Rozjaśnij jesienną szarugę z naszymi lampami - zobacz rabaty do 80%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród

Jesień w ogrodzie – jak przygotować ogród do zimy?

Za oknami piękna polska jesień! Podczas jesiennych chłodów w domach zaczynają gościć ciepłe tkaniny, blask świec i słodki zapach herbaty z sokiem malinowym. Cztery ściany stają się kameralnym zaciszem, które chronią przed nadciągającą niepogodą. Jesienne przygotowania do zimy powinny obejmować nie tylko domową przestrzeń. Pamiętaj, że zimowa kapryśna aura potrafi dać się we znaki również roślinom ogrodowym. Jak przygotować ogród do zimy?

Łóżko ogrodowe okrągłe z baldachimem - Ø 1,8M - SYDNEY - ciemny brąz

Łóżko ogrodowe okrągłe z baldachimem - Ø 1,8M - SYDNEY - ciemny brąz

2249 zł 2799 zł
Trzyosobowa sofa z naturalnego rattanu - Prima

Trzyosobowa sofa z naturalnego rattanu - Prima

4628 zł
2-osobowa sofa rattanowa z lnianą tapicerką - Zumea

2-osobowa sofa rattanowa z lnianą tapicerką - Zumea

1518 zł
2-osobowa szara sofa rattanowa z lnianą tapicerką - Zumea

2-osobowa szara sofa rattanowa z lnianą tapicerką - Zumea

1568 zł

Jak zabezpieczyć rośliny cebulowate, byliny i trawy?

Jesień to moment, kiedy przyroda szykuje się do odpoczynku, a okres wegetacyjny chyli się ku końcowi. Wiele roślin należy uchronić przed zimowymi chłodami – szczelnie je okrywając bądź wykopując ich cebule. Do roślin cebulowatych, którym śniegowa pierzynka wcale nie sprzyja, należą m.in. frezje, begonie, mieczyki, dalie czy tygrysówki. Zaraz po pierwszych przymrozkach ich łodygi należy ściąć i wykopać cebule. Po oczyszczeniu i przesuszeniu bulw warto schować je do „oddychających” skrzynek bądź pojemników i przysypać trocinami bądź torfem. Pamiętaj, aby temperatura, w której przechowujesz cebule roślin nie spadała poniżej 10°C.

Pierwsze przymrozki oznaczają także, że przyszedł moment na zabezpieczenie roślin dwuletnich i wieloletnich, czyli bylin. Gatunki wrażliwe na niskie temperatury to m.in. róże, budleje, hortensje, zawilce japońskie, pustynniki czy chryzantemy. Każdą z bylin należy przyciąć, okryć warstwą suchych liści, kory, słomy czy stroiszu. Niektórzy ogrodnicy radzą, aby unikać torfu, ponieważ silnie chłonie wodę i zatrzymuje ją i „zabiera” roślinie.

Bardzo ważne, aby rośliny zabezpieczyć tuż po pierwszych przymrozkach – wcześniejsze okrycie może bowiem prowadzić do ich przegrzania i gnicia. Warstwa zabezpieczająca powinna liczyć sobie nie mniej niż 10 cm grubości. Jeżeli zima jest bardzo ostra, warstwę materiału zabezpieczającego należy zwiększyć do 20 cm.

Starannego zabezpieczenia potrzebują również trawy ozdobne, np. trawa pampasowa czy miskant. Zanim mróz rozgości się w ogrodzie na dobre, trawy należy delikatnie związać, otoczyć drewnianymi palikami i owinąć słomianymi matami. Wokół roślin radzimy rozsypać materiał zabezpieczający, np. suche liście, słomę czy korę. Dzięki temu ich korzenie będą mniej narażone na przemarznięcie.

Dlaczego warto zatroszczyć się o dostatek wody i ciepła?

Na uszkodzenie w okresie zimowym narażone są także niewielkie rośliny liściaste, np. bukszpany, kamelie, mahonie czy różaneczniki. Mrozy szkodzą także roślinom iglastym, takim jak żywotniki, cyprysy, cisy. Co ciekawe, mróz nie jest bezpośrednią przyczyną ich osłabienia. Na podane gatunki fatalnie wpływa przede wszystkim niedostatek wody - korzenie roślin nie są bowiem w stanie pobierać jej z zamarzniętej ziemi. Jak zatem sobie z tym radzić? Jesienią warto obficie podlewać rośliny, tak, aby mogły zmagazynować jej wystarczający zapas. Podlewanie przerwij w momencie, w którym ziemia będzie zamarznięta.

Pamiętaj, że troskliwej opieki wymagają nie tylko rośliny rosnące w ziemi, ale także te zasadzone w donicach i gazonach. Gatunki, które nie znoszą mrozów to np. pelargonie, fuksje, oleandry i rośliny cytrusowe. Kiedy tylko nastąpi załamanie pogody i pojawią się pierwsze przymrozki, zabierz rośliny do chłodnego, przewiewnego pomieszczenia, w którym temperatura waha się pomiędzy zerem a 10°C.

Z kolei wszystkie rośliny pojemnikowe zimujące starannie okryj warstwą styropianu, jutą lub folią bąbelkową. Pamiętaj, aby materiałem zabezpieczać jedynie naczynia, natomiast samą roślinę np. słomianymi matami.

Metalowa konewka dekoracyjna 450ml podlewaczka ogrodowa do roślin srebrna

Metalowa konewka dekoracyjna 450ml podlewaczka ogrodowa do roślin srebrna

58 zł 129 zł
Metalowa konewka dekoracyjne 450ml podlewaczka ogrodowa do roślin złota

Metalowa konewka dekoracyjne 450ml podlewaczka ogrodowa do roślin złota

58 zł 129 zł
Metalowa konewka dekoracyjna 1L ogrodowa podlewaczka do roślin złota

Metalowa konewka dekoracyjna 1L ogrodowa podlewaczka do roślin złota

73 zł 135 zł
Bloomingville - Konewka metalowa

Bloomingville - Konewka metalowa

249 zł

Jak przygotować trawnik do zimy?

W jesiennym ogrodzie nie tylko rośliny wymagają starannej pielęgnacji i zabezpieczenia. Bardzo ważna jest także dbałość o grodowy trawnik. Kiedy z drzew i krzewów spadną liście, pamiętaj aby dokładnie je zagrabić i usunąć z trawnika. Dzięki temu darń, czyli okrywa składająca się z trawy i roślin motylkowych, nie będzie żółknąć i gnić. Ogrodowy trawnik należy kosić nawet do końca listopada (o ile jesień jest ciepła i pogodna).

Pamiętaj, że wybujałe źdźbła traw i zalegające liście mogą spowodować powstanie groźnej choroby trawnika tzw. pleśni śniegowej. Jej następstwem jest zazwyczaj masowe zamieranie źdźbeł i pojawianie się na trawników brązowych plam. Jeśli chcesz maksymalnie dopieścić trawnik, zafunduj mu specjalny nawóz dedykowany porze jesiennej. Dzięki niemu gleba otrzyma solidną dawkę fosforu i potasu i minimalną ilość azotu.

Sprawdź też: Nawożenie trawnika – kiedy, czym i jak nawozić trawnik?

Kosiarka spalinowa GREENSO TB40P03A LC Loncin LC1P65FE-3

Kosiarka spalinowa GREENSO TB40P03A LC Loncin LC1P65FE-3

600 zł
Kosiarka spalinowa ACTIVE 4850 ISB Briggs&Stratton 575iS z napędem

Kosiarka spalinowa ACTIVE 4850 ISB Briggs&Stratton 575iS z napędem

2000 zł
Kosiarka spalinowa NAC MEX41-127-1 Rato RV125-S

Kosiarka spalinowa NAC MEX41-127-1 Rato RV125-S

560 zł
Kosiarka spalinowa NAC LS46-500E-HSS-JR Briggs & Stratton 500 E z napędem

Kosiarka spalinowa NAC LS46-500E-HSS-JR Briggs & Stratton 500 E z napędem

1639 zł

Jak właściwie zadbać o oczko wodne?

Wielu amatorów przydomowych zieleńców marzy o oczku wodnym lub stawie. Jeśli pokusisz z się o tego rodzaju zbiornik, musisz odpowiednio zabezpieczyć go przed zimą. Tuż nad lustrem wody dobrze rozciągnąć siatkę, która zapobiegnie przedostawaniu się do wody jesiennych liści i późniejszym procesom gnilnym.

Przed pierwszymi mrozami należy starannie wyczyścić oczko wodne i usunąć część mułu z dna, który może powodować wydzielanie trujących gazów, a co za tym idzie, niedobór tlenu w wodzie. Z płytkich niewielkich zbiorników należy odłowić ryby i przechowywać je w akwariach w jasnym, chłodnym pomieszczeniu, gdzie temperatura wody będzie miała szansę oscylować pomiędzy 5-8°C. Egzotyczne wymagające gatunki warto odłowić już we wrześniu.

Wraz z nimi odłów również rośliny nieodporne na mrozy, takie jak cibory, hiacynty wodne czy piscje. Podobnie jak ryby, przechowuj je w akwariach, jednak w znacznie cieplejszej wodzie (około 15°C).

Jesień i zima, mimo nierzadko niesprzyjającej aury, to przepiękne pory roku. Podczas długich spokojnych wieczorów można wspaniale odpocząć, poświęcić się ulubionym lekturom lub nadrobić zaległości filmowe. A wszystko to w domowym przytulnym anturażu, pachnącym mandarynkami i cynamonową szarlotką. Przed nastaniem pierwszych chłodów warto jednak zadbać nie tylko o nastrojowy wystrój wnętrz. Przydomowy ogród jest przecież równie ważny! Jeśli zapewnisz mu spokojny zimowy sen, on z pewnością odwdzięczy Ci się urodą, kiedy nadejdą pierwsze radosne dni wiosny.


Inne artykuły w tej kategorii