Czas na nową kanapę? Kupuj z dostawą za free!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Domek dla jeża – jak dbać o jeże w ogrodzie?

Domek dla jeża pomoże Ci zatrzymać w ogrodzie to bardzo pożyteczne stworzenie. Jeże są bowiem nie tylko sympatyczne, ale i pomocne w zwalczaniu szkodników roślin, m.in. ślimaków. Jeśli mieszkasz blisko terenów zielonych, lasów czy łąk, dowiedz się, jak zamienić swój ogród w miejsce przyjazne dla jeży i co zrobić, by pomóc im przetrwać zimę. O tym, gdzie najchętniej zamieszka jeż, przeczytasz w naszym poradniku. Dowiesz się także, jak zbudować domek dla jeża.

Domek dla jeża – w jakim ogrodzie się sprawdzi?

Ogród i taras to doskonałe miejsca do obserwacji przyrody. Domek dla jeża w ogrodzie to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla tego sympatycznego zwierzaka. Jeż najchętniej zadomowi się w dzikim, nieuporządkowanym ogrodzie. Nie każdemu będzie odpowiadać taka estetyka otoczenia. Jest jednak na to rozwiązanie!

Jeśli jesteś zwolennikiem schludnych, krótko przystrzyżonych trawników, równo obsadzonych rabatek i regularnie przyciętych krzewów, a masz do dyspozycji duży ogród, zostaw w najmniej uczęszczanym przez Ciebie miejscu dziko zarośnięty kącik. Jeż zadomowi się tam dużo chętniej, niż na otwartej przestrzeni. Jak zwabić jeża do ogrodu? W gęstej trawie lub pod stosikiem liści ustaw domek dla jeża, a wtedy zwierzak z pewnością szybko się od Ciebie nie wyprowadzi! Prosta budka dla jeża nie zajmie wiele miejsca, jest również bardzo łatwa do przygotowania.

Domek dla jeża na zimę – dlaczego się przyda?

Kiedy zbliża się zima, jeże zapadają w sen zimowy. W tym czasie ich temperatura ciała spada nawet do 10°C, zwalnia ich przemiana materii oraz bicie serca. W czasie zimowego snu jeże odżywiają się wyłącznie tłuszczem, który nagromadził się w ich organizmie w czasie wiosenno-letniej aktywności. Właśnie dlatego wczesna jesień jest dla jeży wyjątkowo istotną porą – muszą ciężko pracować, aby zgromadzić w ciele zapasy na całą zimę.

Jak zimują jeże? W naszej strefie klimatycznej ich sen zimowy trwa aż 5 miesięcy. Aby przetrwać ten czas, muszą się gdzieś schronić. Gdzie zimują jeże? W naturalnych warunkach szukają dużej sterty liści i gałęzi usytuowanej w zacisznym, spokojnym miejscu. Chcesz pomóc swojemu dzikiemu lokatorowi w przetrwaniu zimy? Przygotuj domek dla jeża, który będzie stanowił przytulne schronienie i ułatwi zimowanie jeży.

Jak zbudować domek dla jeża krok po kroku?

Jak zrobić domek dla jeża? To bardzo proste i przyjemne zadanie. Do wykonania schronienia dla tych zwierzaków nie potrzebujesz wiele. Wystarczą podstawowe narzędzia, kilka kawałków drewna i odrobina czasu. Jak zrobić schronienie dla jeża krok po kroku?

Krok 1. Zrób projekt domku dla jeża

Jeśli chcesz zrobić domek dla jeża, projekt jest podstawą. Nie jest on skomplikowany – budka może mieć kształt drewnianej skrzynki z wejściami z obu stron, a także kilkoma dziurami wywierconymi w daszku, by zapewnić jeżom dopływ powietrza. Pamiętaj, by domek dla jeża przygotowywać w rękawiczkach – zwierzęta te mają bardzo dobry węch, a zapach człowieka może skutecznie zniechęcić je do skorzystania z nowego lokum.

Krok 2. Przygotuj niewielką skrzynkę

Z czego zrobić domek dla jeża? Najlepiej sprawdzą się drewniane deseczki oczyszczone z żywicy, drzazg i innych elementów, które mogłyby zranić zwierzaka. Jakiej wielkości powinien być domek dla jeża? Wymiary (optymalne) to 35 cm głębokości, 45-50 cm długości i tyle samo szerokości. Pamiętaj także o wymiarach wejścia: nie może być za duże, by nie weszło tam inne zwierzę. Otwór na wejście nie powinien mieć więcej niż 20 cm. Jeśli w Twoim ogródku pojawiają się jeże, a nie masz czasu lub możliwości zrobić budki samodzielnie, możesz postawić gotową konstrukcję. Gdzie kupić domek dla jeża? Bez problemu dostaniesz go w sklepie zoologicznym. Ile kosztuje domek dla jeża? Cena, w zależności od modelu, waha się od ok. 40, do nawet 100 zł.

Krok 3. Wyściełaj wnętrze domku dla jeża

Kiedy budka będzie już gotowa, umieść ją w zacisznym miejscu, najlepiej pod stertą liści i gałęzi. Ostatnim krokiem jest wyścielenie jej od środka. Czym wyścielić domek dla jeża? Wystarczą liście lub trociny, by jeż miał wygodne zimowe lokum!

Co jedzą jeże ogrodowe?

Czym się żywi jeż? Wbrew powszechnemu skojarzeniu, jeże wcale nie jedzą jabłek, a odżywiają się owadami, ślimakami i małymi gadami. To właśnie dzięki swojej diecie jeż jest tak pożytecznym lokatorem w ogrodzie – słynie z bycia skutecznym sprzymierzeńcem w zwalczaniu szkodników.

Czym karmić jeża w ogrodzie? Co lubią jeże? No właśnie – należy pamiętać, by unikać niepotrzebnego dokarmiania jeża. Mimo najszczerszych chęci możesz mu zaszkodzić. Najlepszy *pokarm dla jeża to naturalne, samodzielnie zdobyte pożywienie. Jeśli wiesz, że okolica nie obfituje w smakołyki odpowiednie dla jeża i chcesz mu pomóc i zastanawiasz się, czym dokarmiać jeże, najlepszym wyborem będzie… karma dla kota. W upalne dni możesz również udostępnić mu wodę do picia.

Jeż w ogrodzie – czy jest pożyteczny?

Czy jeż jest pożyteczny w ogrodzie? Ten sympatyczny zwierzak jest największym owadożernym ssakiem zamieszkującym Europę. Osiąga wagę 1-2 kg, a długość ciała dorosłego osobnika wynosi ok. 30 cm. Dzięki temu, że w jego diecie przeważają owady, ślimaki, a nawet małe gady, jeż jest pożytecznym lokatorem w ogrodzie – słynie z bycia skutecznym sprzymierzeńcem w zwalczaniu szkodników. Jeż w ogrodzie bywa bardzo pomocny, warto więc włożyć trochę wysiłku, by stworzyć mu przyjazne warunki do życia. Odpowiednio przystosowany domek dla jeża pozwoli mu przetrwać nadchodzącą zimę i wiosną znów ruszyć na nocne harce.

Jak zatrzymać jeża w ogrodzie?

Jak dbać o jeża w ogrodzie? Jeże nie potrzebują ludzkiej opieki, jednak musisz pamiętać o tym, by im nieświadomie nie zaszkodzić! O czym nie możesz zapomnieć?

  • Jeże są bardzo wrażliwe na chemię, której często używamy w ogrodzie, czyli na środki ochrony roślin oraz trutki na szkodniki. Jeśli więc jeż zje zatrutego ślimaka, skutki będą opłakane.
  • Jeże nie trawią laktozy, dlatego nie zostawiaj im miseczek z krowim mlekiem!
  • Stosuj wyłącznie ekologiczne metody i środki pielęgnujące, jeśli chcesz stworzyć ogród przyjazny dla jeży.

Jak ustawić domek dla jeża? Te zwierzaki lubią ciszę i spokój, dlatego domek ustaw w zacisznym miejscu, z daleka od chodnika czy alejki. Schowaj go nieco pod liśćmi i gałęziami, w ustronnym miejscu. Możesz do tego wykorzystać również meble ogrodowe i domek umieścić np. pod ławką czy stolikiem z palet. To świetne warunki, dzięki którym domek szybko zostanie zamieszkany przez lokatora, a on sam spędzi w nim zimę w spokoju i bezpieczeństwie.

Jeż w ogrodzie a pies – o czym warto pamiętać?

Masz psa, który swobodnie korzysta z ogródka, ale chcesz też stworzyć przy tym miejsce przyjazne dla jeży? Czy sytuacja, w której jeż w ogrodzie i pies żyją w zgodzie, jest możliwa?

Psy mają instynkt łowiecki, a jeże boją się drapieżników. Unikaj więc sytuacji, w której pies podbiega do jeża i zaczepia go – taki maluch jest przerażony. Zwinie się w kulkę i będzie próbował przeczekać moment zagrożenia. Pies podbiegający do jeża, szturchający go nosem czy łapą, wcale się z nim nie bawi, choć na pierwszy rzut oka może to wyglądać uroczo i niewinnie. Dlatego jeśli tylko masz możliwość, nie wypuszczaj psiaka na tę część ogrodu, w której mieszkają jeże.

Wykonanie domku dla jeża jest proste i nie zajmie wiele czasu. Możesz także postawić gotową budkę dla tych małych zwierzaków. One odwdzięczą Ci się możliwością obserwacji jeżowego życia, a także pomogą Ci oczyścić ogród z owadów!


Inne artykuły w tej kategorii

Domek z palet – jak zrobić domek dla dzieci z palet? Poradnik krok po kroku

Domek z palet – jak zrobić domek dla dzieci z palet? Poradnik krok po kroku

Taras w bloku – TOP 5 aranżacji na Homebook.pl

Taras w bloku – TOP 5 aranżacji na Homebook.pl

Pomysły na tani ogród – jak urządzić ładny ogród tanim kosztem?

Pomysły na tani ogród – jak urządzić ładny ogród tanim kosztem?

Mrówki w ogrodzie – jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Poznaj skuteczne sposoby

Mrówki w ogrodzie – jak zwalczyć mrówki w ogrodzie? Poznaj skuteczne sposoby

Laurowiśnia wschodnia – jak sadzić i pielęgnować wiśnię laurową?

Laurowiśnia wschodnia – jak sadzić i pielęgnować wiśnię laurową?

Trawy ozdobne – najpopularniejsze odmiany ogrodowe i warunki ich uprawy

Trawy ozdobne – najpopularniejsze odmiany ogrodowe i warunki ich uprawy

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.