Oświetlenie LED. Wady i zalety rozwiązania

Jeszcze przed chwilą mówiono o nim: przełomowa technologia, zrewolucjonizuje rynek, zmieni sposób, w jaki korzystamy z oświetlenia. Dziś to już niemal standard. Jeśli interesują nasz niższe rachunki za energię elektryczną, musimy, po prostu musimy wymienić standardowe żarówki na ledowe. Zachwyty mnożą się z każdej strony, czy więc to rozwiązanie ma jakiekolwiek wady? Sprawdzamy.

Dzięki oświetleniu ledowemu stworzymy we wnętrzu niepowtarzalny nastrój.
Dzięki oświetleniu ledowemu stworzymy we wnętrzu niepowtarzalny nastrój.

Więcej zostaje w kieszeni

To klucz do wszystkiego. Koszty generowane podczas eksploatacji żarówek ledowych są wielokrotnie niższe niż w przypadku innych rozwiązań. Ledowe źródło światła zużywa nawet 10 razy mniej energii niż tradycyjna żarówka lub 2 razy mniej niż kompaktowa. Tak, to prawda, kosztuje więcej, jednak wydatek ten potraktujmy jak przemyślaną inwestycję.

Zakup na laaaaata

Bardzo długa żywotność stawia ledy w pozycji uprzywilejowanej względem innych rozwiązań. Producenci podają dość różne specyfikacje, według niektórych świecić powinna przez 30, według innych nawet 100 tys. godzin. Średnia wartość, jaką można znaleźć na opakowaniu to 50 tys. godzin. Podaje się, że ledy działają 10 razy dłużej niż żarówka halogenowa i 25 razy niż tradycyjna. Jak to wygląda w praktyce? Kupujemy żarówkę ledową, by dopiero po 5-7 latach znów sobie o niej przypomnieć.

Gaśnie powoli

To zaleta, która wiąże się z żywotnością. Żarówki ledowe zamiast przepalać się definitywnie, świecą słabej - tracą 30 proc. swojej mocy. Dzieje się to jednak dopiero po czasie określonym przez producenta jako „długość życia żarówki”. W praktyce żarówka gaśnie powoli, pracując dalej, długo po okresie wskazanym na opakowaniu. Sytuacja, w której żarówka się przepala ze starości, rzadko ma miejsce. Nie zaskoczą nas egipskie ciemności. Jeśli więc zauważymy, że w naszym salonie jest coraz ciemniej, to znak, że oświetlenie ledowe powoli dokonuje swego żywota.

ZOBACZ-> Oświetlenie led !

Do biegu, gotowi, start!

Zwróćmy też uwagę na to, że lampy oparte na technologii ledowej świecą od razu. Klikamy włącznik i już. Nic nie musi się rozgrzewać, rozbudzać - po prostu działa. Diody osiągają całkowitą sprawność w ciągu mikrosekund, nawet tego nie zauważymy.

A niech i upadnie

Ile razy to przerabialiśmy! Nowo kupiona żarówka, pieczołowicie sprawdzana przy sklepowej półce, wypada nam z rąk podczas rozpakowywania. Z nadzieją wkręcamy ją do oprawy - nic z tego, nie działa, znowu! Powyższy scenariusz nie urzeczywistni się w przypadku ledowych źródeł światła. Wytrzymają znacznie więcej niż tradycyjne żarówki, żaden obwód się nie przerwie, żaden drucik nie ułamie, ponieważ nie ma tu ruchomych, łamliwych części - zaledwie dwie elektrody i dwa półprzewodniki. Sprawdzi się więc na klatkach schodowych, zewnętrznych elewacjach budynku, parkingach.

Nie nagrzewają się

Podczas pracy nie generują ciepła. Nie przegrzeją się. Ich obwody nie potrzebują czasu na ostygnięcie. Są bezpieczniejsze od innych rozwiązań, jeśli chodzi o kwestie pożarowe. Nie musimy się przejmować łatwopalnością materiałów – ledowe źródła światła można montować np. w podwieszanym suficie.

Niewielkie rozmiary

Pozwala to na umocowanie oświetlenia w miejscach wcześniej niedostępnych. Dzięki małym gabarytom instalacja oświetleniowa może być dopasowana do wnętrza, duże oprawy nie będą skupiać na sobie wzroku. „Oświetlenie ledowe na pewno warto zamontować w miejscach, w których niekoniecznie chcemy widzieć źródło światła, np. w obudowach szafek kuchennych wiszących nad blatem lub w łazienkach” – wskazuje Magdalena Ilmer z Boho Studio.

ZOBACZ-> Oświetlenie meblowe i listwy led !

Kierunkowość

Lampa led pozwala skierowanie strumienia światła w dany punkt, konkretną przestrzeń. Innymi słowy, świeci w kierunku, w który została zwrócona, w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych emitujących światło rozproszone. Znamy to uczucie, kiedy zimowym popołudniem zapalamy wszystkie górne światła, a nadal jest ciemno? Z żarówkami ledowymi jest inaczej. Możemy tak rozplanować instalację, by w razie potrzeby oświetlony był wyłącznie komplet wypoczynkowy, a reszta pomieszczania nikła w mrokach wieczoru. „Oświetlenie takie sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest efekt podkreślenia światłem płaszczyzny lub jej tekstury - ledowe lampy świetnie nadają się do rzeźbienia światłem i podkreślania detali” – podpowiada Magdalena Ilmer.

Wrażliwość na temperaturę

Nie dotyczy to domowego wykorzystania - w takich warunkach ledowe oświetlenie sprawdza się doskonale. Nie zapominajmy jednak, że wysokie temperatury mogą spowodować zmianę parametrów pracy układu, a nawet spalenie modułów. Należy więc uważać z montażem żarówek ledowych w miejscach szczególnie nasłonecznionych, na zewnątrz budynku.

Najciemniej pod lampą, czyli rzecz o wadach. Niewiele się o nich mówi, bo szczerze mówiąc niewiele ich jest. Poza tym zalety tego rozwiązania przykrywają wady. Warto jednak odnotować kilka mankamentów.

Są wyraźnie droższe

Cena jest wadą szczególną - żarówki ledowe są na starcie, na sklepowej półce, droższe od innych produktów. Zastanawiając się nad zakupem, pomyślmy o niższych rachunkach za energię elektryczną.

Wrażliwość na prąd

Tempo rozwoju technologii oświetlenia ledowego jest ogromne. Oferta producentów może się różnić, poszczególne lampy mogą być wrażliwe na przepięcia, przekroczenia dopuszczalnego progu pracy. Choć trudne je uszkodzić mechanicznie, to elektronika często jest wrażliwa na nagłe spadki napięcia.

Nie wszędzie pasują

Przy modzie na stylizowane retro żarówki, ładne same w sobie, bez oprawy, swobodnie zwisające pod sufitem, diody ledowe nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Konsumenci, którym podobają się designerskie nawiązania do czasów Tesli nie uznają żarówek ledowych za godne zainteresowania. „Nie poleciłabym oświetlenia ledowego do stylizowanych, vintagowych wnętrz, ponieważ jest to rozwiązanie nowoczesne i kojarzy się z czystością formy, dlatego bardziej pasuje do minimalistycznych przestrzeni” – tłumaczy ekspert z Boho Studio.

Ciepła jasność i zimna jasność

Ciepłe barwy emitowanego przez ledy światła to jeszcze nie standard, a raczej usprawnienie lepszych, droższych modeli. Większość ledów emituje światło o zimnej, niekoniecznie przyjemnej dla wszystkich barwie.

Owszem, ledy mają kilka wad. Dosłownie kilka. Nawet pomimo ich należy szczerze przyznać: to jedno z najlepszych dostępnych obecnie rozwiązań na rynku.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Oświetlenie
Zobacz więcej artykułów w kategorii Oświetlenie
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Więcej zalet! Trzeba po prostu kupować zarówno taśmy LED jak i zasilacze wysokiej jakości by służyły latami.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Konny poczytaj
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mam w nowej kuchni ledowe oswietlenie bialych mebli lakierowanych i super sa ja zadych wad nie widze.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Warto!! Przede wszystkim oszczędność!!!😊
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Robiąc je nie myślałam o oszczednosci bo nie wiem czy to taka duza oszczednosc .W kazdym razie to cos innego i naprawde świetnie wyglada szczególnie wieczor
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

My wybraliśmy do nowego domu tylko ledowe oświetlenie 😄 same zalety i oszczędność 😉
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Mamy LEDy w naszym nowiuśkim aneksie kuchennym i są po prostu rewelacyjne :)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Piotr Jurczuk
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Słaby tekst, nie ma nawet co otwierać.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

ja też pod szafkami mam oświetlenie led mareszcie widzę co kroję :-)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

W kuchni i przedpokoju - tak, lecz w pokojach okropnie wygląda te "zimne oświetlenie"!!!!!
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Trzeba zamontować ciepłą barwę wtedy będzie przyjemnie.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Kupiłam żarówki z ciepłą barwą, gdy wkręciłam do żyrandola zrobiło się "nieprzyjemnie" - tak było kiedyś z jarzeniówkami, lecz ich ciepła barwa była przyjemna dla oka!!!!!
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja mam taśmę z ciepłym światłem ukrytą za "listwą" pod sufitem. Miłe, przyjemne, ciepłe i rozproszone światło. Nie razi, żarówka w żyrandolu nigdy tego nie da. Trzeba po prostu umiejętnie dobrać zarówno sam rodzaj diody, jej barwę jak i sposób wykorzystania.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Maria Horky ciepła barwa to pojęcie względne Radzę sugerować się wartościami podawanych w Kelwinach 2700K to już całkiem przyjemna ciepła barwa
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

2700 do 3000 stopni Kelwina i nie ma mowy o zimnej, wręcz trupiej, barwie!
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

TAK :)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Największa wadą LED jest cena. Za markowy zamiennik halogena GU10 trzeba zapłacić około 12 - 15 euro. W kuchni mam 12 takich i musiałbym za wyminę na led zapłacić około 150 euro i jakieś kolejne 150 euro na wymianę kilku innych żarówek...
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Tanie ledy smd z allegro po 12zł sztuka, a mam ich 6 w małej łazience , mają po 4watt i świecą rewelacyjnie już 5ty rok i żadna się nie wypaliła tak więc nie ma reguły
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Problem w jakości plastiku używanego w tanich chińskich ledach. Orliki też wybudowano tanio, okazało się, że używajac toskycznych metali. Toksyn nie widzisz ale nimi oddychasz.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Polecam montaż w łazience, zawsze to milej użyć takiego oświetlenia w środku nocy niż dostać po oczach zwykłą żarówką kilka sekund po obudzeniu ;)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Pieknie
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ledy to przede wszystkim do 80% oszczędności na prądzie, dodatkowo jeśli znaleźć uczciwego sprzedawcę nie szarpnie nas o portfel. www.waks.pl Obsługujemy również klienta detalicznego. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego lub drogą mailową.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ciepło światła można sobie wybrać. Nie musi koniecznie byc "trupio" białe.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

U nas w stolarni drewmet.NET.pl używamy od dawna taśm led. Zarówno my jak i klienci są zawsze zadowoleni. Cechuje je wszechstronność
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Wadą jest to ,że widać każdą nierówność na ścianie, każdą żle położoną płytkę :)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Do tego, co ten artykuł napisał. Co znaczy zwrot vintagowe wnętrze? Nie ma żadnego poskiego pięknego słowa?
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Jak można połączyć wytrzymałość z szybkością, nie rozumiem tych teorii
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Jak najbardziej tak! I nie tylko w kuchni, ale w calym domu lub mieszkaniu. Rachunki za prad znacznie nizsze. Ogromna oszczednosc.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

-
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Na pewno trzeba mieć proste sufity 😄 gładkie jak pupcia niemowlęcia 😄 poza tym same plusy
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

A dlaczego tak? Jaki to ma zwiazek?
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Jak włączysz w nocy ledy i usiądziesz na kanapie i spojrzysz na sufit i nie będzie prosty zobaczysz fale. Światło będzie się załamywać
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Nie ma bata. Musi być równo 😄
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Plusy są oprócz standardowych wyłączników można nimi sterować zdalnie. Przydaje się zwłaszcza przy oświetleniach trudno dostępnych miejsc.
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

a co z odwzorowaniem kolorow?
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

jeden z bardziej suchych opisów jakie czytałem
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

plusy i minusy jak zawsze
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Bastiaan Repetski
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Nie nagrzewają się? Ciekawe...
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Podświetlanie sufitu taśmami led już wieje nudą, zwłaszcza te demoniczne kolorki, jestem zwolenniczką sufitów napinanych .
 • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Oby nie za dużo i nie na niebiesko:)
 • Dodano 2 lata temu
Ja jestem zdecydowaną zwolenniczką światła LED, które emituje naturalne i niepulsujące światło, nie zawiera szkodliwego dla oczu promieniowania UV. Widzę zdecydowaną różnicę po wymianie oświetlenie w swoim pokoju. W odpowiednie żarówki LED zaopatrzyłam się w sklepie: http://www.unilight.com.pl/.
 • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów