✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Czyszczenie dywanów domowymi sposobami

Dywan to ważny element wystroju wnętrza dodający każdemu pomieszczeniu przytulnego charakteru. Niestety, nawet najpiękniejsza wykładzina dywanowa czy dywan z czasem ulegają zabrudzeniu i poplamieniu, a ich kolor blaknie. Jak skutecznie wyczyścić dywan? Jak odświeżyć kolor dywanu? Warto postawić na sprawdzone rozwiązania – domowe sposoby na sprzątanie pomogą nam utrzymać dywan w czystości bez większego wysiłku.

Czyszczenie dywanu bez środków chemicznych

Chemiczne pranie dywanów jest skutecznym rozwiązaniem, jednak ma ono także wady. Ta metoda czyszczenia wiąże się z kosztami – do wyboru mamy zakup odpowiednich preparatów do samodzielnego prania dywanu, wynajęcie firmy sprzątającej czy też skorzystanie z usług pralni. Odpowiednie detergenty poradzą się z odświeżeniem dywanu oraz usunięciem z niego plam, jednak istnieje ryzyko utraty koloru dywanu, co w rezultacie może oznaczać konieczność zakupu nowego egzemplarza wykładziny dywanowej.

Jak tanio wyczyścić dywan? Warto sięgnąć po produkty, które mamy pod ręką – wodę, kostki lodu, sól kuchenną, sodę oczyszczoną, ocet, mydło czy też płyn do naczyń i benzynę ekstrakcyjną. Pomogą nam one uporać się z zabrudzeniami i uporczywymi plamami bez ryzyka uszkodzenia włókien.

Zielony elegancki dywan typu shaggy - Serafi

Zielony elegancki dywan typu shaggy - Serafi

158 zł
Dywan Shaggy Strado 100x150 CreamBeige (Beżowy)

Dywan Shaggy Strado 100x150 CreamBeige (Beżowy)

80 zł
Dywan pokojowy Shaggy Strado 160x200 TurquoiseSea (Turkusowy)

Dywan pokojowy Shaggy Strado 160x200 TurquoiseSea (Turkusowy)

140 zł
Dywan pokojowy Shaggy Strado 100x150 BlackSky (Czarny)

Dywan pokojowy Shaggy Strado 100x150 BlackSky (Czarny)

80 zł

Jak odświeżyć kolor dywanu domowym sposobem?

Regularne odkurzanie to za mało, aby móc cieszyć się czystym i zadbanym dywanem. Z czasem jego kolor blaknie, jednak można temu zaradzić. Jak odświeżyć kolor dywanu domowymi sposobami? W tym celu wystarczy przygotować roztwór wody i octu w proporcji 1:1 i delikatnie wyszorować nim dywan. Jeśli zapach octu będzie zbyt intensywny, po umyciu dywanu można przemyć go letnią wodą z dodatkiem mydła. Wiele osób decyduje się rozjaśnić dywan sokiem z cytryny, jednak ta metoda może znacznie wpłynąć na jego kolor. Najlepiej przeprowadzić próbę i przemyć sokiem z cytryny mały fragment dywanu, a po jego osuszeniu sprawdzić efekty działania tej metody.

Jak pozbyć się brzydkiego zapachu dywanu?

Brud, który wniknął w głębsze struktury włosia, czy ślady po tarzaniu się po dywanie ukochanego psiaka – to tylko kilka z możliwych przyczyn pojawienia się brzydkiego zapachu dywanu. Problem ten rozwiąże czyszczenie dywanu sodą. Co trzeba zrobić? Należy dokładnie odkurzyć dywan, a następnie rozsypać na nim sodę oczyszczoną. Po upływie 4-5 godzin odkurzamy dywan. Jeśli problemem jest nie tylko brzydki zapach, ale i wyblakły kolor dywanu, warto przygotować specjalną pastę z sody i wody. Nanosimy ją na dywan, delikatnie wcieramy gąbeczką i pozostawiamy na godzinę. Na koniec przemywamy dywan czystą wodą i osuszamy.

Sprawdzone sposoby na zadeptany dywan

Zadeptany dywan z widocznymi śladami po meblach nie prezentuje się najlepiej, jednak i na te problemy są skuteczne rozwiązania. Do miejsca zagniecenia wystarczy przyłożyć mokrą chusteczkę i delikatnie przejechać po niej żelazkiem, a następnie szczotką wyczesać włosie dywanu do góry. Zamiast chusteczki można sięgnąć po kostki lodu – przykładamy je na chwilę do zagniecenia, po czym ustawiamy nad nim rozgrzane żelazko i uruchamiamy funkcję wyrzutu pary. Następnie przeczesujemy włosie dywanu ku górze.

Usuwanie plam z dywanu na sucho

Czyszczenie dywanu na sucho domowymi sposobami przynosi dobre efekty, jeśli przystąpimy do działania odpowiednio szybko – świeża plama jest znacznie łatwiejsza do usunięcia. „Suche” pranie przy pomocy sody pomoże nam odświeżyć dywan i jego kolor. Jednak istnieją także metody na usuwanie plam na sucho.

 • Plama z wosku na dywanie – Jak pozbyć się plamy z wosku? Plamę z płynnego wosku przykrywamy cienką ściereczką i delikatnie przesuwamy po niej żelazkiem. Zastygnięty wosk powoli usuwamy z dywanu.

 • Plama z błota na dywanie – Plama z błota na dywanie to, niestety, częsty widok. Należy pamiętać, aby nie zwilżać jej wodą. Błoto musi zaschnąć, dzięki czemu łatwo usuniemy go ostrą szczotką lub odkurzaczem. Można także posypać plamę z błota solą kuchenną.

 • Plamy z tłuszczu na dywanie – Plama z tłuszczu na dywanie także nie musi oznaczać katastrofy. Wystarczy posypać ją grubo talkiem lub mąką ziemniaczaną i pozostawić na 30 minut, po czym odkurzyć lub wyszczotkować dywan.

 • Plama z czekolady na dywanie – Przy pomocy talku usuniemy również plamę z czekolady. Zasypujemy plamę i odkurzamy dywan po upływie 30 minut.

 • Guma na dywanie – Jak pozbyć się gumy z dywanu? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest użycie kostki lodu – przykładamy ją do gumy, aby stwardniała, a następnie delikatnie usuwamy pilniczkiem lub tępą stroną noża.

 • Zaschnięty lakier do paznokci na dywanie – Starą plamę z lakieru do paznokci zmiękczy wazelina – nakładamy ją na plamę i zostawiamy na kilka godzin, po czym delikatnie usuwamy.

 • Zaschnięta farba do włosów na dywanie – Plama z farby to niezbyt miła pamiątka po farbowaniu włosów w domowym zaciszu. Tego typu plamę należy posypać sodą oczyszczoną i pozostawić na ok. godzinę, a następnie wyczesać dywan ostrą szczotką.

 • Plamy różnego pochodzenia na dywanie – Jak wyczyścić dywan na sucho? Świeże, pojedyncze plamy na dywanie można wywabić solą kuchenną. Posypujemy plamę solą i pozostawiamy na 15-20 minut, a następnie odkurzamy dywan.

Dywan Rizzoli Optic, 160x230 cm

Dywan Rizzoli Optic, 160x230 cm

369 zł
Dywan Vitaus Hamock, 50x80 cm

Dywan Vitaus Hamock, 50x80 cm

59 zł
Dywan bawełniany beżowy 100 cm

Dywan bawełniany beżowy 100 cm

177 zł 236 zł
Dywan bawełniany biały 120 cm

Dywan bawełniany biały 120 cm

164 zł 219 zł

Usuwanie plam z dywanu na mokro

Czyszczenie dywanów w domu z użyciem odpowiednich płynów pozwoli nam pozbyć się plam różnego pochodzenia. Woda z mydłem lub roztwór wody z octem to najprostsze sposoby na plamy, które z powodzeniem stosowały już nasze babcie. Do tłustych plam możemy użyć również płynu do mycia naczyń.

 • Plama z wina na dywanie – Plamę z czerwonego wina można... zalać białym winem lub gazowaną wodą mineralną, a następnie osuszyć dywan przy pomocy ręcznika kuchennego. Jeśli to nie pomoże, należy wyczyścić dywan miksturą z wody, octu oraz proszku do prania. Plamę z białego wina należy delikatnie polać gazowaną wodą mineralną i osuszyć ręcznikiem kuchennym. Innym sprawdzonym rozwiązaniem jest usuwanie plamy wacikiem nasączonym czystym spirytusem, a następnie przemycie dywanu czystą wodą.

 • Plama z coca coli na dywanie – Nadmiar napoju należy jak najszybciej usunąć z dywanu za pomocą chłonnej ściereczki lub ręcznika papierowego. Czym usunąć plamy z coca coli z dywanu? Na początku roztworem amoniaku, a następnie octem z wodą.

 • Plama z krwi na dywanie – Plamy z krwi nie usuwamy gorącą wodą, która w tym przypadku tylko pogorszyłaby sprawę. Plamę polewamy zimną wodą i osuszamy. Pomocne jest także przecieranie plamy z krwi roztworem wody i octu (łyżka octu na 2 szklanki wody). Wyczyszczony dywan przemywamy na koniec ciepłą wodą z mydłem.

 • Plama z kawy na dywanie – Plamę z kawy usuniemy roztworem wody i spirytusu w proporcji 1:1. Inną metodą jest przemycie plamy rozpuszczonym w wodzie amoniakiem (łyżka amoniaku na szklankę ciepłej wody). Na koniec przemywamy dywan ciepłą wodą z mydłem. Osuszamy.

 • Plama z herbaty na dywanie – Świeżą plamę z herbaty osuszamy ręcznikiem papierowym, następnie czyścimy dywan zimną wodą. Jeśli to nie pomoże, przemywamy plamę wodą ze spirytusem (proporcja 1:1).

 • Plamy z farby olejnej na dywanie – Farbę olejną usuwamy benzyną ekstrakcyjną lub terpentyną. Na koniec czyścimy dywan ciepłą wodą z mydłem.

 • Plama z flamastrów na dywanie – Pamiątka w postaci plamy z flamastrów jest możliwa do usunięcia przy pomocy gliceryny lub roztworu wody i spirytusu. Na koniec przemywamy dywan ciepłą wodą z mydłem.

 • Plamy z owoców na dywanie – Posypujemy dywan solą, zostawiamy na 15-20 minut, po czym czyścimy plamę ciepłą wodą z mydłem. Innym sposobem na plamy z owoców jest wyczyszczenie ich domową miksturą – do szklanki wody wsypujemy łyżkę proszku do prania oraz 2 łyżki octu.

 • Plama z miodu na dywanie – Plamę z miodu usuwamy czystą, ciepłą wodą, a następnie osuszamy dywan.

 • Plama z piwa na dywanie – Do usunięcia plamy z piwa wystarczy letnia woda z dodatkiem proszku do prania (2 łyżki proszku na szklankę wody).

 • Plama z jajka na dywanie – Posypujemy plamę solą i delikatnie zwilżamy ją wodą, po czym usuwamy papierowym ręcznikiem po 10 minutach. Plamę z jajka wyczyścimy również mieszanką wody z octem (łyżka octu na szklankę wody).

 • Plama z kleju na dywanie – Usuwamy ją za pomocą alkoholu lub octu.

Piorący MPM MOD-22

Piorący MPM MOD-22

821 zł
Piorący workowy Numatic GVE370 George

Piorący workowy Numatic GVE370 George

1799 zł
Odkurzacz piorący THOMAS Twin Aquawash

Odkurzacz piorący THOMAS Twin Aquawash

849 zł
Odkurzacz piorący BOSCH BWD420HYG AquaWash&Clean

Odkurzacz piorący BOSCH BWD420HYG AquaWash&Clean

999 zł

Czyszczenie dywanów wełnianych

Dywany wełniane są ozdobą każdego wnętrza. Dostępne w wielu kolorach i wzorach, trwałe i odporne na ścieranie, świetnie sprawdzą się zarówno w pokoju dziennym, jak i np. gabinecie. Jak wyczyścić wełniany dywan? Należy pamiętać, że wełna nie lubi wody, dlatego najlepszym rozwiązaniem na usunięcie plam z dywanu wełnianego, jest posypanie ich sodą oczyszczoną i pozostawienie na 30 minut. Po tym czasie odkurzamy dywan. Jeżeli soda nie poradzi sobie z uporczywą plamą, można delikatnie przemywać plamę roztworem wody i octu lub letnią wodą z mydłem, a następnie osuszyć dywan. W mroźne dni warto rozłożyć dywan na śniegu wierzchnią stroną i dokładnie do wytrzepać – usuniemy kurz i odświeżymy kolor dywanu.

Czyszczenie dywanów shaggy

Dywany shaggy, czyli dywan z długim włosiem, cieszą się sporą popularnością. Miły w dotyku, aż zachęca do chodzenia po nim boso. Najczęściej ozdabiamy nim salony oraz sypialnie. Jednak tego typu dywan może sprawiać trudności przy sprzątaniu. Jak wyczyścić dywan z długim włosiem? Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym odkurzaniu odkurzaczem z turboszczotką, który dokładnie pozbiera wszelkie drobinki z najgłębszych zakamarków dywanu. Ręczne pranie dywanu shaggy jest praktycznie niemożliwe – nie włożymy go do pralki czy do wanny, poza tym mocne szorowanie może uszkodzić jego strukturę. Świeże plamy można posypać sodą, a następnie delikatnie spryskać wodą. Po ok. 5 minutach spłukujemy sodę i osuszamy dywan. Raz lub dwa razy do roku dywan shaggy warto oddać w ręce specjalistów – zamówienie ekipy sprzątającej do domu to gwarancja tego, że nasz dywan będzie odpowiednio wyczyszczony i posłuży nam przez wiele lat.

Jak usunąć sierść z dywanu?

Psiaki i kociaki uwielbiają bawić się na dywanach, a pamiątką po tarzaniu się pupila są kłębki sierści. Zwykły odkurzacz raczej nie zda egzaminu w tym przypadku, warto natomiast wypróbować odkurzacz z turboszczotką. Jak zebrać sierść z dywanu bez pomocy odkurzacza? Możemy sięgnąć po gumową rękawicę – delikatnie zwilżają ją wodą i przesuwamy centymetr po centymetrze po dywanie, zbierając sierść pupila. Alternatywnym rozwiązaniem będzie rolka samoprzylepna (taka jak do ubrań). Na większych powierzchniach sprawdzi się gumowa miotła z wypustkami.

Jak odświeżyć dywan po psie lub kocie? Plamę z moczu na dywanie usuniemy domowym sposobem. Należy spryskać plamę octem i posypać sodą. Gdy soda zmieni barwę na żółtą, odkurzamy dywan. Na koniec warto przemyć dywan ciepłą wodą z mydłem.

Czyszczenie dywanów w domu przy użyciu kuchennych specyfików jest doskonałą alternatywą dla prania chemicznego. Domowe metody pozwolą nam zaoszczędzić nieco pieniędzy, a domownicy nie są zmuszeni wdychać zapachu środków chemicznych. Od czasu do czasu warto przeprowadzić parowe czyszczenie dywanu, które skutecznie pozbywa się brzydkiego zapachu włosia i usuwa nawet zaschnięte, stare plamy.


Inne artykuły w tej kategorii