Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czyszczenie kostki brukowej – poradnik od A do Z

Kostka brukowa jest niezwykle prosta w pielęgnacji. Pod warunkiem, że uda nam się uniknąć plam! W innym wypadku musimy działać szybko i sięgać po dobre, sprawdzone środki. Tłumaczymy, jak oraz czym umyć kostkę brukową, aby wyglądała jak świeżo ułożona.

Kostka brukowa to nieodłączny element polskich posesji. Niegdyś wybieraliśmy ją przede wszystkim z uwagi na kwestie praktyczne i funkcjonalne, dziś doceniamy również estetykę rozwiązania. Nawierzchnia z kostki brukowej może towarzyszyć nam przez lata, zdobiąc podwórka i otoczenie domów, pod warunkiem, że należycie o nią zadbamy. Warto pamiętać o jej systematycznym myciu oraz paru doraźnych pracach, polegających głównie na usuwaniu plam. Podpowiadamy, czym umyć kostkę brukową – dokładnie i skutecznie, jak usunąć plamy z oleju oraz przeprowadzić czyszczenie kostki z mchu.

Jak wyczyścić kostkę brukową?

To, jak i czym należy myć kostkę brukową, jest uzależnione m.in. o jej specyfiki, w tym zabezpieczenia nawierzchni oraz od rodzaju plam.

Mycie kostki brukowej impregnowanej

Producenci oferują przede wszystkim bruk fabrycznie impregnowany, czyli wstępnie zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Jeśli wybraliśmy wariant bez warstwy ochronnej, powinniśmy taki impregnat do kostki brukowej zastosować samodzielnie zaraz po ułożeniu nawierzchni, aby maksymalnie wzmocnić podłoże, ustabilizować bruk oraz zwiększyć jego odporność na zabrudzenia czy działanie wilgoci.

Dzięki impregnacji dokładne wyczyszczenie betonu jest bardzo proste – w przypadku niezbyt uporczywych zabrudzeń i osadów do mycia kostki brukowej impregnowanej wystarczy woda (może to być też woda z dodatkiem delikatnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń) oraz szorstka szczotka do czyszczenia kostki, której włosie dotrze do wszelkich zakamarków i zagłębień nawierzchni, wymywając z nich brud.

Jeśli jednak nie myliśmy nawierzchni od kilku dobrych sezonów, pomoże nam ciśnieniowa myjka do kostki brukowej. Silny strumień wody pod ciśnieniem to świetny sposób na pozbycie się zabrudzeń i zacieków bez konieczności żmudnego szorowania. Możemy także zdecydować się na specjalistyczny sprzęt do czyszczenia tego typu powierzchni – myjki talerzowe, pistolety do kostki brukowej czy profesjonalne szorowarki.

Mycie kostki brukowej nieimpregnowanej

Czyszczenie kostki brukowej nieimpregnowanej to już, niestety, zupełnie inna bajka. Brak warstwy ochronnej sprawia, że nawierzchnia jest bezpośrednio narażona na wnikanie wszelkich plam i zabrudzeń. Zanieczyszczenia przedostają się do struktury materiału, w związku z czym mycie jest znacznie utrudnione. Nie pomoże tu już woda pod ciśnieniem oraz dodatek detergentu. Musimy sięgnąć po specjalny środek do czyszczenia kostki brukowej, który głęboko wnika w pory bruku, wymywając z niego zabrudzenia, ale nie niszcząc go przy tym. Tego typu preparaty odświeżają nawierzchnię i podkreślają jej kolor, ale nie zostawiają żadnej powłoki ani nie działają nabłyszczająco. Procedura czyszczenia różni się w zależności od produktu i producenta, w niektórych sytuacjach pomoże nam w tym ciśnieniowa myjka do kostki brukowej, w innych konieczne będzie użycie szczotki i czyszczenie ręczne.

Jak przeprowadzić czyszczenie kostki brukowej z oleju i tłuszczu?

Istnieją jednak plamy wyjątkowo niepożądane i uporczywe – takie, które sieją spustoszenie niezależnie od rodzaju czy stopnia zabezpieczenia podłoża. Należą do nich zacieki z oleju silnikowego oraz tłuste zabrudzenia (np. z grillowanych mięs). Skutecznie wnikają one w niezaimpregnowaną nawierzchnię, jednak jeśli nie zauważymy plamy w porę, na trwałe mogą oszpecić nawet zabezpieczoną kostkę. Dlatego kluczowy jest tu czas naszej reakcji: zabrudzenia z oleju należy zmyć jak najszybciej silnym strumieniem ciepłej wody z dodatkiem odtłuszczającego detergentu. Może to być płyn do mycia naczyń (1 porcja płynu i 3 porcje wody). Po rozprowadzeniu roztworu po nawierzchni zostawmy go na około godzinę, następnie umyjmy czystą wodą i osuszmy. W razie konieczności powtórzmy czynność.

Jeśli i to nie przyniosło oczekiwanego rezultatu, plamę możemy potraktować specjalistycznym płynem do czyszczenia kostki. Z drugiej strony musimy mieć na uwadze, że nawet one nie dają nam stuprocentowej gwarancji. Co więcej, istnieje ryzyko, że zastosowane środki do czyszczenia kostki brukowej doprowadzą do powstania odbarwień – plama z oleju co prawda zniknie, ale nawierzchnia w tym miejscu będzie miała jaśniejszy odcień. Dlatego też w pierwszej kolejności należy przetestować preparat na niewielkim i niewidocznym fragmencie nawierzchni. Poza tym pamiętajmy, że podstawą jest tu karta techniczna produktu! Ściśle kierujmy się zaleceniami producenta odnośnie do warunków oraz czasu przeprowadzania prac.

Myjka ciśnieniowa KARCHER KHB 5 Battery Set 1.328-100.0

Myjka ciśnieniowa KARCHER KHB 5 Battery Set 1.328-100.0

1000 zł
Myjka ciśnieniowa LAVOR Fast 120 8.109.0007C

Myjka ciśnieniowa LAVOR Fast 120 8.109.0007C

312 zł
Myjka ciśnieniowa KARCHER K5 Premium Smart Control 1.324-670.0

Myjka ciśnieniowa KARCHER K5 Premium Smart Control 1.324-670.0

1505 zł
Myjka ciśnieniowa NILFISK E 150.2-10 H X-TRA EU

Myjka ciśnieniowa NILFISK E 150.2-10 H X-TRA EU

1690 zł
Myjka ciśnieniowa GARDENA AquaClean 14800-20

Myjka ciśnieniowa GARDENA AquaClean 14800-20

840 zł
Myjka ciśnieniowa KARCHER Pro HD 200 1.520-980.0

Myjka ciśnieniowa KARCHER Pro HD 200 1.520-980.0

1999 zł
Myjka ciśnieniowa LIDER KCM1700

Myjka ciśnieniowa LIDER KCM1700

287 zł
Myjka ciśnieniowa KARCHER K3 Full Control 1.676-020.0

Myjka ciśnieniowa KARCHER K3 Full Control 1.676-020.0

580 zł

Jak usunąć mech z kostki?

Sporym problemem, nie tylko natury estetycznej, są chwasty, mchy i porosty, które wyrastają w spoinach i szpecą całą nawierzchnię. Dzieje się tak głównie na zaciemnionej powierzchni oraz w miejscach, w których panuje podwyższona wilgotność.

czyszczenie kostki brukowej z mchu
Porastający kostkę mech może – wedle gustu – zdobić lub szpecić.

Czyszczenie kostki brukowej z mchu polega głównie na ręcznym wyrywaniu roślin. W marketach budowlanych oraz ogrodniczych znajdziemy różnego rodzaju narzędzia do usuwania mchu z kostki brukowej. Ciekawą propozycją jest chociażby twarda szczotka do czyszczenia szczelin między kostkami. W większości przypadków rośliny wystarczy zdecydowanym ruchem wyrwać podłoża wraz z korzeniami, inaczej chwasty szybko odrosną. Jednocześnie starajmy się nie uszkodzić struktury kostki, inaczej w powstałe spękania i rysy będzie wnikać wilgoć.

Domowym sposobem na usunięcie chwastów, mchu i trawy spomiędzy kostek brukowych jest użycie octu. Jego niewątpliwą zaletą jest ekologia i brak negatywnych skutków ubocznych, na przykład w postaci przebarwień kostki czy zatruwania gleby. Zazwyczaj roztwór tworzy się z octu i wody w stosunku 2:1, z przewagą octu. Do takiej mieszaniny można dodać odrobinę płynu do naczyń, aby mieszanina lepiej przylegała do roślin. Za pomocą spryskiwacza lub pędzla, i z dużą precyzją, nanosimy preparat na podłoże. Ważne, aby nie uszkodzić trawnika czy kwiatów, dlatego prace najlepiej wykonać w bezwietrzny, słoneczny dzień. Jeśli mech jest wyjątkowo oporny zastosujmy czysty ocet bez rozcieńczania. Podczas rozpylania warto zadbać o ochronę nosa i oczu. Efekt będzie widoczny po paru dniach. W razie konieczności zabieg można powtórzyć.

Jeśli jednak nieplanowana roślinność porasta dużą powierzchnię, poza tym uporczywie odrasta, pomyślmy o specjalistycznym, chemicznym środku o właściwościach biobójczych. Aby wyczyścić kostkę brukową z mchu, wystarczy dokładnie umyć ją myjką ciśnieniową, następnie za pomocą urządzenia nanieść na nawierzchnię płyn biobójczy i po jego wyschnięciu usunąć mech oraz chwasty. Miejmy jednak na uwadze, że zastosowanie takich preparatów nie jest wskazane, jeśli wśród domowników są małe dzieci, zwierzęta oraz alergicy. Pamiętajmy ponadto o własnym bezpieczeństwie i prace przeprowadzajmy wyłącznie w odzieży ochronnej i rękawicach.

Czyszczenie kostki brukowej z cementu, farby i zaprawy

Czasami zabrudzenia wynikają zaś z zaniedbań i niechlujstwa wykonawców. Plamy na nawierzchni – z farby, zaprawy czy cementu – należy usunąć, jak tylko je zauważymy. Najczęściej wystarczy je zdrapać, a następnie umyć nawierzchnię wodą, najlepiej za pomocą myjki ciśnieniowej.

Jeśli nie przyniesie to rezultatu, pozostaje nam piaskowanie, czyli szlifowanie i czyszczenie podłoża za pomocą strumienia sprężonego powietrza z dodatkiem drobinek piasku. Zabieg ten będzie wymagał wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Inną metodą jest szlifowanie kostki brukowej specjalnymi tarczami. W takim przypadku należy wyczyścić całą nawierzchnię, a nie tylko jej fragment.

Czy po czyszczeniu kostki brukowej należy dodatkowo ją zabezpieczyć?

Miejmy na uwadze, że w sytuacji, gdy czyścimy kostkę brukową za pomocą myjki ciśnieniowej lub urządzenia do piaskowania, odsłaniamy pory materiału, czyli pozbywamy się impregnatu – warstwy ochronnej. Wskutek tego kostka jest bardziej narażona na zabrudzenia oraz uszkodzenia, staje się ponadto bardziej nasiąkliwa oraz mniej odporna na niskie temperatury. W związku z tym należy pamiętać, że w ślad za poważniejszymi zabiegami mycia kostki powinna iść również impregnacja podłoża. Dla trwałego i dobrego efektu impregnowanie powtarzajmy raz na kilka lat.

Nasze sposoby na czyszczenie kostki brukowej z oleju lub mchu zawiodły? Niestety, tak się zdarza, nawet jeśli sięgniemy po specjalistyczne środki. Na taką okoliczność warto mieć w zapasie przynajmniej kilka zapasowych kostek i w ostateczności dokonać wymiany.


Inne artykuły w tej kategorii