Stylowe meble do Twojego ogrodu z dostawą za 0 zł!🪑🌼
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sadzenie truskawek: kiedy i jak sadzić truskawki w ogrodzie i na działce

Słodkie i rumiane, pachnące wiosną i słońcem – kto nie chciałby uprawiać truskawek we własnym ogródku? Są one bardzo łatwe w hodowli, może się więc nimi cieszyć każdy, kto posiada przydomowy ogródek. Zapraszamy na kompleksowy przewodnik po tajnikach uprawy tych owoców – pomagamy wybrać odpowiedni rodzaj sadzonek, przedstawiamy sadzenie truskawek krok po kroku i przybliżamy najważniejsze zasady pielęgnacji truskawkowych krzaczków.

Sadzenie truskawek – wybór sadzonek

Sadzonki truskawek najlepiej zakupić z tzw. kwalifikowanych szkółek ogrodniczych, a więc hodowli kontrolowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Tylko zakup ze sprawdzonej hodowli gwarantuje nam, że nasze sadzonki są wolne od chorobotwórczych patogenów. Każda sadzonka cechuje się odpowiednim typem, klasą i odmianą, które opisują technologię uprawy, wielkość owoców i ich walory smakowe.

Typy sadzonek truskawek

 • Sadzonki zielone (kopane) – wykopywane są z gruntu jesienią oraz wczesną wiosną i właśnie w tych porach są dostępne dla klientów. Ich wadą jest możliwość wyschnięcia bryły korzeniowej pomiędzy wykopaniem a ponownym wsadzeniem. Zdarza się też, że posadzone jesienią przemarzają, zaś posadzone wiosną nie przyjmują się. Pierwszy plon wydany przez nie jest bardzo skromny, jednak ich zaletą jest niska cena.
 • Sadzonki frigo – wykopywane są zimą, gdy rośliny przechodzą czas spoczynku, a następnie w bezlistnej formie trafiają do chłodni. Dostępne od wiosny do lata, występują w 4 klasach (A++, A+, A, B) różniących się rozmiarem i obfitością plonów. Są cenione ze względu na łatwość przyjmowania się i szybkość owocowania (już po 7-8 tygodniach od posadzenia). Ich wadą jest wysoka cena.
 • Sadzonki doniczkowane – hoduje się je w jałowym pod względem fitosanitarnym substracie torfowym, gwarantującym zdrowie roślin. Truskawki tego rodzaju są dostępne od połowy marca do połowy października. Dzięki temu można je sadzić w najbardziej optymalnym okresie tzn. w lipcu i w sierpniu. Sadzonki doniczkowane mają już ukształtowaną bryłę korzeniową, więc posadzone w gruncie przyjmują się bez problemu.
Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 3,78 m2 pięciosekcyjna z fundamentem 124x305 cm srebrna

Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 3,78 m2 pięciosekcyjna z fundamentem 124x305 cm srebrna

889 zł
Cena regularna: 1579 zł
Najniższa cena: 894 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 24h
Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 2,3 m2 trzysekcyjna z fundamentem 124x185 cm srebrna

Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 2,3 m2 trzysekcyjna z fundamentem 124x185 cm srebrna

709 zł
Cena regularna: 1299 zł
Najniższa cena: 714 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 24h

Odmiany sadzonek truskawek

Na polskim rynku ogrodniczym dostępne jest kilkadziesiąt odmian truskawek. Wiele z nich jest objętych specjalną licencją i zgodnie z prawem nie wolno ich rozmnażać nawet na własne potrzeby. Odmiany różnią się wielkością, aromatem, słodkością i kolorem owoców, intensywnością i terminem owocowania, a także odpornością na choroby, szkodniki i przymrozki.

Zanim wybierzemy odmianę do naszego ogródka, zastanówmy się, co najbardziej cenimy w truskawkach i do czego chcemy je przeznaczyć – do produkcji przetworów czy raczej do przygotowania świeżych deserów? Ze względu na termin owocowania wyróżniamy truskawki:

 • Wczesne – owocują w okresie od końca maja do połowy czerwca. Należą do nich na przykład odmiany “Clery”, “Kent”, “Vibrant”.
 • Średnio-wczesne – owoce wydają od początku czerwca do początku lipca. Warto zwrócić uwagę odmiany takie jak “Korona”, “Elegance” czy truskawkę olbrzymią.
 • Średnio-późne – owocują od połowy czerwca do połowy lipca. Należą do nich odmiany “Senga Sengana”, “Florence”, “Arosa”.
 • Późne – owoce pojawiają się od trzeciej dekady czerwca do końca lipca. Zaliczane są do nich odmiany “Panon”, “Judibell” czy “Pandora”.
 • Powtarzające – owoce wydają od wczesnej wiosny aż do końca jesieni. Pochodzą one głównie z krajów o ciepłym klimacie, dlatego mogą być wrażliwe na przymrozki. Możliwe jest sadzenie tych truskawek w skrzynkach, dzięki czemu mogą pełnić również funkcję ozdobną. Do truskawek powtarzających kwitnienie należą na przykład odmiany “San Andreas”, “Ostara” czy “Monterey”.

Sadzenie truskawek – wymagania i warunki uprawy

Truskawki to jedne z najmniej wymagających roślin działkowych. Są w stanie całkiem dobrze owocować niemal na wszystkich glebach, z wyjątkiem podmokłych i bardzo piaszczystych. Najlepiej czują się na podłożu przepuszczalnym i lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).

Truskawkom znakomicie służy polski klimat – wyjątkiem mogą być jedynie odmiany wyhodowane w ciepłych krajach i przystosowane do stałych, dość wysokich temperatur. Dla naszych truskawek warto wybrać w ogródku miejsce dobrze nasłonecznione, zaciszne, osłonięte od wiatru.

Kiedy sadzić truskawki?

Dzięki dostępności trzech typów sadzonek (zielone, frigo i doniczkowane), truskawki możemy sadzić właściwie w czasie całego okresu wegetacji. Za najlepszy termin do sadzenia uchodzi lato (przełom lipca i sierpnia), ale posadzenie roślin wcześniej lub później wcale nie zmniejsza naszych szans na pyszne i dorodne owoce.

Sadzonki zielone (kopane) sadzimy wczesną wiosną lub późną jesienią. Maksimum swojej wydajności truskawki te osiągną w drugim roku po posadzeniu lub w kolejnych latach. Sadzonki typu frigo sadzić można od wczesnej wiosny do końca czerwca – ich owoce otrzymamy już około 2 miesięcy po posadzeniu. Z kolei sadzonki doniczkowane należy umieszczać w ogródku w dwóch okresach: od początku wiosny do końca maja albo od początku lipca do jesieni. Jednak najlepiej sprawdza się posadzenie ich w środku lata – wówczas na udane zbiory możemy liczyć już kolejnej wiosny. Jeśli jednak wykonamy sadzenie truskawek jesienią lub wiosną, ich pierwszy plon będzie niewielki.

Przygotowanie ziemi pod truskawki

Gdy już wybierzemy odpowiedni fragment ogródka pod naszą uprawę, najpierw przeprowadźmy odchwaszczanie gruntu. Kilka tygodni przed posadzeniem truskawek spryskajmy chwasty preparatem typu Roundup, a gdy uschną, dokładnie je wyrwijmy. Warto, aby ziemia pod truskawki była bogata w próchnicę i składniki pokarmowe – najlepiej nawieźć podłoże za pomocą nawozów naturalnych np. kompostu lub obornika. Nawożenie warto rozpocząć nawet w roku poprzedzającym sadzenie truskawek.

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

1489 zł
Cena regularna: 3349 zł
Najniższa cena: 1494 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 24h
Zestaw ogrodowy Ruthen beżowy/drewno akacjowe

Zestaw ogrodowy Ruthen beżowy/drewno akacjowe

3089 zł
Cena regularna: 3599 zł
Najniższa cena: 2954 zł
Wysyłka do 24h
Zestaw mebli ogrodowych Titawin sofa z dwoma fotelami i dwoma stolikami

Zestaw mebli ogrodowych Titawin sofa z dwoma fotelami i dwoma stolikami

1589 zł
Cena regularna: 3299 zł
Najniższa cena: 1594 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 48h
Zestaw mebli ogrodowych Firber w stylu boho sofa z dwoma fotelami i stolikiem beżowy
4.5 / 5

Zestaw mebli ogrodowych Firber w stylu boho sofa z dwoma fotelami i stolikiem beżowy

1616 zł
Cena regularna: 2099 zł
Najniższa cena: 1621 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 48h

Zanim posadzimy nasze roślinki, sprawdźmy czy w glebie nie ma szkodników mogących zniszczyć sadzonki – najczęściej spotykane są pędraki, nicienie, drutowce lub opuchlaki. Do walki z nimi można użyć ogrodniczej glebogryzarki, która spulchni ziemię i spowoduje wyciągnięcie larw na powierzchnię, gdzie zostaną zjedzone przez ptaki. Po tym zabiegu wyrównajmy ziemią grabiami. W przypadku występowania szczególnie dużych ilości szkodników, ziemię trzeba polać preparatem owadobójczym.

Jak sadzić truskawki?

Do sadzenia truskawek przystępujemy po kilku dniach od przekopania rabaty, gdy ziemia nieco już osiądzie. Dzień przed sadzeniem warto dobrze ją nawodnić. Jak gęsto sadzić truskawki? Rośliny umieszczamy w rzędach odległych od siebie o 50 cm, zaś odległość między poszczególnymi krzaczkami powinna wynosić 20-35 cm. Pamiętajmy, że im większy rozstaw truskawek, tym wygodniej będzie zbierać owoce.

Krok 1.

W ziemi wykopujemy dołek o głębokości nieco przewyższającej długość korzeni sadzonki.

Krok 2.

Umieszczamy sadzonkę w otworze. Korzenie powinny znaleźć się w dołku w pozycji wyprostowanej – zagięte, będą wypychały roślinę do góry i prowadziły do jej przesuszenia. Zielone pędy truskawki powinny znaleźć się tuż nad powierzchnią ziemi. Jeśli posadzimy roślinę za głęboko i zielone części zostaną przysypane, sadzonka zacznie gnić. Jeśli zaś posadzimy ją za płytko i górne części korzeni znajdą się nad powierzchnią gruntu, roślina może obsychać.

Krok 3.

Podłoże wokół sadzonki bardzo starannie ugniatamy.

Krok 4.

Sadzenie truskawek kończymy ściółkowaniem – ziemię wokół sadzonek wysypujemy na przykład słomą. Ściółka będzie chronić glebę przed wysychaniem, ograniczać rozrost chwastów, a także chronić dojrzewające owoce przez gniciem i zabrudzeniem.

Krok 5.

Po posadzeniu, truskawki należy dobrze podlać – nawadnianie krzaczków warto wykonywać codziennie, oczywiście o ile nie pada deszcz.

Jak sadzić truskawki na włókninie?

Alternatywną metodą jest sadzenie truskawek na zagonach pokrytych agrowłókniną. Czarna agrowłóknina przede wszystkim likwiduje konieczność odchwaszczania sadzonek – chwasty po prostu pod nią nie rosną, a my zaoszczędzamy czas, który musielibyśmy poświęcić na pielenie grządek. Dzięki czarnemu kolorowi agrowłóknina doskonale absorbuje światło – dzięki temu ziemia pod nią mocniej się nagrzewa, a truskawki wcześniej rozpoczynają wegetację i szybciej wydają owoce. Sadzenie truskawek na włókninie poprawia również nawodnienie roślin – materiał w pełni przepuszcza deszcz oraz wodę z podlewania, ale jednocześnie ogranicza parowanie wilgoci z podłoża. Stosowanie włókniny, inaczej niż sadzenie truskawek na folii, nie powoduje odparzeń owoców.

Krok 1.

Na skopanej i wyrównanej ziemi rozwijamy niezbędną ilość agrowłókniny i mocujemy ją do podłoża za pomocą specjalnych szpilek, grotów lub haczyków – pamiętajmy, że tkanina musi być mocno naciągnięta.

Krok 2.

Na rozciągniętych arkuszach wymierzamy odległości w jakich mają znajdować się poszczególne krzaczki. W wyznaczonych punktach wykonujemy nacięcia w kształcie litery X.

Krok 3.

Pod folią, w miejscu nacięć, wykopujemy dołki dostatecznie głębokie, by swobodnie zmieściły się w nich całe korzenie sadzonek.

Krok 4.

Gdy posadzimy już wszystkie truskawki, dokładnie oczyszczamy agrowłókninę z ziemi i podlewamy krzaczki.

Kiedy nawozić truskawki?

Jak już zostało powiedziane, nawieźć należy przede wszystkim ziemię pod hodowlę truskawek. W czasie uprawy nie musimy szczególnie przejmować się zasilaniem naszych sadzonek, truskawki nie są bowiem roślinami żarłocznymi. Jeśli dobrze odżywimy glebę przed ich posadzeniem, substancji odżywczych powinno wystarczyć im nawet na 2-3 lata. Po tym czasie warto nawozić truskawki każdej wiosny, a także po zebraniu owoców – wystarczy podlać rośliny niewielką dawką nawozu naturalnego, np. biohumusu. Niektórzy hodowcy praktykują także nawożenie truskawek późną jesienią, w ramach przygotowania ich do zimowego spoczynku, ale zdania na temat skuteczności tego zabiegu są podzielone.

Sadzenie truskawek a przymrozki

Choć z roku na rok zimy stają się coraz cieplejsze, nigdy nie wiadomo, czy pogoda nie postanowi nas zaskoczyć i zaatakować mrozem. Wiele odmian truskawek wykazuje dobrą odporność na niskie temperatury, nie zaszkodzi jednak zapewnić im ochronę przed zimnem. Wrażliwe na przemarznięcie bywają kwiaty truskawek, tak więc lepiej osłonić je przed niespodziewanym przedwiosennym przymrozkiem. Najlepsze remedium na spadki temperatur stanowi biała agrowłóknina. Późną jesienią arkuszami włókniny należy nakryć wszystkie zagony truskawek – zapewni to roślinom mniej więcej stałą temperaturę i osłoni przed lodowatym, wysuszającym wiatrem, szczególnie groźnym podczas bezśnieżnych zim.

Co również istotne, truskawki są bardziej odporne na mróz, gdy ziemia w której rosną jest wilgotna. Tak więc jeśli stwierdzimy, że mimo zimowej pory w naszym ogródku panuje susza, nie wahajmy się nawodnić truskawkowych krzaczków. Pamiętajmy, by wodą polewać ziemię, a nie łodygi roślin.

Truskawki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych owoców na świecie. Przyrządza się z nich dżemy, kompoty i desery, dodaje do sałatek i serwuje wraz z szampanem. Z pewnością żadne truskawki nie smakują tak dobrze, jak te wyhodowane własnoręcznie – jeśli dobierzemy odpowiednie sadzonki, ich owocami będziemy się cieszyć od wiosny aż do końca lata.


Inne artykuły w tej kategorii

Jaki stół ogrodowy wybrać? Podpowiadamy

Jaki stół ogrodowy wybrać? Podpowiadamy

Czym wyczyścić meble ogrodowe z różnych materiałów?

Czym wyczyścić meble ogrodowe z różnych materiałów?

Jaką trawę wybrać – sprawdzone mieszanki traw do zasiania w ogrodzie

Jaką trawę wybrać – sprawdzone mieszanki traw do zasiania w ogrodzie

Jak dbać o basen ogrodowy? 6 zasad pielęgnacji basenu w ogrodzie

Jak dbać o basen ogrodowy? 6 zasad pielęgnacji basenu w ogrodzie

Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji

Forsycja – wszystko o odmianach, właściwościach i pielęgnacji forsycji

Lipiec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w lipcu?

Lipiec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w lipcu?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.