Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wąski ogród – aranżacje i porady. Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Wąski ogród może wydawać się trudny do zaaranżowania. W praktyce jednak jest kilka trików na to, jak optycznie poszerzyć wąski ogród i zmienić jego proporcje. Dzięki temu będzie cieszył oko, a przy tym będzie praktyczny. Podpowiadamy, jak zaaranżować wąski ogród, by był piękny i przyjemnie spędzało się w nim czas!

wąski ogród
Fot. Aleksandra Wachowicz

Wąski ogród – o czym pamiętać, planując aranżację?

Jak zaprojektować długi i wąski ogród? Aranżacja wąskiego ogrodu powinna zakładać przede wszystkim:

  • skrócenie go - dzięki temu będzie wydawał się bardziej proporcjonalny, a tym samym milszy dla oka i przytulniejszy. Jeden z jego krótszych boków możesz zaaranżować, tworząc na nim np. kwiatową rabatkę, składającą się z gęstej roślinności. Taki kącik nie tylko skróci ogród (bo go wypełni), ale przy okazji stworzy także przytulny zakątek;
  • jasną kolorystykę - każde pomieszczenie i przestrzeń, które są wąskie i długie, po zaaranżowaniu mogą wydawać się bardzo ciasne. Dlatego w przypadku wąskiego ogrodu warto podejść do jego zagospodarowania tak, jak do wąskiego pomieszczenia: czyli stawiając na jasną kolorystykę. Jasny niech będzie więc dom, ogrodzenie, a także roślinność;
  • nastrojowe oświetlenie - po zmroku wąski ogród może wydawać się jeszcze mniejszy - dlatego warto zadbać o to, by zmienić jego proporcje oświetleniem ogrodowym. Tam, gdzie chcesz stworzyć przytulny kącik, światło może być cieplejsze i ciemniejsze, a tym samym bardziej nastrojowe. Wzdłuż ścieżek lepiej sprawdzi się jasne i zimne światło;
  • sprytne wytyczenie ścieżek - prowadzenie ścieżki wzdłuż dłuższego boku ogrodu wydłuży go jeszcze bardziej. Sprytnym rozwiązaniem jest więc stworzenie złudzenia optycznego właśnie za pomocą ścieżek. Wystarczy, że będą kręte! Poprowadzenie ich wężykiem siłą rzeczy poszerzy przestrzeń.

W wąskim ogrodzie zrezygnuj lepiej z wysokich, gęstych i rozłożystych drzew i krzewów, których gałęzie opadają. Optycznie przytłoczą przestrzeń. Nasadzenie ich wzdłuż dłuższego boku jeszcze bardziej zwęzi ogród, zaś wzdłuż krótszego sprawi, że ogródek będzie co prawda skrócony, ale mimo wszystko może być przytłoczony i będzie wyglądać na jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości.

Sprawdź też: Wąski balkon – jak go urządzić i jakie meble wybrać na wąski balkon? Inspiracje i pomysły

Wąski ogród – co jeszcze uwzględnić w projekcie?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, planując zagospodarowanie wąskiego ogrodu? Wiele zależy od tego, gdzie się znajduje. Inne pomysły warto bowiem wykorzystać planując ogródek przed wejściem do domu, inne dla ogródka z boku domu, a jeszcze inne wówczas, gdy znajduje się za domem!

Wąski ogród przed wejściem do domu

Aranżacja kawałka ogródka przed wejściem do domu powinna zakładać przede wszystkim rolę reprezentacyjną i funkcjonalną. Wąską ścieżkę prowadzącą do wejścia do domu warto zagospodarować w minimalistyczny sposób. Zakręcająca ścieżka stworzona z kamyków, wytyczona kamieniami ozdobnymi, wzdłuż której nasadzisz ozdobne, niskie rośliny, to dobry pomysł!

Wąski ogród z boku domu

Kawałek zieleni pomiędzy boczną ścianą domu a ogrodzeniem zwykle jest niewielki - bo szeroki na zaledwie kilka metrów. Jednak i taką przestrzeń można zagospodarować estetycznie i funkcjonalnie. Jeśli dopiero będziesz stawiać ogrodzenie, niech będzie ono wysokie i jasne, np. w formie drewnianej pergoli. Na nim możesz puścić ozdobne pnącza.

Wąski ogród za domem

Projekt wąskiego ogrodu za domem może być także całkiem praktyczny. Mały, wąski ogród za domem możesz zagospodarować na strefę wypoczynkową, plac zabaw dla dzieci czy zaciszny zakątek dla psa.

Zarówno meble ogrodowe, jak i elementy wyposażenia placu zabaw czy budy dla psiaka, najlepiej ustawić na krótszym boku ogrodu. Dzięki temu optycznie go skrócisz i wypełnisz, a tym samym zyska on lepsze proporcje.

Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Aranżacja długiego i wąskiego ogrodu stanowi pewne wyzwanie, jednak jeśli podejdziesz do tego zadania z pewnym planem, wszystko pójdzie o wiele łatwiej. Podstawą jest zastanowienie się nad tym, jak poprawić proporcje wąskiego ogrodu.

Doskonałym pomysłem jest zaaranżowanie przytulnego kącika wzdłuż jednego z krótszych boków ogródka. Dzięki temu go skrócisz, a tym samym całość będzie prezentować się bardziej proporcjonalnie.

Wzdłuż dłuższego boku warto rozważyć stworzenie podwyższonych rabatek kwiatowych z atrakcyjnymi wizualnie kwiatami. To nie tylko świetny pomysł na poprawę proporcji ogrodu, ale także na lepsze, praktyczne zagospodarowanie niewielkiej powierzchni!

Świetnym pomysłem jest również ustawienie drewnianej pergoli porośniętej pnączami - zarówno na początku ogródka, jak i w którejś z jego części.

Równie dobrym sposobem na zmianę proporcji wąskiego ogródka jest nasadzenie gęstej i wysokiej roślinności na jego krótszym boku, pośród której znikać będzie ścieżka. Dzięki temu koniec ogródka będzie niewidoczny, a tym samym nie będzie wydawał się aż tak długi, jak jest w rzeczywistości.

Sprawdź też: Ścieżki w ogrodzie – z czego budować? Pomysły i inspiracje

Drewniana huśtawka Paloma - Teak

Drewniana huśtawka Paloma - Teak

1218 zł
Drewniana huśtawka ogrodowa - Athala

Drewniana huśtawka ogrodowa - Athala

888 zł
Drewniana huśtawka z czarną poduszką - Paloma 2X

Drewniana huśtawka z czarną poduszką - Paloma 2X

1418 zł

Wąski ogród – jakie rośliny się w nim sprawdzą?

Wąski, cienisty ogród bywa również wilgotny. Jakie drzewa do wąskiego ogrodu sprawdzą się w takim przypadku? Dobrym wyborem będą drzewa i krzewy, które dobrze czują się na stanowiskach dość wilgotnych. To między innymi:

  • bukszpan pospolity
  • cis pospolity
  • brzoza pospolita.

Oprócz tego warto postawić na rośliny ozdobne, takie jak np. niecierpek, piwonie, hortensje czy miodunka pospolita.

Wybierając rośliny do nasadzenia w wąskim ogródku, pamiętaj o tym, by decydować się na gatunki, które nie rozrastają się w niekontrolowany sposób, a także te, których kształt można łatwo formować.

Sadząc rośliny, zadbaj również o to, by było do nich swobodne dojście - w małym ogródku wszystko bardziej zwraca uwagę, ponieważ jest bliżej. Dlatego staranna pielęgnacja roślin i dbanie o ich estetyczny wygląd jest niemal podstawą!

Wąski ogród – pomysły na meble i dekoracje

Zastanawiasz się nad tym, jak urządzić długi, wąski ogród tak, by znalazło się w nim miejsce na kącik wypoczynkowy? Zagospodarowanie wąskiego ogrodu musi być wykonane tak, by żaden z elementów jego wyposażenia nie przytłoczył powierzchni.

Świetnie więc sprawdzi się zestaw mebli ogrodowych o lekkiej bryle, najlepiej wykonanych z naturalnych surowców, a także w jasnych kolorach. Do efektywnego wypoczynku w zupełności wystarczy niewielka sofa ogrodowa, stół i krzesła do kompletu.

W roli dekoracji rewelacyjnie sprawdzi się pergola z kolorowymi pnączami bądź donice z kwiatami ustawione wzdłuż ściany domu.

Beżowy komplet wypoczynkowy na taras - Ratos

Beżowy komplet wypoczynkowy na taras - Ratos

4068 zł
Beżowy komplet mebli tarasowych - Kresti

Beżowy komplet mebli tarasowych - Kresti

4128 zł
2-częściowy zestaw wypoczynkowy, sofa i fotel, naturalny rattan - Alani 3F

2-częściowy zestaw wypoczynkowy, sofa i fotel, naturalny rattan - Alani 3F

3938 zł
9-częściowy czarno-kremowy zestaw wypoczynkowy do ogrodu - Begi 9B

9-częściowy czarno-kremowy zestaw wypoczynkowy do ogrodu - Begi 9B

5658 zł

Wąski ogród – zdjęcia, które Cię zainspirują

Aranżacje wąskiego ogrodu mogą być zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Sprawdź kilka pomysłów na wąski ogród, które Cię zainspirują!

Długi, wąski ogród wcale nie musi być utrapieniem! Faktem jest, że w tym przypadku nie masz pełnego pola manewru, tak jak przy przestronnym i bardziej proporcjonalnym ogrodzie, jednak jeśli zrobisz sobie dobry plan i wykorzystasz kilka trików na to, by go skrócić, aranżacja z pewnością będzie udana!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności