Sadzenie róż: jak i kiedy sadzić róże?

Ogrody różane najczęściej kojarzymy z wytwornymi posiadłościami – pałacami i dworami, przy których mieszczą się najciekawsze i najładniej zaaranżowane królewskie rosaria. I choć róże sadzono w ogrodach znacznie wcześniej (m.in. w Chinach), to największą popularność te kwiaty zyskały w XVIII w. za sprawą żony Napoleona I, która sprowadzała do Europy kilkadziesiąt gatunków róż. Najstarsze i najbardziej okazałe ogrody różane znajdują się właśnie we Francji, która straciła głowę dla aranżacji gustownych i finezyjnych roseraies. Zabytkowe rosaria możemy zwiedzać także w Niemczech, Belgii, Holandii, Szwajcarii, a także w Polsce – w Szczecinie mieści się słynna Różanka, w której znajdziemy niemal 100 gatunków tych kwiatów.

Arystokratyczne pochodzenie róż nie powinno nas zniechęcać do sadzenia tych kwiatów w mniejszych i skromniejszych ogrodach przy domach. Uprawa róż jest stosunkowo prosta, jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad i wskazówek. Jak sadzić róże w ogrodzie? Kiedy jest najlepsza pora? Jak je pielęgnować? Oto najważniejsze informacje.

Sadzenie róż – wybór sadzonki

Jakie odmiany róż znajdziemy w popularnych marketach ogrodniczych? Możemy zdecydować się na niewielkie róże rabatowe, które nadadzą się do przydomowych kompozycji kwiatowych w klombach lub grządkach. Wyższe od rabatowych są róże pienne (sztamowe), które wyglądem przypominają małe drzewko na smukłym pniu – takie róże na pniu warto posadzić przy ścieżce prowadzącej do domu lub wzdłuż ścian budynku. Najpopularniejsza róża do ogrodu to odmiana pnąca, która do wzrostu potrzebuje podparcia w postaci kratek czy pergoli. Z róż pnących najczęściej tworzy się dekoracyjne łuki różane przy wejściu do domu lub ogrodu.

W sklepach ogrodniczych dostępnych jest kilka rodzajów sadzonek róż. Na jakie się zdecydować?

Sadzonki róż (bez kwiatów) – dostępne są w sklepach od późnej jesieni do wiosny, Wykopane z gruntu róże, a raczej samą bryłę ziemi z systemem korzeniowym i nagimi łodygami, pakuje się w foliowe woreczki – taką sadzonkę wystarczy wkopać do ziemi.

Róża w małych doniczkach – niewielkie sadzonki z kwitnącymi pąkami można kupić od jesieni do wiosny. Mimo że róże w doniczce pięknie prezentują się na parapecie we wnętrzu, to warto wkopać je jak najszybciej do ziemi.

Gotowe sadzonki róż z kwiatami – w sprzedaży niemal przez cały rok sadzonki są dość wysokie (około metrowe) z rozwiniętymi lub kwitnącymi pąkami róż.

Kiedy sadzić róże?

Jaka jest najlepsza pora do sadzenia róż? Małe sadzonki z nagimi łodygami należy wkopać do ziemi późną jesienią lub wczesną wiosną – bezwzględnie unikajmy sadzenia róż, gdy grunt jest zamarznięty. Odradza się także sadzenia róż latem, kiedy ziemia jest mocno wysuszona.

Sadzonki róż w doniczkach lub oraz te z rozwiniętymi już kwiatami można sadzić przez cały rok z wyłączeniem okresu zimowego, gdy temperatura jest na minusie, oraz letniego (upalnego).


Trudno jest określić sztywne ramy czasowe, kiedy jest najlepszy okres na sadzenie róż. Miejmy na uwadze to, że nasz klimat lubi się zmieniać, a pogoda – płatać figle. Śledźmy zatem prognozy, badajmy stan gleby w ogrodzie (czy grunt nie jest zamarznięty), a najlepiej skonsultujmy się z doświadczonym specjalistą ogrodnikiem, który doradzi nam i udzieli wskazówek odnośnie do czasu sadzenia róż.


Jak sadzić róże – poradnik krok po kroku

Wybór stanowiska

Zanim zdecydujemy się na zakup róży, warto przemyśleć, czy w naszym ogrodzie znajdziemy idealne miejsce do wkopania sadzonki. Róże potrzebują dostępu do słońca przez parę godzin (5-6h) – najlepiej w godzinach porannych lub popołudniowych. Jeśli nasza działka położona jest na obszarze, w którym często występuje silny i porywisty wiatr (np. rejon wybrzeża czy gór), to róże należy sadzić przy płocie, ogrodzeniu lub ścianie budynku, aby dodatkowo wspomóc roślinę i ochronić przed zniszczeniem.

Ziemia do róż

Miejsce, w którym posadzimy róże, powinno charakteryzować się żyzna i dobrze przepuszczalna glebą. Po ulewnym deszczu warto sprawdzić, po jakim czasie grunt zaczyna wysychać. Róż nie powinno się sadzić do ziemi, w której długo stoi woda, ponieważ roślina po krótkim czasie zacznie gnić.

Róże powinny być sadzone do ziemi o odczynie pH obojętnym (6,5-7).

Sadzenie róż w kilku krokach

Krok 1. Przygotowanie gleby

Przed rozpoczęciem sadzenia róż do gleby warto rozrobić grunt na pół z nawozem organicznym, który wzbogaci ziemię o korzystne makro- i mikroelementy. Ponadto glebę możemy wspomóc naturalną odżywką do ziemi, która poprawi jej żyzność.

Krok 2. Umieszczenie sadzonki w glebie

W ziemi wykopujemy dół, kierując się rozmiarem naszej sadzonki – otwór w glebie powinien być dwa razy większy od korzeni samej sadzonki (na głębokość i szerokość).

Jeśli nasza sadzonka róży była wcześniej umieszczona w donicy, wyciągamy roślinę, usuwamy ziemię, a następnie delikatnie staramy się poluzować i rozprostować ściśnięte korzenie. Sadzonki z gołymi korzeniami należy przed posadzeniem wstawić na minimum godzinę do wody, aby system korzeniowy nie uległ wysuszeniu w glebie.


W jakich odstępach sadzić róże, jeśli planujemy wkopać kilka sztuk obok siebie? Odstępy między sadzonkami nie powinny być mniejsze niż 0,5 m (w przypadku mniejszych róż rabatowych) i 1 m dla większych okazów (np. na pniu).


Narzędzia ogrodnicze – przydatne akcesoria do ogrodu
**Krok 3.  Uzupełnienie ziemi**

Umieszczoną w gruncie sadzonkę należy przysypać wykopaną wcześniej glebą. Ziemię tuż  ...

Krok 3. Uzupełnienie ziemi

Umieszczoną w gruncie sadzonkę należy przysypać wykopaną wcześniej glebą. Ziemię tuż przy systemie korzeniowym warto uklepać mocniej, aby pozbyć się nadmiaru powietrza.

Gdy dół jest przykryty ziemią do wysokości ¾, podlewamy sadzonkę wodą. Uzupełniamy kolejną warstwę ziemi, zrównując poziom z wysokością trawnika. Sadzonkę dodatkowo przysypujemy kolejną warstwą ziemi i otulamy ją, tworząc wokół niej kopiec z ziemi – ochronimy w ten sposób młode łodygi przed wysuszeniem.

Krok 4. Stworzenie ochronnej opaski z ziemi

Po około 2-3 tygodniach, kiedy pąki róży zaczną kiełkować, można usunąć kopiec wokół sadzonki. Nie musimy pozbywać się się w całości ochronnej opaski z ziemi. Możemy ją lekko rozklepać przy podłożu na płasko – będzie podporą dla rośliny w okresie silnego wiatru.

Nawozy do roślin – zobacz produkty do pielęgnacji roślin

Pielęgnacja róż – jak dbać o róże?

Posadzone róże potrzebują dużo nawodnienia przez okres czterech tygodni od momentu wkopania ich do ziemi. Sadzonki podlewamy wtedy, gdy ziemia przy różach jest sucha na głębokość około dwóch centymetrów (zazwyczaj podlewa się je raz na tydzień). Nawóz aplikujemy w okresie wiosennym, kiedy zaczynają pojawiać się pierwsze pąki.

Pielęgnacja róż to także ich przycinanie – dzięki niemu pobudzamy roślinę do ciągłego wzrostu. Sekatorem usuwamy uschnięte i obumarłe części rośliny, jak i zdrowe łodygi z rozwiniętym pąkiem – stwórzmy z nich elegancki bukiet i umieśćmy w wazonie.

Gdy róże zakończą kwitnienie i wraz z nadejściem zimy przejdą w okres wegetacji, należy je mocno przyciąć (na wysokość 60-80 cm). Nagie łodygi związujemy sznurkiem, aby zabezpieczyć roślinę przed silnym wiatrem. Wokół róż należy usypać kopiec z ziemi lub kompostu, który otuli ją i ułatwi zimowanie. Wyższe okazy (pienne lub pnące) zabezpieczamy warstwą agrowłókniny, roślinę możemy dodatkowo wspomóc, wbijając obok palik i przywiązując ją do podpory.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze