Produkty Homla od dziś na Homebook – zobacz ofertę!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Hiacynty – pielęgnacja i uprawa w ogrodzie

Hiacynt to popularna roślina cebulowa, która zakwita wiosną. Może być uprawiana w domu, na tarasie lub balkonie, ale najpiękniej prezentuje się w ogrodzie. Drobne, dzwonkowate kwiaty hiacyntów zdobią otoczenie feerią intensywnych barw, m.in. fioletu, błękitu, różu i czerwieni. Roztaczają wokół silny, upajający zapach, który jednych zachwyca, drugich drażni, ale nikogo nie pozostawia obojętnym.

Hiacynty sadzimy jesienią, podobnie jak inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną. Jeśli chcesz, żeby ubarwiły Twój ogród w nadchodzącym sezonie, najwyższy czas zabrać się do działania. Podpowiadamy, kiedy sadzić hiacynty w ogrodzie, jak sadzić hiacynty krok po kroku i w jaki sposób prawidłowo o nie zadbać.

Kiedy kwitną hiacynty ogrodowe?

Posadzone jesienią hiacynty zakwitną w kwietniu następnego roku. Jeśli pogoda będzie sprzyjająca, pierwsze pączki i liście mogą pojawić się już w marcu. Hiacynty wyglądają spektakularnie, ale ich żywot jest dość krótki. Kwitną tylko 2-3 tygodnie, a po tym czasie zaczynają stopniowo obumierać. Wystarczy jednak, że zadbamy o nie w odpowiedni sposób, a odrodzą się na nowo w kolejnym sezonie.

Kiedy sadzić hiacynty w gruncie?

Najlepsza pora na sadzenie hiacyntów do gruntu to wrzesień i początek października. Wczesną jesienią panuje sprzyjająca temperatura, a gleba osiąga odpowiednią wilgotność. Posadzone w ziemi cebulki mają wystarczającą ilość czasu, żeby ukorzenić się i przygotować na nadejście zimy.

hiacynt uprawa
Źródło: LapaiIrKrapai / shutterstock

Sadzenie hiacyntów w ogrodzie krok po kroku

Wybór i przygotowanie cebulek hiacynta

Do uprawy hiacyntów wybierajmy wyłącznie zdrowe cebulki, bez jakichkolwiek oznak chorobowych. Unikajmy sadzonek pokrytych pleśnią, plamkami i przebarwieniami, oraz takich, które zdążyły wypuścić pędy lub wydzielają przykry zapach. Wielkość cebulki jest równie ważna, bo decyduje o tym, jak obficie zakwitnie hiacynt. Im większa cebulka, tym więcej kwiatów pojawi się na ogrodowej rabacie.

Niektórzy ogrodnicy zalecają, żeby przed posadzeniem cebulek, namoczyć je w środku grzybobójczym. Oprócz tego warto zaopatrzyć się w ażurowe koszyczki, które chronią korzenie roślin przed szkodnikami i ułatwiają wydobycie cebulek z ziemi po przekwitnięciu.

Wybór miejsca uprawy hiacyntu

Kolejny krok to wybór właściwego stanowiska uprawy. Hiacynty lubią miejsca dobrze nasłonecznione (ewentualnie półcieniste), zaciszne i osłonięte od wiatru. Mają za to niewielkie wymagania odnośnie do rodzaju i właściwości gleby. Nie tolerują jedynie kwaśnego podłoża oraz terenów podmokłych, o wysokim poziomie wód gruntowych. Radzą sobie znakomicie, gdy gleba jest żyzna, lekka, dobrze przepuszczalna, o odczynie zbliżonym do obojętnego. Przed posadzeniem cebulek należy dobrze spulchnić ziemię, oczyścić ją z chwastów i zasilić kompostem.

Sadzenie cebulek hiacyntów

Cebulki sadzimy piętką do dołu, w odstępach ok. 15-25 cm. Żeby ustalić, jak głęboko powinny zostać zakopane, wystarczy pomnożyć długość konkretnej cebulki przez trzy. Optymalna głębokość wynosi ok. 10-20 cm. Na koniec wyrównujemy ziemię, aby zlikwidować wszelkie zagłębienia, w których może gromadzić się woda.

Zimowanie hiacyntów w ogrodzie

Hiacynty wykazują małą odporność na mróz, dlatego zimą należy okryć rabatę korą, słomą lub warstwą liści. Dzięki temu zapewnimy roślinom odpowiednie warunki do wegetacji. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, hiacynty zakwitną w kwietniu następnego roku.

Hiacynt ogrodowy – uprawa posadzonych cebulek

Jak pielęgnować hiacynty, gdy nadchodzi pora kwitnienia? Uprawa hiacyntów w ogrodzie nie jest zajęciem skomplikowanym, ale wymaga odrobiny zaangażowania. Jeśli wiosna jest sucha, trzeba regularnie podlewać rabatę. Oprócz tego należy stosować nawozy, które dostarczają roślinom niezbędnych składników mineralnych i odżywczych.

Nawożenie hiacyntów w ogrodzie

Wiosną nawozimy hiacynty nawozem azotowym. Dzięki temu zabiegowi cebulki stają się mocniejsze i mniej podatne na choroby, kwitną bardziej obficie i wydają ładniejsze kwiaty. Najlepiej przeprowadzić nawożenie na przełomie marca i kwietnia, gdy z ziemi przebijają pierwsze liście i pąki. Wystarczy zastosować jedną dawkę nawozu, jeśli cebulki zostały posadzone ubiegłej jesieni, lub dwie dawki – jeśli hiacynty rosną w tym samym miejscu kolejny rok z rzędu.

Hiacynty, które nie były przesadzane od kilku lat, należy zasilić nawozem również jesienią. Najlepszy termin nawożenia to przełom września i października, gdy cebulki zaczynają wypuszczać korzenie. O tej porze roku powinniśmy stosować nawóz wieloskładnikowy.

Podlewanie hiacyntów ogrodowych

W okresie kwitnienia trzeba zapewnić hiacyntom lekko wilgotne podłoże. Podlewając rośliny, kierujmy strumień wody bezpośrednio na ziemię, tak by uniknąć moczenia liści. Osiadłe na ich powierzchni krople wody będą przyciągać promienie słoneczne, grożąc poparzeniem, rozwojem bakterii oraz grzybów.

Pielęgnacja liści hiacyntów

W maju kwiaty hiacyntów zaczynają stopniowo przekwitać. Pamiętajmy, żeby nie przycinać liści, dopóki nie uschną w zupełności. Jeśli usuniemy liście zbyt wcześnie, osłabimy cebulkę i zmniejszymy szansę, że zakwitnie w kolejnym sezonie.

Mały zestaw narzędzi ogrodowych PASTEL ERGO - beżowy

Mały zestaw narzędzi ogrodowych PASTEL ERGO - beżowy

30 zł
Łopatka GARDENA 8953-20

Łopatka GARDENA 8953-20

47 zł
Łopatka GARDENA 8953-20

Łopatka GARDENA 8953-20

47 zł
Zestaw narzędzi ogrodniczych GARDENA Balkonowy

Zestaw narzędzi ogrodniczych GARDENA Balkonowy

155 zł

Kwiat hiacynt – pielęgnacja po przekwitnięciu

Gdy kwiaty hiacyntów przekwitną, a liście uschną, możemy wykopać cebulki, przechować je do jesieni i powtórnie zasadzić. Doświadczeni ogrodnicy radzą, żeby co roku sadzić cebulki w innym miejscu. Takie działanie zmniejsza ryzyko, że rośliny będą chorować lub zostaną zaatakowane przez szkodniki.

Wydobyte z ziemi cebulki trzeba wysuszyć, oczyścić z korzeni i obumarłych pędów. Następnie należy zabrać je do domu i przechowywać w suchym, ciemnym miejscu (np. papierowej torbie albo w tekturowym kartonie). Pamiętajmy, żeby starannie obejrzeć każdą cebulkę i pozostawić wyłącznie te okazy, które są w pełni zdrowe. Jeśli sadzonka zdradza widoczne oznaki choroby, trzeba wyrzucić ją do śmieci lub spalić.

Niektórzy pozostawiają cebulki hiacyntów w ziemi i pozwalają im rosnąć na tym samym stanowisku przez kilka sezonów. Uprawiane w ten sposób hiacynty, mogą przetrwać maksimum 3-4 lata. Po tym czasie ich kwiaty stają się mizerne lub zanikają w zupełności. Żeby zachować cebulki w dobrej kondycji i nienagannym zdrowiu przez długi czas, należy pamiętać o regularnym nawożeniu. Rośliny muszą być zasilane nawozem zarówno wiosną, jak i jesienią.

Hiacynty wymagają nieco uwagi, ale po rozkwitnięciu odwdzięczają się wyjątkowo pięknym wyglądem. Wprowadzają do ogrodu ożywczy powiew wiosny i radosną energię. Ogrodowa rabata, przystrojona kolorowymi główkami hiacyntów, może okalać trawnik, wić się wzdłuż ścieżki albo wynurzać z morza zieleni niczym barwna wyspa.


Inne artykuły w tej kategorii