Jak i kiedy sadzić krokusy? Sadzenie krokusów krok po kroku

Przebijające się przez śnieg płatki kolorowych krokusów są pierwszym zwiastunem nadchodzącej wiosny. Rozsławiona przez te kwiaty tatrzańska Dolina Chochołowska co roku pokrywa się fioletowym dywanem krokusów, przyciągając tysiące turystów z całej Polski. Będące pod częściową ochroną krokusy są zachwycającą dekoracją górskich pól i wzgórz, które z powodzeniem możemy posadzić w przydomowym ogródku. Jeśli chcemy, aby wiosną nasze trawniki i rabaty zdobiły urodziwe krokusy, należy pospieszyć się z ich sadzeniem, żeby zdążyć przed pierwszymi przymrozkami. Kiedy i jak sadzić krokusy? Jak głęboko sadzić krokusy? Jakie są najważniejsze zasady uprawy krokusów? Wszystko o sadzeniu krokusów przeczytasz w naszym poradniku.

krokus kwiat uprawa

Krokus – kwiat zwiastujący wiosnę

Pod nazwą krokusy kryje się ponad 70 gatunków tych kwiatów. Ich ojczyzną jest klimat śródziemnomorski, ponieważ właśnie na Krecie pojawiły się pierwsze wzmianki o uprawie tych roślin do produkcji szafranu. Ze względu na wysoką tolerancję na niską temperaturę krokusy kwitną na górzystych terenach Alp, Południowej Europy czy Azji.

Gatunkiem krokusa występującym w Polsce jest szafran spiski, Crocus scepusiensis, o delikatnej, fioletowej barwie. Z powodu zmian w systemie uprawy na terenach górskich krokusom grozi wyginięcie, stąd roślina jest objęta częściową ochroną.

Najszlachetniejszym i najcenniejszym gatunkiem krokusa jest pochodzący z Azji Zachodniej szafran siewny (Crocus sativus), z którego słupkowia pozyskuje się suszony proszek o pomarańczowym kolorze. Szafran jest najdroższą przyprawą świata, ponieważ do wyprodukowania jednego grama proszku potrzeba niemal trzy tysiące krokusów. Szafran jest cennym afrodyzjakiem, który znajduje również zastosowanie w medycynie, kosmetyce, perfumerii oraz przemyśle odzieżowym jako barwnik.

Choć krokusy kojarzone są wyłącznie z fioletową barwą, to szafrany kwitną również na biało, żółto, różowo czy bordowo. Szczególnie ładnie prezentują się te dwukolorowe odmiany, na których płatkach mieszają się ze sobą różne barwy, przechodząc w intensywny lub lekko rozmyty odcień.

Kiedy sadzić krokusy?

Okres sadzenia szafranów przypada na wczesną jesień, mniej więcej sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Warto więc zakupić cebulki we wrześniu, aby móc możliwie jak najwcześniej wkopać je do ziemi.

Z racji tego, że kwiaty najładniej prezentują się posadzone w większej ilości, cebulki krokusów sprzedaje się w zestawach (parędziesiąt a nawet kilkaset sztuk w paczce). Możemy się zdecydować na jeden gatunek krokusa i stworzyć spójny, estetyczny trawnik lub zakupić zestaw, który jest gotową mieszanką różnych gatunków tych roślin, umożliwiający stworzenie kolorowego dywanu z szafranów.

Cebulki krokusów są stosunkowo tanie (pojedyncza sztuka waha się w granicach 20-80 gr), a niewątpliwą zaletą jest ich zdolność do ponownego zakwitnięcia w kolejnym sezonie, dlatego roślina zaliczana jest do długowiecznych bylin kwitnących.

krokusy kiedy sadzić

Sadzenie krokusów – krok po kroku

Wybór miejsca sadzenia krokusów

Na samym początku należy wybrać optymalne miejsce do wkopania krokusów. Bardzo ważne, aby gleba była żyzna o stosunkowo niskim stopniu wilgotności z dobrą odsączalnością wody. Posadzone krokusy w stojącej w wodzie ziemi nie zakwitną, dlatego należy rozważnie wybrać miejsce posadzenia. Warto obserwować, jakie jest odpływanie wody z ziemi po obfitym deszczu. Jeśli po kilku godzinach w ziemi widoczne są kałuże deszczówki, to znak, że musimy wybrać inne miejsce. Uwzględnijmy również nasłonecznienie – krokusy należy sadzić w stanowisku słonecznym lub półcienistym.

Krokusy najlepiej jest sadzić – tak jak tulipany – w większych rabatach lub rzędach, tworząc kwiatowe łańcuchy, które będą doskonale prezentować się w przydomowym ogrodzie.

Wykopanie dołu z ziemi

Miejsce, w którym chcemy posadzić nasze krokusy, należy oczyścić z trawy, chwastów i kamieni. Wykopujemy dół w ziemi, uwzględniając głębokość sadzenia krokusów (6-10 cm) oraz optymalną odległość między pojedynczymi cebulkami (8-10 cm). Odstępy między bulwami oraz głębokość sadzenia będą również zależeć od rozmiarów samej cebulki.

Umieszczenie cebulek krokusów w glebie

Sadzonki umieszczamy w glebie czubkiem do góry i przysypujemy wykopaną wcześniej ziemią. Nawet jeśli cebulka się przechyliła podczas uzupełniania ziemi, to nie powinniśmy się przejmować, ponieważ roślina z czasem naturalnie skoryguje swoje położenie, ustawiając się do kwitnienia.

Pierwsze podlewanie krokusów

Tuż po wkopaniu sadzonek do gleby ziemię należy obficie podlać, jednocześnie delikatnie ubijając wilgotną ziemię wokół cebulek.

Krokusy uprawa – pielęgnowanie posadzonych krokusów

Krokusy powinny wykształcić jesienią korzenie, a późną zimą pierwsze liście przebijające się przez warstwę śniegu. Aby krokusy wiosną uraczyły nas kolorowymi pąkami, musimy o nie odpowiednio dbać.

Podlewanie krokusów

Ze względu na deszczową porę roku, jaką jest jesień, krokusów nie będziemy musieli dodatkowo podlewać. Niemniej jeśli wrzesień i październik okażą się wyjątkowo ciepłe, a ziemia będzie lekko wysuszona, możemy nawodnić krokusy, nie przesadzając jednak z ilością wody.

Nawożenie krokusów

Krokusy raczej nie będą potrzebować dodatkowych odżywek, aby zakwitnąć wiosną. Możemy jednak zaraz po posadzeniu zaaplikować niewielką dawkę do podłoża, aby przez cały okres zimowy cebulka mogła czerpać składniki odżywcze z ziemi.

Zabezpieczenie przed mrozem

Choć krokusy mają wysoką tolerancję na niską temperaturę oraz surowy klimat, to jednak warto je zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu późną jesienią przykrywamy warstwą ściółki ziemię, do której wkopaliśmy cebulki. Zabezpieczenie przed mrozem ściągamy na przełomie lutego i marca.

Krokusy na trawniku – kiedy zakwitną?

Większość odmian krokusów kwitnie stosunkowo krótko. Pierwsze pąki kwiatów pojawiają się późną zimą w okolicach marca, utrzymują się przez cały kwiecień, aby opaść całkowicie w maju. Mimo zakończonego okresu kwitnienia krokusów nie powinniśmy przycinać, zwłaszcza liści, dzięki którym bulwa wciąż będzie się rozwijać, pobierając cenne składniki odżywcze.

Wczesnym latem liście krokusa zaczną żółknieć i opadać. Roślina samoczynnie przejdzie w okres spoczynku. Pozostawione cebulki krokusów w ziemi powinny zakwitnąć w kolejnym sezonie.

>> Sadzenie tulipanów we wrześniu – poradnik krok po kroku <<

Krokusy napawają optymizmem i radością każdego, kto zobaczy po długiej zimie kolorowy dywan tych uroczych kwiatów. Są nieodłącznym symbolem wiosny, będąc jej pierwszym zwiastunem. Przebijające się przez warstwy śniegu liście, za którymi parę tygodni później pojawią się nasycone i kolorowe pąki kwiatów, stanowią najlepszą prognozę pogody, którą przedstawia nam sama natura.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze