✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Led czy halogeny - jakie oświetlenie wybrać do łazienki?

Czy wiesz, że od pierwszej "żarówkowej" próby o minimalnej trwałości minęło dopiero 178 lat? To stosunkowo niewiele, patrząc na niebywały rozwój technologiczny, jaki nastąpił w ostatnich dziesięcioleciach. Przez ten czas powstały rozmaite elektryczne źródła światła, takie jak świetlówki kompaktowe, halogeny czy lampy LED.

Odpowiednie oświetlenie wnętrz jest niebywale istotne. Potrafi zmieniać proporcje pomieszczeń, powiększać bądź zmniejszać je wizualnie, dodawać przytulności lub wprowadzać do nich chłodny, designerski rys. Oprócz tego znacząco wpływa na komfort domowników i co może wydać się niektórym zaskakujące, również na ich nastrój. Łazienka to przestrzeń, która wymaga doskonałego oświetlenia - często pozbawiona okna, może liczyć wyłącznie na sztuczny blask lamp i kinkietów. Co w łazienkowej przestrzeni sprawdzi się jednak lepiej - halogeny czy LED-y? W poniższym tekście opisujemy wady i zalety jednego i drugiego rozwiązania.

Jaka jest charakterystyka żarówek halogenowych?

Halogeny emitują nawet do 70% światła więcej, niż klasyczne żarówki, a ich trwałość wynosi 2000-5000 godzin. Oszczędni powinni skłaniać się ku wersjom energooszczędnym, które zużywają nawet od 30 do 60% mniej energii aniżeli zwykłe halogeny. Żarówki halogenowe dzielą się na dwie grupy: wysokonapięciowe (zasilane są napięciem 230 V, które nie wymagają dodatkowych transformatorów) oraz niskonapięciowe (zasilane napięciem 6, 12 oraz 24 V). Modele 12V świetnie czują się w pomieszczeniach, gdzie jest dużo wilgoci - a zatem do łazienki, jak ulał. Niestety, wariant ten wymaga instalowania transformatorów, które trzeba sprytnie ukryć w suficie.

Decydując się na zakup lamp halogenowych warto zwrócić uwagę nie tylko na ich napięcie, ale również na kąt padania światła. Najpopularniejszy wariant to 60 stopni, który sprawia, że światło staje się stosunkowo mocno rozproszone. W łazienkowym anturażu okazuje się to bardzo istotne, ponieważ każdy zakamarek pomieszczenia powinien być równomiernie oświetlony. Jeśli jednak zależy Ci na zaakcentowaniu jakiegoś punktu w łazience, np. półki, zastosuj odbłyśnik, który pozwala uzyskać skoncentrowane oświetlenie punktowe.Designerzy podkreślają, że halogeny świetnie sprawdzają się jako oświetlenie sufitowe, jednak nie nadają się do oświetlenia lustra - powodują powstawanie cieni na twarzy, co może znacząco utrudniać czynności toaletowe, takie jak np. robienie makijażu czy golenie. Ogromną zaletą żarówek halogenowych jest stała barwa światła przez cały okres pracy. Nie ma potrzeby instalowania dodatkowych układów zapłonowych. Uzyskują one pełną jasność zaraz po włączeniu światła. Wady? Bardzo duża emisja ciepła, która zwiększa ryzyko poparzenia, a także wyklucza halogeny z pomieszczeń z materiałami łatwopalnymi.

Jakie są wady i zalety żarówek LED?

Zwykło się twierdzić, że LED to oświetlenie przyszłości. Coraz częściej zastępuje się nimi tradycyjne źródła światła - mają gwinty w pełni dostosowane do wszystkich rodzajów lamp. LED-y, podobnie jak świetlówki kompaktowe są energooszczędnymi źródłami światła - cechują się wyjątkowo niskim zużyciem energii - od 0.6W do 0.8W (w zależności od barwy), co daje zużycie energii nawet o 50 razy mniejsze niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Osoby stawiające na oświetlenie LED chwalą również jego niezaprzeczalną długowieczność - takie żarówki mają trwałość nawet do 35 lat czyli świecą około 35-50 tysięcy godzin. Niestety, nie ma nic za darmo. Główną wadą żarówek LED jest cena, która potrafi być nawet siedmiokrotnie wyższa aniżeli w przypadku żarówek klasycznych. Oprócz żarówek LED-owych coraz popularniejsze stają się także nowoczesne listwy LED. W łazience warto zamontować produkt o klasie szczelności IP65. Taka taśma sprawdza się w miejscach, które są szczególnie narażone na wilgoć. Powleczona grubą warstwą silikonu, pozostaje odporna na ewentualne zachlapaniem wodą. Ogromną zaletą LED-ów jest także możliwość zmiany natężenia światła, a także ich koloru. Muszą być one wówczas zasilane transformatorem i sterowane za pomocą specjalnego sterownika RGB.

Dlaczego halogeny i oświetlenie LED świetnie się uzupełniają?

Ile gustów, tyle rodzajów oświetlenia, jednak co do jednego, designerzy są zgodni: w łazience warto pójść na kompromis i wykorzystać zarówno oprawy halogenowe, jak i żarówki LED. Halogeny rozmieszczone w równych odstępach na suficie sprawią, że pomieszczenie będzie równomiernie oświetlone, a co za tym idzie znacznie łatwiejsze w sprzątaniu. Poza tym, tego rodzaju oprawy doskonale rekompensują brak światła dziennego. Z kolei w stylizowanych przestrzeniach żarówki LED można z powodzeniem wkręcić w ozdobne kinkiety naścienne lub w dekoracyjny żyrandol. Listwy LED natomiast, przydadzą się, jeśli zechcesz podświetlić ozdobną wnękę, półkę lub ramę lustra. Pamiętaj, że oświetlenie wieloźródłowe znakomicie powiększa wnętrza optycznie i sprawia, że łazienka staje się o wiele bardziej komfortowa. Dzięki niemu dostosowujesz oświetlenie na bieżąco do swoich potrzeb. Marzy Ci się perfekcyjny makijaż? Korzystasz z LED-owego podświetlenia lustra. Chcesz zaprowadzić w łazience idealny porządek? Włączasz oprawy halogenowe. Masz ochotę na wieczorny relaks wśród pachnącej piany? Stawiasz wyłącznie na subtelne listwy LED.

Jaką barwę i natężenie światła wybrać do łazienki?

Na każdy metr kwadratowy oświetlenia użytkowego należy przyjąć strumień świetlny około 200 lumenów. I tak, w łazience liczącej 5 m2 świetnie sprawdzi się 1000 lumenów, natomiast w tej 10-metrowej, 2000 lumenów. Oczywiście w niektórych przypadkach można nieco odstąpić od tej reguły - np. wtedy, kiedy pomieszczenie jest urządzone na jasno, a domownicy wolą bardziej nastrojowe aranżacje. Wówczas w łazience sprawdzi się żarówka nieco słabsza. Bardzo istotną kwestią wpływającą na klimat w łazienkowym wnętrzu jest także barwa światła. We aranżacjach nowoczesnych doskonale sprawdza się to chłodniejsze, białe. Z kolei stylizacje bardziej nastrojowe i przytulne z pewnością pokochają ciepły blask żarówki. Powszechnie przyjmuje się, że światło ciepłe ma temperaturę barwową poniżej 3300 K, a zimne powyżej 5300 K. Niektórzy przyjmują, że można wyróżnić jeszcze trzecią, pośrednią barwę światła – neutralną, jaką lokuje się w przedziale 3300 K a 5300 K.

Bywa, że łazienka to wielka dama. Lubi tylko to co najlepsze, niechętnie znosi półśrodki i zawsze pragnie błyszczeć. O to ostatnie potrafi się zatroszczyć odpowiednio dobrane oświetlenie. Zafunduj jej to, co najlepsze, a z pewnością odwdzięczy się jasnym, pięknym i stylowym obliczem.


Inne artykuły w tej kategorii