Jak pozbyć się kleszczy z ogrodu? 4 naturalne sposoby na zwalczanie kleszczy

Kleszcze w ogrodzie to poważny problem. Te z pozoru niewinne pajęczaki mogą przenosić różne choroby, w tym szczególnie niebezpieczną dla naszego zdrowia boreliozę. Jednak stosowanie środków chemicznych nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i często powoduje więcej szkody niż pożytku. Jak więc pozbyć się kleszczy z ogrodu za pomocą naturalnych, a jednocześnie bezpiecznych metod? O tym dowiemy się w dzisiejszym poradniku.

jak pozbyć się kleszczy w ogrodzie

Dlaczego w ogrodzie są kleszcze?

Jeszcze kilkanaście lat temu problem kleszczy był w zasadzie niezauważalny, a najbardziej narażone na ukąszenia były osoby, które spędzały dużo czasu w lasach. Jednak wraz ze zmianami klimatycznymi, a dokładniej ociepleniem, te niebezpieczne owady zaczęły pojawiać się również w parkach i ogrodach. Co więcej, znaczny wzrost ich populacji sprawił, że możemy je spotkać wszędzie, nawet na balkonie w centrum zatłoczonego miasta. Lekkie zimy nie sprzyjają ich naturalnej redukcji, natomiast upalne lata tworzą idealne warunki do dalszego i wzmożonego rozmnażania.

Jaka jest rola kleszczy w ekosystemie?

To pytanie zadaje sobie niemal każdy. Kleszcze, podobnie jak komary, nie posiadają dostrzegalnych zalet, stąd wzięło się przekonanie, że są całkowicie bezużyteczne i żyją tylko po to, aby uprzykrzyć nam życie. Jednak w naturze nie ma przypadków lub błędów i wszystko, co żyje, odgrywa swoją rolę w ekosystemie. Kleszcze, choć nie cieszą się sympatią, są źródłem białka dla wielu zwierząt, m.in. chrząszczy, mrówek, ropuch oraz ptaków. Ich niechlubna rola polegająca na przenoszeniu chorób, również odgrywała duże znaczenie w selekcji naturalnej zwierząt.

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze od zawsze były nosicielami przeróżnych chorób i najprawdopodobniej o wielu z nich jeszcze nie wiemy. Obecnie, do najczęstszych powikłań spowodowanych ukąszeniem tego groźnego pajęczaka należy borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu oraz anaplazmoza.

Jak polują kleszcze?

Kleszcze to miniaturowi myśliwi. Przyczajone w gęstych i wysokich trawach, krzewach lub na niskich drzewach, czekają cierpliwie na swoją ofiarę. Bez pożywienia mogą żyć długo, bo nawet dwa lata, a w tym samym czasie może wylęgnąć się ich miliony. Na próżno więc czekać, aż same zrezygnują i przeniosą się w inne miejsce. A jeśli w naszym ogrodzie są sprzyjające warunki, czyli odpowiednia wilgotność oraz niskie gęste zarośla, tj. paprocie, instynkt kleszcza podpowiada mu, że nie warto rezygnować.

Zobacz naturalne sposoby na pozbycie się mrówek z domu! >>

Substancje chemiczne do walki z kleszczami

W sklepach są dostępne specjalne preparaty chemiczne, które mogą nas wspomóc w walce z kleszczami w ogrodzie. Jednak ich stosowanie jest bardzo ryzykowne. Pomijając kwestie zdrowotne, tego rodzaju substancje zabijają również pożyteczne owady, tj. gąsienice, mrówki, muchy i pszczoły. Warto więc skorzystać z bezpiecznych i naturalnych rozwiązań, które wykazują taką samą, a nawet wyższą i długoterminową skuteczność.

Naturalny i ekologiczny oprysk z czeremchy

Czeremcha zwyczajna jest rośliną pospolitą o pokroju wysokiego krzewu. Oprócz ciekawego i dekoracyjnego wyglądu, może być również skuteczną bronią w walce z kleszczami. Udowodniono, że wywar z jej gałązek i kory, działa odstraszająco na komary oraz pajęczaki żywiące się krwią.

**Do wykonania oprysku będą nam potrzebne drobno pokrojone gałązki czeremchy, duży garnek oraz woda.**
- **Krok 1:** po ...

Do wykonania oprysku będą nam potrzebne drobno pokrojone gałązki czeremchy, duży garnek oraz woda.

  • Krok 1: posiekane gałązki czeremchy włożyć do dużego garnka, zalać zimną wodą, a następnie zagotować.
  • Krok 2: Gdy wywar zacznie wrzeć, należy zmniejszyć ogień i gotować przez 30 minut.
  • Krok 3: Po upływie 30 minut, czerwony wywar zostawić do ostygnięcia, a następnie przelać go do konewki lub ogrodowego opryskiwacza.
  • Krok 4: Spryskać wywarem rośliny oraz trawnik.

Trujący oprysk z clematisa

Jeśli nie mamy dostępu do czeremchy, możemy również zastosować odwar z clematisa. Do jego przygotowania będą nam potrzebne: świeże kwiaty, które musimy zalać gorącą wodą w proporcjach 1:1 i odstawiać na około 2-3 godziny. Następnie, przelewamy wywar do konewki lub opryskiwacza i podlewamy rośliny, na których mogą znajdować się kleszcze.

Rośliny, które odstraszają kleszcze

Oprócz clematisa i czeremchy, wyróżniamy jeszcze kilka innych roślin, które mogą okazać się niezwykle skuteczną bronią w walce z kleszczami w ogrodzie:

  • kocimiętka - wydziela olejki eteryczne, które znane są ze swoich właściwości odstraszających owady i pajęczaki żywiące się krwią. Należy jednak pamiętać, że jej zapach przyciąga koty;
  • wrotycz - podobnie jak kocimiętka, wydziela charakterystyczny zapach, który odstrasza kleszcze. Może być również wykorzystany w formie wywaru, który przygotowujemy podobnie jak oprysk z clematisa lub czeremchy;
  • tatarak - olejki z tej rośliny zawierają ponad 80% azaronu, który jest składnikiem wielu proszków odstraszających kleszcze. Warto więc zadbać o to, aby znalazł się również w naszym ogrodzie;
  • cebula i chrzan - wyciąg z nich może zabijać nawet dorosłe kleszcze, dlatego należą do jednych z najskuteczniejszych roślin w walce z nieproszonymi gośćmi w naszych ogrodach. Do tego celu możemy również użyć sproszkowanej formy, ale jej stworzenie w warunkach domowych jest nieco bardziej pracochłonne niż wykonanie wywaru.
kleszcze w ogrodzie

Nie zapominajmy również, że kleszcze pełnią rolę pożywienia, dlatego warto zadbać o to, aby w naszym ogrodzie były warunki sprzyjające dla życia żab, ptaków lub chrząszczy. Nie likwidujmy więc oczek wodnych, wysokich drzew oraz unikajmy stosowania środków chemicznych. Ekologiczne wywary, które przygotujemy z cebuli, czeremchy lub clematisa, są tańszym i nierzadko skuteczniejszym rozwiązaniem niż gotowe preparaty.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów