Przycinanie róż: jak i kiedy przycinać róże?

Róże to jedne z najpiękniejszych krzewów ogrodowych, dzięki którym można uzyskać romantyczne, zniewalające kolorem i zapachem kompozycje. Są to jednak rośliny wymagające, potrzebujące starannej opieki i słabo tolerujące błędy ogrodnicze. Jednym z najważniejszych aspektów uprawy tych pięknych kwiatów, jest ich umiejętne przycinanie – ma ono na celu usuwanie zniszczonych pędów oraz stymulowanie bujnego wzrostu i obfitego kwitnienia krzewu. W dzisiejszym artykule opowiemy o tajnikach cięcia krzewów różanych – wyjaśnimy kiedy przycina się róże, jak przycinać róże po przekwitnięciu oraz wyjaśnimy specyfikę cięć na poszczególnych gatunkach.

przycinanie róż wiosną
radykalne cięcie róż

Jak przycinać róże?

Poprawne przycinanie róż poprawia ich rozrastanie się, sprawia, że pojawia się więcej kwiatów oraz liści i są one w lepszej kondycji, Odpowiednie wykonywanie cięć jest ważne również z powodu ochrony roślin przed chorobami grzybowymi i szkodnikami. Wszystkie gatunki róż należy przycinać wiosną w ramach tzw. cięcia sanitarnego – polega ono na usunięciu wszystkich pędów chorych, zdrewniałych, naderwanych, złamanych, zbyt cienkich, słabych lub krzyżujących się i splątanych. Do przycinania trzeba używać czystego, ostrego sekatora, dzięki któremu cięcia są gładkie i nie występuje ryzyko zainfekowania róż grzybicą. Cięcie należy wykonywać płasko lub lekko ukośnie, w odległości 0,5-0,8 centymetra nad ostatnim zdrowym pąkiem. Jeśli na gałązce występują przebarwienia lub skaleczenia, gałązkę obcinamy poniżej ich poziomu. Pąk, nad którym następuje cięcie powinien być skierowany na zewnątrz krzewu, bo w tym kierunku zaczną wyrastać kolejne odnogi. Radykalne cięcie róż stosujemy do wszystkich nowo posadzonych krzewów – ma to na celu ograniczenie transpiracji i wspomożenie ukorzenienia się roślin.

Kiedy przycinać róże?

Ogólna zasada mówi, że przycinanie róż powinno odbywać się wiosną, mniej więcej w połowie kwietnia, gdy nie występuje już ryzyko przymrozków, ale rośliny nie zdążyły jeszcze wypuścić nowych pędów. Na przycinanie wybierzmy ciepły dzień bez opadów deszczu. Niektóre gatunki róż np. róże wielkokwiatowe przycina się również latem, tak aby zapewnić im ładne kwitnienie. Czy można przycinać róże przed zimą? Przycinanie róż jesienią nie jest wskazane ze względu na czas potrzebny roślinie do regeneracji. Przed zimą możemy jedynie ograniczyć się do usunięcia martwych gałęzi czy zwiędłych kwiatów.

Przycinanie róż wielkokwiatowych (szlachetnych)

Róże wielkokwiatowe przez wiele osób uważane są za jeden z najbardziej dekoracyjnych gatunków. Mają eleganckie, duże kwiaty i bardzo często są wykorzystywane do bukietów i wiązanek. Najlepiej kwitną na przyrostach tegorocznych, dlatego ich cięcie należy wykonywać regularnie co roku. Wiosną silnie wycinamy gałązki, pozostawiając od 3 do 7 zielonych pędów głównych. Obcinamy je ponad 3 lub 4 oczkiem (pąkiem) – jest to cięcie silne, które opóźni kwitnienie róży, ale sprawi, że jej kwiaty będą bardziej dorodne i osadzone na pędach pojedynczo. Jeśli jednak nasz krzew ma tendencję do słabszego wzrostu, wystarczy, że przytniemy go ponad 7 oczkiem (pąkiem) – kwiaty będą wówczas mniejsze, a na każdej gałązce znajdzie się ich po kilka. Przycinanie róż latem należy wykonać po przekwitnięciu wszystkich kwiatów na gałązce – usuwamy ¾ jej długości, co powinno zastymulować krzew do wypuszczenia nowych odnóg i ponownego zakwitnięcia.

cięcie róż ogrodowych

Przycinanie róż wielokwiatowych (rabatowych)

Róże wielokwiatowe to rośliny bardzo wymagające, jednak właściwie pielęgnowane potrafią odwdzięczyć się bujnym wzrostem, lśniącymi liśćmi i wspaniałymi kwiatami o gęstych, falbaniastych płatkach. Przycinanie róż rabatowych wykonuje się w nieco mniejszym stopniu niż róż wielkokwiatowych – wiosną krzewy o wysokim wzroście przycinamy na wysokość 30-50 centymetrów, zaś okazy niższe na wysokość 20-30 centymetrów. Na gałązkach powinno zostać około 7 pąków, a ogólna liczba pozostałych pędów powinna wynosić od 5 do 10. Latem należy wyciąć wyrosłe w czasie sezonu dziczki, czyli cienkie, szybko rosnące pędy. Obcinamy również te gałązki, na których znajdują się przekwitłe kwiaty – wycinany ¾ każdej gałązki. Na nowe kwiaty nie będziemy musieli czekać zbyt długo – wkrótce po cięciu krzew wypuści nowe pędy, na których pojawią się kwiatostany.

podcinanie róż wielokwiatowych

Przycinanie róż okrywowych (drobnokrzaczastych)

Róże okrywowe występują w wielu formach – mogą mieć pokrój wzniesiony, zwarty lub pokładający się. Sadzi się je w grupach, co pomaga uzyskać gęste, kwiatowe kobierce. Co ważne, w ich przypadku nie jest wymagane doroczne cięcie, choć na bieżąco należy usuwać pędy cienki i słabe, dziczki oraz gałązki suche, chore lub popękane. Wiosenne przycinanie róż okrywowych powinno odbyć się mniej więcej w połowie kwietnia – nisko nad ziemią można wyciąć rozgałęzienia wyrosłe na jednorocznych pędach, co spowoduje przyrost nowych, bardziej rozłożystych gałązek i zagęszczenie się krzewu.

Kiedy i jak przycinać róże parkowe

Róże parkowe są jednym z najwyższych gatunków tych krzewów – mogą osiągać około 2 metrów wysokości. Ponadto, są roślinami dość odpornymi na choroby i przemarznięcia, tak więc stosunkowo łatwymi w amatorskiej uprawie. Nie należy przycinać ich zbyt silnie, bo nie osiągną wówczas bujnej i wysokiej sylwetki oraz nie zakwitną wystarczająco obficie. Cięcie róży parkowej wykonujemy wiosną, gdy na krzewie zaczną się pojawiać pierwsze drobne listki. Wówczas pozbywamy się wszystkich pędów suchych, słabych i zbrązowiałych, zwłaszcza jeśli znajdują się od spodu krzewu lub w środku jego korony. Możemy również usunąć większe gałęzie, jeśli wyrastające na nich pędy są cienkie i z niewielką ilością przekwitłych kwiatów. Wycinamy także uschłe kwiatostany, które tworzą nieestetyczne kikuty i blokują wzrost świeżych pędów.

przycinanie róż wiosną

Przycinanie róż pnących

Róże pnące charakteryzują się długimi pędami – nie potrafią się one wić ani nie posiadają korzeni czepnych, wspinają się jedynie przy pomocy kolców. Róże tego typu uchodzą za jeden z najsilniej rosnących gatunków, zwłaszcza odmiany typu rambler, które w sezonie kwitną tylko raz – przycinamy je latem, po kwitnieniu, w okresie od sierpnia do połowy września. Dokładnie usuwamy cienkie gałązki u podstawy krzewu – wiele odmian róż pnących jest podatnych na choroby grzybowe, które rozwijają się na splątanych, mokrych liściach. Część pędów dwuletnich warto skrócić o połowę, co wspomaga rozkrzewianie się rośliny. Oczywiście usuwamy również łodygi przemarznięte lub chore.

Nieco słabiej rosną krzewy z grupy climber, ale za to są w stanie zakwitnąć kilka razy w sezonie – z tego powodu wiosenne przycinanie róż wykonujemy co 2-3 lata. Wycięciu powinny ulec suche pędy zeszłoroczne, zaś pędy boczne muszą ulec skróceniu do długości 7-10 centymetrów. W niezmienionym stanie zostawiamy kilka pędów głównych, jednak co kilka lat i je należy wyciąć w celu odmłodzenia krzewu. Przycinanie róż pnących rozpoczynamy dopiero w 3 roku od ich posadzenia.

podcinanie róż pnących
cięcie róży na pniu

Jak przycinać róże na pniu?

Róże szczepione na pniu powstają poprzez zaszczepienie pąka róży szlachetnej na podkładce z róży dzikiej. Krzewy tego typu cechują się niewysokim wzrostem – około 140 centymetrów – oraz okrągłą koroną. Ich przycinanie ma na celu głównie zachowanie kulistego układu pędów. Jeśli mamy do czynienia z różą szlachetną, przycinanie należy wykonać dość silnie, pozostawiając na pojedynczej gałązce maksymalnie 4 pąki kwiatowe. Sprawa jest jednak trudniejsza, jeśli jednak gatunek szczepiony to róża pnąca. Aby wiedzieć jak przycinać róże na pniu tego typu, musimy określić czy kwitną one na pędach tegorocznych czy zeszłorocznych. W przypadku tych drugich, zbyt mocne przycięcie spowoduje zmniejszenie lub zatrzymanie kwitnienia rośliny.

Pielęgnacja róż po przycinaniu

Przycięcie krzewu różanego to nie koniec pielęgnacji tej wymagającej rośliny. Aby cięcia dobrze się zagoiły i nie uległy zakażeniu, należy otoczyć je odpowiednią opieką. Każdą ranę należy zasmarować specjalistyczną maścią ogrodniczą z domieszką fungicydu. Jeśli krzew jest bardzo duży, a cięć było dużo, warto wykorzystać środek grzybobójczy do oprysku. Bardzo wskazane jest również systematyczne podlewanie krzewu oraz zasilenia go nawozem z dużą dawką azotu, który stymuluje wzrost rośliny i rozwój silnych pędów.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne
Komentarze