Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Budowa ogrodzenia – przepisy, które musisz znać

Budowa ogrodzenia w 2022 roku musi się odbywać zgodnie z obowiązującymi przepisami. Czy na budowę ogrodzenia potrzebne jest pozwolenie, czy wystarczy samo zgłoszenie? Jaka może być maksymalna wysokość płotu i jaka powinna być odległość ogrodzenia od drogi gminnej w 2022 roku? Czy możesz postawić ogrodzenie na granicy działki sąsiada? Zobacz, jakie formalności musisz spełnić, jeśli zamierzasz ogrodzić swoją działkę w bieżącym roku.

odległość ogrodzenia od drogi gminnej
Fot. digstudio

Budowa ogrodzenia – przepisy i formalności obowiązujące w 2022 roku

Budowa ogrodzenia to istotny element wykończenia działki, ponieważ wpływa nie tylko na estetykę nieruchomości, ale także na jej bezpieczeństwo. Dlatego przed postawieniem płotu warto sprawdzić regulacje prawne normujące taką inwestycję. W przeciwnym razie może się okazać, że Twoje wymarzone ogrodzenie nie spełnia norm i należy je rozebrać.

Jakie są regulacje prawne dotyczące budowy ogrodzenia? Prawo budowlane w 2022 roku szczegółowo je normuje i doprecyzowuje:

 • czy i kiedy budowa ogrodzenia wymaga uprzedniego zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia,
 • czy istnieje minimalna lub maksymalnie wysokość ogrodzenia, którą dopuszczają przepisy,
 • w jakiej odległości od granicy działki można stawiać ogrodzenie,
 • czy ogrodzenie można stawiać na granicy dwóch działek,
 • szerokość i sposób otwierania furtki i bramy,
 • jakie formalności należy spełnić przed przystąpieniem do budowy.

Parametry, jakie powinno spełniać ogrodzenie (np. to, jaka powinna być odległość ogrodzenia od drogi gminnej) określają również inne dokumenty, m.in. Ustawa o drogach publicznych.

Budowa ogrodzenia rzadko wymaga dopełnienia jakichkolwiek formalności urzędowych. W niektórych przypadkach powstaje jednak konieczność powiadomienia organów o planowanej inwestycji. Każdorazowo zależy to od parametrów ogrodzenia, takich jak jego wysokość lub położenie na terenie działki.

Sprawdź też: Rodzaje ogrodzeń – z czego zbudować ogrodzenie?

Budowa ogrodzenia w 2022 roku – kiedy wymaga pozwolenia?

Ogrodzenie znacznie wpływa na komfort korzystania z ogrodu i tarasu. Zanim jednak to się stanie, musisz pamiętać o tym, by zadbać o realizację konstrukcji zgodnie z prawem. Czy pozwolenie na ogrodzenie w 2022 roku jest konieczne?

Budowa ogrodzenia co do zasady nie wymaga uzyskania pozwolenia. Dokument ten może być jednak wymagany, jeśli ogrodzenie ma formę muru oporowego, czyli podtrzymującego grunt przed osuwaniem się. Ponadto budowa ogrodzenia wymaga uzyskania pozwolenia konserwatorskiego, jeśli ma być postawione na działce lub przy budynku wpisanym do rejestru zabytków. Wszelkie roboty budowlane wykonywane na takim terenie wymagają pozwolenia na budowę.

Budowa ogrodzenia w 2022 roku – kiedy i gdzie ją zgłosić?

Czy budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia? Wszystko zależy od wysokości konstrukcji. Według Prawa budowlanego budowa ogrodzenia wymaga zgłoszenia w 2022 roku, gdy jego wysokość przekracza 2,2 m lub znajduje się ono bezpośrednio przy drodze gminnej czy powiatowej.

Zgłoszenie budowy ogrodzenia powinno uwzględniać rodzaj, zakres, termin rozpoczęcia i sposób wykonywania robót budowlanych. Musisz mieć prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz potwierdzić to stosownym oświadczeniem. Jeśli urząd tego zażąda, do zgłoszenia będziesz musiał dołączyć także szkice lub rysunki ogrodzenia.

Zgłoszenia należy dokonać w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu co najmniej 21 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeśli w tym czasie organ nie zgłosi sprzeciwu, możesz przystąpić do budowy. Sprzeciw może nastąpić, jeśli planowane ogrodzenie narusza ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Takie zgłoszenie jest aktualne przez 3 lata.

Budowa ogrodzenia bez zgłoszenia (pomimo istnienia takiego obowiązku) zostanie uznana za samowolę budowlaną. Za budowę ogrodzenia bez zgłoszenia grozi kara, która może mieć postać grzywny, rozbiórki lub nakazu uiszczenia opłaty legalizacyjnej.

Odległość ogrodzenia od drogi gminnej w 2022 roku – ile powinna wynosić?

Ile powinna wynieść odległość ogrodzenia od drogi gminnej? Ustawa o drogach publicznych określa, jaka powinna być minimalna odległość obiektów budowlanych od dróg. Warto jednak wiedzieć o tym, że ogrodzenie np. wokół domu nie jest uznawane za obiekt budowlany i wystarczy, by znajdowało się w granicach działki. Inaczej jest w przypadku ogrodzenia wokół niezabudowanej działki. W takiej sytuacji ogrodzenie to może mieć charakter obiektu budowlanego i powinno znajdować się w odległości:

 • 8 m od drogi wojewódzkiej lub powiatowej,
 • 6 m od drogi gminnej.

Odległość ogrodzenia od granicy działki sąsiada – jaka powinna być?

Czy można postawić płot przy płocie sąsiada? Przepisy nie określają, jaką należy zachować odległość pomiędzy ogrodzeniem a granicą działki sąsiada. Ważne jest tylko to, by płot nie przekraczał tej granicy. Postawienie ogrodzenia jest także możliwe w osi wydzielającej działki sąsiadów – to właśnie w takim wypadku będziesz potrzebować zgody sąsiada na budowę ogrodzenia w granicy.

Jeśli ogrodzenie ma stanąć od strony ulicy, nie może wychodzić poza linie rozgraniczające drogę. W przypadku płotów ogradzających działkę od strony skrzyżowania ulic organ administracyjny może nakazać ścięcie narożnika takiego ogrodzenia dla podniesienia widoczności i zachowania bezpieczeństwa kierowców.

Zastanawiasz się, gdzie można zgłosić naruszenie granicy działki? Wniosek należy złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miejscowości, w której mieszkasz.

Wysokość ogrodzenia – co mówią przepisy?

Jaka wysokość ogrodzenia jest dopuszczalna? Jeśli chcesz wybudować ogrodzenie bez zgłaszania prac, nie może być ono wyższe niż 2,2 m. Jeżeli zależy Ci na wyższym ogrodzeniu, będzie ono wymagało zgłoszenia. Przepisy nie wskazują maksymalnej wysokości ogrodzenia i nie różnicują ich pod kątem materiału wykonania. Pewne ograniczenia w wysokości płotu może jednak wprowadzać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Czy żywopłot jest ogrodzeniem i jaka wysokość żywopłotu jest dopuszczalna? Tego rodzaju roślinność posadzona na granicach działki uznawana jest za ogrodzenie i obowiązują ją te same zasady, co konstrukcje z siatki czy muru. Żywopłot nie będzie wymagał zgłoszenia, dopóki jego wysokość nie osiągnie 2,2 m.

To Cię zainteresuje: Krzewy na żywopłot – przegląd najpopularniejszych roślin

Szerokość bramy i furtki – jaką trzeba zachować?

Ogrodzenie powinno być wykończone bramą ogrodzeniową oraz furtką, która umożliwia wejście na posesję. Czy istnieją jakiekolwiek regulacje, które precyzują te dwie kwestie? Co o szerokości bramy wjazdowej mówią przepisy w 2022 roku? Określają one:

 • minimalną szerokość bramy garażowej – 2,4 m,
 • minimalną szerokość furtki – 0,9 m.

Ponadto bramy oraz furtki nie mogą otwierać się na zewnątrz działki ani mieć progów. Przepisy wskazują także, że elementy wykończeniowe ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla ludzi. Dlatego nie można zamieszczać ostro zakończonych elementów, np. powłoki z tłuczonych kawałków szkła na płocie poniżej wysokości 1,8 m.

Ile kosztuje budowa ogrodzenia w 2022 roku?

Planujesz budowę ogrodzenia? Jaki VAT będzie Cię obowiązywał? W przypadku robót wykonywanych na zewnątrz budynku obowiązuje stawka VAT 23%.

A ile kosztuje budowa ogrodzenia? Cena uzależniona jest przede wszystkim od materiałów. Koszt realizacji 10 mb ogrodzenia z drewna świerkowego lub sztachet PCV wyniesie ok. 4-5 tys. zł. Takie samo ogrodzenie z granitu lub gabionów może kosztować nawet dwa razy tyle. Obecnie nie są przyznawane dofinansowania na ogrodzenie posesji, dlatego pełne koszty trzeba ponieść samodzielnie.

Budowa ogrodzenia zgodnie z prawem to ważny element wykańczania nieruchomości. Przepisy prawa budowlanego nie regulują rygorystycznie tej kwestii, jednak zawierają kilka postanowień, których należy przestrzegać. Podsumowując, pamiętaj o takich obowiązkach jak:

 • zgłoszenie inwestycji w starostwie lub urzędzie, gdy wysokość płotu przekracza 2,2 m,
 • zachowanie właściwej szerokości bramy i furtki ogrodzeniowej,
 • uzyskanie zgody sąsiada na postawienie ogrodzenia na granicy działek,
 • rezygnacja z umieszczania ostrych elementów poniżej wysokości 1,8 m ogrodzenia,
 • przestrzeganie postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Inne artykuły w tej kategorii

Farba do drewna – jaką wybrać?

Farba do drewna – jaką wybrać?

Parkiet czy panele? Krótki poradnik co wybrać

Parkiet czy panele? Krótki poradnik co wybrać

Jak dobrze mieć sąsiada... za płotem, czyli kilka słów o ogrodzeniu

Jak dobrze mieć sąsiada... za płotem, czyli kilka słów o ogrodzeniu

Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Jak dobrać fugę do płytek? Sprawdzamy 5 rodzajów fug

Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

Mieszkasz w bloku? Dowiedz się, jakie drzwi wejściowe warto kupić do mieszkania

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Jak usunąć zaschniętą fugę z płytek?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.