Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Ogród zen – jak urządzić ogród w stylu zen? Inspiracje i porady

Ogród zen to jedna z ciekawszych propozycji na aranżację własnego kawałka zieleni. Polubią ją przede wszystkim miłośnicy minimalizmu i estetyki, a także klimatów rodem z Azji. Ogród zen, podobnie jak bonsai, to symbol natury w minimalistycznym wydaniu. Jak założyć i urządzić ogród w stylu zen? Podpowiadamy!

ogród zen
Fot. ACER Ogrody

Ogród zen – co to jest?

Ogrody zen wywodzą się z Japonii. W oryginalnej formie ogród zen składa się z formacji kamiennych, mchu, a także żwiru i piasku. Prostota, minimalizm i estetyka – to oblicza ogrodu zen. Pomiędzy różnymi formacjami w ogrodzie zen znajdują się wolne przestrzenie.

W nowoczesnym wydaniu europejskim ogrody zen różnią się nieco od swojej tradycyjnej, azjatyckiej formy. Nie są bowiem całkowicie pozbawione zieleni. Jednak w porównaniu do klasycznych ogrodów, jakie znamy z polskiego krajobrazu, te w klimacie zen pozostają minimalistyczne, a roślinność jest w nich dodatkiem, a nie głównym elementem. W ogrodzie zen próżno szukać kwiatów – jedyna roślinność to zielone drzewa i krzewy.

Filozofia zen zakłada przyjmowanie świata takiego, jaki jest: bez schematów i uprzedzeń. Dlatego ogród zen, choć estetyczny i uporządkowany, jest niedoskonały – natura przecież taka właśnie jest! Dlatego zamiast wypielęgnowanych, idealnych roślin, w ogrodzie zen mogą rosnąć np. sękate, popękane drzewa – takimi stworzyła je natura, są więc dokładnie takie, jakie być powinny.

Sprawdź także: Ogród deszczowy – co to jest i jak go założyć?

Szary hamak ze składanym stelażem - Lakris

Szary hamak ze składanym stelażem - Lakris

618 zł
Biały hamak - Calipso

Biały hamak - Calipso

258 zł
Hamak brazylijski fotel podwieszany huśtawka beżowa poducha grafitowa kod: O-911901-BC

Hamak brazylijski fotel podwieszany huśtawka beżowa poducha grafitowa kod: O-911901-BC

106 zł
DUŻY HAMAK ze stelażem 2-osobowy

DUŻY HAMAK ze stelażem 2-osobowy

1399 zł

Ogród zen – czym się wyróżnia?

Po czym poznasz, że dany ogród to aranżacja zen, a nie po prostu nowoczesny minimalizm? Kamienny ogród zen wyróżnia kilka cech. To przede wszystkim:

dominacja wolnej przestrzeni – w ogrodzie zen przeważają kamienie, żwir i piasek, a formacje roślinne są tylko akcentem. Pomiędzy poszczególnymi aranżacjami jest mnóstwo wolnej przestrzeni, najczęściej w postaci ścieżek ogrodowych;

  • symboliczne aranżacje – w ogrodzie zen nie ma wody: oczek wodnych, stawików czy fontanny. Do wody mogą nawiązywać np. kamienne formacje, ułożone np. na kształt fali czy kropli wody;
  • zdyscyplinowanie aranżacji – w ogrodzie zen wszystko znajduje się na swoim miejscu i jest zdyscyplinowane. Żwirowe ścieżki są wyraźnie odgrodzone np. kamiennymi krawężnikami, a rośliny są otoczone np. palisadami;
  • miniaturyzacja natury – wszystkie elementy w ogrodzie zen mają w założeniu odzwierciedlać naturę. Stąd piasek, żwir i kamienie – zupełnie jak w dzikich zakątkach świata;
  • mech – dość charakterystycznym elementem dla ogrodów zen są formacje z dodatkiem mchu. To element bardzo powszechny w azjatyckich ogrodach, nie tylko w aranżacji zen.

Ogród zen – jak go stworzyć?

Jak zrobić ogród zen? Warto zacząć od projektu, a następnie zwizualizować go w programie komputerowym. Dzięki temu odbędziesz wirtualny spacer po ogrodzie, co pozwoli Ci się lepiej zorientować w planowanej przestrzeni.

Współczesny, europejski ogród zen może być w miarę wiernym odwzorowaniem pierwowzoru lub tylko luźno do niego nawiązywać. Najważniejsze jest to, by Ci się podobał i sprawiał, że chce Ci się w nim przebywać! To świetny sposób na zagospodarowanie miejsca średnio urodzajnego, w którym roślinność słabo się rozwija.

Ogród w stylu zen to również dobry wybór do aranżacji niewielkiego ogródka – w końcu najważniejsza jest tu estetyka i przestrzeń, a to optycznie powiększy jego powierzchnię.

To Ci się przyda: Ogród zimowy – co to jest, ile kosztuje i jak urządzić ogród zimowy?

Ogród w stylu zen – jak go urządzić?

Ogród zen może być miły nie tylko dla oka – możesz stworzyć w nim także wspaniałą strefę relaksu. Wystarczy wyposażyć go w meble ogrodowe. Do charakteru ogrodu zen świetnie pasować będą proste, drewniane formy mebli. W ogrodzie zen warto również postawić na hamak oraz huśtawki ogrodowe.

Wyposażenie ogrodu zen powinno współgrać stylistycznie z jego charakterem. Kamienny stół ogrodowy lub ławka na kamiennych nogach to zdecydowanie dobre wybory.

Drewniana huśtawka ogrodowa Magis 3X - 180 cm

Drewniana huśtawka ogrodowa Magis 3X - 180 cm

2798 zł 3638 zł
Ogrodowa huśtawka drewniana Magis 3X - 160 cm

Ogrodowa huśtawka drewniana Magis 3X - 160 cm

2738 zł 3558 zł
Bambusowa huśtawka z czerwonym siedziskiem - Parano

Bambusowa huśtawka z czerwonym siedziskiem - Parano

3378 zł
Szara huśtawka do ogrodu Magis 3X - 180 cm

Szara huśtawka do ogrodu Magis 3X - 180 cm

2798 zł 3638 zł

Jak dbać o ogród w stylu zen?

Pielęgnacja ogrodu w stylu zen zależy przede wszystkim od tego, na jaką roślinność się zdecydujesz. Aranżacja ogrodu w tym stylu nie zakłada kwiatów – stawia się wyłącznie na roślinność zieloną.

Ciekawym trendem jest formowanie drzewek na bonsai. Choć kojarzy się to z małymi roślinami domowymi, to trzeba wiedzieć, że bonsai nie jest żadnym konkretnym gatunkiem drzewa, a sztuką ich formowania. Aby osiągnęło pożądaną wielkość i kształt, często pielęgnacja trwa latami. Efekt jest jednak wart pracy i cierpliwości.

Poza tym pielęgnacja ogrodu zen ogranicza się do poprawek kosmetycznych: przeczesywania piasku i układania z niego ponownie form zaburzonych np. przez opady czy silny wiatr, a także do podlewania i przycinania drzewek i krzewów.

Dowiedz się więcej: Drzewko bonsai – hodowla bonsai od podstaw

Dlaczego warto założyć własny ogród zen?

Ogrody zen w Polsce nie są jeszcze bardzo popularne, choć coraz częściej można zauważyć inspirację tą formą w otoczeniu nowoczesnych domów. Minimalizm, estetyka i proste, ale niezwykle eleganckie formy sprawiają, że ogród zen będzie rewelacyjną ozdobą każdego miejsca, w którym zostanie zaaranżowany.

Jeśli nie masz ogrodu, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by zaaranżować ogród zen na balkonie. Wystarczy, że wydzielisz chociaż jedną, nawet niewielką część balkonu na aranżację miniaturyzowanego krajobrazu, by stworzyć wyjątkowy kącik, w którym chętnie będziesz się relaksować.

Czarny stolik ogrodowy z blatem z hartowanego szkła - Razi

Czarny stolik ogrodowy z blatem z hartowanego szkła - Razi

188 zł
Brązowy drewniany stolik ogrodowy - Caden

Brązowy drewniany stolik ogrodowy - Caden

258 zł
Brązowy okrągły szklany stolik ogrodowy - Razi

Brązowy okrągły szklany stolik ogrodowy - Razi

148 zł 188 zł
Składany bambusowy stół ogrodowy Eventer

Składany bambusowy stół ogrodowy Eventer

968 zł

Ogrody zen to świetny pomysł na zagospodarowanie niewielkiego terenu, a także opcja na gustowne wypełnienie przestrzeni dla tych, którzy nie mają wiele czasu na typowe prace ogrodowe. Ogród zen wymaga minimum nakładu pracy w utrzymaniu – efekt zaś jest wręcz powalający!


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności