Co szukasz?
Zobacz także

Lateksowy czy kieszeniowy? Jak wybrać materac do spania?

W systemie czy standardowy? Twardy czy miękki? Wysokoelastyczny czy sprężynowy? Z jakiego materiału? Czy nasza waga ma znaczenie? A pozycja, w której śpimy? Zanim kupimy materac, musimy przepytać siebie i sprzedawcę z wielu ważnych kwestii. A przede wszystkim położyć się na materacu i skupić się na własnych odczuciach.

To, jaki materac wybierzemy, zadecyduje o jakości naszego snu.
To, jaki materac wybierzemy, zadecyduje o jakości naszego snu.

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad poszczególnymi parametrami czy właściwościami sprecyzujmy, na jakim rozwiązaniu nam zależy. W ofercie producentów znajdziemy bowiem zarówno standardowe materace, które układamy na stelażu w ramie łóżka, jak i systemy materacy zwane łóżkami kontynentalnymi składające się z kilku elementów (warstw) – tzn. podstawy ze sprężynami, materaca środkowego i materaca wierzchniego.

ZOBACZ-> Więcej materacy !

Może w systemie?

Systemy materacy są oferowane przez sprzedawców jako spójna, kompletna konfiguracja, nie musimy więc dopasowywać do siebie kolejnych warstw o różnych funkcjach. „Każdy model łóżka kontynentalnego możemy spersonalizować, wybierając rozmiar, czyli szerokość i długość. Następnie określamy twardość. Mamy możliwość zamówienia łóżka po jednej stronie bardziej miękkiego, po drugiej twardszego bez żadnej wyczuwalnej przerwy czy łączenia, dzięki czemu każda z osób może wybrać twardość indywidualnie. Na dalszym etapie personalizacji dobieramy kolorystykę i wykończenie, czyli nóżki, zagłówki itd.” – Michał Szkutek, kierownik Salonu Hästens Warszawa. Niezależnie jednak od tego, na które z rozwiązań się zdecydujemy - standardowy materac czy system materacy - powinniśmy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań.

Po pierwsze, wymiary

Szerokość dostosowujemy oczywiście do liczby osób, które docelowo będą użytkować materac. Minimum komfortu zapewni nam 70 cm (choć standardowe materace jednoosobowe są dostępne w rozmiarze 90 cm), co oznacza, że materac dla pary powinien mieć szerokość min. 140 cm. Z kolei do wzrostu najwyższej śpiącej na nim osoby musimy doliczyć minimum 20 cm zapasu.

Po drugie, twardość

Na twardym śpi się zdrowo - mawiają niektórzy. I… nie zawsze mają rację. Twardość musi zostać dobrana indywidualnie do konkretnej osoby. Zbyt miękkie podłoże powoduje, że mięśnie, zamiast odpoczywać, spinają się, pracują, szukając optymalnego położenia. Nie możemy znaleźć odpowiedniej pozycji, co często jest przyczyną bólu. Natomiast zbyt twardy materac powoduje ucisk i wymusza częstą zmianę pozycji podczas snu, przez co budzimy się zmęczeni i niewyspani.

„Kiedy klient, testując materac, waha się pomiędzy dwiema twardościami, sugerujemy twardszy materac. Taki wybór jest bardziej bezpieczny. Leżąc, powinniśmy „wsiąknąć” w głąb materaca, ale jednocześnie musimy mieć zapewnione odpowiednie podparcie pod każdą częścią ciała. Przy leżeniu na boku materac powinien dopasować się do nacisku w taki sposób, aby kręgosłup był ułożony w linii prostej. Komfort jest odczuciem bardzo subiektywnym, dlatego też dajemy możliwość wypożyczenia materaca przed zakupem, aby dobrze dobrać twardość. To klient na podstawie własnych odczuć powinien zdecydować, co jest dla niego wygodne” – tłumaczy Michał Szkutek.

Czynnikiem decydującym o twardości jest budowa, waga kupującego. „Generalnie osoby o średniej wadze (50 - 100 kg) powinny wybierać materace średniotwarde, a ważące powyżej 100 kg - twardsze lub grubsze (powyżej 21 cm). Jest to oczywiście teoria, gdyż o twardości materaca powinien decydować komfort leżącego. Często nasi klienci o średniej wadze decydują się na materace twarde, gdyż na takich materacach spali przez lata. O tym, czy specjalista wybrał dla nas odpowiedni materac przekonamy się dopiero po kilku przespanych na nim nocach. Warto więc wybrać taki sklep, który oferuje możliwość wymiany materaca po dokonanym zakupie bez ponoszenia dodatkowych kosztów” – mówi Mariusz Strojek ze sklepu SypialniaPlus.pl. Kupując materac, zapytajmy też o jego elastyczność punktową. „Im więcej punktów podparcia, czyli im wyższa elastyczność punktowa, tym lepiej” – podkreśla ekspert.

W wielu materacach projektuje się kilka niezależnych stref twardości, dzięki czemu te części ciała, które wymagają najbardziej stabilnego podparcia, znajdują się na twardszym podłożu, pozostałe zaś – na miększym. Z drugiej strony producenci nie podają wzrostu, dla którego zaprojektowali strefy. Oznacza to, że jeśli na materacu położą się dwie osoby o różnym wzroście, to wspomniane strefy wypadną w zupełnie innym miejscu. Musimy mieć to na uwadze przed zakupem.

Po trzecie, materiały

Oprócz twardości łóżka czy materaca kluczowe są materiały, które wykorzystano do ich produkcji. Stawiamy na materiały naturalne, jak końskie włosie, wełna z bawełną, len. „Naturalne materiały sprawiają, że materac ma dodatkowe właściwości, na których nam zależy. Pozwalają na cyrkulację powietrza, odprowadzają wilgoć – mówimy, że łóżka z takich materiałów mają naturalną klimatyzację” – podpowiada ekspert firmy Hästens.

Nie zapominajmy także o pokrowcu – najlepszy jest taki, który możemy zdjąć i wyprać. Pokrowiec z bawełny sprawia, że także ta warstwa będzie „oddychać”.

Na sprężynach?

Zastanówmy się również, jaki rodzaj konstrukcji będzie odpowiedni. Systemy materacy są oparte przede wszystkim na kombinacji sprężyn, z których każda pełni określoną funkcję. W przypadku standardowych rozwiązań, czyli materaca na stelażu, wybieramy pomiędzy materacami piankowymi, które występują w wielu odmianach, np. z pianki wysokoelastycznej, lateksu czy też pianki termoelastycznej (reagującej na nacisk ciała i temperaturę). Lub materacy sprężynowych ze sprężynami kieszeniowymi czy typu bonell.

ZOBACZ-> Materace sprężynowe !

Wybór materaca nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Do komfortu snu oraz jego wpływu na pozostałe sfery naszego funkcjonowania przykładamy coraz większą wagę. I bardzo dobrze – przesypiamy przecież znaczną część naszego życia!

Konsultacja merytoryczna: Michał Szkutek, kierownik Salonu Hästens Warszawa

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Sypialnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Sypialnia
Komentarze
cześć Kasia Pawełczyk dodane wiem czy się to podoba czy też na pewno się uda to jest z tymi samymi w Polsce
  • Dodano 3 lata temu
Ja mam u siebie materac kieszeniowy. Dokładnie taki model: https://strefakomfort.pl/pl/prezydencki-kieszonkowy. Jest wygodny, nie odkształca się i sprawuje się bez zarzutu.
  • Dodano 3 lata temu
Przede wszystkim wygodny! :D Ach, jakby to było takie łatwe... Sama pamiętam ile czasu spędziłam na wyszukaniu najlepszego modelu, chyba całego neta przekopałam, ale muszę przyznać, że nie poszło mi to na marne. Wahałam się pomiędzy kilkoma producetami, ale w ostateczności wybrałam Dormeo i muszę przyznać, że się nie zawiodłam. Wysoka jakość materaca, który kupiłam, sprawia, że bardzo komfortowo mi się na nim śpi. Dodatkowo kupiłam u nich również stelaż łóżka, bo skusiłam się na nowoczesny design, co bezbłędnie komponuje się z resztą mojej sypialni!
  • Dodano 3 lata temu
Mam materac Air Comfort Plus od Dormeo . Rewelacja . Śpi się jak marzenie, nic nie boli po wstaniu . Najlepiej potestować materace stacjonarnie i wtedy coś wybrać . Dormeo można potestować w sklepie Top Shop w Warszawie . Warto się przejechać do sklepu stacjonarnego a później zamówić przez internet .
  • Dodano 2 lata temu
Ja nawet nie szukałam swojego materaca - to on znalazł mnie ;) Dla mnie za dużo było tych informacji od różnych osób, na różnych forach - każdy polecał coś innego. Dlatego z chłopakiem wybraliśmy się do salonu Senpo w Olsztynie, poleżeliśmy na różnych łóżkach, porozmawialiśmy z konsultantem o parametrach materacy i dopiero wtedy zdecydowaliśmy się na model - Barcelona. Pierwsze noce były takie sobie, ale to raczej kwestia przyzwyczajenia. Teraz śpimy na naszym materacu już chyba z rok, regularnie go odwracamy i wietrzymy i naprawdę zaczęłams ię w końcu wysypiać. Chłopak narzeka, że nadal się rozpycham, ale to raczej jest problem niezależny od materaca haha :D
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów