Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Oświetlenie LED. Wady i zalety rozwiązania

Jeszcze przed chwilą mówiono o nim: przełomowa technologia, zrewolucjonizuje rynek, zmieni sposób, w jaki korzystamy z oświetlenia. Dziś to już niemal standard. Jeśli interesują nasz niższe rachunki za energię elektryczną, musimy, po prostu musimy wymienić standardowe żarówki na ledowe. Zachwyty mnożą się z każdej strony, czy więc to rozwiązanie ma jakiekolwiek wady? Sprawdzamy.

Więcej zostaje w kieszeni

To klucz do wszystkiego. Koszty generowane podczas eksploatacji żarówek ledowych są wielokrotnie niższe niż w przypadku innych rozwiązań. Ledowe źródło światła zużywa nawet 10 razy mniej energii niż tradycyjna żarówka lub 2 razy mniej niż kompaktowa. Tak, to prawda, kosztuje więcej, jednak wydatek ten potraktujmy jak przemyślaną inwestycję.

Inteligentna taśma LED TP-LINK Tapo L900 5m

Inteligentna taśma LED TP-LINK Tapo L900 5m

100 zł
Taśma LED 120 IP20 6000K 1m EKPL538 Eko-light

Taśma LED 120 IP20 6000K 1m EKPL538 Eko-light

13 zł
Taśma LED 120 IP20 3000K 1m EKPL521 Eko-light

Taśma LED 120 IP20 3000K 1m EKPL521 Eko-light

13 zł
Taśma LED 5m 60LED 24W ciepła biel IP20 EKPL1808 Eko-light

Taśma LED 5m 60LED 24W ciepła biel IP20 EKPL1808 Eko-light

32 zł

Zakup na laaaaata

Bardzo długa żywotność stawia ledy w pozycji uprzywilejowanej względem innych rozwiązań. Producenci podają dość różne specyfikacje, według niektórych świecić powinna przez 30, według innych nawet 100 tys. godzin. Średnia wartość, jaką można znaleźć na opakowaniu to 50 tys. godzin. Podaje się, że ledy działają 10 razy dłużej niż żarówka halogenowa i 25 razy niż tradycyjna. Jak to wygląda w praktyce? Kupujemy żarówkę ledową, by dopiero po 5-7 latach znów sobie o niej przypomnieć.

Gaśnie powoli

To zaleta, która wiąże się z żywotnością. Żarówki ledowe zamiast przepalać się definitywnie, świecą słabej - tracą 30 proc. swojej mocy. Dzieje się to jednak dopiero po czasie określonym przez producenta jako „długość życia żarówki”. W praktyce żarówka gaśnie powoli, pracując dalej, długo po okresie wskazanym na opakowaniu. Sytuacja, w której żarówka się przepala ze starości, rzadko ma miejsce. Nie zaskoczą nas egipskie ciemności. Jeśli więc zauważymy, że w naszym salonie jest coraz ciemniej, to znak, że oświetlenie ledowe powoli dokonuje swego żywota.

Do biegu, gotowi, start!

Zwróćmy też uwagę na to, że lampy oparte na technologii ledowej świecą od razu. Klikamy włącznik i już. Nic nie musi się rozgrzewać, rozbudzać - po prostu działa. Diody osiągają całkowitą sprawność w ciągu mikrosekund, nawet tego nie zauważymy.

A niech i upadnie

Ile razy to przerabialiśmy! Nowo kupiona żarówka, pieczołowicie sprawdzana przy sklepowej półce, wypada nam z rąk podczas rozpakowywania. Z nadzieją wkręcamy ją do oprawy - nic z tego, nie działa, znowu! Powyższy scenariusz nie urzeczywistni się w przypadku ledowych źródeł światła. Wytrzymają znacznie więcej niż tradycyjne żarówki, żaden obwód się nie przerwie, żaden drucik nie ułamie, ponieważ nie ma tu ruchomych, łamliwych części - zaledwie dwie elektrody i dwa półprzewodniki. Sprawdzi się więc na klatkach schodowych, zewnętrznych elewacjach budynku, parkingach.

Nie nagrzewają się

Podczas pracy nie generują ciepła. Nie przegrzeją się. Ich obwody nie potrzebują czasu na ostygnięcie. Są bezpieczniejsze od innych rozwiązań, jeśli chodzi o kwestie pożarowe. Nie musimy się przejmować łatwopalnością materiałów – ledowe źródła światła można montować np. w podwieszanym suficie.

Niewielkie rozmiary

Pozwala to na umocowanie oświetlenia w miejscach wcześniej niedostępnych. Dzięki małym gabarytom instalacja oświetleniowa może być dopasowana do wnętrza, duże oprawy nie będą skupiać na sobie wzroku. „Oświetlenie ledowe na pewno warto zamontować w miejscach, w których niekoniecznie chcemy widzieć źródło światła, np. w obudowach szafek kuchennych wiszących nad blatem lub w łazienkach” – wskazuje Magdalena Ilmer z Boho Studio.

Kierunkowość

Lampa led pozwala skierowanie strumienia światła w dany punkt, konkretną przestrzeń. Innymi słowy, świeci w kierunku, w który została zwrócona, w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych emitujących światło rozproszone. Znamy to uczucie, kiedy zimowym popołudniem zapalamy wszystkie górne światła, a nadal jest ciemno? Z żarówkami ledowymi jest inaczej. Możemy tak rozplanować instalację, by w razie potrzeby oświetlony był wyłącznie komplet wypoczynkowy, a reszta pomieszczania nikła w mrokach wieczoru. „Oświetlenie takie sprawdzi się tam, gdzie potrzebny jest efekt podkreślenia światłem płaszczyzny lub jej tekstury - ledowe lampy świetnie nadają się do rzeźbienia światłem i podkreślania detali” – podpowiada Magdalena Ilmer.

Wrażliwość na temperaturę

Nie dotyczy to domowego wykorzystania - w takich warunkach ledowe oświetlenie sprawdza się doskonale. Nie zapominajmy jednak, że wysokie temperatury mogą spowodować zmianę parametrów pracy układu, a nawet spalenie modułów. Należy więc uważać z montażem żarówek ledowych w miejscach szczególnie nasłonecznionych, na zewnątrz budynku.

Najciemniej pod lampą, czyli rzecz o wadach. Niewiele się o nich mówi, bo szczerze mówiąc niewiele ich jest. Poza tym zalety tego rozwiązania przykrywają wady. Warto jednak odnotować kilka mankamentów.

Są wyraźnie droższe

Cena jest wadą szczególną - żarówki ledowe są na starcie, na sklepowej półce, droższe od innych produktów. Zastanawiając się nad zakupem, pomyślmy o niższych rachunkach za energię elektryczną.

Wrażliwość na prąd

Tempo rozwoju technologii oświetlenia ledowego jest ogromne. Oferta producentów może się różnić, poszczególne lampy mogą być wrażliwe na przepięcia, przekroczenia dopuszczalnego progu pracy. Choć trudne je uszkodzić mechanicznie, to elektronika często jest wrażliwa na nagłe spadki napięcia.

Key W  - nowoczesny kinkiet LED

Key W - nowoczesny kinkiet LED

199 zł 299 zł
Salamanca Wall - kinkiet kryształowy

Salamanca Wall - kinkiet kryształowy

279 zł
KINKIET LAMPA ŚCIENNA NOWOCZESNA ZŁOTA MARSIADA NEO LUMINA DECO

KINKIET LAMPA ŚCIENNA NOWOCZESNA ZŁOTA MARSIADA NEO LUMINA DECO

339 zł
KINKIET LAMPA ŚCIENNA WALEC TUBA ŚWIATŁO GÓRA DÓŁ ALUMINIUM CZARNY G9 LED PP K 110 BK

KINKIET LAMPA ŚCIENNA WALEC TUBA ŚWIATŁO GÓRA DÓŁ ALUMINIUM CZARNY G9 LED PP K 110 BK

126 zł 140 zł

Nie wszędzie pasują

Przy modzie na stylizowane retro żarówki, ładne same w sobie, bez oprawy, swobodnie zwisające pod sufitem, diody ledowe nie mają zbyt wiele do powiedzenia. Konsumenci, którym podobają się designerskie nawiązania do czasów Tesli nie uznają żarówek ledowych za godne zainteresowania. „Nie poleciłabym oświetlenia ledowego do stylizowanych, vintagowych wnętrz, ponieważ jest to rozwiązanie nowoczesne i kojarzy się z czystością formy, dlatego bardziej pasuje do minimalistycznych przestrzeni” – tłumaczy ekspert z Boho Studio.

Ciepła jasność i zimna jasność

Ciepłe barwy emitowanego przez ledy światła to jeszcze nie standard, a raczej usprawnienie lepszych, droższych modeli. Większość ledów emituje światło o zimnej, niekoniecznie przyjemnej dla wszystkich barwie.

Owszem, ledy mają kilka wad. Dosłownie kilka. Nawet pomimo ich należy szczerze przyznać: to jedno z najlepszych dostępnych obecnie rozwiązań na rynku.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności