Jak urządzić działkę rekreacyjną? Aranżacja działki rekreacyjnej krok po kroku

Jak urządzić działkę rekreacyjną, by stała się miejscem, w którym będziesz chętnie spędzał swój wolny czas? Zanim przystąpisz do pracy, zastanów się, w jaki sposób najczęściej chcesz wykorzystywać tę przestrzeń. Pomysły na działkę rekreacyjną mogą być różne. Może ona służyć jako miejsce do wypoczynku albo ogródek, w którym będziesz uprawiać warzywa i owoce. Zatem jak zagospodarować działkę rekreacyjną? Podpowiadamy!

pomysły na działkę rekreacyjną
Źródło: Mikael Broms / Shutterstock
Wybierz domek lub altanę na działkę rekreacyjną >>

Jak urządzić działkę rekreacyjną?

Na zakup działki rekreacyjnej decydują się zwykle mieszkańcy dużych miast, którzy tęsknią za zielenią i bliskością natury. Sam zakup to jednak nie wszystko. Zarośnięta działka, rozsypująca się altanka mająca czasy świetności już dawno za sobą i zaniedbane, gęsto pokryte chwastami rabatki nie zachęcają do odpoczynku. Jeśli chcesz uzyskać piękną i praktyczną przestrzeń, do której miło będzie wracać, warto włożyć trochę czasu i energii w przygotowanie i aranżację działki rekreacyjnej.

Aranżacja działki rekreacyjnej krok po kroku

Nie wiesz, jak zabrać się za zagospodarowanie działki rekreacyjnej? Urządzając swoją przestrzeń, trzymaj się tych czterech prostych kroków, a efekt, jaki osiągniesz, z pewnością będzie satysfakcjonujący.

Krok 1. Planowanie działki rekreacyjnej

Jak zagospodarować działkę rekreacyjną? Przede wszystkim zacznij od planowania. Dzięki dobremu planowi późniejsze prace przebiegną sprawnie, a wygląd działki po aranżacji będzie spójny i zgodny z oczekiwaniami. Zastanów się więc, jak lubisz spędzać czas, pomyśl, czy chcesz w swoim ogródku uprawiać warzywa i owoce, czy może wolisz postawić większą altanę i zorganizować wygodne miejsce na grilla czy ognisko. W takim planowaniu najlepiej sprawdza się zwykła kartka papieru. Zastanów się, jak ma wyglądać Twoja działka i narysuj to!

Krok 2. Zagospodarowanie działki rekreacyjnej

Prace nad aranżacją działki rekreacyjnej zacznij od oczyszczenia przestrzeni z ewentualnego gruzu i chwastów. Po uporządkowaniu terenu działaj według rozrysowanego wcześniej planu. Wyrównaj ziemię, w wytyczonych miejscach połóż nawierzchnię i zasiej trawnik. Teraz jest też dobry moment na znalezienie miejsca na ogródek warzywny i przygotowanie gleby.

Niezależnie od tego, czy Twoja działka będzie pełniła funkcję wyłącznie wypoczynkową, czy planujesz urządzić na niej ogródek wypełniony pysznymi warzywami, przydadzą się drzewa, które dadzą trochę cienia. Oczywiście na efekty trzeba będzie trochę zaczekać, jednak gwarantujemy, że cierpliwość się opłaci. Możesz również zdecydować się na stworzenie niewielkiego oczka wodnego czy posadzenie kolorowych, cieszących oko kwiatów.

jak zagospodarować działkę rekreacyjną
Jak zrobić oczko wodne? Sprawdź >>

Krok 3. Wybór wyposażenia działki rekreacyjnej

Pierwsze, co przychodzi do głowy, gdy myślimy o wyposażeniu działki rekreacyjnej, to altanka lub niewielki domek. Takie miejsce będzie świetnym schronieniem przed deszczem. Będziesz też mógł tam zanocować, chcąc przedłużyć swój pobyt na działce o kilka dni. Działka, która ma być wygodna i praktyczna, powinna być również wyposażona w komfortowe meble ogrodowe. Najlepiej wybrać takie, które będą w pełni odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Krok 4. Zakup dekoracji i akcesoriów na działkę rekreacyjną

Kiedy ogródek będzie już zagospodarowany, a podstawowe wyposażenie zamontowane, pomyśl o dekoracjach i dodatkowych akcesoriach na działkę rekreacyjną, które uprzyjemnią przebywanie w tym miejscu. Nad meblami ogrodowymi możesz postawić duży parasol, który będzie chronił przed słońcem Ciebie i Twoich gości. Jeśli masz miejsce, możesz powiesić również hamak tradycyjny lub brazylijski, który będzie idealnym miejscem do relaksu z dobrą książką.

zagospodarowanie działki rekreacyjnej
Źródło: MIkael Broms / Shutterstock

Najpiękniejszą dekoracją ogródka wieczorową porą jest odpowiednie oświetlenie ogrodowe. Kup kilka klimatycznych lampek, latarenek lub świeczników, a wieczory spędzone na działce staną się jeszcze przyjemniejsze.

Wybierz wyposażenie na działkę rekreacyjną z wyprzedaży >>

Jak urządzić działkę rekreacyjną, jeśli będą przebywać na niej również dzieci? Koniecznie znajdź miejsce na mini plac zabaw – wystarczy np. modna huśtawka bocianie gniazdo i niewielka piaskownica, by maluchy chętnie spędzały czas na świeżym powietrzu.

Pomysły na działkę rekreacyjną

Jeśli przestrzeń, którą masz do dyspozycji, jest niewielka i zastanawiasz się, jak urządzić małą działkę rekreacyjną, bez obaw. Odpowiedni plan i chwila spędzona nad kartką papieru umożliwią Ci logicznie rozmieścić wszystkie niezbędne elementy nawet na niedużej przestrzeni. Pamiętaj, by nie rezygnować z miejsca z zadaszeniem, nawet jeśli przestrzeń, jaką dysponujesz, jest bardzo niewielka.

Nie należysz do osób, które z prawdziwą pasją grzebią z ziemi i potrafią wyhodować prawdziwe warzywne cuda? Mimo to rozważ założenie miniogródka i posadź warzywa, których uprawa nie będzie wymagająca. Należą do nich m.in. rzodkiewka, sałata, ogórki, pomidory czy fasolka szparagowa. Jak urządzić działkę warzywną? To nic trudnego! Wystarczy trzymać się tych 6 kroków.

  1. Wybierz miejsce.
  2. Zadbaj o ziemię – jeśli na Twojej działce grunt nie jest wartościowy, kup ziemię przeznaczoną do uprawy roślin i wysyp nią miejsce, w którym chcesz zorganizować ogródek.
  3. Spulchnij glebę, by do jej wnętrza dostało się powietrze i woda – do niewielkiej powierzchni wystarczy zwykły szpadel.
  4. Wysiej nasiona wybranych roślin.
  5. Podlewaj, dbaj i regularnie wyrywaj chwasty.
  6. Ciesz się pysznymi kanapkami z sałatą i pomidorami z własnego ogródka!

Więcej o uprawie warzyw i owoców przeczytaj w naszych poradnikach:


Własna działka może być wspaniałym miejscem do wypoczynku. Zanim jednak zacznie ona spełniać swoją funkcję, trzeba odpowiednio ją przygotować i dostosować do własnego trybu spędzania wolnego czasu. Jak urządzić ogródek działkowy? Tak, jak chcesz! Zadbaj przede wszystkim o dobrze dopracowany plan, włóż trochę energii w jego realizację i rozkoszuj się wspaniałą przestrzenią i bliskością zieleni.

Sprawdź najnowsze trendy ogrodowe na 2020 rok >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze