Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród warzywny – jak zaplanować ogród warzywny?

Ogród warzywny to świetny pomysł na to, by mieć zdrowie na wyciągnięcie ręki. Uprawa ogródka warzywnego daje wiele satysfakcji, a dzięki własnym warzywom uprawianym bez chemii wszystkie posiłki czy koktajle będą o wiele zdrowsze. Pamiętaj jednak o oddzieleniu warzywnika od „właściwego” ogrodu. Czym ogrodzić ogródek warzywny? Jak oddzielić ogródek warzywny od ogrodu? Podpowiadamy!

Dlaczego warto oddzielić warzywniak od ogrodu?

  • Wydzielenie strefy rekreacyjnej i uprawnej. Ogródek warzywny warto oddzielić od innych części ogrodu ze względów praktycznych. Dzięki ogrodzeniu w ogrodzie powstaną niezależne strefy służące innym funkcjom, np. kącik do zabawy dla dzieci, strefa relaksu z meblami ogrodowymi i właśnie ogródek warzywny.
  • Względy estetyczne. Kapusta czy pomidory rosnące tuż przy sofie ogrodowej zwyczajnie nie wyglądają dobrze. Oddziel warzywnik od ogrodu, a przekonasz się, że nabierze on eleganckiego sznytu.
  • Ochrona przed zwierzętami. Po Twoim ogrodzie lubi przechadzać się pies lub kot? A może zdarza się, że nawiedzają go zwierzęta leśne, np. lisy? Warto zabezpieczyć grządki przed niechcianymi odwiedzinami.
  • Ochrona przed dziećmi. Ogródek warzywny mogą zadeptać również Twoje pociechy. Nawet niewysokie ogrodzenie będzie dla nich sygnałem, że tam kończy się strefa zabawy.
vidaXL Płot kratka, lite drewno, 180 x 100 cm

vidaXL Płot kratka, lite drewno, 180 x 100 cm

146 zł
vidaXL Płotek rozciągany, kratka, impregnowane drewno, 250x100 cm

vidaXL Płotek rozciągany, kratka, impregnowane drewno, 250x100 cm

216 zł
Palisada płotek ogrodowy brązowy border zestaw 10 szt. 30x30 cm kod: O-351005-B

Palisada płotek ogrodowy brązowy border zestaw 10 szt. 30x30 cm kod: O-351005-B

50 zł
Palisada płotek ogrodowy obrzeże do grządek trawnika border brązowy 25 cm kod: O-351010-B

Palisada płotek ogrodowy obrzeże do grządek trawnika border brązowy 25 cm kod: O-351010-B

6 zł

Jak oddzielić ogródek warzywny od ogrodu?

Jak wydzielić warzywnik od reszty ogrodu? Pomysłów na estetyczne oddzielenie ogródka warzywnego jest mnóstwo! Warto jednak zaplanować strefy w ogrodzie już na etapie zakładania ogródka warzywnego.

Grządki warzywne możesz zaplanować na podwyższeniu. Dzięki temu stworzysz „schodki”, które będą prezentować się oryginalnie i nowocześnie. Przy okazji pozwolą na zasadzenie większej ilości warzyw niż na jednym poziomie. Pomiędzy takimi stanowiskami możesz zaplanować ścieżki ogrodowe.

Czym ogrodzić ogródek warzywny?

Dalej szukasz pomysłów na ogrodzenie ogródka warzywnego? Znajdziesz je tutaj!

Ogrodzenie ogródka warzywnego siatką lub płotem

Najprostszym, ale i najskuteczniejszym sposobem na wydzielenie warzywniaka w ogrodzie jest ogrodzenie go zwykłą siatką. Wybierz taką, która jest odporna na korozję. Jeśli zależy Ci na przytulnej aranżacji ogrodu, zdecyduj się na drewniany płotek. Wystarczy, by wspomniane ogrodzenia miały ok. 1 m wysokości.

Ogrodzenie ogródka warzywnego palisadą

Wizualne oddzielenie ogrodu warzywnego zapewnią też niższe ogrodzenia, np. poukładane na obrzeżach warzywniaka kostki, kamienie czy palisady. Nie uchronią one jednak upraw przed wtargnięciem zwierząt i dzieci.

Oddzielenie warzywniaka murkiem

Jak ogrodzić ogródek warzywny? Możesz zdecydować się na niewysoki murek, który będzie też pełnił dodatkowe funkcje. Praktyczna ławeczka, półka na narzędzia czy donice z kwiatami? Murek spełni się w każdej z tych ról.

Uprawa warzyw w donicach lub skrzyniach

Jeśli zdecydujesz się na założenie ogródka warzywnego w skrzyniach lub donicach, będą one automatycznie stanowiły formę ogrodzenia i zabezpieczenia upraw.

Ogrodzenie warzywniaka żywopłotem

Chcesz, by w Twoim ogrodzie wszystko było naturalne? Postaw na „żywe” ogrodzenie warzywniaka. Jako krzewy na żywopłot świetnie sprawdzą się popularne tuje czy laurowiśnia wschodnia.

Drewniana donica ogrodowa z siedziskiem - Romda

Drewniana donica ogrodowa z siedziskiem - Romda

698 zł
Drewniana wysoka donica ogrodowa - Zorina

Drewniana wysoka donica ogrodowa - Zorina

498 zł
Wysoka prostokątna donica ogrodowa z litego drewna - Benito

Wysoka prostokątna donica ogrodowa z litego drewna - Benito

358 zł
Prostokątna duża drewniana donica do ogrodu - Lingo

Prostokątna duża drewniana donica do ogrodu - Lingo

398 zł

Jak oddzielić ogródek warzywny od innych części ogrodu? To całkiem prosta sprawa, pod warunkiem jednak, że wszystko zaplanujesz wcześniej i przemyślisz, czy do siebie pasuje. Radość z uprawy własnego ogródka warzywnego jest nieoceniona, choć musisz pamiętać o tym, że aby świętować sukces, musisz poświęcić nieco czasu i energii na właściwe ogrodzenie ogródka warzywnego.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności