✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Co wybrać na elewację domu - 7 pomysłów

Pieczołowicie dobieramy detale, dopasowujemy szczegóły, komponujemy meble, materiały, kolory, faktury, desenie. Każdy, najmniejszy element aranżacji wymaga głębokiego przemyślenia – jesteśmy o tym przekonani Na urządzaniu wnętrza spędzamy całe dni, tygodnie, miesiące. Czy równie dużą wagę przykładamy do wyglądamy zewnętrznego naszego budynku, a dokładniej – do elewacji?

Niestety, niekoniecznie. Zazwyczaj bazujemy na „bezpiecznych” projektach, bojąc się nieco przełamać konwencję lub podążać mniej wydeptaną ścieżką. Podróżując przez Polskę, będziemy mijać przede wszystkim domy pokryte tynkiem elewacyjnym, nieśmiertelnym sidingiem, czasami drewnianą szalówką w neutralnych odcieniach. Okazuje się, że nawet w zakresie tych tradycyjnych materiałów można pokusić się o dość niestandardowe wybory aranżacyjne, sprawiając, że budynek będzie przykuwał wzrok, wyróżniał się na tle otoczenia, jednocześnie nie przekraczając granicy dobrego smaku i wyważenia.

1. Tapeta jako elewacja domu

Na nudę dobra jest tapeta. Dzięki niej szybko zmienimy wystrój, nadamy kolor, zmienimy wydźwięk. Jak się to jednak ma do wyglądu elewacji domu? Na rynku pojawiły się specjalne tapety elewacyjne. Zastosowane technologie pozwoliły na osiągnięcie zaskakujących parametrów technicznych, dzięki czemu materiały z powodzeniem mogą być stosowane na zewnątrz, nawet w miejscach wyeksponowanych na działanie deszczu czy promieniowania UV, osadzanie brudu czy zadrapania. Tapety elewacyjne to zatem jeden z najbardziej praktycznych sposobów na błyskawiczną odmianę – zarówno wnętrza, jak i wyglądu elewacji. Geometryczno-psychodeliczny wzór? Delikatny kwiatowy ornament? Motyw przywodzący nam na myśl mozaikę, którą widzieliśmy podczas wyjazdu do Grecji? Imitacja desek, cegieł, kamieni? Jesteśmy na tak!

Tapety najlepiej prezentują się przy prostych bryłach budynków, nieskomplikowanych formach. Dobrym pomysłem może okazać się pokrycie danym wzorem tylko fragmentu ściany, np. od strony ogrodu.

2. Elewacja z roślin

Na drugim biegunie znajdziemy zaś zielone elewacje. Zielone pnącza okalające budynek, listki zasłaniające fasadę to w zasadzie dość tradycyjne, wykorzystywane od lat rozwiązanie, choć aktualnie dopatrujemy się w nim nowoczesnego trendu: projektowania z poszanowaniem natury, w zgodzie ze środowiskiem. Pnącza przykrywające ściany budynku sprawiają, że wydaje się on „zrośnięty” z otoczeniem, skomunikowany z nim. Do stworzenia takiej ozdoby elewacji wykorzystujemy rośliny długowieczne (pnącza mogą rosnąć przez kilkadziesiąt lat, glicyna nawet ponad sto!), zimnolubne (nietracące liści nawet w sezonie zimowym). Wiele z nich zmienia kolor wraz z kolejnymi porami roku, dzięki czemu dom każdego miesiąca wygląda nieco inaczej.

3. Elewacja z drewna

Nawet stosując - zdawałoby się - tradycyjne materiały, możemy uzyskać zaskakujący, niecodzienny efekt. Bardzo „plastyczne” okazuje się być drewno – szczególnie w dość nietuzinkowym kolorze. Czy czerń na fasadzie budynku należy do standardu? Absolutnie nie! Jednak zamiast jej unikać, przewrotnie pomyślmy o surowej drewnianej elewacji w nasyconym, ciemnym kolorze. „Aby uzyskać surowy charakter elewacji, najważniejsza jest kompozycja oraz konsekwencja w użyciu kolorów i materiałów wykończeniowych – twierdzi Michał Koziej z pracowni Koziej Architekci. Drewno na elewacji może sprawiać wrażenie postarzonego, wystawionego na działanie warunków atmosferycznych, np. przez wyszarzenie; elewację modrzewiową możemy pozostawić niezaimpregnowaną, inne gatunki drewna powinny być zabezpieczone. Można też wybarwić drewno na zdecydowany kolor, jest to charakterystyczne dla architektury skandynawskiej. Należy unikać popularnych impregnatów o ograniczonej i sztucznej palecie barw. W jednym z naszych projektów zaproponowaliśmy czarno-białą kolorystykę elewacji. W tym przypadku drewno jest zabezpieczone przez opalanie” – mówi architekt.

Naświetlacz XLED Home 2 13,7W 3000K Czarny Czujnik Steinel ST033071

Naświetlacz XLED Home 2 13,7W 3000K Czarny Czujnik Steinel ST033071

439 zł
Boston Ogrodowa Kaja K-8127 CZARNY/ZŁOTY

Boston Ogrodowa Kaja K-8127 CZARNY/ZŁOTY

720 zł
Canning Ogrodowa Trio 509660130

Canning Ogrodowa Trio 509660130

362 zł
NEW GARDEN lampa ogrodowa PETRA 60 SOLAR & BATTERY biała

NEW GARDEN lampa ogrodowa PETRA 60 SOLAR & BATTERY biała

579 zł

Dlaczego warto wybrać drewnianą elewację domu?

Warto zestawić dwa (a nawet trzy!) projekty domów z drewnianą elewacją, aby udowodnić, jak szerokie są możliwości materiału. Choć oba utrzymane w stylu skandynawskim, oba surowe, oszczędne w detalach, to inny kolor zastosowanych desek sprawia, że zupełnie się od siebie różnią. Stąd jeszcze bliżej do tradycji skandynawskiego budowania – pozostajemy w kręgu tematyki skomunikowania z naturą, bliskości (dzikiej) przyrody.

4. Gont drewniany nie tylko na dachu

Pokrycia dachowe na elewacji? Dlaczego by nie?! Zarówno dach, jak i ściany zewnętrzne budynku wykończono gontem drewnianym (to zatem kolejny przykład na drewnianą fasadę, zupełnie inny od pozostałych). Uwagę przyciąga zwarta, surowa bryła, użycie gontu dodatkowo wspomaga ten efekt.

5. Kamienna elewacja zawsze w modzie

W niektórych projektach zaskakuje nas lekkość, z jaką osiągnięto porozumienie na linii budynek/elewacja – otoczenie. Niezwykle wdzięcznym materiałem jest tu kamień, chętnie wykorzystywany w krajach śródziemnomorskich, zdobywający popularność także w Polsce. „Projektując elewację, staram się łączyć ją z otoczeniem na zasadzie kontrastów lub podobieństw. Ważne jest dla mnie, aby dom „pasował” do otaczającej architektury, wtapiał się w przyrodę, a nie był dla niej konkurencją, co jest istotne szczególnie przy architekturze podmiejskiej i wiejskiej – opowiada Marcin Półgrabia z Pracowni Projektowej Jinako. Do tego projektu elewacji szukaliśmy materiału ciepłego, trwałego, bezobsługowego, nie wymagającego szczególnej troski, ładnie łączącego się z otaczającą zielenią. Wybraliśmy wapień z pobliskiej kopalni” – kontynuuje.

6. Elewacja z cegły

Nie przykrywajmy cegły warstwą tynku – wyeksponujmy ją, pokażmy, chwalmy się nią! Ceglana elewacja wcale nie musi przywodzić na myśl niedokończenia, etapu budowania czy remontu. Cegły dobrze czują się zarówno w tradycyjnym budownictwie, jak i nowoczesnych projektach, możemy ją wykończyć całe ściany lub tylko ich fragment. Doskonałym pomysłem jest połączenie cegły na elewacji oraz we wnętrzu, dzięki czemu utrzymujemy stylistyczną ciągłość.

7. Elewacja z betonu

Beton architektoniczny stawia przed nami niemal nieskończone możliwości aranżacyjne (od szarości po czerwienie, odcienie niebieskiego lub zieleni, z fakturą nawiązującą do łupka lub trawertynu), a mimo to bardzo często decydujemy się na płyty z betonu naturalnego, prostego i nieco surowego. To doskonały sposób na odświeżenie wyglądu elewacji np. przy okazji modernizacji budynku.

gres MIDIA beige 60x60

gres MIDIA beige 60x60

120 zł
gres BETON MADOX GRIS 60x60 REKTYFIKOWANY

gres BETON MADOX GRIS 60x60 REKTYFIKOWANY

90 zł
Stargres Torino 31x62 Gres Elewacyjny

Stargres Torino 31x62 Gres Elewacyjny

55 zł
dekor midia beige

dekor midia beige

130 zł

Elewacja to wizytówka domu. Powinniśmy dążyć do stworzenia połączenia pomiędzy wyglądem elewacji, otoczeniem budynku, jak i jego wnętrzem. Dzięki temu unikniemy wrażenia przypadkowości.


Inne artykuły w tej kategorii