Ogród

Jak zwalczyć mszyce? 10 niezawodnych sposobów na mszyce

Jak zwalczyć mszyce? Te niewielkie szkodniki, które żywią się sokiem roślinnym, nieodwracalnie niszczą liście oraz przenoszą szkodzące roślinom choroby. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, dlatego warto interweniować od razu, kiedy tylko zauważysz pierwsze osobniki. Co na mszyce sprawdzi się najlepiej? Istnieje wiele gotowych preparatów. Takie środki co prawda działają szybko, ale opierają się na chemii, która może być szkodliwa dla naszego zdrowia. Dziś mamy dla Ciebie 10 niezawodnych sposobów na ekologiczne zwalczanie mszyc.

co na mszyce
Źródło: lavizzara/Shutterstock
Sprawdź skuteczne środki na szkodniki >>

1. Co na mszyce? Niezawodny ocet!

Domowe sposoby na mszyce są proste i niezawodne. Jednym z nich jest roztwór octu i wody w proporcjach 1:10 (czyli np. 100 ml octu na 1 l wody). Do mieszanki możesz dodać też kilka kropel płynu do naczyń, który wzmocni jej działanie. Tak przygotowaną mieszanką obficie opryskaj zaatakowane przez mszyce rośliny. Ocet na mszyce jest niezwykle skuteczny i powinien szybko rozwiązać Twój problem. O innych pomysłach na wykorzystanie octu pisaliśmy w artykule Ocet w domu – jak wykorzystać ocet w domowych porządkach?

2. Wywar z cebuli na mszyce

Wywar z cebuli to jeden z najskuteczniejszych preparatów na mszyce. Jak go przygotować? Pokrój dużą cebulę w kostkę, włóż do niedużego garnka, zalej 1 l wody i gotuj przez ok. 30 min. Odcedź wywar, przelej do butelki ze spryskiwaczem i spryskaj roślinę. Jeśli jeden oprysk nie pomoże, powtórz go kilka razy.

3. Jak zwalczyć mszyce? Usuwanie mechaniczne

Jeśli na Twojej roślinie zauważysz pojedyncze mszyce, po prostu załóż rękawiczki i zbierz je ręcznie. W początkowej fazie taki zabieg powinien wystarczyć – skutecznie zahamuje proces namnażania się szkodników.

4. Czosnek na mszyce

Środek zwalczający mszyce można również w prosty sposób przygotować z czosnku i wody. 3-4 ząbki czosnku drobno posiekaj, przełóż np. do słoika i zalej chłodną wodą. Tak przygotowane naczynie pozostaw na co najmniej 24 godziny w ciepłym, ale nie bezpośrednio nasłonecznionym miejscu. Kiedy minie doba, roztwór będzie gotowy. Przelewając płyn do butelki ze spryskiwaczem, rozcieńcz go dodatkowo wodą w stosunku 1:1. Roztwór, który zostanie w słoiku, możesz przechowywać w lodówce nawet przez miesiąc.

5. Jak zwalczyć mszyce? Naturalni sprzymierzeńcy

Mszyce są przysmakiem dla biedronek! Zarówno larwy, jak i dorosłe osobniki biedronek, chętnie żywią się tymi roślinnymi szkodnikami, dlatego warto zapraszać je do swojego ogrodu.

Jeśli chcesz zwabić biedronki do zaatakowanej przez mszyce rośliny, spryskaj ją roztworem wody z cukrem lub zawiąż na niej żółtą tasiemkę. Na mszyce trudno znaleźć lepszą metodę niż właśnie mali naturalni sprzymierzeńcy, jakimi są biedronki.

6. Rośliny odstraszające mszyce

Jeśli zastanawiasz się, jak zwalczyć mszyce na balkonie, rozważ posadzenie na nim roślin, za którymi szkodniki wyjątkowo nie przepadają. Podstaw na swoim balkonie lawendę, nasturcję lub cząber. Pamiętaj jednak o tym, że jeśli na Twoich roślinach mszyce już się zadomowiły, najpierw zastosuj jeden z proponowanych przez nas naturalnych oprysków. Posadzenie roślin, których mszyce nie lubią, zapobiegnie powrotowi szkodników.

7. Jak zwalczyć mszyce w ogrodzie? Wyciąg z pokrzywy

Co jest dobre na mszyce? Wyciąg z pokrzyw! Polecamy wiosną przygotować dużą ilość wyciągu, z którego będziesz mógł korzystać przez cały sezon. Przygotuj 1 kg świeżych pokrzyw i zalej go 10 l odstanej wody deszczowej. Miksturę odstaw na dobę – gdy miną 24 godziny, możesz rozpocząć opryski. Taki wyciąg będzie skuteczny nie tylko w przypadku mszyc – zwalczy również m.in. grzyby, w tym często spotykaną szarą pleśń.

8. Roztwór wody i mleka na mszyce

Dobrą odpowiedzią na pytanie „jak zwalczyć mszyce na pomidorach?” czy jakichkolwiek innych roślinach, jest… mleko! Tak – krowie mleko wymieszane z wodą w proporcjach 1:1 jest bardzo skuteczne w walce z mszycami. W wielu przypadkach wystarczą już dwa opryski, by osiągnąć oczekiwane efekty.

9. Soda na mszyce

Jak zwalczyć mszyce ekologicznie? Sodą oczyszczoną! Soda to prawdziwy skarb, który powinien być wykorzystywany w każdym domu i ogrodzie. Jeśli potrzebujesz niewiele roztworu, bo np. mszyce zaatakowały tylko jeden kwiatek na Twoim balkonie, pół łyżeczki sody rozpuść w połowie szklanki wody, a następnie dodaj ćwierć łyżeczki oleju, np. rzepakowego. Przelej całość do butelki i spryskaj roślinę. Inne pomysły na wykorzystanie sody znajdziesz w poradniku Soda oczyszczona – zastosowanie w domu i ogrodzie.

soda na mszyce
Źródło: Shutterstock

10. Co na mszyce? Roztwór z szarego mydła

Wśród patentów polecanych w walce z mszycami można znaleźć również szare mydło. Jeśli zastanawiasz się więc, jak zwalczyć mszyce na kwiatach, roztwór z wody i szarego mydła będzie jednym z najtańszych i najprostszych sposobów na pozbycie się szkodników. Wystarczy rozpuścić 20 g mydła w 1 litrze ciepłej wody i po ostudzeniu opryskać rośliny.

Czym zwalczać mszyce? Na pewno nie zaczynaj walki ze szkodnikami od agresywnych środków chemicznych. Wypróbuj domowe, sprawdzone sposoby, które z powodzeniem stosowały nasze babcie. Będzie zdrowiej, taniej i nadal skutecznie!

Zobacz wszystkie środki ochrony roślin >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze