Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Skuteczne sposoby na gołębie

Czy istnieje sprawdzony sposób na gołębie, które upodobały sobie przesiadywanie na balkonie? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli mieszkań w blokach, którzy – delikatnie mówiąc – mają już dość nieustannych wizyt tych nieproszonych gości. Niestety okazuje się, że skala problemu jest naprawdę bardzo duża i dotyczy wielu miast w Polsce. Nie oznacza to jednak, że musisz się pogodzić z gołębiami. Jak odstraszyć gołębie z balkonu? O tym już za chwilę!

gołąb na balkonie
Źródło: shutterstock

Gołębie na balkonie – co je tam przyciąga?

Gołębie w mieście to w zasadzie standard. Widzimy je niemal wszędzie tam, gdzie jest duże skupisko ludzi. Dlaczego? Wynika to z kilku powodów, m.in. dużej dostępności „łatwego” pokarmu oraz faktu, że od kilku tysięcy lat należą do zwierząt udomowionych, a więc hodowanych przez człowieka. Nic więc dziwnego, że instynkt tych ptaków każe im przebywać w bliskości z ludźmi. Bardzo często się zdarza, że gołębie wybierają Twój balkon, ponieważ sami ich na niego zaprosiłeś, np. podczas zimowego dokarmiania. Trudno więc winić ptaki za to, że zostały przyzwyczajone do postrzegania balkonu jako stołówki.

Czy gołębie przenoszą groźne choroby?

Problem gołębi wywołuje wiele emocji, ponieważ są one postrzegane jako nosiciele groźnych chorób odzwierzęcych. I choć jest to zgodne z prawdą, warto zaznaczyć, że przy prawidłowej higienie trudno jest się zarazić. Pamiętaj więc, że po każdym czyszczeniu balkonu lub kontakcie z ptasimi odchodami należy dokładnie umyć ręce. Taka sama zasada dotyczy wszystkich innych zwierząt, również tych domowych, np. psów i kotów.

jak odstraszyc golebie z balkonu
Sprawdź wszystkie środki na szkodniki >>

Jak odstraszyć gołębie z balkonu w humanitarny sposób?

Choć obecność gołębi na balkonach, parapetach lub tarasach wywołuje wiele skrajnych emocji, nie zapominaj, że są to żywe istoty, które czują ból. Z tego powodu nie wolno stosować żadnych metod, które wiążą się z okaleczeniem ptaków lub mogą spowodować jakikolwiek uszczerbek na ich zdrowiu.

siatka na gołębie na balkonie

Zabronione jest więc:

  • stosowanie armatek hukowych, które mogą doprowadzić gołębie do ogłuszenia;
  • strzelanie do ptaków z wiatrówek, co zagraża nie tylko życiu gołębi, ale również ludzi;
  • stosowanie nieprawidłowo zamontowanych kolców bez nakładek silikonowych,
  • stosowanie trutek oraz celowe karmienie gołębi produktami mogącymi wpłynąć na ich zdrowie i życie.

Siatka na gołębie na balkonie

Siatka to jeden z najskuteczniejszych, a zarazem błyskawicznych sposobów na gołębie. Dodatkowo może mieć podwójne zastosowanie dla właścicieli kotów. Siatka uchroni kota na balkonie przed wypadnięciem lub ucieczką. W zależności od Twoich potrzeb może być wykonana np. z żyłek lub być dodatkowo wzmocniona cienkim drutem, co zapewni dodatkową ochronę przed przegryzieniem. Warto również pamiętać, że nawet w przypadku gęstego splotu z daleka nie jest ona widoczna, dzięki czemu nie ma dużego wpływu na estetykę balkonu.

Co odstrasza gołębie z balkonu? Figurka kruka!

Kolejny sposób na gołębie to zamocowanie na balkonie figurki kruka albo innego ptaka drapieżnego. Skuteczność tej metody jest jednak różna i w dużej mierze zależy od sposobu zamocowania. Gołębie to niezwykle inteligentne zwierzęta i dość szybko odkryją, że mają do czynienia z atrapą, która raczej nie jest żadnym zagrożeniem. Z tego powodu znacznie lepsze od stałego montażu jest zawieszenie figurki na stropie np. za pomocą żyłki. W ten sposób podmuchy wiatru wprawią plastikowego kruka w delikatny ruch i będzie on wyglądał na żywego.

Sposób na gołębie dla cierpliwych: klaskanie i krzyk

Jeśli zastanawiasz się, jak odstraszyć gołębie z balkonu, musisz pamiętać, że są to ptaki, które potrafią się uczyć i mają całkiem niezłą pamięć. Gdy dopiero zaczynają odwiedzać parapet lub okno, warto szybko reagować i je płoszyć. W jaki sposób? Wystarczy klasnąć w dłonie lub głośno krzyknąć. I choć niemal pewnym jest, że w przeciągu kilku godzin wrócą, to jeśli będziesz konsekwentny, w końcu zauważysz efekty.

gołębie na balkonie
Źródło: shutterstock

Wiatraczki i ozdoby balkonowe, czyli jak odstraszyć gołębie

Ciekawym sposobem na gołębie jest również udekorowanie balkonu. Możemy do tego celu wykorzystać dziecięce kolorowe wiatraczki, które będą kojarzyły się ptakom z niebezpieczeństwem lub kupić kilka ozdób, tj. dzwonków wietrznych wykonanych z metalowych i odbijających światło rurek. Pamiętaj, że gołębie na osiedlach mają sporo miejsc do wyboru, więc instynktownie szukają tych w miarę spokojnych i bezpiecznych. Jeśli więc Twój balkon będzie się wyróżniał licznymi ruchomymi dekoracjami, najprawdopodobniej ptaki nie będą nim zainteresowane.

Odgłosy innych ptaków wypłoszą gołębie z balkonu

Kolejnym pomysłem na pozbycie się gołębi z balkonu jest częste odtwarzanie odgłosów innych ptaków drapieżnych. W połączeniu z wiatraczkiem lub wiszącą figurką fałszywego kruka może szybko przynieść pożądane rezultaty.

Aerozole o działaniu odstraszającym gołębie i inne ptaki

Jaki zapach odstrasza gołębie? W sklepach znajdziesz wiele preparatów, które mają działanie odstraszające gołębie. Jednak zanim zdecydujesz się na ich zakup, warto dokładnie sprawdzić ich skład oraz przeczytać etykietę. Niektóre środki chemiczne mogą być szkodliwe dla innych zwierząt oraz nas samych lub pozostawiać drażniący zapach. Należy więc szukać preparatów oznaczonych jako ekologiczne i biodegradowalne, które opierają się na naturalnych składnikach, czyli olejkach eterycznych.

gołębie na balkonie
Źródło: shutterstock

Bezpieczne kolce odstraszą gołębie z balkonu

Kolce na parapet zakończone silikonowymi nakładkami są bezpieczne dla ptaków, ponieważ nie powodują skaleczeń, a zarazem potrafią bardzo skutecznie uprzykrzyć im relaks na balkonie. Pamiętaj również, że nieprawidłowa instalacja modułów mogących wyrządzić krzywdę narusza prawo i może zostać rozumiana jako umyślne okaleczanie zwierząt. Jeśli więc zastanawiasz się, jak się pozbyć gołębi z balkonu, gzymsu lub wąskiego parapetu, zakup bezpiecznych kolców (z nakładkami chroniącymi) będzie nie tylko dobrym, ale również humanitarnym rozwiązaniem.

Gołębie na balkonie to powszechny problem dużych miast. Pamiętaj jednak, że istnieją sprawdzone sposoby na gołębie, które pozwolą skutecznie zniechęcić je do odwiedzin. Jak odstraszyć gołębie z balkonu? Niektóre metody są działaniami błyskawicznymi, zaś inne wymagają nieco konsekwencji i cierpliwości. Bez względu na to, jaki sposób na gołębie wybierzesz, musisz pamiętać o tym, aby podczas prób odstraszania żadnemu zwierzęciu nie stała się krzywda.

Wybierz dekoracje balkonowe, które odstraszą gołębie >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Witam. Walkę z gołębiami wygrałem w naszej firmie. Straszenie i montaż kolców ( plastikowych ) NIE WIELE POMÓGŁ. Wyczytałem, że kulkami na mole ( naftalina ) można je odstraszyć. Umieściłem kulki co 15 cm - trochę wszędzie czuć ale problem z głowy.Super pomogło gołębia ani jednego i w dodatku tanio i bez montowania "cudów wianków " i wydawania mnóstwa kasy. Szczerze polecam.
  • Dodano 5 miesiący temu