🌞 SKANDYNAWSKIE LATO - odkryj produkty w trendzie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Margaretka na pniu – pielęgnacja i uprawa margaretki w doniczce

Margaretka na pniu – pielęgnacja tej wyjątkowo ozdobnej odmiany złocienia nie powinna przysparzać kłopotów nawet początkującemu miłośnikowi ogrodnictwa. Ale zacznijmy od początku – co to jest złocień właściwy, czym różni się margaretka na pniu od tej rosnącej bezpośrednio w ziemi i jak uprawiać margaretki w doniczce? Czytaj dalej, a poznasz odpowiedzi na każde z tych pytań!

Margaretka – co warto o niej wiedzieć?

Złocień właściwy to nic innego, jak popularna margaretka czy inaczej jastrun. To bardzo popularna roślina, której kwiaty urzekają swoją prostotą. Najczęściej spotykane są odmiany rosnące w ogrodzie, bezpośrednio w ziemi. Co wyróżnia margaretki? Kolory (najpopularniejsze są białe, przypominające duże stokrotki, ale można je spotkać też m.in. w różnych odcieniach różu, fioletu, czerwieni i żółci), prosta forma i efektowny wygląd.

Szukasz do swojego ogrodu roślin, które będą wyglądały atrakcyjne, ale jednocześnie ich uprawa nie będzie wymagająca? Jednym z rozwiązań jest margaretka na pniu. Pielęgnacja tej rośliny jest nieco trudniejsza niż uprawa klasycznego złocienia, ale mimo to niskim nakładem pracy możesz osiągnąć oszałamiający efekt w postaci uroczej i nieco bajkowo wyglądającej rośliny.

Doniczka ogrodowa ze sztucznego rattanu Bonami Essentials Grande Fiore

Doniczka ogrodowa ze sztucznego rattanu Bonami Essentials Grande Fiore

289 zł 414 zł
Beliani Zestaw 2 doniczek brązowy technorattan z syntetyczną wyściółką i uchwytami

Beliani Zestaw 2 doniczek brązowy technorattan z syntetyczną wyściółką i uchwytami

620 zł 819 zł
Donica z Perłowych Muszli SHELL brązowa

Donica z Perłowych Muszli SHELL brązowa

4948 zł
Donica z Perłowych Muszli SHELL brązowa

Donica z Perłowych Muszli SHELL brązowa

3454 zł

Margaretki na pniu – pielęgnacja i uprawa na balkonie i tarasie

Margaretka na pniu, czyli inaczej mówiąc zaszczepiony na pniu złocień krzewiasty, to roślina świetnie sprawdzająca się nie tylko w ogrodzie, ale również na tarasie, balkonie czy w domu.

Długie i obfite kwitnienie (od maja aż do października), efektowny i oryginalny wygląd oraz bezproblemowa pielęgnacja to jedne z wielu zalet, jakie można przypisać temu rodzajowi margaretki. Uprawa tych roślin nie sprawia kłopotów, warto jednak pamiętać o tym, by:

  • zasadzić roślinę w dużej doniczce, w której korzenie będą miały miejsce, by się rozwijać,
  • dbać o wilgotność podłoża – regularne podlewanie jest niezwykle istotne szczególnie podczas upałów,
  • raz w tygodniu pamiętać o nawożeniu rośliny – bez odpowiedniego wspomagania margaretce na pniu żółkną liście, a kwiaty marnieją i opadają,
  • usuwać przekwitłe kwiaty, by utrzymać obfite kwitnienie.

Czy na pniu można zaszczepić wszystkie margaretki? Odmiany, jakie dobrze zniosą ten zabieg to m.in. Mars White, Butterfly, Summersong Rose, Starlight Red i inne odmiany wysokie.

Margaretka na pniu – zimowanie

Złocień krzewiasty na pniu jest rośliną raczej jednoroczną ze względu na brak odporności na niskie temperatury. Czy można uczynić margaretkę na pniu wieloletnią rośliną?

Jeśli chcesz przedłużyć żywotność margaretki na pniu, przechowuj ją zimą w jasnym pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze (np. w garażu). Gdy nadejdzie wiosna, koniecznie zasil roślinę odpowiednim nawozem, regularnie podlewaj i… czekaj na czerwiec i czarujące, bajkowe kwiaty!

Pielęgnacja margaretki na pniu nie będzie trudna, o ile Ty będziesz pamiętał o przestrzeganiu tych kilku wspomnianych przez nas zasad. A warto! Zadbana margaretka odpłaci Ci się pięknym i długim kwitnieniem, które umili Ci całe lato.


Inne artykuły w tej kategorii