Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Smog w domu – poznaj 7 domowych sposobów na walkę ze smogiem

Smog to kwestia, o której mówi się coraz częściej i głośniej. Niebezpieczne, nienaturalne zjawisko atmosferyczne powstające na skutek mieszania się mgły z dymem i spalinami szczelnie otula polskie metropolie. Niestety według synoptyków poprawa kondycji polskiego powietrza nie rysuje się zbyt optymistycznie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, aby w naturalny sposób poprawić jakość powietrza w naszych domach. Poniżej opisujemy kilka sposobów, dzięki którym domownicy będą zdecydowanie mniej narażeni na działanie smogu.

1. Smog a oczyszczacz powietrza

Pierwszym sprawdzonym sposobem na walkę ze smogiem jest oczywiście oczyszczacz powietrza. Niektórzy uważają, że to niepotrzebne urządzenia, ponieważ smog jest zjawiskiem, które doskwiera nam wyłącznie na świeżym powietrzu. Nic bardziej mylnego! Jak się okazuje, groźne pyły PM 2,5, czyli składniki smogu, przenikają również do domów i mieszkań. Oczyszczacz powietrza jest zatem urządzeniem, które dzięki dokładnej filtracji powietrza usuwa większość szkodliwych pyłów. Wbudowany wentylator umożliwia mechanizmowi zasysanie powietrza i dzięki systemowi nowoczesnych filtrów oddaje je z powrotem, ale już pozbawione szkodliwych cząsteczek. Warto pamiętać, że urządzenia tego typu nie powinny być zostawiane w trybie aktywnym podczas nieobecności w domu. Należy także regularnie czyścić i wymieniać w nich filtry wstępne lub węglowe.

Kosz z trawy morskiej Bloomingville Basket, ø 40 cm

Kosz z trawy morskiej Bloomingville Basket, ø 40 cm

109 zł 164 zł

2. Sposób na smog – rośliny, które oczyszczają powietrze

Warto pamiętać, że urządzenia mechaniczne to tylko jedne z nielicznych sposobów na smog. Ogromnym powodzeniem cieszą się również rośliny, które w sposób naturalny oczyszczają domowe powietrze. Jak zapewniają eksperci, czasem wystarczy jedna roślina w pomieszczeniu, aby w znaczny sposób poprawić domowy mikroklimat. Jakie rośliny spełniają najlepiej swoją rolę? Na pierwszym miejscu zdecydowanie plasuje się epipremnum złociste, które usuwa z domu toksyny oraz smog. Wystarczy jedna roślina na jedno pomieszczenie. Pochłania ona toksyny z powietrza, które kolejno przetwarza wewnątrz liści. Warto zatem pamiętać, aby nie stawiać jej na podłodze – dzieci i zwierzęta nie powinny mieć z nią kontaktu. Oprócz tego bardzo popularna jest wężownica. Roślina gromadzi wodę niczym kaktus i, co najważniejsze, produkuje tlen wtedy, kiedy śpimy. Jest bardzo mało wymagająca. Na trzecim miejscu plasuje się popularna ostatnimi czasy palma areka – również jest bardzo prosta w hodowli i produkuje tlen przez całą dobę, neutralizując smog.

3. Walka ze smogiem – użyj nawilżaczy powietrza

Jak walczyć ze smogiem w domu? Nawilżanie powietrza to jedna z metod, która pozwala w łatwy i nieinwazyjny sposób oczyścić mikroklimat panujący w domu. Wystarczy zagotować wodę i postawić ją jeszcze parującą w jednym z pomieszczeń. Para wodna powoduje, że większe zanieczyszczenia opadają na powierzchnię podłogi i mebli. Innym sposobem jest wykorzystanie nowoczesnych urządzeń automatycznych lub ceramicznych nawilżaczy, które wieszamy na grzejniku. Warto jednak pamiętać, że z wilgotnością nie można też przesadzić, ponieważ poziom powyżej 60% wilgotności sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów.

4. Wycieranie kurzy a smog w domu

Jak chronić się przed smogiem w domu? Być może to trywialne, jednak specjaliści alarmują – w okresie jesienno-zimowym warto częściej i dokładniej wycierać kurze przy pomocy zwilżonej ściereczki. Zwolennicy życia w zgodzie z naturą odradzają stosowanie chemicznych środków czyszczących, które też mogą podrażniać układ oddechowy. Do wyczyszczenia większych zabrudzeń wystarczy zastosować wodę z octem lub sodą, a efekt będzie podobny, jak przy użyciu standardowych chemicznych środków czyszczących. Do odkurzania podłóg warto stosować z kolei odkurzacze ze szczelnymi filtrami zatrzymującymi zanieczyszczenia. Warto także przemyśleć pozbycie się z domu materiałów gromadzących zanieczyszczenia. Mogą to być między innymi ciężkie zasłony, firany, kilimy czy dywany. Oprócz tego, że mogą one pochłaniać niebezpieczne związki, to sprzyjają rozwojowi roztoczy, które potrafią wywołać ciężkie alergie u domowników.

5. Domowy sposób na smog – systemy wentylacji

Regularne sprawdzanie czy systemy wentylacji działające w domu lub w mieszkaniu są sprawne i czyste może zapobiec groźnym chorobom dróg oddechowych oraz alergiom. Szczególnie zwracajmy uwagę na systemy wentylacyjne w kuchni i łazience – jest tam na ogół wilgotno i ciepło, co sprzyja rozwijaniu się niebezpiecznych dla zdrowia grzybów. Zadbajmy też o czystość i dobrą jakość wyciągu kuchennego – nie będziemy zmuszeni do częstego mycia szafek z tłustych osadów i pozbędziemy się szybko zapachów jedzenia. Oprócz tego konieczne jest właściwe wietrzenie mieszkania. W dni, kiedy jakość powietrza jest lepsza, starajmy się przewietrzać mieszkanie przy pomocy tworzenia krótkiego przeciągu. W ten sposób nie wyziębiamy niepotrzebnie ścian, a tworzymy warunki, w których jakość powietrza znacznie się poprawia.

jonizator w domu, jonizowanie, mini jonizator, domowe sposoby na smog

6. Jonizowanie i temperatura powietrza a smog

Codzienne otaczanie się aktywnie pracującymi urządzeniami elektrycznymi ma bardzo negatywny wpływ na jakość powietrza. Telewizory, laptopy czy roboty kuchenne wydzielają bowiem tzw. jony dodatnie, które powodują zmęczenie, bóle głowy i ogólne pogorszenie samopoczucia. Dla ludzkiego zdrowia korzystne są z kolei jony ujemne, wytwarzane np. podczas burzy, po której tak przyjemnie i świeżo się oddycha. Sposobem na ujemne jonizowanie powietrza w mieszkaniu jest wykorzystanie chociażby lamp z brył soli kamiennej, które nagrzane wydzielają ujemne jony, a nawet pozostając niezapalone, są minijonizatorami. Oprócz tego warto pamiętać o właściwej temperaturze powietrza. Nie warto przegrzewać mieszkania w zimie. Optymalna temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 21-22°C, ponieważ wówczas domownicy nie czują się ospali i zmęczeni. W sypialni najlepsza jest jeszcze niższa temperatura: 18°C. Należy zatem wietrzyć pomieszczenie przed spaniem i nie rozkręcać w nim maksymalnie kaloryferów.

7. Nowoczesne okna w walce ze smogiem w domu

Niewiele osób wie, ale nowoczesne okna są fantastyczną opcją podczas jesienno-zimowych miesięcy, kiedy do mieszkań podstępnie wdziera się smog. Jeśli zatem przymierzasz się do wymiany okien, koniecznie zwróć uwagę na te z wbudowanym specjalnym systemem wentylacji. W przypadku niektórych produktów, wykorzystuje się dwustopniowy system wentylacji, który zapewnia dopływ świeżego powietrza nawet przy zamkniętym oknie. Aby swobodnie oddychać, wystarczy nacisnąć – w zależności od potrzeb – raz lub dwukrotnie ikonę znajdującą się na klapie wentylacyjnej. Takie udogodnienie sprawdza się doskonale podczas chłodnych miesięcy. W zimie niechętnie otwieramy okna na oścież, tymczasem jedno kliknięcie sprawia, że do wnętrza dociera świeże powietrze i to bez konieczności uchylania okna.

Smog bywa bardzo cichy i podstępny! I choć często go nie widać, w okresie jesienno-zimowym potrafi atakować nasze mieszkania i domy ze zdwojoną siłą. Chcąc dbać o zdrowie swoje i najbliższych, koniecznie pokuś się o sprawdzone metody walki z tym nienaturalnym zjawiskiem – zwłaszcza, jeśli jesteś mieszkańcem dużego miasta.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności