najczęściej kupujemy sezonowe warzywa i owoce na ulicznych straganach, warzywniakach czy otwartych halach targowych. W skórce produktów (np. bananów czy pomidorów) mogą już przebywać niewidoczne muszki, które niechcący przyniesiemy do wnętrza naszej kuchni. Dlatego zaleca się przemycie owoców i warzyw pod bieżącą wodą oraz ich dokładne osuszenie.

A jak pozbyć się mrówek? Tu znajdziesz 8 sposobów na mrówki w domu >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze