Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Działka rekreacyjna – co to jest i co można na niej wybudować?

Działka rekreacyjna to miejsce wprost stworzone do wiosennego i letniego odpoczynku. Doceniają ją przede wszystkim mieszkańcy miejskich blokowisk, w których beton dominuje nad zielenią. Ogródki wypoczynkowe zawsze cieszyły się zainteresowaniem, ale teraz, kiedy pandemia opanowała naszą rzeczywistość, przeżywają prawdziwy rozkwit. Któż w czasach, gdy możliwości podróżowania są tak ograniczone, nie doceniłby własnego kawałka zieleni, na którym może spędzać czas bez skrępowania? Tego rodzaju ogródki mają jednak swoje ograniczenia. Co można wybudować na działce rekreacyjnej? Podpowiadamy!

co można wybudować na działce rekreacyjnej
Źródło: Mikael Broms / Shutterstock
vidaXL 3-cz. zestaw mebli bistro ze stopu aluminium, biały

vidaXL 3-cz. zestaw mebli bistro ze stopu aluminium, biały

1130 zł
vidaXL 3-cz. zestaw mebli bistro ze stopu aluminium, zielony

vidaXL 3-cz. zestaw mebli bistro ze stopu aluminium, zielony

1038 zł
vidaXL 3-cz. zestaw mebli bistro ze stopu aluminium

vidaXL 3-cz. zestaw mebli bistro ze stopu aluminium

1071 zł
Meble ogrodowe żeliwne stół i krzesła

Meble ogrodowe żeliwne stół i krzesła

659 zł

Działka rekreacyjna – co to znaczy?

Z pewnością słyszałeś kiedyś określenie działka rekreacyjna ROD. Co to znaczy i co kryje się pod tym skrótem? ROD to nic innego jak Rodzinne Ogródki Działkowe, na których znajdują się działki osób prywatnych oraz teren wspólny. Ogródki rekreacyjne w ramach ROD są zwykle niewielkie i należą do Polskiego Związku Działkowców (PZD), a każdy z członków może otrzymać własny ogród w dzierżawę.

A co to jest działka rekreacyjna? W polskim prawie budowlanym nie ma ściśle określonej definicji tego wyrażenia. Przyjmuje się jednak, że są to grunty wykorzystywane jako obszar rekreacyjny i wypoczynkowy, który nie może służyć do budowy domu całorocznego. Działkę rekreacyjną, w przeciwieństwie do działki ROD, można nabyć na własność.

Działki rekreacyjne – jakie prawa przysługują właścicielowi?

Planujesz zakup działki rekreacyjnej? Zastanawiasz się, jakie prawa przysługują właścicielowi takiego kawałka ziemi? Co możesz wybudować na działce rekreacyjnej? Z reguły na tego rodzaju gruntach stają niewielkie domki letniskowe. A czy można mieszkać na działce rekreacyjnej? Wedle przepisów na takiej działce nie można zamieszkiwać ani prowadzić działalności gospodarczej.

działka rekreacyjna definicja
Fot. Dendronica Ogrody
Grill ogrodowy gazowy - kuchnia BBQ SICILIA PRO 5-palnikowa

Grill ogrodowy gazowy - kuchnia BBQ SICILIA PRO 5-palnikowa

24890 zł
Grill elektryczny okrągły Master Grill&Party z pokrywą

Grill elektryczny okrągły Master Grill&Party z pokrywą

698 zł
Grill elektryczny BOMANN RG 2279 CB

Grill elektryczny BOMANN RG 2279 CB

150 zł
Grill ogrodowy gazowy - kuchnia BBQ TRAPANI PRO 5-palnikowa

Grill ogrodowy gazowy - kuchnia BBQ TRAPANI PRO 5-palnikowa

17490 zł

Działka rekreacyjna z domkiem – kiedy warto się na nią zdecydować?

Działka rekreacyjna z domkiem letniskowym to świetne rozwiązanie dla osób, które wyjeżdżając na działkę, chcą na niej spędzić kilka dni z rzędu. W domku letniskowym można zorganizować niewielką kuchnię czy miejsce do spania. Nawet jeśli nie planujesz nocowania na swojej działce, niewielki domek letniskowy będzie bardzo praktyczny – przyda się np. kiedy będziesz chciał zorganizować grilla dla znajomych i przyrządzić przekąski.

Działka rekreacyjna a budowlana – jakie są różnice?

Prawo budowlane nie określa dokładnie regulacji dotyczących działek rekreacyjnych. O dokładnym przeznaczeniu tego rodzaju gruntów decyduje miasto lub gmina. Bardzo często zdarza się, że plan zagospodarowania przestrzeni jasno definiuje, jaka zabudowa może być wykonana na danej przestrzeni. Istnieją również dokładne przepisy Rodzinnych Ogródków Działkowych, które wykluczają budowę całorocznych domków na ich terenie. Działka budowlana to zupełnie odrębna kwestia rządząca się innymi prawami – na jej terenie możesz oczywiście postawić dom całoroczny.

działka rekreacyjna przepisy
Fot. Paweł Kopniewski
DONICA KAMIENNA 31x15x52 cm 2062/1

DONICA KAMIENNA 31x15x52 cm 2062/1

134 zł
Donica ogrodowa z cementu RWG902 30cm

Donica ogrodowa z cementu RWG902 30cm

249 zł
Donica ogrodowa z cementu STZ1131 60cm

Donica ogrodowa z cementu STZ1131 60cm

379 zł
Donica ogrodowa z cementu OFI962 26cm

Donica ogrodowa z cementu OFI962 26cm

329 zł

Co można wybudować na działce rekreacyjnej?

Kupujesz działkę rekreacyjną i zastanawiasz się, jaki domek możesz na niej wybudować? Zanim zaczniesz wykonywać projekt, upewnij się w urzędzie miasta lub gminy, co możesz wybudować w danym miejscu, na co pozwala działka rekreacyjna i jaka zabudowa może być na niej wykonana.

A jak wygląda kwestia formalności związanych z budynkami na działce rekreacyjnej? Co można postawić bez konieczności uzyskiwania pozwoleń? Parterowe domki o powierzchni nie większej niż 25 m² wymagają jedynie zgłoszenia zamiaru robót. Budynek, który nie wymaga pozwoleń, musi być również nazwany budynkiem gospodarczym lub altaną ogrodową. Takie nazewnictwo jest konieczne ze względu na to, że pojęcie „domek letniskowy” nie istnieje w polskim prawie.

Kupiłeś działkę rekreacyjną ROD? Jak duży dom możesz na nim wybudować? Przepisy Rodzinnych Ogródków działkowych jasno określają zasady, jakie obowiązują na terenie ROD. Parterowy budynek może mieć wysokość do 5 m, a jego powierzchnia użytkowa nie może przekraczać 35 m². Na działce nie można mieszkać ani prowadzić działalności gospodarczej. Nie można również wznosić ogrodzeń wyższych niż 1 m.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki rekreacyjnej?

Kupując działkę rekreacyjną, sprawdź przede wszystkim, czy na jej teren doprowadzona jest woda, prąd i czy działka wyposażona jest w szambo. Niestety nie wszystkie działki tego typu wyposażone są w te podstawowe media. Jeśli na swojej działce planujesz uprawę roślin, sprawdź również stan gleby – bardzo często zdarza się, że działki leżące tuż przy lesie mają kwaśną ziemię, co utrudnia wysiew roślin.

działka rekreacyjna z domkiem letniskowym
Źródło: Phil Darby / Shutterstock
Szpadel FISKARS 1014816

Szpadel FISKARS 1014816

49 zł
Szpadel FISKARS 1014817

Szpadel FISKARS 1014817

51 zł
Szpadel FISKARS 1000620

Szpadel FISKARS 1000620

137 zł
Szpadel FISKARS 131300

Szpadel FISKARS 131300

152 zł

Jak kupić działkę rekreacyjną? Pamiętaj o formalnościach

Marzysz o miejscu, w którym będziesz mógł się zrelaksować i odpocząć od miejskiego gwaru? Idealnym pomysłem będzie zakup działki rekreacyjnej. Jak ją kupić? Kupno działki rekreacyjnej nienależącej do ROD generuje szereg formalności – tak jak zakup każdego innego gruntu czy nieruchomości. O czym należy pamiętać?

  • Zakup działki rekreacyjnej poprzedź sprawdzeniem, jaki status terenu ma grunt, który planujesz kupić. Dowiedz się tego w urzędzie gminy w wydziale architektury.
  • Koniecznie sprawdź również księgi wieczyste działki, które pomogą Ci zweryfikować, kto jest jej właścicielem, jakie są dokładne granice i czy działka jest obciążona hipoteką, a osoba przeprowadzająca sprzedaż działki rekreacyjnej jest wobec Ciebie w 100% szczera.
  • Ostatnim etapem jest podpisanie aktu notarialnego i działka staje się Twoją własnością!

Ile kosztuje działka rekreacyjna?

Trudno oszacować koszt działki rekreacyjnej. Wiele zależy od jej wielkości, stanu zabudowy oraz miejsca, w którym grunt się znajduje (najdroższe działki są oczywiście nad morzem czy na Mazurach – tam sięgają nawet kilkuset złotych za m²). Ceny działek na „zwykłych”, nieturystycznych terenach wahają się między 40 a 70 zł za m².

Kupiłeś działkę rekreacyjną – jaki podatek będziesz musiał zapłacić? Niestety podatki za działkę i domek letniskowy są wyższe niż za budynek mieszkalny. Stawka podatkowa konkretnej działki musi być jednak oznaczana indywidualnie dla każdego przypadku.

działka rekreacyjna a budowlana
Fot. kamila_lbn
Nożyce teleskopowe Karcher PHG 18-45 1.444-210.0

Nożyce teleskopowe Karcher PHG 18-45 1.444-210.0

499 zł
Nożyczki FISKARS S28 1001544

Nożyczki FISKARS S28 1001544

42 zł
Nożyce do trawy FISKARS GS46

Nożyce do trawy FISKARS GS46

140 zł
Nożyce FISKARS GS42 1000589

Nożyce FISKARS GS42 1000589

92 zł

Jak urządzić działkę rekreacyjną?

No dobrze, masz już swoją wymarzoną działkę rekreacyjną. Jak ją zagospodarować, by była nie tylko praktyczna, ale również piękna? Przede wszystkim wyznacz strefy – niech znajdzie się w niej miejsce na meble ogrodowe, na uprawę roślin oraz grillowanie z przyjaciółmi.

Jak powinna wyglądać działka rekreacyjna? Pomysłów jest mnóstwo! Możesz zagospodarować ją w minimalistyczny sposób, przypominający ogrody francuskie lub zostawić odrobinę dzikości i atmosfery wprost z książki „Tajemniczy ogród”. Możesz większość działki obsadzić kwiatami, owocami i warzywami lub postawić na zupełny minimalizm i zadbać przede wszystkim o trawnik i kilka drzewek, które dadzą przyjemny cień. Więcej o pomysłach na działkę rekreacyjną przeczytasz w artykule Jak urządzić działkę rekreacyjną? Aranżacja działki rekreacyjnej krok po kroku.

Działka rekreacyjna – czy warto w nią inwestować?

Zielona, oddalona od gwaru miasta działka rekreacyjna – czy warto w nią inwestować? Oczywiście, że warto! Każdy z nas potrzebuje czasem chwili wytchnienia, a oddalona od zgiełku działka, nawet ta niewielka, będzie stanowiła idealną przestrzeń do błogiego wypoczynku.

czy można mieszkać na działce rekreacyjnej
Fot. VAVASIS
Meble ogrodowe MONZA royal białe

Meble ogrodowe MONZA royal białe

5990 zł
MEBLE OGRODOWE ZESTAW Z TECHNORATTANU DLA 7 OSÓB - 1090 CZARNY - 6 CZĘŚCIOWY

MEBLE OGRODOWE ZESTAW Z TECHNORATTANU DLA 7 OSÓB - 1090 CZARNY - 6 CZĘŚCIOWY

2399 zł 3099 zł
Zestaw mebli ogrodowych KALINA- popielaty

Zestaw mebli ogrodowych KALINA- popielaty

749 zł 1099 zł
MEBLE OGRODOWE RATTAN 1162S CZARNY

MEBLE OGRODOWE RATTAN 1162S CZARNY

2399 zł 2850 zł

Nieważne, czy zdecydujesz się na indywidualną działkę rekreacyjną, czy ogródek w ramach ROD – każdy kawałek własnego trawnika będzie cieszył. A smak pomidorów czy jabłek z własnego ogródka? Nie do opisania!


Inne artykuły w tej kategorii