Modne, wygodne i w SUPERCENACH! Upoluj okazję!🧨
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Oświetlenie zewnętrzne domu – jak wybrać i rozmieścić lampy zewnętrzne?

Oświetlenie zewnętrzne domu to element ważny, choć często traktowany z lekceważeniem. Większość osób poprzestaje na zamontowaniu lampki przy drzwiach wejściowych, nie doceniając efektu, jaki może stworzyć dobrze dobrane oświetlenie na zewnątrz domu. Jakie rodzaje świateł warto zainstalować na terenie ogrodu? Jak rozmieścić oświetlenie zewnętrzne domu, by było funkcjonalne i dekoracyjne? Podpowiadamy!

Oświetlenie zewnętrzne domu – jakie pełni funkcje?

Może się wydawać, że instalacja zewnętrznego oświetlenia to zbędna fanaberia – ostatecznie w każdym smartfonie jest przecież latarka, która pomoże poruszać się w ciemności. Dlaczego więc warto zdecydować się na zewnętrzne oświetlenie domu i ogrodu?

 • Ułatwienie poruszania się – szukanie kluczy w egipskich ciemnościach to niezbyt przyjemny scenariusz, zwłaszcza gdy w ręku masz ciężkie zakupy. Oświetlenie przy bramie z furtką, wzdłuż prowadzącej do domu ścieżki oraz nad drzwiami wejściowymi umożliwia wygodne wchodzenie do domu po zmierzchu.
 • Poczucie bezpieczeństwa – dobrze oświetlony ogród zwiększa poczucie kontroli nad tym, co dzieje się na terenie posesji.
 • Korzystny efekt estetyczny – oświetlenie elewacji domu oraz podświetlenie ogrodowych ścieżek i wybranych roślin sprawia, że budynek i ogród prezentują się wspaniale również po zmroku.

Oświetlenie zewnętrzne domu – o czym pamiętać przy jego planowaniu?

Projekt i montaż oświetlenia dużej posesji najlepiej pozostawić specjalistycznej firmie. Jeśli jednak chcesz samodzielnie dobrać podstawowe lampy do ogrodu i budynku, zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii.

 • Podstawowe oświetlenie ogrodowe powinno zawierać: lampę przy furtce i bramie wejściowej, lampy lub światła najazdowe przy ścieżce i podjeździe, kinkiety przy schodach, plafon lub lampę wiszącą przy drzwiach wejściowych.
 • Zwróć uwagę na klasę szczelności – każda lampa posiada oznaczenie poziomu szczelności, czyli ochrony przed ciałami stałymi (np. drobinkami pyłu i kurzu) oraz płynami (np. strumieniem czy kroplami wody).
 • Zamontuj oświetlenie z czujnikami ruchu – pomoże uniknąć sytuacji, w której zapomnisz włączyć lub wyłączyć światło.
 • Dobierz odpowiednią barwę światła – kolor podświetlenia domu na ogół dobiera się do architektury, np. budynki nowoczesne często oświetlane są chłodnym niebieskawym światłem, a zabytki ciepłym światłem o żółtawym zabarwieniu.

Oświetlenie zewnętrzne domu – jakie lampy na dom wybrać?

Oświetlenie zewnętrzne domu – kinkiety

Kinkiety zewnętrzne bardzo często wykorzystywane są jako oświetlenie wejścia do domu lub jako podświetlenie numeru posesji. Takie lampy świetnie sprawdzą się również jako oświetlenie tarasu. Do uruchomienia takich źródeł światła często wykorzystywany jest po prostu włącznik wewnątrz domu, ale dobrze sprawdza się również system automatycznego włączania o określonej godzinie. Nowoczesne kinkiety zewnętrzne często wykonane są z metalu, np. miedzi czy stali szlachetnej.

Oświetlenie zewnętrzne domu w podbitce

Jakie oświetlenie elewacji domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej? Funkcję oświetlenia elewacji oraz częściowo również ogrodu świetnie pełnią żarówki ledowe zamontowane w podbitce. Możesz zdecydować się na płaskie lampy umieszczone w równych odległościach lub łatwe w montażu taśmy ledowe.

Oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu

Niektóre miejsca wokół domu nie wymagają stałego oświetlenia. Takim miejscem są np. okolice drzwi wejściowych. Drzwi nie muszą być oświetlone non stop, ale kiedy podchodzisz do nich i chcesz trafić kluczykiem do zamka, światło jest niezbędne. Jakie oświetlenie nad drzwiami wejściowymi sprawdzi się najlepiej? Postaw na lampy grodowe LED z czujnikiem ruchu. Dzięki temu nie będziesz marnował energii elektrycznej bez potrzeby, a mimo to przy drzwiach będzie jasno zawsze wtedy, kiedy do nich podejdziesz.

Oświetlenie zewnętrzne domu jednorodzinnego – słupki

Jeśli szukasz lamp, które oświetlą ścieżkę prowadzącą od furtki do drzwi wejściowych, słupki ogrodowe będą praktycznym, atrakcyjnym cenowo i dekoracyjnym rozwiązaniem. Postaw je wzdłuż ścieżki w równych odległościach, a delikatne światło, jakie oddadzą, sprawi, że dotarcie do domu nocą będzie łatwiejsze i przyjemniejsze (bo w końcu kto lubi poruszać się w absolutnych ciemnościach?).

Możesz wybierać między bardzo niskimi, niewiele wystającymi ponad ziemię słupkami a lampami wysokimi na metr i więcej. Lampy stojące świetnie wyglądają w towarzystwie roślin – jeśli wzdłuż ścieżki ciągnie się rabatka z kwiatami, lampy oświetlą nie tylko chodnik, ale również dekoracyjne rośliny.

Oświetlenie zewnętrzne domu parterowego – lampy najazdowe

Tak zwane lampy najazdowe (oprawy najazdowe) to nic innego jak oświetlenie przeznaczone do montażu w gruncie, np. na betonowych podjazdach czy ścieżkach. Tego typu reflektory posiadają grube, wytrzymałe oprawy, których nie uszkodzi jadący samochód, śnieg, mróz czy wysokie temperatury. Lampy najazdowe ułatwiają poruszanie się samochodem po zmroku, ale również pełnią funkcję dekoracyjną – mogą interesująco podświetlać alejki, drzewa czy elementy architektoniczne domu.

Oświetlenie zewnętrzne domu – jakie źródło światła wybrać?

Niemniej ważne od wyglądu reflektorów i rodzaju emitowanego przez nie blasku, jest samo źródło światła. Dostępne na rynku lampy ogrodowe można podzielić na trzy kategorie.

Oświetlenie zewnętrzne domu LED

Najczęściej wybieranym, uniwersalnym i niezawodnym typem oświetlenia zewnętrznego (ale również wewnętrznego) są lampy ogrodowe LED. To energooszczędne i estetycznie wyglądające źródło światła, które świetnie sprawdzi się w przydomowej przestrzeni. W jakim kolorze powinno być utrzymane oświetlenie zewnętrzne domu? W ciepłej czy raczej w zimnej?

Tak naprawdę na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wiele zależy po prostu od Twoich preferencji. Nieco częściej do ogrodu wybierane jest jednak zimne światło – oświetlone miejsca wyglądają wtedy trochę tak, jakby padało na nie naturalne światło księżyca.

Oświetlenie zewnętrzne domu solarne

Zasilanie energią słoneczną gwałtownie zyskuje na popularności, nic więc dziwnego, że również zewnętrzne oświetlenie solarne przeżywa rozkwit. Do wyboru masz wiele lamp i latarenek ogrodowych, które są nie tylko ekologiczne, ale również bardzo dekoracyjne. W ofercie sklepów znajdziesz zarówno lampy solarne wbijane, latarenki i girlandy, jak i reflektory, duże latarnie, kinkiety oraz oprawy najazdowe.

Oświetlenie zewnętrzne domu halogenowe

Halogeny cieszą się opinią żarówek energooszczędnych o długiej żywotności, której nie skraca częste włączanie i wyłączanie. Z tego względu dobrze współpracują z czujnikami ruchu i świetnie sprawdzają się do oświetlania drzwi wejściowych i bram.

Oświetlenie domu na zewnątrz – jak je rozmieścić?

Oświetlenie bramy wjazdowej i podjazdu

Oświetlenie podjazdu warto oprzeć przede wszystkim o lampy najazdowe, które zwiększają bezpieczeństwo poruszania się samochodem. Alternatywnie możesz zastosować słupki ogrodowe, ale pamiętaj, że pierwsze lampy należy umieścić w odległości 1,5-2 metrów od bramy.

Oświetlenie drzwi wejściowych

Przy wejściu do domu najlepiej zainstaluj oświetlenie górne – mogą to być np. plafony albo lampy ogrodowe wiszące. Sprawdzą się też eleganckie kinkiety zlokalizowane po obu stronach drzwi.

Oświetlenie schodów

Istnieje kilka sposobów na to, jak zaplanować oświetlenie zewnętrzne schodów. Najprostszy polega na zamontowaniu kinkietów na bocznej ścianie. Jeśli schody posiadają zadaszenie, na suficie można zainstalować plafony lub lampy wiszące. Nowoczesnym i praktycznym rozwiązaniem jest montaż świateł przypodłogowych, które oświetlają stopnie i ich krawędzie. Światła przypodłogowe punktowe montuje się w stopniach schodów lub w ścianie tuż nad nimi. Z kolei światła liniowe (taśmy świetlne) mocuje się przy krawędziach stopni.

Oświetlenie elewacji

Elewację domu warto doświetlić wtedy, gdy budynek cechuje się ciekawą architekturą. Zdobienia możesz podświetlić za pomocą lamp elewacyjnych montowanych na ścianach lub za pomocą reflektorów zlokalizowanych na trawniku wokół domu.

Oświetlenie tarasu

Na tarasie warto umieścić lampy emitujące łagodne, ciepłe światło, które stworzy przytulną atmosferę sprzyjającą wieczornemu relaksowi. Oświetlenie tarasu możesz stworzyć mieszając ze sobą różnorodne lampy, latarenki i plafony oraz praktyczne oświetlenie podłogowe.

Oświetlenie alejek ogrodowych

Poruszanie się po ogrodzie ułatwią lampy zlokalizowane po obu stronach ogrodowych ścieżek. Najprostszym i najpopularniejszym rozwiązaniem jest zakup lamp solarnych wbijanych w ziemię, ale nic nie stoi na przeszkodzie by w nawierzchni alejek zamontować oprawy najazdowe.

Oświetlenie roślin i architektury ogrodowej

Jeśli posiadasz starannie zaprojektowany ogród, za pomocą światła możesz podkreślić najcenniejsze drzewa i kwiaty oraz elementy ogrodowej architektury. Oświetlenie wokół domu skomponuj z latarenek solarnych i girland lampionów, ale również z reflektorów.

Oświetlenie domu zewnętrzne – jakie jest modne?

Wśród lamp ogrodowych od wielu lat popularnością cieszą się solarne latarenki przeznaczone do wbijania w ziemię. Znajdziesz je w wielu formach i rozmiarach – latarnie w stylu retro będą idealne na oświetlenie zewnętrzne rustykalnego domu drewnianego, a stalowe lampy wkomponują się w każdą nowoczesną aranżację.

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu to także minimalistyczne słupki ogrodowe i geometryczne kinkiety cechujące się surową elegancją. Do nowoczesnych ogrodów pasują też świecące kule i sześciany – swobodnie ułożone w trawie nie tylko podświetlają wybrane drzewa i krzewy, ale pełnią również rolę ogrodowych rzeźb.

Podświetlenie domu na zewnątrz – jakich błędów uniknąć?

Najczęstsze błędy podczas montowania podświetlenia zewnętrznego domu to:

 • Strumień światła skierowany bezpośrednio w okna budynku;
 • Źle utwardzone podłoże pod instalację opraw gruntowych i najazdowych;
 • Dobranie opraw najazdowych o zbyt niskiej wytrzymałości;
 • Oślepiający reflektor ulokowany na wprost bramy wjazdowej.

Jesteśmy przekonani, że nasz poradnik rozwiał Twoje wątpliwości, jak oświetlić dom na zewnątrz i przekonał Cię, że ogrodowe lampy i reflektory to ważne elementy aranżacji posesji. A zatem – do dzieła!


Inne artykuły w tej kategorii

Oświetlenie schodowe – jakie wybrać i jak je podłączyć?

Oświetlenie schodowe – jakie wybrać i jak je podłączyć?

Jakie oświetlenie do jadalni wybrać? Poradnik krok po kroku!

Jakie oświetlenie do jadalni wybrać? Poradnik krok po kroku!

Jaka lampa nad lustro sprawdzi się w łazience lub przedpokoju?

Jaka lampa nad lustro sprawdzi się w łazience lub przedpokoju?

Jakie wybrać lampy do kuchni w stylu skandynawskim?

Jakie wybrać lampy do kuchni w stylu skandynawskim?

Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.