✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Jak oświetlić salon? Poznaj zasady planowania oświetlenia w salonie

Jak oświetlić salon? Odpowiednie rozmieszczenie lamp w salonie sprawi, że przestrzeń ta stanie się jeszcze bardziej funkcjonalna. Pokój dzienny pełni zwykle bardzo wiele funkcji. To miejsce, w którym odpoczywamy i spotykamy się z bliskimi, ale często również spożywamy posiłki oraz pracujemy. Jak zaplanować oświetlenie w salonie, by było pięknie i funkcjonalnie? Podpowiadamy!

jak oświetlić salon z jadalnią
Fot. Formea Studio

Jak oświetlić salon? Najważniejsze zasady planowania oświetlenia w salonie

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie? Planując rozmieszczenie lamp w pokoju dziennym, warto trzymać się kilku zasad, dzięki którym przestrzeń ta będzie estetyczna i praktyczna, a strefy odpowiednio podzielone. O czym trzeba pamiętać?

  • Planuj jeszcze przed remontem. Rozmieszczenie oświetlenia w salonie warto rozplanować jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Chociaż często wydaje nam się, że mamy jeszcze dużo czasu, to właśnie podczas remontu trzeba będzie zastanowić się, gdzie umieścić gniazdka i w które miejsca przeprowadzić przewody do lamp wiszących i ściennych.
  • Zadbaj o oświetlenie użytkowe i dekoracyjne. Planując rozmieszczenie lamp w salonie, weź pod uwagę zarówno miejsce dla lamp użytkowych, czyli takich, które mają dawać przede wszystkim światło pozwalające funkcjonować wieczorami, jak i tych, których światło pełni głównie dekoracyjne funkcje.
  • Wyznacz strefy. Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie światła do wyznaczenia stref w pokoju dziennym. Wybierając odpowiednie lampy, możesz wydzielić np. strefę wypoczynkową, czytelniczą czy jadalnianą.

Zobacz też: Oświetlenie w salonie – aranżacje oświetlenia salonu w 5 różnych stylach

LAMPA WISZĄCA LOFT CZARNO-MOSIĘŻNA BERGEN W6

LAMPA WISZĄCA LOFT CZARNO-MOSIĘŻNA BERGEN W6

1599 zł
SELSEY Lampa wisząca Togne x4 95 cm czarna

SELSEY Lampa wisząca Togne x4 95 cm czarna

489 zł
KLASYCZNY ŻYRANDOL KRYSZTAŁOWY CZARNO-ZŁOTY MAZINI D40

KLASYCZNY ŻYRANDOL KRYSZTAŁOWY CZARNO-ZŁOTY MAZINI D40

1499 zł
KLASYCZNY ŻYRANDOL KRYSZTAŁOWY CHROMOWANY NEGRIO W6

KLASYCZNY ŻYRANDOL KRYSZTAŁOWY CHROMOWANY NEGRIO W6

1699 zł

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie?

Oświetlenie górne

Oświetlenie górne powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie lampy sufitowej na środku sufitu lub równomierne rozmieszczenie punktowych źródeł światła, np. halogenów w suficie podwieszanym. Jak rozmieścić halogeny w salonie? Jeśli salon jest prostokątny lub kwadratowy, sytuacja jest prosta – wystarczy rozmieścić halogeny równomiernie, zachowując takie same odległości. Jeżeli Twój salon ma nietypowy kształt i zakamarki do zagospodarowania, halogeny warto umieścić również tam – tak, by oświetlenie górne docierało do każdego kąta.

Przeczytaj też: Jaką lampę wybrać do salonu? Podpowiadamy

Oświetlenie strefy relaksu

Planując rozmieszczenie lamp w salonie, koniecznie weź pod uwagę strefę relaksu, czyli miejsce, w którym z pewnością będziesz spędzał sporo czasu. Możesz np. umieścić dekoracyjną lampę wiszącą nad stolikiem kawowym. W strefie relaksu sprawdzą się również dekoracyjne cotton ballsy czy mała lampka na komodzie dająca nastrojowe światło.

Oświetlenie nad stołem

Stół jadalniany to bardzo częsty element wyposażenia salonu. Zadbaj o to, by i on był odpowiednio doświetlony. Nad stołem dobrze sprawdzi się nisko zawieszona lampa sufitowa, która oświetli cały stół i stworzy miły nastrój podczas posiłku. Jeśli chcesz w ten sposób zamontować swoją lampę, już na etapie remontu musisz dokładnie zaplanować, w którym miejscu stanie stół i wymierzyć miejsce na suficie, które będzie wypadało dokładnie na jego środku.

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA ZŁOTA FREDICA D20

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA ZŁOTA FREDICA D20

269 zł
LAMPA WISZĄCA LOFT BIAŁO-CZARNA RICO

LAMPA WISZĄCA LOFT BIAŁO-CZARNA RICO

199 zł
Lampa wisząca metalowa z drewnianą ozdobą czarna 17 cm

Lampa wisząca metalowa z drewnianą ozdobą czarna 17 cm

364 zł 485 zł
NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA ZŁOTA ORITO D30

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA ZŁOTA ORITO D30

399 zł

Oświetlenie miejsca do pracy

Wśród sposobów oświetlenia salonu nie może zabraknąć również metody na oświetlenie miejsca do pracy. Wielu z nas coraz częściej przenosi się z pracy biurowej na pracę zdalną, a małe biurko na stałe wrosło w wyposażenie wielu salonów. W miejscu pracy jako dodatkowe oświetlenie wystarczy dobra lampka biurkowa, przy pomocy której w razie potrzeby będziesz mógł doświetlić dokumenty czy klawiaturę komputera.

Oświetlenie kącika czytelniczego

Lubisz czytać książki i w swoim salonie chcesz zorganizować kącik czytelniczy? Tuż obok biblioteczki wypełnionej książkami i wygodnego fotela postaw lampę podłogową z dwoma źródłami światła – jednym odpowiadającym za rozproszone oświetlenie i drugim z bardziej skoncentrowaną wiązką światła idealną do oświetlenia kart ciekawej książki.

Jak oświetlić duży salon?

Jak oświetlić salon z jadalnią? W dużym salonie dobór odpowiedniego oświetlenia oraz wydzielenie stref jest jeszcze bardziej istotne niż w przypadku niewielkiego pokoju dziennego. Jest to ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również ekonomicznych. W salonie często w jednym czasie korzystamy tylko z jednej ze stref. Oznacza to, że kiedy czytasz książkę, wystarczy jedynie oświetlenie strefy czytelniczej, a kiedy siedzicie całą rodziną przy stole, możecie włączyć jedynie lampę nad stołem, a pozostałe zgasić.

Oświetlenie w dużym salonie musi być więc dobrze przemyślane zarówno po to, by wyglądało atrakcyjnie, jak i po to, by umożliwiało oszczędzanie energii. A jak oświetlić salon z aneksem? Możesz oddzielić te dwie strefy przy pomocy światła, np. umieszczając dekoracyjną lampę lub lampy nad stojącą między strefami wyspą kuchenną.

Może Cię zainteresować: Jaki żyrandol do salonu wybrać?

Beliani Lampa podłogowa miedziana metalowa 160 cm pałąk wysoki połysk nowoczesna

Beliani Lampa podłogowa miedziana metalowa 160 cm pałąk wysoki połysk nowoczesna

430 zł 539 zł
Beliani Lampa stojąca złota metalowa 210 cm 5-punktowa regulowane klosze nowoczesna

Beliani Lampa stojąca złota metalowa 210 cm 5-punktowa regulowane klosze nowoczesna

690 zł 869 zł
Lampa podłogowa 40W biała

Lampa podłogowa 40W biała

99 zł
Lampa podłogowa 40W

Lampa podłogowa 40W

129 zł

Jak oświetlić salon z antresolą?

Jak rozplanować oświetlenie w salonie z antresolą? Pomieszczenia z antresolą są zwykle bardzo wysokie, dlatego odpowiednie ich oświetlenie bywa wyzwaniem. W głównej części salonu dobrze sprawdzą się lampy zawieszone na długich linkach lub kablach. Odpowiednio dobrane będą prawdziwą dekoracją wysokiego salonu, a przy okazji odpowiednio doświetlą pomieszczenie. Zadbaj również o odpowiednie oświetlenie na antresoli – tam bardzo dobrze sprawdzą się np. wbudowane w sufit halogeny.

Przeczytaj również: Pokój z antresolą – jak go urządzić? Poznaj inspirujące wskazówki

Jak oświetlić ciemny salon?

Jak oświetlić salon od północy? Jeśli do twojego salonu w ciągu całego dnia wpada niewiele światła, przede wszystkim zadbaj o to, by aranżując przestrzeń używać jasnych kolorów i odbijających światło powierzchnię. Rozmieść również lampy tak, by móc w danym momencie doświetlić tylko miejsce, z którego aktualnie korzystasz. W pochmurny dzień może przydać się dodatkowe źródło światła do czytania lub – jeśli aranżujesz ciemny salon z aneksem – listwa LED pod górnymi szafkami w kuchni, która dodatkowo doświetli blat podczas gotowania.

Lampa wisząca Scala Balls 150x140 cm chromowa

Lampa wisząca Scala Balls 150x140 cm chromowa

1358 zł 2089 zł
Lampa kryształowa wisząca DOLORES W-HY 1110M

Lampa kryształowa wisząca DOLORES W-HY 1110M

179 zł 299 zł
KLASYCZNY ŻYRANDOL KRYSZTAŁOWY DANIELLA W10

KLASYCZNY ŻYRANDOL KRYSZTAŁOWY DANIELLA W10

4299 zł
Lampa kryształowa VIOLETA W-HY 1112-1P-CR

Lampa kryształowa VIOLETA W-HY 1112-1P-CR

143 zł 260 zł

Jak oświetlić salon? Zdjęcia naszych użytkowników

Szukasz pomysłu na oświetlenie w salonie? Zobacz aranżacje użytkowników Homebook.pl, zainspiruj się i dostosuj sposób oświetlenia do warunków, jakie panują w Twoim salonie.

Jak prawidłowo oświetlić salon? Najważniejszy jest dobry plan i wdrożenie go na właściwym etapie, czyli w trakcie remontu. Późniejsze zmiany mogą wiązać się z koniecznością kucia ścian i sporym bałaganem, którego z pewnością chcesz uniknąć – szczególnie tuż po remoncie.


Inne artykuły w tej kategorii