Produkty w supercenach i DARMOWĄ DOSTAWĄ od 500 zł!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród permakulturowy – co to jest i jak go założyć? Poznaj zalety permakultury w ogrodzie

Ogród permakulturowy to taki rodzaj uprawy, który nie zakłada ingerencji człowieka. Ogrodnictwo permakulturowe stara się kopiować naturalny rytm i cykl życia przyrody. Czym charakteryzuje się grządka permakulturowa? Jak założyć ogród permakulturowy? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat.

ogród permakulturowy
Fot. Agnieszka Kila Motaczyńska

Ogród permakulturowy – co to jest?

Ogród permakulturowy to taki, w którym ingerencja człowieka jest ograniczona do absolutnego, niezbędnego minimum – i to bez wdrażania środków i metod, które nie występują naturalnie w przyrodzie.

Współczesne ogrodnictwo jest nastawione przede wszystkim na korzyść człowieka. Chcemy, by uprawy były dorodne, obfite i cieszyły oko. W tym celu niejednokrotnie mocno ingerujemy w przyrodę: zarówno mechanicznie (np. przekopując ziemię pod uprawy), jak i chemicznie (stosując nawozy czy środki ochrony roślin). W ten sposób owszem, osiągamy zamierzone efekty, jednak odbywa się to kosztem natury. Często zaburzamy w ten sposób jej naturalny cykl.

Ogrodnictwo permakulturowe to zrównoważony sposób uprawy zakładający, że człowiek nie ingeruje w naturę w żaden sposób. W ogrodzie permakulturowym sadzi się więc między innymi na jednej grządce rośliny o podobnych wymaganiach stanowiskowych, dzięki czemu poradzą sobie same i nie stosuje się żadnych chemicznych środków, takich jak nawozy.

Ogrodnictwo permakulturowe to połączenie zrównoważonego rozwoju, agroleśnictwa, rolnictwa ekologicznego i ekologii. Zakłada obserwowanie życia przyrody i dostosowanie się do niego, a nie ingerencję po to, by zmieniać coś dla własnej wygody.

Ogród permakulturowy – historia idei permakultury

Pierwsza wzmianka o tym, co to jest permakultura, pojawiła się pod koniec lat 70. XX wieku w książce napisanej przez biologa i wykładowcę Billa Mollisona we współpracy z Davidem Holmgrenem – jego absolwentem. Książka Permaculture One to zbiór wiedzy, jaką posiedli przez kilka lat rozważań i pracy nad zrównoważoną uprawą.

Pojęcie permakultury w ogrodzie zostało doprecyzowane w późniejszych latach – jako pewna idea współpracy z przyrodą, a nie występowania przeciwko niej, chcąc osiągnąć jak największe korzyści dla siebie.

Dziś, gdy trend ukłonu wobec ekologii i upraw bez chemii ma się coraz lepiej, ogrodnictwo permakulturowe zyskuje coraz więcej na znaczeniu i cieszy się coraz większą popularnością.

Dowiedz się więcej: Modny ogród – sprawdź najnowsze trendy ogrodowe

Fotel ogrodowy Blacce czarny/biały

Fotel ogrodowy Blacce czarny/biały

1304 zł
Cena regularna: 1449 zł
Najniższa cena: 1308 zł
Fotel ogrodowy Morrers rattan czarny

Fotel ogrodowy Morrers rattan czarny

1322 zł
Cena regularna: 1469 zł
Najniższa cena: 1315 zł
Fotel wiszący Comfordle wiklinowy naturalny brąz

Fotel wiszący Comfordle wiklinowy naturalny brąz

1196 zł
Cena regularna: 1329 zł
Najniższa cena: 1196 zł
Fotel wiszący Comfordle wiklinowy czarny

Fotel wiszący Comfordle wiklinowy czarny

1196 zł
Cena regularna: 1329 zł
Najniższa cena: 1196 zł

Jak założyć ogród permakulturowy? Najważniejsze zasady

Idea ekologicznego i zrównoważonego podejścia do uprawy jest Ci bliska? Z pewnością więc dobrze zrozumiesz filozofię permakulturowego ogrodnictwa. Przyroda nie składa się z pojedynczych elementów, a jest całością, w której każdy, nawet najdrobniejszy element wzajemnie na siebie oddziałuje: zarówno rośliny, jak i owady, ptaki czy zwierzęta. Jeśli więc chcesz założyć permakulturowy ogród, musisz nastawić się na to, że będzie on zupełnie inny niż typowy ogród z równymi grządkami i meblami ogrodowymi.

Jakie są najważniejsze założenia uprawy ogrodu permakulturowego? Podstawowe zasady to:

 • obserwacja przyrody – i jej zrozumienie. Ogród i wszystko, co się w nim znajduje, trzeba traktować jako jedność, w której wszystko ze sobą współżyje i na siebie wzajemnie oddziałuje;
 • wykorzystywanie naturalnych zasobów – tylko i wyłącznie! W ogrodnictwie permakulturowym nie sięga się po żadne środki chemiczne. Jeśli nawadnianie – to wodą deszczową. Jeśli nawożenie – to wyłącznie naturalnym kompostem. Ogrodnictwo permakulturowe nie zakłada również kopania czy orania gleby – w naturze nikt i nic tego przecież nie robi!
 • minimalizowanie strat – w przyrodzie nic się nie marnuje: to, co umiera, zasila coś innego. Dlatego jeśli chcesz założyć ogród permakulturowy, musisz zaobserwować cykl życia przyrody i się do niego dostosować;
 • harmonia – jeśli obok siebie posadzisz rośliny, które mają podobne wymagania środowiskowe, dobrze poradzą sobie same – a Tobie pozostanie obserwować, jak kawałek przyrody w Twoim ogródku ma się świetnie!

Ogród permakulturowy powinien być także przyjazny wszystkim gatunkom owadów, ptaków i zwierząt – w końcu w naturze wszystko ze sobą współegzystuje. Człowiek powinien być więc bardziej obserwatorem niż elementem tej układanki.

Permakulturowy ogród warzywny – jak go założyć?

Jak założyć permakulturowy ogródek warzywny? Przede wszystkim określ warunki, jakie panują w regionie, w którym mieszkasz. To pozwoli na wybranie takich warzyw do uprawy, które poradzą sobie w nim bez potrzeby wspomagania ich. Nie bez znaczenia pozostają również wymagania glebowe. Podstawą jest więc określenie, jakiego rodzaju jest podłoże w Twoim ogródku. Dzięki temu permakulturowa uprawa warzyw będzie o wiele łatwiejsza.

Warzywniak permakulturowy będzie również dawał lepsze i bardziej obfite plony, jeśli siew i sadzenie przeprowadzisz według naturalnego kalendarza siewu.

Podwyższona grządka permakulturowa to dobre rozwiązanie. Po pierwsze – dzięki temu zyskasz więcej miejsca na uprawę. Po drugie – rosnące w ten sposób różne gatunki stworzą oryginalny mikroklimat!

W permakulturowym warzywniaku zapomnij również o porządku – sadzenie warzyw w równych odstępach co prawda nie jest wielkim błędem, jednak o wiele lepiej zainspirować się naturą. W przyrodzie nasiona kiełkują tam, gdzie spadną niesione wiatrem. Jeśli więc wysiewasz warzywa, nasionka po prostu rozrzuć – tak, jak zrobiłby to wiatr.

Sprawdź także: Jak oddzielić ogród warzywny od ogrodu?

Uprawa permakulturowa – jakie ma zalety?

Dlaczego warto uprawiać ogród w myśl permakultury? Najważniejsze zalety to:

 • zdrowsze uprawy – zero chemii, zero ingerencji ludzkiej – po prostu patrzysz, jak natura doskonale radzi sobie sama i zastanawiasz się, po co wcześniej były te wszystkie zabiegi. Dodatkowo masz pełną gwarancję, że to, co urośnie, jest wolne od wszelkiej chemii. Ekologicznie, zdrowo i z korzyścią dla ekosystemu!
 • mniej pracy w ogrodzie – bo poradzi sobie sam. Dzięki temu, że ogród rośnie poniekąd „na dziko”, wytwarza się inny mikroklimat niż w przypadku upraw sterowanych przez człowieka. Tym samym rośliny mają zupełnie inną odporność na choroby czy inwazje szkodników;
 • harmonia z naturą – zmiany klimatyczne postępujące na całym świecie sprawiają, że wiele gatunków roślin, owadów, ptaków i zwierząt wymiera. Ogródek permakulturowy to ukłon w stronę przyrody. Jeden ogródek może nie zmieni wiele w skali całego świata, jednak pozwala zadbać o lokalną przyrodę – to już zawsze coś! Jeśli takich ogródków będzie więcej i więcej, będą mieć realny wpływ na naturę.

Potencjalną wadą, która może Ci przeszkadzać, jeśli zależy Ci na obfitych i pięknych plonach, może być jedynie to, że niekoniecznie uzyskasz takie efekty w pierwszym roku uprawy.

Krzesło brazylijskie Lonteso białe

Krzesło brazylijskie Lonteso białe

279 zł
Hamak Genso 315 cm z drewnianym stelażem beżowy

Hamak Genso 315 cm z drewnianym stelażem beżowy

1139 zł

Jak zmienić klasyczny ogród w permakulturowy?

Masz już ogród i uprawiasz go w tradycyjny sposób, jednak chcesz przejść na metodę uprawy, jaką jest permakultura? Jak zacząć przygodę ze zrównoważonym ogrodnictwem w takiej sytuacji?

Taka zmiana jak najbardziej jest możliwa, jednak wymaga cierpliwości i pewnego nakładu pracy. Do wyboru masz albo całkowite skopanie ogrodu i pozbycie się wszelkiej roślinności, która się w nim znajduje, albo wprowadzanie zmian etapami, rozłożonymi w czasie.

Zdecydowanie łatwiejszym i mniej drastycznym sposobem będzie oczywiście ten drugi. W przypadku roślin jednorocznych – pozostaw je na grządkach. Rozłożą się i tym samym wzbogacą glebę, a to już pierwszy krok! Do nawożenia podłoża użyj tego, co znajdziesz: liści, trawy, gałęzi czy spadów.

Ogrody permakulturowe cieszą się coraz większą popularnością – zwłaszcza wśród miłośników ekologicznego trybu życia. Permakultura w Polsce nie jest powszechnym trendem, jednak na szczęście jego zwolenników sukcesywnie przybywa. Jeśli chcesz zmienić świat, zacznij od siebie – w tym przypadku od swojego ogródka!


Inne artykuły w tej kategorii

Trendy ogrodowe – ogród nowoczesny

Trendy ogrodowe – ogród nowoczesny

Ogród na dachu – jak go założyć i zaaranżować? Sprawdź porady i inspiracje

Ogród na dachu – jak go założyć i zaaranżować? Sprawdź porady i inspiracje

Jak urządzić ogród na balkonie w bloku? Przegląd inspiracji

Jak urządzić ogród na balkonie w bloku? Przegląd inspiracji

Jakie lampy do ogrodu wybrać? Przegląd popularnych rozwiązań

Jakie lampy do ogrodu wybrać? Przegląd popularnych rozwiązań

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać? Przegląd najpiękniejszych gatunków

Jakie kwiaty do ogrodu wybrać? Przegląd najpiękniejszych gatunków

Dmuchane jacuzzi – co warto wiedzieć przed zakupem jacuzzi ogrodowego dmuchanego?

Dmuchane jacuzzi – co warto wiedzieć przed zakupem jacuzzi ogrodowego dmuchanego?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.