BLACK WEEK
Produkty przecenione
Sprawdź
Co szukasz?
Zobacz także

Co wybrać na podłogę do sypialni? 14 pomysłów na podłogę w sypialni

Szukasz pomysłu na podłogę w sypialni? Świetnie się składa, bo mamy dla Ciebie przegląd 14 propozycji okładzin podłogowych. Sprawdź, jakie rozwiązania możesz zastosować i zainspiruj się zdjęciami sypialni z różnymi typami posadzek. Co wybrać na podłogę do sypialni? Podpowiadamy!

podloga do sypialni
Wybierz podłogę do sypialni w najniższej cenie >>

1. Lite deski podłogowe w sypialni

Podłogi z naturalnego drewna są jednym z najbardziej klasycznych typów okładzin podłogowych. Sypialnia wydaje się wnętrzem wprost dla nich stworzonym. Dlaczego? Są przyjemne w dotyku, cieplejsze i miększe od płytek, kamienia czy betonu, a także sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej przytulne. Ich zaletą jest także wytrzymałość – właściwie zamontowane i pielęgnowane deski podłogowe z litego drewna w sypialni przetrwają w dobrej kondycji dziesiątki lat. Dzięki bogatemu wyborowi kolorów i wykończeń można je dopasować do niemal każdego stylu wnętrzarskiego.

Masz alergię na roztocza kurzu domowego? Drewniana podłoga do sypialni to wybór dla Ciebie, ponieważ jest łatwa w czyszczeniu. Jakie minusy mają podłogi w sypialni z desek drewnianych? Przede wszystkim są one drogie. Nie należy jednak wzbraniać się przed taką inwestycją. Wybierając drewniane deski podłogowe do sypialni, masz pewność, że wzrasta wartość Twojej nieruchomości. Minusem jest także konieczność specjalistycznego odświeżenia* co kilka lat, co wiąże się z kosztami, oraz brak możliwości zastosowania na podłogówce, czyli ogrzewaniu podłogowym.

*O pielęgnacji drewnianych podłóg dowiesz się z artykułu Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań

drewniana podloga do sypialni

2. Drewniany parkiet na podłogę w sypialni

Marzysz o drewnianej podłodze w sypialni, ale wolisz nieco bardziej elegancki styl? Wybierz parkiet drewniany z modnych od lat długich i szerokich klepek z litego drewna. Pasuje on nie tylko do sypialni urządzonych w stylu francuskim, angielskim czy glamour, ale też do bardziej nowoczesnych aranżacji, w których wysokiej jakości drewniana podłoga parkietowa gra pierwszoplanową rolę. Wbrew pozorom parkiet w sypialni to dobre rozwiązanie nie tylko do mieszkań w zabytkowych kamienicach. Z powodzeniem można ułożyć parkiet również w sypialni w tzw. nowym budownictwie.

W tym przypadku podłoga z klepek parkietowych nadaje wnętrzu nie tylko klasy, ale także sprawia, że wydają się one przytulniejsze. Podobnie jak drewniana podłoga z litych desek, parkiet w sypialni to dobry wybór, gdy zależy Ci na ciepłym materiale, który będzie tłumił hałas i dobrze izolował od betonowej wylewki. Czy parkiet w sypialni ma wady? Minusem takiego rozwiązania jest stosunkowo wysoka cena zarówno samego materiału, jak i robocizny – parkiet powinien być bowiem ułożony przez fachowców. Ze względu na wysoką izolacyjność i wrażliwość na zmiany temperatur parkiet drewniany nie powinien być montowany w sypialni z ogrzewaniem podłogowym.

Co położyć na ogrzewanie podłogowe – panele czy płytki? Sprawdź >>

3. Drewniane panele warstwowe na podłodze w sypialni

Kolejną propozycją wprowadzenia do sypialni niedrogiej posadzki drewnianej jest wykorzystanie drewnianych paneli warstwowych lub warstwowych lameli parkietowych. Nazywane także deską warstwową czy podłogą warstwową, drewniane panele do sypialni są produktem bazującym na kilku warstwach różnych gatunków drewna. W Polsce najbardziej popularne są deski trójwarstwowe, w których na wierzchu stosuje się najdroższy element, a więc ozdobny fornir z drewna liściastego lub egzotycznego. W środku konstrukcji desek znajdują się ułożone obok siebie listwy z tańszego drewna iglastego oraz na spodzie cienki podkład przeważnie również z drewna iglastego.

Deska warstwowa na podłodze w sypialni to dobre rozwiązanie, gdy zależy Ci na ograniczeniu wydatków remontowych, ale jednocześnie nie chcesz rezygnować z eleganckiego, stylowego wykończenia wnętrz. Dzięki niezwykle bogatej ofercie kolorów, wzorów i gatunków drewna z łatwością znajdziesz model odpowiadający Twoim gustom i oczekiwaniom. Drewniane panele w sypialni to świetny wybór dla tych, którzy planują w tym pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe. W tym przypadku warto jednak układać je metodą podłogi pływającej lub na klej, ale koniecznie wysokoelastyczny, który nie będzie reagował na działanie wysokiej temperatury.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Ogrzewanie podłogowe – co warto wiedzieć przed montażem? Poradnik

drewniane panele na podlodze w sypialni
Sprawdź wszystkie podłogi drewniane >>

4. Mozaika przemysłowa na podłogę w sypialni

Parkiet przemysłowy, nazywany też mozaiką przemysłową czy mozaiką drewnianą, to tańsza alternatywa dla klasycznego parkietu. Lamelki w tym przypadku są bardzo wąskie i krótkie, nie posiadają pióro-wpustu, więc układane są na kant obok siebie na podkładzie siatkowym. Są również cienkie – mają przeważnie ok. 8 mm grubości, więc – o ile producent nie wskazuje inaczej - mogą być układane na ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu możesz uzyskać na podłodze rozmaite wzory, np. jodełkę potrójną, wzór równoległy, szachownicę czy cegiełkę. Mogą one być wykonane z nie tylko z klasycznej dębiny, ale także z drewna egzotycznego (np. wenge, jatoba, merbau, teak).

Czy parkiet przemysłowy, który z założenia wykorzystywany jest w mocno eksploatowanych przestrzeniach, to dobry pomysł na podłogę w sypialni? Zdecydowanie tak. Dzięki niemu wprowadzisz do wnętrza ciepło drewna dużo niższym kosztem niż w przypadku litych desek podłogowych czy parkietu o szerokich klepkach. Wybierając parkiet mozaikowy, trzeba jednak uważać, aby nie był zbyt ozdobny, żeby uniknąć efektu przesady. Przez wąskie i krótkie klepki oraz intensywne kolory (w przypadku drewna egzotycznego) wzory parkietu przemysłowego w sypialni mogą wprowadzać wrażenie chaosu, co nie sprzyja odpoczynkowi. Najlepiej sprawdzą się w tym miejscu parkiety mozaikowe o jednolitym wybarwieniu, w których kolory poszczególnych listewek nie kontrastują ze sobą.

5. Panele laminowane na podłogę do sypialni

Nadal najczęściej wybieranym typem posadzki do sypialni są panele laminowane. Nic dziwnego – podłoga wykonana z paneli laminowanych to rozwiązanie tanie ze względu na niskie koszty materiału, ale także możliwość samodzielnego montażu* i brak konieczności wykonywania kosztownych zabiegów pielęgnacyjnych. Ich wierzchnią warstwę stanowi pokryty przezroczystą warstwą antyścieralną cienki laminat z nadrukiem imitującym np. drewno naturalne, a na spodzie stosuje się płytę pilśniową HDF. Posadzki tego typu, chociaż tanie, nie są jednak pozbawione wad. Decydując się na niskiej jakości modele, trzeba liczyć się z niską żywotnością podłogi w sypialni.

Raz uszkodzone panele, np. z zarysowaną czy startą wierzchnią warstwą laminowaną, ubitymi rogami czy napuchnięte wilgocią w wyniku zalania, będą nie do odratowania. Konieczna będzie w takim przypadku wymiana pojedynczego elementu lub całej posadzki. Jakie panele laminowane do sypialni więc wybrać? Bardzo ważne jest, aby wybierać modele wyższej klasy – o grubości co najmniej 8-9 milimetrów oraz klasie ścieralności powyżej AC3. Warto pamiętać również, że panele laminowane nie poddają się zmianie wyglądu jak drewno, np. malowaniu czy lakierowaniu – gdy Ci się znudzą, będziesz musiał je wymienić.

*Jak kłaść panele? Sprawdź poradnik Układanie paneli podłogowych – krok po kroku

panele laminowane na podloge w sypialni
Wybierz panele podłogowe do swojej sypialni >>

6. Panele winylowe na podłodze w sypialni

Podłogi winylowe w sypialni to rozwiązanie, które z pewnością jest korzystne ze względu na niskie koszty. Nie dość, ze niedrogi jest sam materiał, to jeszcze – o ile ma się zdolności manualne – możliwy jest samodzielny montaż. Wysokiej jakości modele posadzek winylowych w sypialni mogą dobrze imitować drewno, kamień czy beton – dostępny jest naprawdę olbrzymi wybór paneli o różnych kolorach, wzorach i rodzajach wykończeń (np. matowe, satynowe, szczotkowane). W odróżnieniu jednak od tego materiału mają one doskonałe właściwości wodoodporne, dzięki czemu mogą być z powodzeniem wykorzystywane na podłodze w sypialni połączonej z łazienką lub sypialnią z wanną.

Panele winylowe także dźwiękochłonne, miększe w dotyku od drewna czy kamienia, a także cienkie (do ok. 7 mm), dzięki czemu mogą być układane na ogrzewaniu podłogowym. Panele winylowe w sypialni muszą być układane na idealnie równą podłogę – zrezygnuj więc z nich, gdy posadzka ma wybrzuszenia, pęknięcia itp. Trudno będzie je zniwelować przy tak nikłej grubości paneli. Nie jest to również dobry wybór dla miłośników środowiska naturalnego. Winylowe panele podłogowe w sypialni produkowane są przy użyciu nieodnawialnych źródeł ropy naftowej, mogą emitować lotne związki chemiczne do powietrza, np. formaldehyd, a także po zużyciu, a więc około 10-20 latach, nie mogą zostać poddane recyklingowi.

Wszystko, co musisz wiedzieć o podłodze winylowej >>

7. Żywica na podłodze w sypialni

Posadzki żywiczne w sypialni to dość rzadki, jednak nie zupełnie niespotykany widok. Podłogi tego typu powstają na bazie m.in. żywicy epoksydowej*, poliuretanowej czy metakrylowej i zyskują stale na popularności. Dawniej stosowane wyłącznie w branży przemysłowej, dziś wchodzą na salony i do sypialni w budownictwie mieszkalnym. Odporne na działanie wody, ale także środków chemicznych, odznaczają się trwałością i długą żywotnością. Nie szkodzą im duże naciski, np. mebli, i są trudne w zarysowaniu.

Żywica na podłodze w sypialni może mieć różne kolory – warto przed wyborem wykonawcy zapoznać się z paletą barw, którą oferuje. Obecnie najbardziej popularne są posadzki żywiczne w kolorze szarym, imitujące beton polerowany, ale istnieje też możliwość doboru koloru z palety barw RAL lub NCS. Warto pamiętać również, że podłoga żywiczna kładziona jest bezspoinowo, a więc na całej jej powierzchni nie znajduje się żadna szczelina, w której mogłyby się ukryć zanieczyszczenia. Ta cecha sprawia, że podłoga z żywicy jest łatwa w utrzymaniu czystości.

*Więcej o tym materiale przeczytasz w artykule Żywica epoksydowa – właściwości i zastosowanie w domu oraz w ogrodzie

Sprawdź najważniejsze informacje o posadzkach żywicznych >>

8. Wykładzina dywanowa na podłogę do sypialni

Wykładziny dywanowe coraz częściej goszczą nie tylko w pokojach hotelowych, ale także w sypialniach polskich domach. Podłoga pokryta wykładziną jest nie tylko miękka, przyjemna w dotyku podczas chodzenia boso, ale także – gdy wybierze się wysokiej jakości produkt – daje poczucie komfortu i luksusu. Dodatkowo, przy zastosowaniu odpowiedniej warstwy podkładowej, wykładzina w sypialni może się odznaczać doskonałą izolacją termiczną, która sprawia, że wnętrze będzie nie tylko przytulne, ale także ciepłe. Wśród zalet wykładziny dywanowej w sypialni wymienia się również dobrą izolacyjność akustyczną, dzięki czemu sypialnia jest wyciszona i sprzyja relaksowi. Wady tego rozwiązania to kumulowanie roztoczy kurzu domowego, konieczność częstego odkurzania oraz problemy z czyszczeniem np. po wylaniu wina, kawy itp.

Wykładziny podłogowe dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Przeważnie wykonane są z tworzyw sztucznych, co nie spotka się z aprobatą miłośników środowiska naturalnego oraz osób czułych na działanie chemikaliów (wykładzina może uwalniać do powietrza formaldehyd). Naturalną alternatywą są jednak coraz bardziej popularne wykładziny wełniane. Wytwarzane z naturalnego runa owczego są nie tylko miękkie i ciepłe, ale także nie wytwarzają lotnych związków chemicznych. Co więcej, w 2020 roku są one niezwykle modne – zwłaszcza dostępne w naturalnych odcieniach i barwach ziemi modele tkane, z widocznym splotem.

wykladzina na podloge do sypialni
Zobacz najmodniejsze dywany w 2020 roku >>

9. Wykładzina PVC na podłogę w sypialni

Czy wykładzina PVC to dobry wybór do sypialni? Współczesne wykładziny elastyczne z polichlorku winylu, dawniej określane jako gumolit, to produkty, które z powodzeniem można zastosować w najróżniejszych pomieszczeniach w domu. W sypialni szczególnie dobrze będą się prezentować modele imitujące wygląd posadzki z drewna naturalnego (np. parkiet czy podłogę z desek). Ciekawym rozwiązaniem może być także zastosowanie w sypialni wykładziny PVC o wyglądzie polerowanego betonu. To rozwiązanie bardzo tanie – koszt wykładziny jest przeważnie porównywalny do paneli laminowanych, jednak montaż jest zdecydowanie prostszy. Nie jest jednak, przez możliwość emitowania ftalanów do powietrza, wskazane w sypialniach dzieci, alergików i osób zmagających z astmą. Zdrowszą alternatywą jest naturalne linoleum na podłogę w sypialni.

Jeśli nie chcesz inwestować dużych kwot pieniędzy w remont sypialni, np. w wynajętym mieszkaniu, to wybór dla Ciebie. Łatwo, szybko i niedrogo pozwoli odmienić wnętrze. Wybierając modele imitujące najmodniejsze posadzki parkietowe, np. ze wzorem jodełki, możesz zmienić charakter wnętrza i dodać mu szyku. Jaka wykładzina będzie najlepsza do sypialni? Warto postawić na grube wykładziny PVC, które zwiększą komfort chodzenia, a także ukryją drobne nierówności, ponieważ taki rodzaj podłogi układany jest przeważnie bezpośrednio na wylewkę betonową lub na starą podłogę (np. zniszczony parkiet, płytki).

10. Podłoga bambusowa w sypialni

Czy do sypialni wybrać bambusową podłogę? Plusów takiego rozwiązania jest wiele. Bambusowe posadzki odznaczają się podobną trwałością do produktów z drzew liściastych, a także zdecydowanie większą twardością, dzięki dużej gęstości włókien. Dodatkową zaletą jest fakt, że bambus jest materiałem odnawialnym w krótkim czasie (od 3 do 5 lat), a więc korzystnym dla środowiska naturalnego. Łatwo go również dopasować do różnych stylów wnętrz – na rynku dostępnych jest wiele ciekawych modeli podłóg bambusowych w najróżniejszych wybarwieniach i wykończeniach.

Odpowiednio zabezpieczona, np. lakierem, podłoga bambusowa w sypialni będzie łatwa w czyszczeniu. Producenci desek bambusowych zalecają ich regularne odkurzanie, aby uniknąć rysowania powierzchni np. ziarnami piasku, a także standardowe mycie. Do jakiej sypialni wybrać posadzkę bambusową? Podłogi z bambusa mają charakterystyczny, paskowany wygląd, który dobrze prezentować się będzie we wnętrzach urządzonych w stylu nowoczesnym i orientalnym.

11. Podłoga korkowa w sypialni

Naturalny korek jako materiał wykończeniowy przeważnie wykorzystywany był jako okładzina ścienna. Współcześnie, dzięki zwiększonemu zainteresowaniu naturalnymi i ekologicznymi rozwiązaniami, coraz chętniej używa się jednak również podłogi korkowej produkowanej z odrastającej co kilka lat kory dębu korkowego. Podłogi korkowe nie tylko ocieplają wizualnie wnętrze, ale także chronią je przed utratą ciepła i wygłuszają. Mają także właściwości przeciwdrobnoustrojowe i odstraszają owady. Oprócz tego sypialnia z korkową podłogą może przybrać różny wygląd – korek, podobnie jak drewno, może być wykańczany na wiele sposobów, np. farbami, lakierami czy bejcami.

Zastanawiasz się nad trwałością podłogi korkowej? Nieco zaskakujący może wydawać się fakt, że podłogi z korka w sypialni mogą z powodzeniem służyć nam nawet do 25-30 lat! Jak to możliwe? Korek nie odkształca się, wytrzymuje spore obciążenia, ale stosunkowo łatwo się rysuje, np. od pazurów zwierząt domowych. Materiał ten, zwłaszcza lakierowany, nie pochłania wody i jest łatwy w pielęgnacji – podobnie jak inne posadzki wystarczy go myć wodą z delikatnym detergentem raz w tygodniu. Szczególnie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie korkowej podłogi w sypialni dziecięcej – upadki w czasie zabawy będą mniej bolesne niż w przypadku drewna, a materiał ten dodatkowo jest naturalny, antyalergiczny i nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie.

podloga korkowa w sypialni

12. Płytki na podłodze w sypialni

Płytki są rzadko używane w sypialniach, ponieważ uznawane są przeważnie za posadzki chłodne, twarde i głośne, a przy tym typowe dla pomieszczeń takich jak łazienka, kuchnia, przedpokój czy salon. Nie oznacza to jednak, że nie można ich ułożyć na podłodze w sypialni. To rozwiązanie będzie najbardziej pasować do sypialni w stylu śródziemnomorskim, np. toskańskim czy hiszpańskim – wtedy należy zastosować terakotę w sypialni, płytki z cegły czy płytki z naturalnego kamienia.

We wnętrzach nowoczesnych, minimalistycznych lepiej sprawdzą się wielkoformatowe płytki gresowe układane bezfugowo. Gres na podłodze w sypialni można również wprowadzić przez zastosowanie modeli płytek drewnopodobnych w rozmiarach zbliżonych do desek podłogowych. Dzięki temu wnętrze będzie bardziej przytulne. Czy podłogi z płytek są zimne? Niestety tak, dlatego warto pod podłogę z płytek w sypialni ułożyć ogrzewanie podłogowe lub przynajmniej dywan obok łóżka. Dzięki temu poranne wstawanie będzie dużo przyjemniejsze.

Jak wybrać płytki? Sprawdź porady eksperta >>

13. Beton polerowany na podłogę w sypialni

Jaka podłoga do sypialni będzie niebanalnym i odważnym rozwiązaniem? Z pewnością posadzka z polerowanego betonu, które to rozwiązanie stale zyskuje na popularności u osób zafascynowanych stylem loftowym, a także industrialnym czy minimalistycznym. Do stworzenia takiej podłogi w sypialni wystarczy betonowa wylewka, którą uszczelnia się preparatami krzemianowo-litowymi, poleruje się tarczami diamentowymi, barwi i zabezpiecza przed działaniem czynników takich jak wilgoć przy pomocy specjalnych urządzeń.

Podłoga betonowa w sypialni może mieć klasyczny, szary odcień niebarwionego betonu, ale również kolor wybrany z próbnika wykonawcy. Dostępne są także różne metody wykończenia ich powierzchni, np. w połysku, satynie lub macie. Jakie wady ma zastosowanie podłogi z polerowanego betonu w sypialni? Jeżeli nie zastosuje się pod wylewką ogrzewania podłogowego, posadzka może być zimna i nieprzyjemna w dotyku gołą stopą.

14. Naturalne linoleum na podłogę w sypialni

Jaka będzie najlepsza podłoga do sypialni dla osób, którym zależy na naturalnym materiale, ale także stosunkowo niskiej cenie? Dobrym wyborem może okazać się linoleum (nazywane także marmoleum), które produkuje się z naturalnych surowców, np. oleju lnianego, pyłu korkowego, żywic drzewnych, mąki drzewnej, pigmentów i mielonego wapienia. Jest to okładzina ognioodporna i wodoodporna, która wyglądem może przypominać wykładzinę PVC. W odróżnieniu jednak od niej z linoleum z czasem nie będą wydobywać się szkodliwe dla dzieci i alergików lotne wiązki chemiczne.

Podłoga z linoleum może przybrać przeróżne barwy i wzory. Producenci oferują nam modele jednobarwne, w modnych, pastelowych odcieniach, ale także linoleum imitujące drewno, posadzkę betonową czy płytki. Ciekawą propozycją są modele linoleum ze wzorami. Plusem tego rozwiązania w sypialni jest możliwość samodzielnego montażu, co obniża koszt remontu, a także duża wytrzymałość na zużycie. Linoleum, ze względu na swoją miękką strukturę, sprawdzi się także dobrze w sypialni dziecięcej.

Tradycyjne deski z litego drewna lub parkiet czy łatwe w czyszczeniu panele laminowane? Dająca poczucie przytulności wykładzina dywanowa czy minimalistyczna posadzka z żywicy epoksydowej? Modny polerowany beton czy ekologiczne linoleum? Luksusowe kamienne płytki czy niedrogie panele? Jaką podłogę do sypialni wybrać? Jaka podłoga do sypialni jest najlepsza? Skorzystaj z naszych podpowiedzi i zdecyduj się na tę, która odpowiada Twoim gustom, potrzebom i warunkom panujących w sypialnianej przestrzeni.

Sprawdź najmodniejsze trendy podłogowe 2020 roku >>

Artykuł powstał we współpracy z marką Swiss Krono.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Sypialnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Sypialnia
Komentarze
Mamy w sypialni wykładzinę dywanową. Łatwo utrzymać ją w czystości, bo każdego ranka jest odkurzana przez Roombę. Mamy ciepło pod nogami, a nie przesuwa się i nie zawija jak mniejszy dywanik.
  • Dodano 6 miesiący temu
Panele winylowe! Są ciche i ciepłe w dotyku, bezpieczne dla alergików oraz astmatyków (nie zawierają ftalanów!). Zapewniają dobrą izolację akustyczną pomieszczenia. Bardzo łatwo utrzymać je w czystości - nie przyciągają kurzu i można bezproblemowo zmywać je na mokro dzięki wodoodpornej powłoce. Więcej na temat parametrów technicznych i użytkowych paneli winylowych można przeczytać wpisując w google "podłogi winylowe arbiton".
  • Dodano 23 dni temu

Zobacz więcej produktów