Skutecznie pomagają w domowych porządkach. Poznaj ich zalety

Cytrusy odświeżają podniebienie oraz smak potraw, ale też mają wiele dodatkowych zalet, które można wykorzystać w domu. Wśród nich cytryny mogą pochwalić się najszerszym spektrum zastosowań.

Skutecznie pomagają w domowych porządkach, zabiegach kosmetycznych, a ich działanie wybielające sprawia, że chętnie stosuje się je także do wywabiania plam. Warto znać ich zalety. Nawet skórki cytrynowe mają swoją moc, nie wyrzucaj ich więc pochopnie po wyciśnięciu soku. Praktyczne zastosowanie ma kwas zawarty w owocu oraz olejki eteryczne znajdujące się w skórce. Umiejętne korzystanie z właściwości cytryn pozwoli ci zrezygnować z silnych, chemicznych detergentów i preparatów, z których na co dzień korzystasz.

Mikrofala

Czyszczenie mikrofalówki od środka bywa uciążliwe, zwłaszcza gdy nie robisz tego regularnie. Cytryna pomoże się uporać z zaschniętym oraz zapieczonym tłuszczem i brudem. Trzy łyżki soku wlej do pół kubka wody. Całość wstaw do kuchenki w otwartym naczyniu przeznaczonym do gotowania w mikrofalówce. Włącz ją na 5-10 minut, aby roztwór zaczął swobodnie parować. Wyłącz kuchenkę, wyjmij naczynie, a następnie przetrzyj wnętrze ręcznikiem papierowym. Zmiękczone zabrudzenia zejdą bez problemu.

Lodówka

Co zrobić, gdy lodówka podczas otwierania zaskakuje nieprzyjemnym zapachem, który szybko rozprzestrzenia się po mieszkaniu? Jeśli dzieje się tak nawet po usunięciu z niej nieświeżych produktów, zastosuj cytrynę. Sok wyciśnięty z owocu wstaw do lodówki w kieliszku lub nasącz nim wacik ułożony na spodku. Wystarczy pozostawić go na półce lub drzwiach przez kilka godzin. Dla lepszego efektu możesz umyć lodówkę od środka wodą z sokiem z cytryny.

Po gotowaniu

Drewnianą deskę do krojenia często przenikają silne zapachy, które trwale w nią wnikają. Wystarczy przetrzeć jej powierzchnię połówką cytryny lub pozostałością po wyciśniętym owocu, aby zniknęły bez śladu. Nigdy nie wyrzucaj pochopnie skórki z miąższem, bo przyda się ona jeszcze choćby do pozbycia się zapachu cebuli lub czosnku z dłoni albo do domycia paznokci z przebarwień pozostałych po obieraniu ziemniaków. Do mycia rąk i deski można też użyć gotowego sklepowego soku wprost z kartonu lub butelki.

Pranie brudnych ubrań

Aby wybielić ubranie, wystarczy zanurzyć je w misce z wodą i sokiem z cytryny. W ten sposób pozbędziesz się również plam od potu na koszulach. Mocno zabrudzona bielizna będzie jak nowa, gdy upierzesz ją w pralce z dodatkiem szklanki soku z cytryny. Jej roztwór upora się z plamami po rdzy oraz zabrudzeniami po silnie przebarwiających sokach i owocach. Dodatkowo jest to sposób na pozbycie się pleśni na tkaninach. Poza tym pranie z dodatkiem cytryny pozwoli na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z materiałów, choćby obiciowych.

Działa na owady

Soku z cytryny boją się mrówki, karaluchy i pchły. Jeśli nie możesz się z nimi uporać, a chemiczne środki zawodzą, wystarczy ekologiczny, własnoręcznie wykonany produkt. Próg domu, ramę okienną lub miejsca, w których najczęściej widzisz biegające owady, spryskaj wyciśniętym z owocu sokiem. Mrówki mają stałe trakty, po których się przemieszczają - ich linie również trzeba zmoczyć sokiem. Warto też wypatrzeć, którędy wchodzą do mieszkania, i także to miejsce obficie skropić cytryną.

Te produkty pomogą Ci w sprzątaniu >>

Powrót do kuchni

Zmatowiałe i zaśniedziałe powierzchnie warto przetrzeć skórką cytrynową. Stare garnki, rondle i patelnie odzyskają dzięki temu dawny blask. Nawet naczynia wykonane z mosiądzu wystarczy pokryć pastą wykonaną z soku z cytryny i sody oczyszczonej. Pozostaw ją na powierzchni przez 5 minut, a następnie spłucz wodą. Pasta nadaje się też do mycia kranów i zlewów. Upora się nawet z silnym zabrudzeniem, osadem z wody i mydła oraz kamieniem. Sokiem z cytryny domyjesz chromowane powierzchnie, w tym blaty kuchenne i ociekacze. Aby osad nie narastał, wystarczy regularnie przecierać skórką cytrynową armaturę i miejsca najbardziej narażone na osadzanie się brudu w kuchni.

Cytryna w kuchni potrzebna jest nie tylko jako dodatek do potraw. Pomaga je też utrzymać w dobrej kondycji. Doskonale konserwuje i zachowuje ich świeżość. Łyżka soku dodana do gotowanych ziemniaków czy kalafiora sprawi, że warzywa nie ściemnieją. Pokropiona nim sałatka owocowa lub guacamole nie zmienią koloru, nawet gdy przygotujesz je na kilka godzin przed podaniem. Odrobina soku dodana do gotującego się ryżu sprawi, że ziarenka nie będą zlepione - nareszcie koniec z kleistym ryżem.

Zwiędłe liście sałaty najczęściej lądują w koszu na odpadki, w najlepszym razie w kompostowniku. Ale wcale nie musi tak być. Wystarczy odświeżyć je, korzystając z cytryny. W tym celu trzeba zanurzyć zmiękczone liście sałaty w misce z wodą z dodatkiem soku wyciśniętego z połówki owocu. Wstaw je do lodówki na godzinę, a po tym czasie odsącz na ręczniku papierowym. Będą jędrne i doskonałe do kanapek.

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Anna Harasimowicz

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Zobacz więcej produktów