Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Sokownik – jak wybrać najlepszy garnek do soków?

Sokownik, czyli garnek do soków, to niezbędnik w kuchni każdego, kto kocha domowe przetwory. W odróżnieniu od soków z sokowirówki (które trzeba spożyć natychmiast), te z sokownika mają o wiele dłuższy termin przydatności do spożycia – można je przechowywać nawet kilka miesięcy. Gotowanie owoców w sokowniku pozwoli Ci zrobić pyszne i zdrowe zapasy soków na zimę bez konieczności dodawania sztucznych konserwantów. Na rynku dostępne są w zasadzie dwa rodzaje takich garnków: parowe i elektryczne. Podpowiadamy, czym się różnią i jaki sokownik wybrać.

Sokownik, garnek do soku, parowar, indukcja, 8 l, ORION kod: O-131421

Sokownik, garnek do soku, parowar, indukcja, 8 l, ORION kod: O-131421

340 zł

Czym jest i jak działa sokownik?

Garnek-sokownik to urządzenie przeznaczone do gotowania świeżych owoców lub warzyw w celu uzyskania naturalnego soku. Jak działa sokownik? Urządzenie składa się z trzech połączonych ze sobą naczyń. Zasada pozyskiwania soku jest bardzo prosta.

Dolna część sokownika parowego to pojemnik na wodę. Podczas gotowania wytwarza się para wodna, która za pomocą rurki jest doprowadzana do górnego pojemnika z owocami lub warzywami. Pod wpływem gorąca z pary wodnej puszczają one sok, który dzięki dziurkom w dnie pojemnika ścieka do środkowego zbiornika. W tej części znajduje się kranik, za pomocą którego uzyskany sok ścieka również przez włożoną do niego rurkę bezpośrednio do butelek lub słoików. Sokownik z kranikiem to najwygodniejsza opcja przygotowywania domowych soków. Wrzucasz owoce lub warzywa, zasypujesz je cukrem, włączasz urządzenie i… czekasz na gotowy sok. To wszystko!

Sokownik pozwala na uzyskanie soku w ciągu 30-60 minut (czas może różnić się w zależności od twardości i dojrzałości konkretnych owoców lub warzyw). Im większa pojemność sokownika, tym szybciej pozyskasz sok.

Czy sok z sokownika jest zdrowy?

Garnek do soków to zdecydowanie jeden z najlepszych zakupów dla każdego, kto lubi soki bez dodatku chemii. Sok z owoców i warzyw można pozyskać na kilka sposobów. Najpopularniejsze to: wyciskanie w sokowirówce lub wyciskarce wolnoobrotowej, wyciskarce do cytrusów lub ucieranie blenderem (w ten sposób uzyskuje się owocowe lub warzywne smoothie). Sok z sokownika ma przewagę nad tymi metodami pod kilkoma względami.

Po pierwsze – soku uzyskanego pod wpływem ciepła nie trzeba już pasteryzować. Bezpośrednio z sokownika można przelać go (jeszcze gorący) do wyparzonych i dokładnie osuszonych butelek na soki lub słoików. Dzięki temu można je zanieść od razu do spiżarni czy schować do szafki.

Po drugie – nie trzeba dodawać do niego żadnych konserwantów, a przydatność do spożycia wynosi co najmniej kilka miesięcy. Naturalna metoda pozyskiwania soku sprawia również, że zachowany jest pełen smak owoców i warzyw oraz ich właściwości zdrowotne.

Sokowniki są zazwyczaj wykonane z wysokiej jakościowo stali lub aluminium (jednak rzadziej). Różnią się od siebie również pojemnością. Trzeba zwrócić również uwagę na to, na jakiej kuchence można z nich korzystać (gazowej, elektrycznej lub na płycie indukcyjnej).

Szklanka wysoka kpl 6szt Splendour

Szklanka wysoka kpl 6szt Splendour

59 zł
Szklanka AMO do piwa z podwójną ścianką 350ml - Homla

Szklanka AMO do piwa z podwójną ścianką 350ml - Homla

45 zł
Zestaw 2 szklanek z podwójną ścianką Vialli Design, 250 ml

Zestaw 2 szklanek z podwójną ścianką Vialli Design, 250 ml

119 zł
Szklanka La Rochère Abeille, 150 ml

Szklanka La Rochère Abeille, 150 ml

54 zł

Rodzaje sokowników

Sokownik stalowy lub aluminiowy o pojemności 5, 8, 10 lub 15 litrów to najczęściej spotykane warianty, w zupełności wystarczające do domowego użytku. Najpopularniejsze są klasyczne sokowniki parowe, jednak często wybierane są również elektryczne. Czym się różnią?

Sokownik parowy

Jak działa sokownik parowy? Dolną część urządzenia wypełnia się wodą do zaznaczonego (najczęściej od wewnątrz) poziomu. Do górnej części wkłada się owoce lub warzywa. Do kranika ze środkowej części urządzenia wtyka się specjalną rurkę, której drugi koniec umieszcza się w słoiku lub butelce na sok.

Przed zakupem urządzenia sprawdź, na jaki rodzaj kuchenki jest przeznaczony dany sokownik parowy. Jak używać takiego urządzenia? W zależności od jego rodzaju: na kuchence gazowej, elektrycznej lub płycie indukcyjnej. Sokownik na indukcję nie zadziała na innym rodzaju kuchenki.

Sokownik, garnek do soku, parowar, indukcja, 8 l, ORION kod: O-131421

Sokownik, garnek do soku, parowar, indukcja, 8 l, ORION kod: O-131421

340 zł
sokownik parowy, śred. 25 x 36 cm kod: KE-10992

sokownik parowy, śred. 25 x 36 cm kod: KE-10992

615 zł

Sokownik elektryczny

Alternatywą dla urządzenia parowego jest sokownik elektryczny. Budową przypomina parowy, jednak w dolnej części ma wbudowany element grzewczy. Sokownika elektrycznego nie stawia się na kuchence ani płycie indukcyjnej, a podłącza do prądu.

Ponadto takie urządzenie jest wyposażone zazwyczaj w dodatkowe funkcje, sterowane za pomocą przycisków i pokręteł. Dzięki temu można np. ustawić czas gotowania, czy temperaturę. Urządzenie informuje sygnałem dźwiękowym m.in. o końcu gotowania.

Jaki sokownik wybrać?

Jak wybrać dobry sokownik? Kieruj się przede wszystkim jakością wykonania oraz wielkością, a nie atrakcyjną ceną. Ile kosztuje sokownik? Cena zależy przede wszystkim od wielkości, materiału (stal lub aluminium) oraz rodzaju (parowy lub elektryczny).

Niewielkie urządzenie parowe można kupić już za ok. 100 zł, bardziej zaawansowane, elektryczne to wydatek rzędu 200-250 zł.

Jeśli jesteś miłośnikiem soków i przygotowujesz je często i w dużych ilościach, przyda Ci się urządzenie o większej pojemności. W takim przypadku przydatne będą również dodatkowe funkcje, jakie znajdują się w sokowniku elektrycznym. Jednak urządzenie zasilane prądem może być droższe w eksploatacji niż to przeznaczone na kuchenkę gazową czy płytę indukcyjną. Jeżeli jednak soki robisz sporadycznie, wystarczający będzie mały, parowy sokownik. Przepisy na smaczne soki z sokownika (np. sok z malin, wiśni czy aronii) bez problemu znajdziesz w sieci lub w książkach.

Sokownik szybko stanie się jednym z ulubionych sprzętów tych, którzy lubią domowe przetwory. W ciągu kilkudziesięciu minut możesz uzyskać nawet kilka litrów świeżego soku z dowolnych owoców i warzyw. Małe sokowniki parowe będą dobrym wyborem na początek, zaś elektryczne i o większej pojemności wówczas, gdy soki robisz częściej i w większych ilościach.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności