Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Wąski ogród – aranżacje i porady. Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Wąski ogród może wydawać się trudny do zaaranżowania. W praktyce jednak jest kilka trików na to, jak optycznie poszerzyć wąski ogród i zmienić jego proporcje. Dzięki temu będzie cieszył oko, a przy tym będzie praktyczny. Podpowiadamy, jak zaaranżować wąski ogród, by był piękny i przyjemnie spędzało się w nim czas!

Wąski ogród – o czym pamiętać, planując aranżację?

Jak zaprojektować długi i wąski ogród? Aranżacja wąskiego ogrodu powinna zakładać przede wszystkim:

 • skrócenie go - dzięki temu będzie wydawał się bardziej proporcjonalny, a tym samym milszy dla oka i przytulniejszy. Jeden z jego krótszych boków możesz zaaranżować, tworząc na nim np. kwiatową rabatkę, składającą się z gęstej roślinności. Taki kącik nie tylko skróci ogród (bo go wypełni), ale przy okazji stworzy także przytulny zakątek;
 • jasną kolorystykę - każde pomieszczenie i przestrzeń, które są wąskie i długie, po zaaranżowaniu mogą wydawać się bardzo ciasne. Dlatego w przypadku wąskiego ogrodu warto podejść do jego zagospodarowania tak, jak do wąskiego pomieszczenia: czyli stawiając na jasną kolorystykę. Jasny niech będzie więc dom, ogrodzenie, a także roślinność;
 • nastrojowe oświetlenie - po zmroku wąski ogród może wydawać się jeszcze mniejszy - dlatego warto zadbać o to, by zmienić jego proporcje oświetleniem ogrodowym. Tam, gdzie chcesz stworzyć przytulny kącik, światło może być cieplejsze i ciemniejsze, a tym samym bardziej nastrojowe. Wzdłuż ścieżek lepiej sprawdzi się jasne i zimne światło;
 • sprytne wytyczenie ścieżek - prowadzenie ścieżki wzdłuż dłuższego boku ogrodu wydłuży go jeszcze bardziej. Sprytnym rozwiązaniem jest więc stworzenie złudzenia optycznego właśnie za pomocą ścieżek. Wystarczy, że będą kręte! Poprowadzenie ich wężykiem siłą rzeczy poszerzy przestrzeń.

W wąskim ogrodzie zrezygnuj lepiej z wysokich, gęstych i rozłożystych drzew i krzewów, których gałęzie opadają. Optycznie przytłoczą przestrzeń. Nasadzenie ich wzdłuż dłuższego boku jeszcze bardziej zwęzi ogród, zaś wzdłuż krótszego sprawi, że ogródek będzie co prawda skrócony, ale mimo wszystko może być przytłoczony i będzie wyglądać na jeszcze mniejszy, niż jest w rzeczywistości.

Sprawdź też: Wąski balkon – jak go urządzić i jakie meble wybrać na wąski balkon? Inspiracje i pomysły

Wąski ogród – co jeszcze uwzględnić w projekcie?

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę, planując zagospodarowanie wąskiego ogrodu? Wiele zależy od tego, gdzie się znajduje. Inne pomysły warto bowiem wykorzystać planując ogródek przed wejściem do domu, inne dla ogródka z boku domu, a jeszcze inne wówczas, gdy znajduje się za domem!

Wąski ogród przed wejściem do domu

Aranżacja kawałka ogródka przed wejściem do domu powinna zakładać przede wszystkim rolę reprezentacyjną i funkcjonalną. Wąską ścieżkę prowadzącą do wejścia do domu warto zagospodarować w minimalistyczny sposób. Zakręcająca ścieżka stworzona z kamyków, wytyczona kamieniami ozdobnymi, wzdłuż której nasadzisz ozdobne, niskie rośliny, to dobry pomysł!

Wąski ogród z boku domu

Kawałek zieleni pomiędzy boczną ścianą domu a ogrodzeniem zwykle jest niewielki - bo szeroki na zaledwie kilka metrów. Jednak i taką przestrzeń można zagospodarować estetycznie i funkcjonalnie. Jeśli dopiero będziesz stawiać ogrodzenie, niech będzie ono wysokie i jasne, np. w formie drewnianej pergoli. Na nim możesz puścić ozdobne pnącza.

Wąski ogród za domem

Projekt wąskiego ogrodu za domem może być także całkiem praktyczny. Mały, wąski ogród za domem możesz zagospodarować na strefę wypoczynkową, plac zabaw dla dzieci czy zaciszny zakątek dla psa.

Zarówno meble ogrodowe, jak i elementy wyposażenia placu zabaw czy budy dla psiaka, najlepiej ustawić na krótszym boku ogrodu. Dzięki temu optycznie go skrócisz i wypełnisz, a tym samym zyska on lepsze proporcje.

Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Aranżacja długiego i wąskiego ogrodu stanowi pewne wyzwanie, jednak jeśli podejdziesz do tego zadania z pewnym planem, wszystko pójdzie o wiele łatwiej. Podstawą jest zastanowienie się nad tym, jak poprawić proporcje wąskiego ogrodu.

Doskonałym pomysłem jest zaaranżowanie przytulnego kącika wzdłuż jednego z krótszych boków ogródka. Dzięki temu go skrócisz, a tym samym całość będzie prezentować się bardziej proporcjonalnie.

Wzdłuż dłuższego boku warto rozważyć stworzenie podwyższonych rabatek kwiatowych z atrakcyjnymi wizualnie kwiatami. To nie tylko świetny pomysł na poprawę proporcji ogrodu, ale także na lepsze, praktyczne zagospodarowanie niewielkiej powierzchni!

Świetnym pomysłem jest również ustawienie drewnianej pergoli porośniętej pnączami - zarówno na początku ogródka, jak i w którejś z jego części.

Równie dobrym sposobem na zmianę proporcji wąskiego ogródka jest nasadzenie gęstej i wysokiej roślinności na jego krótszym boku, pośród której znikać będzie ścieżka. Dzięki temu koniec ogródka będzie niewidoczny, a tym samym nie będzie wydawał się aż tak długi, jak jest w rzeczywistości.

Sprawdź też: Ścieżki w ogrodzie – z czego budować? Pomysły i inspiracje

Wąski ogród – jakie rośliny się w nim sprawdzą?

Wąski, cienisty ogród bywa również wilgotny. Jakie drzewa do wąskiego ogrodu sprawdzą się w takim przypadku? Dobrym wyborem będą drzewa i krzewy, które dobrze czują się na stanowiskach dość wilgotnych. To między innymi:

 • bukszpan pospolity
 • cis pospolity
 • brzoza pospolita.

Oprócz tego warto postawić na rośliny ozdobne, takie jak np. niecierpek, piwonie, hortensje czy miodunka pospolita.

Wybierając rośliny do nasadzenia w wąskim ogródku, pamiętaj o tym, by decydować się na gatunki, które nie rozrastają się w niekontrolowany sposób, a także te, których kształt można łatwo formować.

Sadząc rośliny, zadbaj również o to, by było do nich swobodne dojście - w małym ogródku wszystko bardziej zwraca uwagę, ponieważ jest bliżej. Dlatego staranna pielęgnacja roślin i dbanie o ich estetyczny wygląd jest niemal podstawą!

Wąski ogród – pomysły na meble i dekoracje

Zastanawiasz się nad tym, jak urządzić długi, wąski ogród tak, by znalazło się w nim miejsce na kącik wypoczynkowy? Zagospodarowanie wąskiego ogrodu musi być wykonane tak, by żaden z elementów jego wyposażenia nie przytłoczył powierzchni.

Świetnie więc sprawdzi się zestaw mebli ogrodowych o lekkiej bryle, najlepiej wykonanych z naturalnych surowców, a także w jasnych kolorach. Do efektywnego wypoczynku w zupełności wystarczy niewielka sofa ogrodowa, stół i krzesła do kompletu.

W roli dekoracji rewelacyjnie sprawdzi się pergola z kolorowymi pnączami bądź donice z kwiatami ustawione wzdłuż ściany domu.

Zestaw mebli ogrodowych Volvito jasnoszary/grafitowy

Zestaw mebli ogrodowych Volvito jasnoszary/grafitowy

2138 zł
Cena regularna: 2399 zł
Najniższa cena: 2399 zł
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

2987 zł
Cena regularna: 3349 zł
Najniższa cena: 3349 zł
Wysyłka do 24h
Zestaw ogrodowy Ruthen beżowy/drewno akacjowe

Zestaw ogrodowy Ruthen beżowy/drewno akacjowe

3284 zł
Cena regularna: 3599 zł
Najniższa cena: 3599 zł
Zestaw mebli ogrodowych Titawin sofa z dwoma fotelami i dwoma stolikami

Zestaw mebli ogrodowych Titawin sofa z dwoma fotelami i dwoma stolikami

3213 zł
Cena regularna: 3299 zł
Najniższa cena: 3069 zł
Wysyłka do 48h

Wąski ogród – zdjęcia, które Cię zainspirują

Aranżacje wąskiego ogrodu mogą być zarówno estetyczne, jak i praktyczne. Sprawdź kilka pomysłów na wąski ogród, które Cię zainspirują!

Długi, wąski ogród wcale nie musi być utrapieniem! Faktem jest, że w tym przypadku nie masz pełnego pola manewru, tak jak przy przestronnym i bardziej proporcjonalnym ogrodzie, jednak jeśli zrobisz sobie dobry plan i wykorzystasz kilka trików na to, by go skrócić, aranżacja z pewnością będzie udana!


Inne artykuły w tej kategorii

Ogród angielski: jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?

Ogród angielski: jak zaprojektować ogród w stylu angielskim?

Ogród dla dzieci – 4 najlepsze pomysły naszych użytkowników

Ogród dla dzieci – 4 najlepsze pomysły naszych użytkowników

Jaki fotel wybrać do ogrodu – wiszący czy tradycyjny? Podpowiadamy

Jaki fotel wybrać do ogrodu – wiszący czy tradycyjny? Podpowiadamy

Budowa altany ogrodowej – przepisy, które musisz znać w 2020 roku [WZÓR ZGŁOSZENIA I POZWOLENIA]

Budowa altany ogrodowej – przepisy, które musisz znać w 2020 roku [WZÓR ZGŁOSZENIA I POZWOLENIA]

Tanie donice ogrodowe – sprawdź topowe modele do 25, 50 i 100 złotych

Tanie donice ogrodowe – sprawdź topowe modele do 25, 50 i 100 złotych

Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać we wrześniu?

Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać we wrześniu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.