Meble i akcesoria ogrodowe z DARMOWĄ DOSTAWĄ! Skorzystaj z okazji!😍
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

14 pomysłów na podłogę w salonie

Urządzając salon, poświęcamy mnóstwo uwagi meblom, dodatkom i kolorom ścian. Wychodzimy z założenia, że to właśnie wymienione wyżej elementy nadają ton aranżacji. Tymczasem kluczowe znaczenia ma wybór odpowiedniej… podłogi! Ściany można przecież łatwo przemalować, wyposażenie wymienić, ale zdzieranie płytek, paneli lub desek podłogowych jest poważnym przedsięwzięciem, na które decydujemy się raz na kilka lub kilkanaście lat, przy okazji generalnego remontu.

Trzeba więc dobrze przemyśleć sposób, w jaki zostanie wykończona podłoga w salonie. Jakie materiały mamy do wyboru? Które z nich nadają się na ogrzewanie podłogowe? Jakie wady i zalety mają poszczególne rozwiązania? O tym w poniższym artykule.

Jaką podłogę do salonu wybrać?

Nie sposób wskazać uniwersalnego rozwiązania, które sprawdzi się zawsze i wszędzie. Rodzaj wykończenia musi być dopasowany do indywidualnych potrzeb domowników: ich stylu życia, gustu i możliwości finansowych. Drewniana podłoga, która zachwyci małżeństwo z dwójka dorosłych dzieci, może okazać się utrapieniem dla rodziców niesfornego trzylatka lub właścicieli czworonoga.

W podjęciu trafnej decyzji pomoże odpowiedź na kilka prostych pytań:

  • jaka podłoga do salonu podoba mi się najbardziej?
  • ile czasu mogę poświęcić na jej pielęgnację i konserwację?
  • czy podłoga w salonie będzie narażona na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne?
  • czy chcę połączyć podłogę w salonie z ogrzewaniem podłogowym?
  • co jest moim priorytetem (ładny wygląd, trwałość, komfort użytkowania, niska cena)?
  • jakim budżetem dysponuje?

Gdy wiemy już, jakie są nasze oczekiwania, możemy przyjrzeć się bliżej dostępnym na rynku materiałom i technologiom. Deski podłogowe lite i warstwowe, drewniany parkiet, płytki gresowe, panele laminowane i winylowe, betonowa wylewka i posadzka żywiczna – to tylko niektóre z oferowanych rozwiązań.

Podłoga drewniana: deski podłogowe lite

Wiele osób nie wyobraża sobie salonu bez drewnianej podłogi. Naturalny materiał jest ciepły w dotyku, więc można stąpać po nim gołą stopą bez względu na porę dnia i roku. Jeśli ulegnie rozległemu uszkodzeniu lub zatraci swój blask, wystarczy poddać go renowacji, a odzyska dawny wygląd. Co jednak najważniejsze podłoga z drewna wygląda szlachetnie i pięknie się starzeje – drobne niedoskonałości, wgniecenia i zarysowania bardzo często stają się jej największym atutem.

Wśród dostępnych materiałów na podłogi drewniane prym wiodą deski podłogowe z dębu, jesionu i gatunków egzotycznych (zwłaszcza merbau, jatoba, teaku czy ekologicznego bambusa), które mogą być wykończone na różne sposoby: szczotkowane, aby podkreślić układ słojów, fazowane, barwione czy bielone. Deski podłogowe lite, jak wskazuje sama nazwa, są wykonane z jednego kawałka drewna. Z pozoru może wydawać się to zaletą – w praktyce lite drewno wykazuje dużą wrażliwość na zmiany temperatury i wilgotności. Ze względu na swoje właściwości nie może być układane na ogrzewaniu podłogowym.

Podłoga drewniana: deski podłogowe warstwowe

Znacznie rozsądniejszym wyborem są deski drewniane warstwowe, nazywane również panelami drewnianymi lub deskami barlineckimi. Ułożona z nich podłoga wygląda tak samo jak podłoga z drewna litego, ale odznacza się większą stabilnością. Dzięki warstwowej konstrukcję paneli (z dwóch lub trzech gatunków drewna) jest mniej podatna na pękanie, pęcznienie, łódkowanie desek i skrzypienie. Co za tym idzie – można ją z powodzeniem zamontować na ogrzewaniu podłogowym. Na korzyść tego rozwiązania przemawia również cena – panele drewniane kosztują mniej niż deski lite, bo ze szlachetnych gatunków drewna wykonuje się wyłącznie ich wierzchnią warstwę.

Montaż desek drewnianych (zarówno warstwowych, jak i litych) najlepiej powierzyć fachowcom. Na różnych etapach układania podłogi łatwo o błędy i niedopatrzenia, które mogą zepsuć jej wygląd i pozbawić klienta prawa do gwarancji.

Podłoga drewniana: parkiet tradycyjny

Solidne drewniane parkiety przywodzą na myśl mieszkania naszych dziadków. Emanują ciepłem i elegancją, stanowiąc piękne tło dla mebli retro, klasycznych, jak i nowoczesnych. Największy podziw wzbudzają pieczołowicie odnowione posadzki sprzed lat, ale nowe, świeżo położone parkiety prezentują się równie zachwycająco.

Tradycyjne parkiety drewniane są wykonywane z niewielkich klepek, z reguły łączonych na pióro wpust i przyklejanych do podłoża. Klepki mogą być układane w różne wzory, m.in w jodełkę, kwadraty, cegiełkę czy pasy. Montaż parkietów drewnianych to pracochłonne zajęcie, które warto zlecić doświadczonemu parkieciarzowi. Trzeba również pamiętać o właściwym przygotowaniu podłoża: powinno być całkiem suche, idealnie równe i gładkie. Parkiet z litych deszczułek, podobnie jak podłoga z litych desek, może ulec odkształceniu pod wpływem gwałtownych zmian temperatury i wilgoci. Jeśli planujemy zastosować ogrzewanie podłogowe, sięgnijmy po parkiet warstwowy, który bazuje na tej samej technologii co deska barlinecka.

Podłoga drewniana: parkiet przemysłowy

Parkiet przemysłowy to nieco tańsza alternatywa dla parkietu tradycyjnego. Przybiera postać drewnianej mozaiki z wąskich lamelek, sprzedawanej w formie gotowych plastrów. Jego montaż przebiega znacznie łatwiej niż układanie tradycyjnego parkietu. Posadzka wykonana z wąskich, ustawionych na sztorc deszczułek odznacza się również większą wytrzymałością. Nie wszystkim będzie jednak odpowiadać jej nowoczesny wygląd. Ponieważ warstwa drewna jest wyjątkowo gruba, parkiet przemysłowy nie zda egzaminu jako wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym.

Podłoga z korka

Zwolennikom ekologicznych rozwiązań przypadną do gustu podłogi z korka. Ten popularny niegdyś materiał powraca dziś w wielkim stylu. Na rynku znaleźć można korkowe panele, płyty i wykładziny, które współgrają doskonale z nowoczesnym wystrojem. Użytkownicy chwalą je za ładny wygląd, trwałość, bezproblemowy montaż, dobrą izolacją akustyczną, właściwości antystatyczne, a przede wszystkim za fakt, że są ciepłe i przyjemne w dotyku. Wiele osób wybiera ten rodzaj wykończenia, widząc w nim tańszą i mniej wymagającą alternatywę dla podłogi drewnianej. Chociaż producenci dopuszczają zastosowanie korka na ogrzewaniu podłogowym, lepiej unikać tego rozwiązania ze względu na wysokie walory izolacyjne materiału.

Panele laminowane

Panele laminowane, które imitują wygląd drewnianych desek, to jedno z najtańszych i najczęściej wybieranych pokryć podłogowych. Warto się na nie zdecydować, jeśli nasz budżet jest ograniczony, planujemy przeprowadzić montaż na własną rękę, a dodatkowo zależy nam, żeby uniknąć czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych i regularnej konserwacji. Słowem, gdy przekładamy oszczędność i wygodę nad walory estetyczne. Oczywiście na rynku znaleźć można panele laminowane różnej jakości – rozwiązania z nieco wyższej półki cenowej przypadną do gustu nawet najbardziej wymagającym osobom. Aby upewnić się, że panele spełnią nasze oczekiwania, warto zwrócić uwagę na dwa parametry: grubość (minimum 8 mm) i ścieralność (zalecana klasa to AC4 lub AC5).

Panele winylowe

Elastyczne i cienkie panele winylowe budzą myle skojarzenie z dawnym linoleum. W rzeczywistości to wysokiej klasy produkty, które deklasują inne rozwiązania. Dobrej jakości panele winylowe wyglądają bardzo naturalnie, więc na pierwszy rzut oka trudno odróżnić je od desek drewnianych. Dzięki matowemu wykończeniu i delikatnej strukturze są bardzo przyjemne w dotyku. Odznaczają się wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale – tak jak każdy panel – po jakimś czasie mogą ulec zarysowaniu lub wytarciu.

Producenci chętnie podkreślają fakt, że panele winylowe są wooodporne. Dzięki tej właściwości sprawdzą się doskonale jako wykończenie podłogi w salonie z aneksem kuchennym. Panele mają również kilka innych zalet: są wyjątkowo proste w montażu, mogą być łatwo docinane na pożądany wymiar i stosowane z ogrzewaniem podłogowym. Trzeba mieć jednak na uwadze, że chociaż świetnie przewodzą ciepło, równie szybko je oddają. Jako rozwiązanie z nieco wyższej półki cenowej stanowią atrakcyjny kompromis między deskami drewnianymi a zwykłymi panelami.

Płytki podłogowe

Podłoga wykończona płytkami zda egzamin nie tylko w kuchni i łazience, ale również w salonie. Wystarczy sięgnąć po odpowiedni wzór. W przytulnym wnętrzu powinny zagościć płytki drewnopodobne, które mogą łudząco przypominać drewniane deski lub parkiet. Nowoczesne salony zaprezentują się najlepiej, jeśli podłoga zostanie wykończona płytkami wielkoformatowymi z imitacją marmuru, betonu albo granitu. Warto wybierać egzemplarze rektyfikowane, o identycznym formacie i równych krawędziach, które mogą być układane bezspoinowo lub z dodatkiem bardzo cienkiej fugi. Dzięki temu podłoga wyda się jednolita, a pomieszczenie bardziej przestronne.

Płytki podłogowe do salonu są wyjątkowo praktyczne, ale mogą powodować dyskomfort z uwagi na bijący od nich chłód. Najlepsze rozwiązanie tego problemu zapewni montaż ogrzewania podłogowego. Płytki, zwłaszcza gresowe, stworzą z nim duet idealny, ponieważ doskonale przewodzą i utrzymują ciepło.

Posadzka żywiczna

Coraz większe zainteresowanie budzą posadzki żywiczne, kojarzone przez lata z wnętrzami przemysłowymi. Idealnie gładka, jednolita podłoga prezentuje się najlepiej w luksusowych loftach i ogromnych przeszklonych apartamentach. Chociaż sprawia wrażenia zimnej, jest zaskakująco przyjemna i ciepła w dotyku. Na pochwałę zasługują również jej walory użytkowe: posadzka znosi bez szwanku dziecięce zabawy, obecność dużego czworonoga i częste sprzątanie.

Podłoga żywiczna w salonie to rozwiązanie kosztowne, zwłaszcza jeśli planujemy użyć wytrzymałej żywicy poliuretanowej i zastosować ogrzewanie podłogowe. Z uwagi na skomplikowany przebieg prac i konieczność użycia profesjonalnych sprzętów nie obejdzie się bez pomocy doświadczonej ekipy remontowej.

Więcej o posadzce żywicznej, jej możliwościach aranżacyjnych, wadach i zaletach w artykule: Posadzki żywiczne w domu: najważniejsze informacje

Podłoga betonowa

Beton przebył tę samą drogę co posadzki żywiczne. Zawędrował z fabryk na salony, stając się jednym z wyznaczników stylu industrialnego. Chociaż wiele osób zarzuca mu oziębłość, beton jest materiałem przyjaznym i łatwym do oswojenia. Wystarczy zastosować ogrzewanie podłogowe, a delikatny chłód posadzki przestanie być problemem. Drobne niedogodności powinien wynagrodzić fakt, że odpowiednio zaimpregnowana podłoga betonowa jest wytrzymała, odporna na wilgoć i trwałe zabrudzenia. Gładka i pozbawiona spoin powierzchnia ma również tę zaletę, że optycznie powiększa wnętrze i nie sprawia problemów w zakresie utrzymania czystości. Co ciekawe coraz częściej betonową posadzkę zabezpiecza się przezroczystą wylewką żywiczną.

Betonowe podłogi są wylewane na miejscu lub układane z gotowych płyt. Ponieważ posadzki wylewane mogą pochwalić się większą trwałością, specjaliści zalecają wybór właśnie tego rozwiązania. Niestety wykonanie betonowej podłogi w salonie to kosztowna inwestycja, zwłaszcza jeśli pomieszczenie jest niewielkie. Ze względu na konieczność zastosowania drogich maszyn należy powierzyć to zadanie profesjonalnej ekipie.

Wykładzina elastyczna

Wykładziny elastyczne, nazywane również wykładzinami PVC, gumolitem lub gumoleum, nie budzą pozytywnych skojarzeń – przywodzą na myśl bylejakość i brzydotę PRL-owskich mieszkań. Warto jednak pokonać uprzedzenia, bo dzisiejsze wykładziny w niczym nie przypominają tych z przeszłości. Przede wszystkim są porządnie wykonane i dostępne w wielu atrakcyjnych wzorach. Na uwagę zasługują zwłaszcza wykładziny imitujące drewno lub beton oraz zdobione odważnym, geometrycznym deseniem.

Wykładziny PVC mogą być rozkładane na prawie każdym rodzaju podłoża: betonowej wylewce, starych płytkach czy panelach. Warto rozważyć zakup jednej z nich, jeśli nasz budżet jest chwilowo uszczuplony i szukamy tymczasowego rozwiązania. Niektóre sprawdzą się nawet jako wykończenie podłogi z ogrzewaniem podłogowym.

Linoleum i marmoleum

Chociaż wiele osób używa nazwy linoleum w odniesieniu do wykładzin PVC, tak naprawdę to dwa różne rozwiązania. W przeciwieństwie do innych wykładzin elastycznych linoleum jest wykonane wyłącznie z materiałów naturalnych, m.in. włókien lnianych, mączki drzewnej i płótna jutowego. Nie dziwi więc, że popularność wykończonych w ten sposób podłóg stale rośnie. W pełni ekologiczne, bezpieczne dla zdrowia i praktyczne linoleum wpisuje się doskonale we współczesne trendy. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się linoleum z oferty szwajcarskiej marki Forbo, znane powszechnie jako marmoleum.

Wybierając naturalną wykładzinę, należy przygotować się na znacznie wyższy koszt zakupu i montażu. Ze względu na konieczność precyzyjnego docięcia krawędzi linoleum, a w niektórych przypadkach spawania ich na gorąco, niezbędna jest pomoc doświadczonego fachowca.

Wykładzina dywanowa

Nieco inny – bo znacznie przytulniejszy – efekt uzyskamy, układając w salonie wykładzinę dywanową. Ciepłe i miękkie pokrycie podłogi sprawdzi się wszędzie tam, gdzie przebywają małe dzieci, bo zapewnia wygodne i bezpieczne miejsce do zabawy. Za kluczowe atuty tego rozwiązania uchodzą również: niska cena i bezproblemowy montaż.

Do salonu najlepiej wybrać wykładzinę z krótkim włosiem, którą można stosunkowo łatwo wyczyścić i odkurzyć. Trzeba jednak dobrze przemyśleć decyzję o jej zakupie (bez względu na rodzaj włosia), jeśli w domu znajdują się psy lub/i koty, zwłaszcza te z długą sierścią. Z montażu wykładziny dywanowej powinni zrezygnować również alergicy.

Podłoga z kamienia

Kamienna podłoga w salonie to rozwiązanie dla wybranych. Ze względu na ograniczoną dostępność szlachetnych kruszców i skomplikowany montaż, wykonane z kamienia posadzki osiągają zawrotne ceny. Podłogi z kamienia mają jednak kilka zalet, które w pełni wynagradzają poniesione koszty: są szalenie wytrzymałe, pięknie się starzeją i budzą powszechny zachwyt. Dzięki temu, że doskonale przewodzą ciepło i długo je utrzymują, stanowią najlepszy rodzaj wykończenia posadzki z ogrzewaniem podłogowym. Nie trzeba więc przejmować się ich chłodną naturą.

O walorach użytkowych i estetycznych podłóg z kamienia decyduje w głównej mierze rodzaj użytego surowca. Najlepiej sprawdzają się skały twarde i nienasiąkliwe, zwłaszcza granit i trawertyn. Piękny i pożądany przez wiele osób marmur nie zda egzaminu w salonie, bo jest miękki, nasiąkliwy i podatny na zarysowania. Firmy kamieniarskie i producenci płyt kamiennych, zalecają, żeby zastąpić go konglomeratem (sztucznym kamieniem), czyli mieszanką mielonego kruszywa i żywicy epoksydowej.


Inne artykuły w tej kategorii

6 pomysłów na przedzielenie pokoju – jak sprytnie podzielić pokój?

6 pomysłów na przedzielenie pokoju – jak sprytnie podzielić pokój?

Jakie zasłony wybrać do szarego salonu? 7 modnych propozycji

Jakie zasłony wybrać do szarego salonu? 7 modnych propozycji

Elegancja i uniwersalność. Białe stoliki kawowe w wyjątkowych aranżacjach

Elegancja i uniwersalność. Białe stoliki kawowe w wyjątkowych aranżacjach

Sponsorowane Kamień, beton czy drewno – co wybrać na podłogę w salonie?

Kamień, beton czy drewno – co wybrać na podłogę w salonie?

Jak urządzić mały salon ze stołem? Sprawdź porady i inspiracje

Jak urządzić mały salon ze stołem? Sprawdź porady i inspiracje

Jak urządzić salon w bloku? Porady i inspiracje

Jak urządzić salon w bloku? Porady i inspiracje

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.