Produkty Homla od dziś na Homebook – zobacz ofertę!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Oto 5 sprawdzonych sposobów

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Kret w ogrodzie to nieproszony gość, który potrafi zniszczyć najpiękniej zorganizowany i zaaranżowany ogród. Te niewielkie stworzenia, choć nie żywią się korzeniami roślin, bardzo często je uszkadzają, kopiąc długie podziemne tunele. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na kreta w ogrodzie – dziś podpowiemy Ci kilka skutecznych i prostych metod. Zapraszamy do lektury!

Jak pozbyć się kreta z ogrodu lub działki?

Jak pozbyć się kreta z ogrodu? Krecie kopce mogą oszpecić nawet najpiękniejszy ogród i taras. Szukając najlepszego sposobu na kreta, możesz wybierać między zastosowaniem gotowego preparatu, np. granulek czy płynu, a domowymi sposobami. Gotowe preparaty aplikuje się zwykle prosto do kretowiska – te, wydzielając drażniący zapach, przeganiają kreta w inne miejsce. Kiedyś popularne i bardzo często stosowane były również trutki na krety. Zanim jednak z nich skorzystasz, wypróbuj czegoś mniej brutalnego i pamiętaj, że trutki mogą być również niebezpieczne dla Twojego domowego zwierzaka, np. psa czy kota.

Jak pozbyć się kreta z działki bezinwazyjnymi metodami? Najbezpieczniejsze będą domowe sposoby na kreta – ekologiczne, tanie i bezpieczne dla zwierzaków domowych.

vidaXL Leżak ogrodowy z daszkiem, polirattan, antracytowy

vidaXL Leżak ogrodowy z daszkiem, polirattan, antracytowy

2103 zł
vidaXL Leżak bujany z poduszką, lite drewno tekowe

vidaXL Leżak bujany z poduszką, lite drewno tekowe

1081 zł
vidaXL Leżaki bujane, 2 szt., lite drewno akacjowe

vidaXL Leżaki bujane, 2 szt., lite drewno akacjowe

1195 zł
vidaXL Leżaki, tworzywo textilene, 2 szt., kremowo-szare

vidaXL Leżaki, tworzywo textilene, 2 szt., kremowo-szare

497 zł

Kret w ogrodzie – dlaczego jest szkodnikiem?

Czy kret szkodzi w ogrodzie? Kret to niewielki ssak żyjący pod ziemią, który potrafi tworzyć tunele liczące nawet jeden kilometr długości! Zwierzę jest owadożercą, a podziemny system tuneli ma tworzyć pułapkę dla dżdżownic, larw owadów i drobnych kręgowców. I choć kreta nie interesuje podjadanie korzeni roślin, to kopiąc, bardzo często naraża je na zniszczenie. A czy kret w ogrodzie jest pożyteczny? Ten niewielki ssak robi również dużo dobrego – może zjadać szkodniki niebezpieczne dla Twoich ogrodowych roślin, a ryjąc w ziemi, spulchnia ją i napowietrza.

Szykujesz się do walki z kretem w ogrodzie? Zwalczanie tego nieproszonego gościa zacznij od nieinwazyjnych metod. Pamiętaj, że jest to jednak gatunek objęty częściową ochroną. Zwierząt nie można umyślnie płoszyć i niepokoić, jednak przepis ten nie obowiązuje właścicieli prywatnych działek. Kret nie jest więc pod ochroną w ogrodzie czy na własnościowej działce, ale mimo to nie warto przykładać ręki do ginięcia tego gatunku.

Sposób na kreta – poznaj 5 sprawdzonych metod

Jak odstraszyć kreta? Jeśli na Twoim idealnie przystrzyżonym trawniku, w okolicy przepięknych rabatek i doskonałych, stylowych mebli ogrodowych, zaczynają pojawiać się ziemne kopce, czas zacząć działać! Co na krety będzie działać najszybciej i najskuteczniej? Mamy dla Ciebie 5 sprawdzonych sposobów!

1. Pułapka na kreta w ogrodzie

Jak pozbyć się kreta z ogródka? Pierwszy sprawdzony sposób na kreta w ogrodzie to tzw. kretołapki. Taka łapka na kreta jest bardzo zmyślna – dzięki temu, że ma wydłużony kształt i specjalne zapadki, skutecznie uniemożliwia kretowi wydostanie się ze środka. Kretołapkę umieść w jednym z wydrążonych podziemnych korytarzy. Pamiętaj, aby codziennie sprawdzać jej zawartość. Kret pozbawiony pokarmu ginie już po 10 godzinach. Jeśli udało Ci się schwytać zwierzę, wyjmij pułapkę i wypuścić je na wolność – najlepiej jak najdalej od własnego ogrodu.

Czy są inne sposoby na pułapkę na kreta? Z butelek plastikowych możesz zrobić odstraszacze, które swoim hałasem odstraszą to czułe na dźwięki zwierzę. Możesz również kupić w sklepie specjalną siatkę na kreta lub stworzyć pułapkę na kreta ze słoika. Jak zrobić taką łapkę? Słoik umieść w krecim korytarzu tak, aby jego otwór wystawał na zewnątrz. Otwór w słoiku powinien być zamknięty klapką, która otworzy się tylko w jedną stronę, dzięki czemu kret nie będzie mógł się wydostać.

2. Trutka na kreta w ogrodzie

Jak wytępić kreta z ogródka? Obecnie na rynku można dostać rozmaite granulaty i płyny odstraszające krety. Taki roztwór należy wlać do nory wydrążonej przez kreta. Granulki natomiast wsypuje się do otworu i zwilża, dolewając wody – wówczas następuje reakcja chemiczna i ulatnia się gaz. Substancje mają bardzo silny, drażniący zapach, który sprawia, że kret musi przenieść się w inne miejsce.

Skuteczny może okazać się również popularny płyn Domestos na kreta – wystarczy, że ten bogaty w chlor płyn wlejesz do kretowisk w swoim ogródku. Na rynku znajdziesz również gotowe trutki na kreta, które wystarczy tylko zostawić w ziemi.

3. Domowe sposoby na kreta w ogrodzie

Jak pozbyć się kreta domowym sposobem? Niewiele osób wie, że krety można skutecznie wyeksmitować z ogrodu, stosując naturalne odstraszacze. Kret nie lubi zapachu aksamitek, czarnego bzu, bazylii, czosnku i komosy. Tam, gdzie grasują krety, warto wówczas zasadzić choć jedną z wymienionych roślin. Gryzonie nie lubią również zapachu ludzkich włosów, a także sierści psów czy kotów. Warto zatem zebrać włosy ze szczotki bądź trymera, uformować z nich kulkę i wrzucić do kreciej nory. Bardzo skuteczny jest również ocet na kreta, jak i spleśniała skórka cytryny bądź resztki ryb (nie toleruje zwłaszcza śledzia), a także oleju napędowego i nafty.

4. Dźwięki i wibracje odstraszające kreta

Jak pozbyć się kreta z trawnika? Pamiętaj, że kret jest zwierzątkiem, które nie widzi, ale za to ma doskonały słuch. Nic zatem dziwnego, że większość ogrodników próbuje odstraszyć kreta specyficznymi dźwiękami.

Czego nie lubią krety? Niektórzy proponują, aby tuż obok kretowiska wbić metalowy pręt i założyć na jego wierzchołek metalową puszkę, np. po gazowanym napoju. Puszka wprawiona w ruch delikatnym podmuchem wiatru będzie wydawała dźwięki, które nie spodobają się podziemnemu mieszkańcowi. Na podobnej zasadzie działają szklane butelki. Wbite w ziemię pod kątem „łapią” wiatr, który swoim dźwiękiem odstrasza gryzonie. Co ciekawe, dobrym sposobem jest również wiatrak na kreta – krety są ślepe, dlatego pozostają bardzo wrażliwe na wszelkie drgania. Wiatraczki poruszane podmuchami powietrza, sprawiają, że do kreciej norki dochodzą delikatne wibracje, których kret nie lubi. Jeśli szukasz sposobu na to, jak wygonić kreta, najbezpieczniej będzie zacząć właśnie od sprawdzonych domowych sposobów.

wiatraczek 133 cm VIENTO matowy BLOMUS

wiatraczek 133 cm VIENTO matowy BLOMUS

119 zł
wiatraczek 73 cm VIENTO matowy BLOMUS

wiatraczek 73 cm VIENTO matowy BLOMUS

99 zł
wiatraczek 69 cm VIENTO matowy BLOMUS

wiatraczek 69 cm VIENTO matowy BLOMUS

89 zł
wiatraczek 73,5 cm VIENTO matowy BLOMUS

wiatraczek 73,5 cm VIENTO matowy BLOMUS

99 zł

5. Odstraszacze elektryczne na kreta

Sprawdzonym i polecanym sposobem na odstraszenie kretów są również specjalne odstraszacze elektroakustyczne, emitujące niesłyszalne dla nas, a niemiłe dla kreta sygnały dźwiękowe (niektóre z nich mają również opcję wibracji). Jak pozbyć się kreta prądem? Elektryczne pułapki na kreta obejmują zasięgiem nawet ponad 600 metrów, jednak najlepiej wbić je w ziemię tuż obok krecich kopców. Mechanizm tego typu zasilany jest bateriami – tradycyjnymi bądź solarnymi. Krety są inteligentne i szybko przyzwyczajają się do nowych warunków. Nowy, nieprzyjemny i przede wszystkim, zmienny dźwięk jest dla nich nie do zniesienia, dlatego najskuteczniejsze odstraszacze na krety to te, które dają dźwięki o zmiennej częstotliwości.

Kret w ogrodzie to nic dobrego, ale na szczęście zawsze znajdzie się na niego sposób! Walcząc ze zwierzątkiem, pamiętaj jednak, że jest ono objęte częściową ochroną. Warto zatem wyprosić kreta z ogrodu w sposób, który nie zrobi mu krzywdy.


Inne artykuły w tej kategorii