Parkiet czy panele, czyli jak wybrać podłogę?

Parkiet może pochwalić się imponującą historią. Wytworny i wykonany z wysokojakościowego drewna, swój rodowód ma najprawdopodobniej w barokowej Francji. Panele laminowane to natomiast patent szwedzkiej firmy Perstorp, która swój innowacyjny produkt opracowała w połowie lat 70. XX wieku.

Podłoga potrafi być naczelną ozdobą aranżacji wnętrza. Elegancka, o ciekawym kolorze i pięknym połysku nie potrzebuje towarzystwa dywanów czy chodników. Na jaki rodzaj podłogi zdecydować się jednak najlepiej? Co będzie bardziej trafionym wyborem: elegant z francuskim rodowodem czy szwedzkie nowatorki?

Poznaj piękne deski parkietowe >

Parkiet – co warto o nim wiedzieć?

Parkiety wykonuje się z twardych gatunków drewna, np. dębu, buka, grabu czy klonu. Częstym zabiegiem jest także stosowanie gatunków egzotycznych, takich jak merbau, doussie, teak, irocco czy jatoba. Podłogę tworzą lite fragmenty drewna, zwane deszczułkami, lamelkami lub klepkami. Elementy te najczęściej mocuje się na pióro i wpust lub na styk. Niektóre rodzaje parkietów układa się ze specjalnych płyt ze wcześniej naklejonymi lamelkami. Parkiet może być gotowy bądź surowy. Ten pierwszy nie wymaga dodatkowej obróbki czyli cyklinowania i lakierowania. W przypadku parkietu surowego czeka Cię cyklinowanie, lakierowanie oraz zabezpieczenie drewna przed ciemnieniem. Dzięki temu jednak możesz wybierać wśród najlepszych preparatów, które utrzymają parkiet w świetnej kondycji przez długie lata. Dobrze konserwowany parkiet wytrzyma nawet sto lat (około 12 cyklinowań).

Warto pamiętać, że jednolitość barwy deszczułek oraz ich usłojenie charakteryzuje skala oznaczona od I do V. Klasa I oznacza brak sęków, jednolitą barwę i równomiernie usłojenie. W klasie II występują niewielkie sęki, nieznaczne cieniowania i lekkie nierówności. W klasach od III do V można zaobserwować większe sęki i różny układ słojów. Skala nie dotyczy parametrów technicznych drewna, a jedynie opisuje jego wygląd.

Rodzaje parkietów

Parkiet klasyczny (tradycyjny) - deszczułki łączy się na zasadzie pióro-wypust. Każdy z elementów ma około 22 mm grubości. Wyjątkiem są elementy z drewna egzotycznego liczące około 15 mm grubości. Parkiet może być ułożony na każdym podłożu i wielokrotnie odnawiany. Nowoczesną odmianą parkietu klasycznego jest parkiet warstwowy. Montuje się je identycznie, różnicę stanowi budowa lamelek. W przypadku parkietu warstwowego, klepki mają konstrukcję dwu- lub trójwarstwową. Górna warstwa dekoracyjna wykonana jest z drewna o grubości 3-7 mm, natomiast warstwy spodnie częściej z materiałów drewnopodobnych.

Parkiet lamelowy (lamparkiet) - mimo, że parkiet prezentuje się tak jak tradycyjny, jego deszczułki kładzie się zupełnie inaczej. Drewniane elementy liczące 20-50 cm długości i 10-14 mm grubości nie mają wpustu i wypustu - łączy się je ze sobą na styk. Powierzchnia lamparkietu pozwala na mniejszą liczbę cyklinowań niż powierzchnia parkietu tradycyjnego (chodzi o grubość klepek). Zaletą tego rodzaju rozwiązania jest cena - parkiet lamelowy jest około 30% tańszy niż parkiet tradycyjny. Warto dodać, że podłoga ta jest polecana przy ogrzewaniu podłogowym.

Parkiet mozaikowy - w tym przypadku klepki łączy się przyklejając je do siatki, papieru lub płyty. Tak przygotowane elementy układa się na podłodze według wzorów. Ich grubość oscyluje wokół 10-14 mm. Projektanci wykonują na zamówienie elementy o bardzo skomplikowanych motywach, dzięki czemu parkiet mozaikowy może być szalenie ozdobny.

Parkiet przemysłowy (mozaika przemysłowa) - wąskie drewniane lamelki nie posiadają pióra i wpustu. Parkiet układa się i przykleja do idealnie gładkiego podłoża. Klepki liczą sobie od 10 do 22 cm grubości i mają układ pionowy. Są polecane do pomieszczeń o dużym natężeniu ruchu lub znaczącym obciążeniu statycznym. Parkiet przemysłowy układa się szybko i prosto, ponadto podłoga ta stanowi świetną izolację termiczną.

Rodzaje paneli

Panele drewniane - prezentują się bardzo naturalnie, dzięki czemu przypominają deski. Od litego drewna odróżnia je jednak klejenie warstwowe. Na wierzchu paneli znajduje się lakierowane drewno drzew liściastych, które uprzednio poddaje się utwardzaniu termicznemu lub promieniami UV. Niektóre rodzaje paneli są olejowane lub woskowane. Druga warstwa paneli projektowana jest z płyty wiórowej bądź deszczułek z litego drewna. Trzecią warstwę znajdującą się na spodzie, tworzy sklejka albo specjalna okleina produkowana z drewna drzew iglastych. Taka budowa sprawia, że panele mogą być kilkukrotnie odnawiane.

Panele laminowane - podobnie jak panele drewniane, zbudowane są z trzech warstw. Warstwę wierzchnią tworzy laminat bądź papier dekoracyjny wzmocniony warstwą Overlay. Dodatkowym zabezpieczeniem bywa żywica melaminowa, która chroni panele przed wilgocią oraz ścieraniem. Warstwa środkowa zbudowana jest z płyty wiórowej lub HDF-u, natomiast warstwa spodnia to laminat albo kilka warstw papieru wzmocnionego specjalnymi środkami. Obecnie furorę robią panele laminowane o powierzchni antybakteryjnej, której nie niszczy mycie podłóg czy ścieranie

Zobacz wysokojakościowe panele podłogowe

Parkiet - wady i zalety

Lite drewno jest inwestycją na wiele lat. Piękne i ekskluzywne na długo zachowuje elegancki połysk. A jeśli nawet z czasem zmatowieje pod wpływem ścierania, można je ponownie wycyklinować i polakierować. Najtrwalszy parkiet to ten z drewna dębowego oraz odmian egzotycznych. Można go położyć w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience! Wówczas jednak najlepiej, aby było to drewno olejowane, które świetnie broni się przed wilgocią. Ogromną zaletą parkietu jest również to, że pozostaje materiałem naturalnym i przyjaznym alergikom. Ponadto okazuje się doskonałym izolatorem termicznym i akustycznym. Istnieje kilka rodzajów parkietów, wiele odmian drewna oraz możliwości kładzenia klepek. Dzięki temu parkiet można dopasować do każdej aranżacji.

Minusem parkietu jest oczywiście cena. Najtańszy gotowy wariant to wydatek około 120 złotych za metr kwadratowy. Poza tym do jego ułożenia (zwłaszcza jeśli planujesz fantazyjną mozaikę), potrzeby będzie doświadczony fachowiec. Nieprofesjonalnie ułożone klepki mogą szybko zacząć się luzować, czego efektem będą nieestetyczne przerwy. Uważać należy przede wszystkim na lamparkiety. Te wykonane są z miękkiego drewna i narażone na zmienną wilgotność w pomieszczeniu, potrafią się odkształcać.

Wady i zalety paneli

Główną zaletą paneli jest ich cena, ponadto można szybko ułożyć je samodzielnie i to bez konieczności używania specjalistycznego sprzętu. Wystarczy je dociąć. Dla osób, które chcą tanio odnowić np. wynajmowane mieszkanie, to najlepsze rozwiązanie. Ponadto:

Panele drewniane - wyglądają naturalnie, są fabrycznie zabezpieczone, dlatego nie wymagają cyklinowania ani malowania. Panele te mają kilka warstw, dzięki czemu nie odkształcają się pod wpływem temperatury czy podwyższonej wilgotności. Poza tym surowca używa się mniej niż w przypadku parkietu, dlatego są bardziej ekologiczne. Wysokojakościowe panele wykonane ze szlachetnych gatunków drewna o grubości 15 mm mają gwarancję nawet do 30 lat. Ponadto można je odnawiać.

Główną wadą paneli drewnianych jest brak lakierowania na łączeniach, przez co są bardziej narażone w tych miejscach na zawilgotnienia. To natomiast może prowadzić do wypaczania krawędzi. Oprócz tego, tańsze modele nie nadają się do szlifowania. Można pozwolić sobie na to jedynie wtedy, gdy ich górna warstwa liczy sobie co najmniej 4 mm.

Panele laminowane - są zabezpieczone specjalnym laminatem odpornym na plamy, urazy mechaniczne, działanie promieni UV. Można wybierać spośród morza wzorów i kolorów, przez co bardzo dobrze wypadają w dziecięcym pokoju. Niektóre modele paneli są specjalnie przystosowane do ogrzewania podłogowego. Układa je się bez użycia kleju, co sprawia, że podłogę można zdemontować i zabrać np. w przypadku przeprowadzki.

Ich głównym mankamentem są niskie walory akustyczne. Chodząc po panelach laminowanych da się słyszeć nieprzyjemny głuchy stukot (problem może rozwiązać jedynie użycie specjalnej warstwy izolacyjnej lub wybór droższego modeli ze specjalnym systemem tłumiącym odgłos kroków). Ponadto panele te wyglądają nienaturalnie i znacznie mniej elegancko niż parkiet. Uważać należy zwłaszcza na najtańsze modele o rdzeniu z płyty wiórowej (wskazany jest hdf).

Zarówno jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Jeśli chcesz cieszyć się piękną podłogą na długie lata - wybierz parkiet lub wysokojakościowe panele drewniane. Panele laminowane to rozwiązanie "na chwilę" lub dla tych, którzy lubią częste zmiany. Warto pamiętać, że drewno to szlachetny wyrób, z którego słynęły już wersalskie podłogi.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Parkiet wygląda bardzo korzystnie szczególnie w połaczeniu ciemnego i jasnego koloru, na jednym ze zdjęć mamy takie zestawienie. Jodełka wraca do "łask" jesli można to tak ując, wydaje mi się, że bardzo ładnie komponuje się w salonach, bo dodaje im elegancji.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja wybieram panele i to raczej te z niższej półki cenowej. Lubię zmiany i jestem przekonana, że za kilka lat przestaną mi się podobać - bez żalu je wtedy wymienię. Parkiet jest jednak droższy i bardziej wytrzymały - na razie nie jestem pewna czy to typ podłogi dla mnie :) bo przecież szkoda by było wymieniać dobrą podłogę.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja robie tak samo. Tanie ale ładne :-)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Nam specjalista powiedział, że lepiej kupić droższe panele niż tanie drewno. Do tego nie wszystkie posadzki nadają się pod deski/parkiet.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Chcialabym parkiet, ale mnie nie stac- chyba jednak plytki poloze.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Nie lubię panele, są tak tandetne. A podobno jak się wchodzi do mieszkania, to jest ono obliczem osobowości i charakteru właściciela. Lubie parkiet albo pięknie wykonane i wyłożone deski podłogowe <3 tak, to kosztuje, ale wygląda gustownie i elegancko
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Jesli Pani ocenia czlowieka po tym jaka ma podloge to zal mi Pani szczerze. Kazdy ma w domu to na co go stac. Przerazajace jest to jacy plytcy ludzie zyja na ziemi 😢
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

hahaha, wcale nie oceniam. Po prostu napisałam co mnie się podoba
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Aktualnie wybór paneli jest tak przeogromny że z pewnością nie można powiedzieć że wszystkie są tandetne.Wiele wzorów jest bardzo ciekawych i oryginalnych. Parkiet to parkiet, zwykle bez szaleństw i gorzej gdy trafi nam się np. zalanie :/
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Tylko że nierzadko (zwłaszcza w mieszkaniach) posadzka jest za słaba na montaż desek. Wtedy trzeba albo wzmacniać, albo robić wylewkę po całości, co absurdalnie powiększa koszty. No i tanie drewno z marketu to gorszy wybór niż lepsze panele.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

to ja wole złoto diamenty i szafiry. a nie jakieś tam tandetne deski
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Magdalena Lefelt kwestia pieniedzy tez droga Pani 😃bo jesli pieniazkow brak to co z tego ,ze jest wybor 😃
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Homebook wiecie co to za panele jaki model?
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Podobne są do Quickstep Dąb naturalny satynowy.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

quickstep to nazwa firmy ?
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Tak, aczkolwiek ja stawiałbym na deske podłogową, panele są za krótkie w porównaniu do tej deski na obrazku
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ani jedno ani drugie. Porządne deski podłogowe.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Najlepiej jak kazdy polozy we wlasnym domu to co mu najlepiej odpowiada . Widzialam te porzadne podlogi cenowo z wysokich półek....i nie chcialabym ich w domu.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

My akurat lubimy ciepłe i naturalne materiały w domu i udało się znaleźć dobrą jakość w rozsądnej cenie. Panele w ogóle nie wchodziły w grę a parkiet dla nas zbyt tradycyjny. Ale słusznie - niech każdy robi to co mu odpowiada :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Martyna Wołek-Machaj a dałabyś jakiś namiar?
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

My wybraliśmy podłogi producenta Kaczkan- polska firma więc przy okazji patriotycznie ;) Wiadomo, wszystko kwestia gustu ale my zarówno z efektu końcowego jak i z jakości jesteśmy zadowoleni :)
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mam psa co polecacie na podłogę
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Linoleum
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja mam dwa duże psy i wybrałam panele 5 klasa wytrzymałości, nie pamiętam firmy, ale są nie do zdarcia. Jedynie w salonie chciałam imitację desek i wybrałam Quickstepa, 4 klasa wytrzymałości. Wytrzymują psy i dwójkę małych chłopców z samochodami :-) No i moje buty 👠 na obcasach. Zero stresu, cyklinowania i lakierowania co jakiś czas
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Panele przemysłowe
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie parkiet
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Płytki
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja mam deskę barlinecka i nie polecam. Widać każdą ryske i ślady po uderzeniu a już nie wspomnę o przesuwaniu mebli :/
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Parkiet fajna sprawa ale panel też może być
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

A czy ktoś ma podłogę winylową i coś więcej by powiedział?
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Przy małym dziecku tylko panele ☺
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Oczywiście, ze drewno. Jesli kogoś stać to jest super inwestycja, bo jest to materiał naturalny. Panele to plastik i stad dźwięczy bardzo i jest malo przyjemmny w dotyku..
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Panele
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mam panele drewniane ,deskę barliniecką. istna porażka,są b. delikatne i b.drogie
 • Dodano 2 lata temu
Ja ma deskę z baltic wood i jestem mega zadowolona, ciesze się, zę nie zdecydowałam sie an panele, natomiast moja siostra kładła w tym samym czasie w sypialni panele, zobaczymy za 10 lat jak będzie wyglądać jej podłoga i jak moja drewniana.
 • Dodano 2 lata temu
Fajny wybór podłóg jest tutaj www.podlogidrewniane.pl/parkiety-warszawa/ i ceny konkurencyjne jak na Warszawę.
 • Dodano 2 lata temu
Wszystko jest kwestią gustu oraz wymagań stawianych swojej podłodze, Podłogi drewniane oczywiście najpiękniejsze ale wymagają nieco więcej dbałości, niewątpliwe ich zaletą jest możliwość odnowienia po kilku latach. Natomiast panele podłogowe dobrej klasy i cenionych producentów to przede wszystkim nieograniczony wybór kolorystyczny zdecydowanie większy niż w podłogach drewnianych , lepsze dopasowanie do trendów panujących na rynku Największy wybór znajdziesz na www.ewnetrze.com.pl
 • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów