Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Budowa altany ogrodowej – przepisy, które musisz znać

Jak zabrać się za budowę altany ogrodowej? Przepisy z 2021 roku, które obowiązują każdego, kto planuje realizację altanki na swojej działce, to pierwsza rzecz, z jaką powinieneś się zapoznać, zanim zaczniesz robić projekt. Dziś przypominamy, o czym musisz pamiętać, zabierając się do pracy i podpowiadamy, jakie dokumenty będą Ci potrzebne podczas planowania budowy altany ogrodowej. Zgłoszenie czy pozwolenie – który z nich będziesz musiał wypełnić? Czytaj dalej!

Budowa altany ogrodowej – przepisy obowiązujące w 2021 roku

Co to jest altana według prawa budowlanego w 2021 roku? Warto wiedzieć, że nie ma żadnej sformułowanej legalnej definicji altany ogrodowej. Potocznie za altankę uznaje się jednak niewielką konstrukcję zlokalizowaną w granicach działki, która stanowi miejsce codziennego wypoczynku. Czy istnieje inne określenie znaczenia słowa altana?

Definicja prawa budowlanego w 2021 roku nie istnieje, ale dość precyzyjny opis znajduje się w regulaminie uchwalonym przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców. Według niego altana działkowa stanowi wolnostojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki. Definicja zawiera także zapis, że altana powinna być funkcjonalna i estetyczna, nie wyższa niż 5 metrów przy dachu stromym i 4 metry przy dachu płaskim.

Jeśli chodzi o kwestie formalne budowy altan ogrodowych według przepisów w 2021 roku, kluczowym elementem jest uzyskanie pozwolenia od właściwych organów. Jednak nie zawsze jest to konieczne. O tym, kiedy masz obowiązek zgłosić, a kiedy uzyskać pozwolenie na budowę altany, decyduje jej powierzchnia.

Pawilon ogrodowy II 3 x 4 m

Pawilon ogrodowy II 3 x 4 m

2199 zł
Altana ogrodowa z huśtawką Marja - kremowa

Altana ogrodowa z huśtawką Marja - kremowa

2438 zł

Pozwolenie na budowę altany w 2021 roku – kiedy jest konieczne?

Architektura ogrodowa to bardzo ważny element aranżacji ogrodu, dlatego warto zadbać o wszelkie formalności jeszcze przed rozpoczęciem realizacji. Czy altana wymaga pozwolenia? Jeśli ma powierzchnię mniejszą niż 35 m², wystarczy samo zgłoszenie. Dla altan zajmujących powierzchnię powyżej 35 m² musisz złożyć podanie o pozwolenie na budowę altany – wzór dokumentu najlepiej pobrać w starostwie powiatowym.

Jak złożyć dokumenty dotyczące budowy altany ogrodowej? Pozwolenie lub zgłoszenie należy dostarczyć do starostwa powiatowego właściwego ze względu na miejsce położenia działki, na której ma stanąć altana.

Zgłoszenie budowy altany w 2021 roku – co powinno zawierać?

Jeśli rozstrzygnąłeś już, czy Twoja altana wymaga zgłoszenia, czy pozwolenia, czas przystąpić do formalności. Zgłoszenie budowy altany ogrodowej w 2021 roku musi nastąpić, zanim jeszcze rozpoczniesz prace budowlane. Zgłoszenie budowy altany ogrodowej należy wypełnić wg wzoru, ale warto pamiętać, że powinny się w nim znaleźć:

 • Twoje dane – imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu,
 • dane instytucji, do której kierujesz zgłoszenie (czyli właściwego miejscowo starostwa powiatowego),
 • nazwa wniosku,
 • rodzaj planowanej inwestycji,
 • adres i numer działki,
 • termin rozpoczęcia prac.

Pomimo tego, że zgłoszenie nie jest tak restrykcyjną formą, jak pozwolenie na budowę, także do tego wniosku lepiej załącz kilka dokumentów, które opisują inwestycję, w tym:

 • oświadczenie, że masz tytuł prawny do dysponowania nieruchomością,
 • szkice i rysunki altany,
 • jeśli przepisy tego wymagają – pozwolenia i opinie.

Pamiętaj, żeby podpisać zgłoszenie przed złożeniem w starostwie. Dokument pozbawiony podpisu nie będzie wywoływał skutków prawnych.

Budowa altany bez pozwolenia lub zgłoszenia – co za to grozi?

Zarówno altana bez pozwolenia na budowę, jak i altana do 35 m² bez zgłoszenia budowy w 2021 mogą w przyszłości nieść za sobą wiele nieprzyjemności. Altana bez pozwolenia w 2021 roku, jak i budowla bez uprzedniego zgłoszenia, zostanie uznana za tzw. samowolę budowlaną. Za samowolę budowlaną może być uznane już samo przystąpienie do budowy bez wymaganych uprawnień. To samo dotyczy budowy, która została rozpoczęta pomimo sprzeciwu organu wobec zgłoszenia. Dobrze pamiętać, że formalności należy dopełnić również w przypadku budowy budynków gospodarczych – domek narzędziowy bez zgłoszenia w 2021 roku również może zostać uznany za samowolę budowlaną.

Samowola budowlana może ostatecznie skutkować decyzją o rozbiórce obiektu. Na gruncie polskiego prawa budowlanego istnieje jednak instytucja tzw. amnestii budowlanej, czyli legalizacji samowoli budowlanej. Legalizacja jest możliwa dla każdego budynku bez pozwolenia i zgłoszenia – np. altany czy wiaty ogrodowej. Przepisy mówią, że amnestia może dotyczyć budynku, który jest użytkowany od minimum 20 lat oraz dla którego sporządzono ekspertyzę techniczną i ekspertyzę geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej.

Odległość altany od granicy działki w 2021 roku – jaka powinna być?

Według Uchwały Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców odległość altany od granicy działki w 2021 roku nie może być mniejsza niż 3 m.

Prawo budowlane milczy na temat odległości altany ogrodowej od granic działki, jednak to nie znaczy, że przepisy kompletnie pomijają tę kwestię. Weź jednak pod uwagę to, że jako właściciel działki nie powinieneś zakłócać sąsiadom możliwości spokojnego korzystania z ich przestrzeni do wypoczynku. Jeśli możesz, zaplanuj budowę altany z dala od granic działki sąsiada albo co najmniej w odległości 3 m, by uniknąć ewentualnych konfliktów.

Budowa altany w 2021 roku – o jakich jeszcze przepisach pamiętać?

Altanę możesz wybudować na działce rekreacyjnej, działce w ramach ROD czy jako ozdobę przydomowego ogrodu i tarasu. A czy budowa altany na działce rolnej w 2021 roku jest możliwa? Jeśli chcesz wybudować altanę na działce rolnej w 2021 roku, będziesz musiał postarać się o wyłączenie działki spod produkcji rolnej. Trzeba liczyć się z tym, że taki proces wymaga dopełnienia odrębnych formalności i może generować dodatkowe koszty.

Pawilon ogrodowy I 3 x 3 szary

Pawilon ogrodowy I 3 x 3 szary

1999 zł

Altana ogrodowa należy do tych obiektów, dla których przepisy nie przewidują surowych restrykcji. Jeśli nie zajmuje większej powierzchni niż 35 m², wystarczy zwykłe zgłoszenie. Nie zwlekaj zatem z rozpoczęciem budowy, dokup wygodne meble ogrodowe, a altana zdąży umilić Ci wiosenny i letni czas jeszcze w 2021 roku.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

 • proste triki na wielkie zmiany
 • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
 • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności