✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Oświetlenie podjazdu – jak oświetlić podjazd przed domem?

Oświetlenie podjazdu pełni funkcję nie tylko praktyczną, ale również estetyczną. Dobrze dobrane i wykonane oświetlenie przed domem zapewni bezpieczne wyjścia i powroty do domu przed wschodem słońca i po zmroku, a także w czasie opadów. Jak oświetlić podjazd przed domem? Podpowiadamy sprawdzone rozwiązania.

Oświetlenie podjazdu – o czym warto pamiętać?

Aby oświetlenie podjazdu do domu było efektywne i przy tym bezpieczne, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • funkcjonalność – jeśli do oświetlenia masz duży plac, to wybór nawet najbardziej uroczych, ale maleńkich lampek dających słabe światło nie będzie dobrym rozwiązaniem;
  • bezpieczeństwo – do użytku na zewnątrz wybieraj lampy przeznaczone do zastosowania zewnętrznego. W przeciwnym wypadku możesz narobić sporo kłopotów: od zwarcia i zniszczenia lamp począwszy, aż po pożar i poważne straty;
  • pobór mocy – jeśli oświetlenie podjazdu będzie aktywowane ruchem, to pobór mocy nie ma aż takiego znaczenia: w końcu światło będzie używane sporadycznie i przez krótki czas. Jeśli jednak wybierzesz lampy zasilane z sieci i będą świecić nieprzerwanie od zmroku aż po świt, nie bez znaczenia pozostaje to, ile energii elektrycznej zużywają;
  • technologia – oświetlenie LED, halogeny czy oprawy najazdowe? Wybór jest spory, dlatego bez problemu dopasujesz coś idealnie do swoich potrzeb!

Oświetlenie podjazdu dobrze jest zaplanować już na etapie budowy domu. W większości przypadków instalacja oświetlenia wiąże się z koniecznością poprowadzenia kabli pod ziemią. Dlatego instalowanie lamp na już wykończonym podjeździe będzie wiązać się niestety z podwójnymi kosztami.

Nie oszczędzaj również na urządzeniach i ich instalacji. Im wyższa jakość komponentów i obudowy, tym dłuższa żywotność i gwarancja bezpiecznego użytkowania lamp. Do podłączenia oświetlenia zewnętrznego domu do instalacji elektrycznej wybierz fachowca – dzięki temu zyskasz pewność, że wszystko będzie podłączone jak należy!

PP S 1504/500 IP54 SŁUPEK ZEWNĘTRZNY OGRODOWY ALUMINIUM GRAFITOWY HERMETYCZNY RAL7016 LED 50CM

PP S 1504/500 IP54 SŁUPEK ZEWNĘTRZNY OGRODOWY ALUMINIUM GRAFITOWY HERMETYCZNY RAL7016 LED 50CM

220 zł
Lampa led Maclean Lampa LED ścienna elewacyjna 10W MCE343 GR

Lampa led Maclean Lampa LED ścienna elewacyjna 10W MCE343 GR

46 zł
Naświetlacz XLED Home 2 13,7W 3000K Czarny Czujnik Steinel ST033071

Naświetlacz XLED Home 2 13,7W 3000K Czarny Czujnik Steinel ST033071

439 zł
PP K 1504 IP54 KINKIET ZEWNĘTRZNY OGRODOWY LAMPA ŚCIENNA ALUMINIUM GRAFITOWY HERMETYCZNY RAL7016 LED

PP K 1504 IP54 KINKIET ZEWNĘTRZNY OGRODOWY LAMPA ŚCIENNA ALUMINIUM GRAFITOWY HERMETYCZNY RAL7016 LED

195 zł

Oświetlenie podjazdu przed domem – jakie wybrać?

W roli oświetlenia podjazdu doskonale sprawdzi się oświetlenie ogrodowe. Wdzięczne, niewielkie lampki ogrodowe (np. w postaci słupków LED) możesz rozmieścić symetrycznie po obu stronach podjazdu. Świetnie sprawdzą się także małe, punktowe lampki wpuszczone w grunt.

Oświetlenie ledowe podjazdu

Oświetlenie podjazdu LED–ami to najczęściej wybierane rozwiązanie. Lampy ogrodowe LED w postaci słupków czy ozdobnych latarenek wystarczy rozmieścić symetrycznie po obu stronach podjazdu, by stworzyć nie tylko funkcjonalne, ale również klimatyczne oświetlenie podjazdu. Takie rozwiązanie sprawdzi się doskonale przede wszystkim wówczas, gdy podjazd przebiega przez ogródek.

Oświetlenie podjazdu z czujnikiem ruchu

Oświetlenie zewnętrzne podjazdu z czujnikiem ruchu to opcja doskonała wszędzie tam, gdzie z podjazdu korzysta się sporadycznie, a także gdy istotny jest niski pobór energii. Najczęściej oświetlenie podjazdu z czujnikiem ruchu wykorzystuje technologię LED, dzięki czemu światło jest jasne i stabilne, a domowy budżet nie ucierpi z powodu wysokich rachunków za pobór energii elektrycznej.

Oświetlenie podjazdu na pilota

Ciekawą opcją jest również sterowanie oświetleniem podjazdu. Światło uruchamiasz za pomocą pilota w razie potrzeby. To rozwiązanie porównywalne pod względem ekonomicznym do lamp z czujnikiem ruchu.

Oświetlenie podjazdu oprawami najazdowymi

Oprawy najazdowe, czyli lampy wpuszczane w grunt, to funkcjonalne i nowoczesne oświetlenie podjazdu, które doda mu niewątpliwego uroku. W tym przypadku musisz przywiązać sporo uwagi do wyboru lamp i sposobu ich montażu. W tej roli sprawdzą się wyłącznie oprawy przeznaczone do tego celu. Weź pod uwagę, że każdego dnia będzie po nich przejeżdżać kilka ton. Dlatego oprawy muszą być odporne na nacisk i ciężar, a oprócz tego zamontowane idealnie na tym samym poziomie, co kostka.

Oświetlenie podjazdu do garażu – jak je rozmieścić?

Oświetlenie podjazdu garażowego to istotna kwestia przede wszystkim pod względem bezpieczeństwa i estetyki. Ma zapewnić bezpieczne wejście i wyjście z garażu gdy jest ciemno, a także bezpieczny wjazd i wyjazd z niego.

Planujesz oświetlenie podjazdu i zastanawiasz się, co ile rozmieścić lampy? Wiele zależy od tego, jakiej wielkości będą oraz jaka technologia została w nich zastosowana. Biorąc pod uwagę lampy słupkowe LED, można przyjąć, że optymalne rozmieszczenie lamp to odstęp kilkudziesięciu centymetrów.

Pamiętaj również o tym, jak oświetlić podjazd do garażu z góry. Nad bramą wjazdową także powinna znajdować się lampa. W tej roli doskonale sprawdzi się reflektor aktywowany ruchem.

Oświetlenie podjazdu – jak je zamontować?

Jeszcze jednym doskonałym sposobem zwiększenia bezpieczeństwa na podjeździe jest oświetlenie liniowe podjazdu. To światło LED, a oprawa o różnej długości (najczęściej 100 cm) jest wpuszczana w kostkę, tak, jak oprawy najazdowe.

W tym przypadku, podobnie jak przy oprawach najazdowych, wymagane jest podłączenie lampy do instalacji elektrycznej. Wiąże się to z koniecznością kopania, dlatego na zastosowanie takiego rozwiązania lepiej zdecydować się na etapie budowy domu lub przynajmniej jeszcze przed wykończeniem podjazdu.

FARO 71490 - Oświetlenie zewnętrzne wpuszczane LISO 1xE27/40W/230V IP44

FARO 71490 - Oświetlenie zewnętrzne wpuszczane LISO 1xE27/40W/230V IP44

115 zł
RED - Design Rendl-R10555- Zewnętrzna oprawa najazdowa ORBU 1xGU10/35W/230V IP67

RED - Design Rendl-R10555- Zewnętrzna oprawa najazdowa ORBU 1xGU10/35W/230V IP67

341 zł
Zewnętrzna oprawa najazdowa 1xGU10/30W/230V IP67

Zewnętrzna oprawa najazdowa 1xGU10/30W/230V IP67

115 zł
Zewnętrzna oprawa najazdowa 1xGU10/30W/230V IP67

Zewnętrzna oprawa najazdowa 1xGU10/30W/230V IP67

115 zł

Oświetlenie podjazdu w domu to zadanie stosunkowo łatwe, pod warunkiem, że wiesz, jakie możliwości masz do wykorzystania. Niezmiennie prym wiedzie oświetlenie w technologii LED: słupki, oprawy najazdowe i oświetlenie liniowe LED. Każde z tych rozwiązań sprawdzi się w niemal każdym przypadku. Pamiętaj o tym, że aby codzienne korzystanie z oświetlenia podjazdu było efektywne i bezpieczne, musisz wybierać lampy przeznaczone do użytku zewnętrznego, a ich podłączenie do instalacji elektrycznej musi być wykonane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności i zgodnie ze sztuką. To zadanie najlepiej powierzyć elektrykowi.


Inne artykuły w tej kategorii