Przycinamy ceny wiosną!✂️ Bestsellery w supercenach!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród

Ślimaki w ogrodzie – jak pozbyć się ślimaków? 5 sposobów

Ślimaki w ogrodzie mogą narobić wiele szkód. Niszczą rośliny (żywią się zarówno liśćmi, jak i korzeniami roślin), a na swojej drodze zostawiają charakterystyczne ślady ze śluzu. Największe spustoszenie w ogrodzie sieją ślimaki nagie – czyli te bez muszli. Te szkodniki rozgościły się w Twoim ogrodzie? Sprawdź, co na ślimaki w ogrodzie sprawdzi się najlepiej! Oto 5 prostych sposobów na ślimaki w ogrodzie, dzięki którym szybko i skutecznie rozwiążesz problem.

Ślimaki w ogrodzie – jakie możesz spotkać?

W ogrodzie możesz natknąć się na dwa rodzaje ślimaków: te ze skorupą i bez. Wędrują po ogrodzie i tarasie, szpecą również meble ogrodowe, zostawiając na nich ślady w postaci śluzu. Małe ślimaki z „domkiem” na plecach nie są tak szkodliwe w ogrodzie, jak ślimaki bez skorupy (muszli). Nagie ślimaki to niszczyciele roślin. Duże, brązowe i czarne ślimaki, jeśli zadomowią się w ogrodzie większą grupą, mogą skutecznie zniszczyć rośliny ozdobne i uprawne. Obecność pojedynczych osobników nie zwiastuje jednak problemu. Wystarczy je wyłapać i wynieść poza ogród.

Ślimaki w ogrodzie – dlaczego stanowią zagrożenie?

Skąd się biorą ślimaki w ogrodzie? Ślimaki są wszystkożerne: odżywiają się przede wszystkim roślinami (dlatego zadbane ogródki to dla nich raj na ziemi), ale także zwierzętami, a niekiedy nawet innymi ślimakami. Do ogródków przychodzą więc w poszukiwaniu jedzenia i schronienia. Ponieważ nie mają skorupy, dokucza im ostre słońce. Ślimaki lubią zakamarki i wilgoć – to właśnie w takich miejscach znajdziesz ich najwięcej.

Nie są one jednak z definicji szkodnikami i pełnią istotną rolę w ekosystemie. Czy ślimaki są więc pożyteczne w ogrodzie? Tak! Co jedzą ślimaki w ogrodzie? Żywią się gnijącymi i martwymi częściami roślin. Zjadają także nasiona chwastów. Stanowią też pożywienie dla myszy, nornic czy jeży, a także dla jaszczurek i ptaków. Dlatego do walki ze ślimakami przystąp dopiero wtedy, gdy jest ich mnóstwo i wyrządzają poważne szkody w uprawach. Te zaś mogą być spore. Ślimaki potrafią bowiem zjadać mniejsze liście w całości, a większe kaleczą podgryzaniem ich na tyle, że po prostu je niszczą.

Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 3,78 m2 pięciosekcyjna z fundamentem 124x305 cm srebrna

Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 3,78 m2 pięciosekcyjna z fundamentem 124x305 cm srebrna

1108 zł
Cena regularna: 1579 zł
Najniższa cena: 1126 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 24h
Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 2,3 m2 trzysekcyjna z fundamentem 124x185 cm srebrna

Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 2,3 m2 trzysekcyjna z fundamentem 124x185 cm srebrna

814 zł
Cena regularna: 1299 zł
Najniższa cena: 857 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 24h

Co na ślimaki w ogrodzie warto wypróbować?

Wyłapywanie i wynoszenie ślimaków nie wydaje Ci się najlepszym rozwiązaniem? Do wyboru masz dwa inne:

 • domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie,
 • gotowe preparaty na ślimaki w ogrodzie.

Naturalne sposoby na ślimaki w ogrodzie w nieinwazyjny sposób ograniczają ich aktywność: zniechęcają je do wędrówki w kierunku smacznych (dla nich) upraw. Jeśli jednak domowe sposoby się nie sprawdzą (bo np. ślimaków jest za dużo i niszczą ogródek w ekspresowym tempie), pozostaje sięgnięcie po bardziej radykalne rozwiązania, jak np. oprysk na ślimaki w ogrodzie czy wysypanie proszku, który je otruje.

Sposoby na ślimaki w ogrodzie – 5 najskuteczniejszych metod

Ślimaki zdominowały Twój ogródek i ze smakiem chrupią Twoje rabatki i grządki? Przetestuj 5 sposobów na to, jak się ich skutecznie pozbyć!

1. Preparaty na ślimaki w ogrodzie

Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie? Najskuteczniejszy a przy tym najszybciej działający będzie specjalny, chemiczny środek na ślimaki w ogrodzie. Takie preparaty dostępne są w kilku formach: najczęściej to proszek lub płyn, z którego robi się oprysk na ślimaki w ogrodzie. Pamiętaj jednak, że korzystając z tego rodzaju preparatów, możesz również negatywnie wpłynąć na naturalnych sprzymierzeńców w walce ze ślimakami, np. na jeże czy ptaki żywiące się tymi szkodnikami.

Wybierając środki chemiczne na ślimaki, zwróć uwagę na stopień toksyczności – najlepiej zastosuj taki, który będzie oznaczony numerem V, co oznacza, że preparat jest „praktycznie nieszkodliwy”. Jeżeli łagodne środki nie pomagają, a ślimaków jest bardzo dużo, nie próbuj samodzielnie stosować agresywnej chemii – dużo bezpieczniej będzie zaprosić do swojego ogrodu wyspecjalizowaną ekipę zwalczającą szkodniki.

2. Pułapki na ślimaki w ogrodzie

Pułapki na ślimaki w ogrodzie to jeden ze skutecznych sposobów na ograniczenie ich niszczycielskiej aktywności. Ślimaki niekoniecznie dobrze radzą sobie z poruszaniem się po sypkim podłożu. Skuteczny w walce z nimi będzie więc np. piasek zmieszany z popiołem, żwir czy trociny na ślimaki. Wokół roślin, które są narażone na działanie szkodników, rozsyp np. trociny lub pokruszone skorupki jajek (które dodatkowo rozkładając się, odżywią glebę). To banalne, ale skuteczne pomysły na to, jak się pozbyć ślimaków w ogrodzie.

3. Kawa na ślimaki w ogrodzie

Jak jeszcze możesz wytępić ślimaki w ogrodzie? Skutecznym sposobem jest kawa na ślimaki w ogrodzie. Po prostu rozsyp fusy po kawie wokół roślin – ślimaki bardzo nie lubią jej intensywnego zapachu, a kofeina dodatkowo działa na nie toksycznie. Podobnie odstraszająco zadziała cynamon na ślimaki w ogrodzie. Jego specyficzny, intensywny zapach przeszkadza ślimakom, więc rozsypanie go ma dobre działanie prewencyjne.

4. Soda na ślimaki w ogrodzie

Jak jeszcze możesz usunąć ślimaki z ogrodu? Wypróbuj uniwersalną sodę oczyszczoną – na ślimaki zadziała ona jak niewidzialna przeszkoda. Ślimaki nie lubią również… miedzi. Wystarczy, że wokół roślin – donic czy grządek, rozłożysz taśmę miedzianą, która skutecznie odstraszy te szkodniki. Soda na ślimaki w ogrodzie jest jednak znacznie tańszym rozwiązaniem.

5. Sól na ślimaki w ogrodzie

Co jeszcze jest dobre na ślimaki w ogrodzie? Sprawdzonym, choć czasochłonnym sposobem jest sól na ślimaki w ogrodzie. Wystarczy posypywać solą każdego napotkanego osobnika. Niszczy je ona dość skutecznie.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie?

Co odstrasza ślimaki w ogrodzie? Istnieje kilka gatunków roślin, za którymi te szkodniki nie przepadają. Skutecznie odstrasza je zapach, nie lubią także ich smaku. Posadź więc na swojej działce (najlepiej wokół rabatek z roślinami, które ślimaki podgryzają) np.:

 • cebulę;
 • czosnek;
 • cząber;
 • macierzankę;
 • majeranek,
 • mydlnicę lekarską;
 • bylicę piołun;
 • orlicę pospolitą;
 • rumianek;
 • gorczycę;
 • szałwię;
 • hyzop;
 • krwawnik,

a ślimaki zdecydowanie mniej chętnie będą eksplorować przestrzeń wokół Twojego domu.

Naturalnymi i wyjątkowo skutecznymi sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami są również jeże. Postaraj się o to, by zaprosić je do swojego ogrodu. O tym, jak to zrobić, przeczytasz w artykule Domek dla jeża – jak dbać o jeże w ogrodzie?

Jak zwalczać ślimaki w ogrodzie? Regularnie!

Myśląc o tym, jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie, nie zapominaj o tak prostej i podstawowej czynności, jak regularne porządki. Zanim więc przejdziesz do stosowania agresywnych środków chemicznych, dokładnie przyjrzyj się swojemu ogrodowi.

Ślimaki lubią wysokie trawniki i gęste chwasty – są one idealnym schronieniem w ciepłe, słoneczne dni. Szkodniki chętnie chowają się też pod składowiskami gruzu, gałęzi, starych desek czy zalegających w ogrodzie materiałów budowlanych. Jeśli nie chcesz, by ślimaki poczuły się w Twoim ogrodzie zbyt komfortowo, regularnie koś trawniki, wyrywaj chwasty, jesienią grab liście i utrzymuj porządek na terenie działki.

Zestaw mebli ogrodowych Volvito jasnoszary/grafitowy

Zestaw mebli ogrodowych Volvito jasnoszary/grafitowy

2138 zł
Cena regularna: 2399 zł
Najniższa cena: 2399 zł
Zestaw mebli ogrodowych Titawin sofa z dwoma fotelami i dwoma stolikami

Zestaw mebli ogrodowych Titawin sofa z dwoma fotelami i dwoma stolikami

3213 zł
Cena regularna: 3299 zł
Najniższa cena: 3069 zł
Wysyłka do 48h
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

2987 zł
Cena regularna: 3349 zł
Najniższa cena: 3349 zł
Wysyłka do 24h
Zestaw ogrodowy Ruthen beżowy/drewno akacjowe

Zestaw ogrodowy Ruthen beżowy/drewno akacjowe

3284 zł
Cena regularna: 3599 zł
Najniższa cena: 3599 zł

Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu raz na zawsze?

Jak zlikwidować ślimaki w ogrodzie, nie robiąc im krzywdy? Po prostu je stamtąd… wynieś! Skutecznym, prostym i bezpiecznym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu jest właśnie pozbieranie ich i wyniesienie poza teren ogródka. Zaczekaj na pochmurny i wilgotny dzień, załóż rękawice i pozbieraj wszystkie ślimaki, które znajdą się w zasięgu Twojego wzroku. Pewnie nie będzie to zbyt przyjemne zajęcie, ale za to bardzo skuteczne. Pamiętaj jednak, że musisz wynieść je minimum 20 m od swojej działki, by praca nie poszła na marne, a szkodniki nie odnalazły drogi powrotnej. Najlepiej wynieś ślimaki na pobliską łąkę, gdzie będą mogły żerować do woli.

Wytępienie ślimaków z ogródka wymaga cierpliwości i determinacji. Domowe, naturalne sposoby ograniczą ich aktywność, jednak jeśli plaga jest spora, lepsze będzie sięgnięcie po specjalistyczne preparaty do likwidacji ślimaków. Zawsze używaj ich ściśle wedle instrukcji, aby nie zaszkodzić roślinom i sobie.


Inne artykuły w tej kategorii

Jak dbać o basen ogrodowy? 6 zasad pielęgnacji basenu w ogrodzie

Jak dbać o basen ogrodowy? 6 zasad pielęgnacji basenu w ogrodzie

Hamak w ogrodzie – jak zawiesić hamak w ogrodzie? Sprawdź inspiracje i pomysły

Hamak w ogrodzie – jak zawiesić hamak w ogrodzie? Sprawdź inspiracje i pomysły

Trejaż ogrodowy – urokliwy element małej architektury

Trejaż ogrodowy – urokliwy element małej architektury

Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Ogród przed domem – jak urządzić ogród przed wejściem do domu?

Ogród permakulturowy – co to jest i jak go założyć? Poznaj zalety permakultury w ogrodzie

Ogród permakulturowy – co to jest i jak go założyć? Poznaj zalety permakultury w ogrodzie

Taras w bloku – TOP 5 aranżacji na Homebook.pl

Taras w bloku – TOP 5 aranżacji na Homebook.pl

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.