Co szukasz?
Zobacz także

Jak zbudować pergolę ogrodową? Poradnik krok po kroku

Pergola to element architektury ogrodu znany już w średniowieczu. Ażurowa konstrukcja, najczęściej wykonana z drewna, służy nie tylko w celach dekoracyjnych – jest też osłoną przed słońcem w gorące dni lata czy deszczem, dającym się we znaki podczas jesieni. Tworzą ją z reguły rzędy słupów wypełnione kratownicą lub belkami, po których z czasem wiją się rośliny stanowiące wyjątkową oprawę dla chwil spędzonych na tarasie.

Mimo że budowla z pozoru wygląda na trudną i pracochłonną, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie! Mało tego, samodzielny montaż może okazać się dużo tańszy od gotowego rozwiązania, więc... do dzieła! Poniżej znajdziecie praktyczne wskazówki dotyczącego tego, jak stworzyć kameralne miejsce we własnym ogrodzie!

pergola przy domu, taras z drewnianą pergolą

Co będzie potrzebne do zbudowania pergoli ogrodowej?

kobieta na tarasie

Zacznijmy od banału – potrzebny jest pomysł i zmysł konstruktorski! Z racji tego, że budowlę możemy usytuować w dowolnym miejscu naszego zieleńca, możliwości są wręcz nieograniczone. Pergola może stanąć w rogu działki, stanowiąc odosobnioną konstrukcję, a także stać się przedłużeniem domu, rzucając cień na sąsiadujący z budynkiem taras.

Do jej przygotowania niezbędne są podstawowe narzędzia, takie jak metalowe wkręty, wkrętarka, poziomica czy pędzle do nakładania środków ochronnych. Przydatne okażą się ścisk stolarski, który ułatwi mocowanie poszczególnych elementów, szlifierka kątowa, a także – jeśli nie chcemy szlifować drewna ręcznie za pomocą papieru ściernego czy kostki – szlifierka oscylacyjna lub taśmowa. Najważniejszymi składnikami pergoli są listewki oraz słupki z wybranego gatunku drzewa i dobrane odpowiednio impregnaty oraz preparaty gruntujące.

drewniana pergola przy domu, taras z drewnianą pergolą

Jakie drewno wybrać i jak je przygotować?

Pergolę ogrodową można zbudować z niemal każdego rodzaju drewna – począwszy od rodzimych wariantów, po egzotyczne jatoby czy tek, zaliczane do najdroższych propozycji. Najczęściej wykorzystuje się robinię, której drewno jest wysoce odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne, ale możemy też sięgnąć po twardsze gatunki dębu lub buku czy miękką – oraz najtańszą ze wszystkich dostępnych rozwiązań – sosnę.

zaimpregnowana pergola, drewniana pergola

Niezależnie od tego, na jaki materiał się zdecydujemy, istotny jest fakt odpowiedniej obróbki surowca i jego impregnacji – dzięki temu ochronimy pergolę przed szkodliwymi owadami, grzybami, pleśnią, promieniowaniem UV czy zmienną temperaturą. W tym celu wykorzystajmy preparaty, takie jak lakiery, lakierobejce, pokosty, impregnaty czy oleje, dobrane zarówno do gatunku drewna, jak i efektów, jakich oczekujemy.

Budowę pergoli zacznijmy od przygotowania drewna. Proces ten polega na wyszlifowaniu słupków i listewek ręcznie lub za pomocą szlifierki taśmowej lub oscylacyjnej. Następnie należy dokładnie oczyścić materiał z kurzu i pyłu. Warto użyć do tego zadania miękkiej zmiotki albo odkurzacza z końcówką, która nie porysuje materiału bazowego. Po wygładzeniu i odpyleniu powierzchni kolej na odtłuszczanie – najlepiej za pomocą benzyny ekstrakcyjnej – oraz nakładanie środka ochronnego.

budowa pergoli, szlifowanie drewna szlifierką

Na początku najlepiej zagruntować deski impregnatem ochronnym. Jego działanie polega na wzmocnieniu struktury drewna, przez co pergola – narażona na negatywne czynniki biologiczne – będzie chroniona przed rozkładem, działaniem wody, grzybami pleśniowymi, owadami czy sinizną.

gruntujący impregnat do drewna, impregnat ochronny do drewna

Kolejnym etapem jest nałożenie za pomocą pędzla warstwy nawierzchniowej w wybranym kolorze, która dzięki odpowiednim właściwościom ochroni powierzchnię przed wilgocią oraz silnym nasłonecznieniem i blaknięciem. Odcień będzie kreatorem nastroju na tarasie. Jeśli chcemy urządzić kameralną przestrzeń w śródziemnomorskim stylu, postawmy na bielone deski. Jeśli jednak pragniemy wyczarować nostalgiczny klimat kolonialny, w którym rządzi eklektyczny miszmasz, wybierzmy ciemne barwy, które spotęgują wrażenie naturalności – podobna kolorystyka będzie motywem przewodnim w aranżacjach skandynawskich czy nowoczesnych.

impregnowanie drewna, impregnowanie pergoli, impregnacja drewna w ogrodzie
Zobacz, jak wybrać odpowiedni impregnat >>

Od czego zacząć montaż pergoli?

Drewnianych konstrukcji ogrodowych nie należy umieszczać bezpośrednio na ziemi, dlatego najlepiej albo skorzystać z wylanego wcześniej fundamentu oraz płaskowników, albo kupić metalowe kotwy mocujące, pamiętając o ich jednakowym wypoziomowaniu po osadzeniu. Dla uzyskania większej stabilności pionowych filarów podczas montażu możemy podeprzeć je belkami. Po zamontowaniu głównych słupków równolegle do siebie, w odległości około 1,5 m, przystępujemy do przykręcania belek bocznych, tworzących ściany oraz daszek.

budowa pergoli, budowa pergoli przy domu

Długie listwy boczne przykręcamy do pionowych słupów, pozostawiając między mini równy odstęp. Dla pełnej precyzji pomiarów warto wykorzystać przedmiot o przyjętej przez nas szerokości – np. deskę, pudełeczko czy puszkę. Pamiętamy jedynie, że im ta odległość jest mniejsza, tym więcej cienia i osłony przed wiatrem zyskamy. Jeśli pergolę mają pokryć rośliny pnące, możemy zdecydować się na większe odległości – z czasem, ściana zieleni otulająca konstrukcję ochroni nas przed gorącymi promieniami. Aby ułatwić sobie pracę, możemy też skorzystać ze ścisków stolarskich, które przytrzymają drewniane elementy w określonym położeniu.

budowa pergoli, przykręcanie listewek podczas budowy pergoli

Zbyt długie, wystające listwy boczne docinamy na końcowym etapie montażu za pomocą szlifierki kątowej, a brzegi szlifujemy oraz malujemy na ten sam odcień co pozostała część altany. Próby ucinania desek w trakcie prac mogą zakończyć się mało estetycznymi nierównościami, które zepsują ostateczny efekt.

mężczyzna budujący pergolę
Dowiedz się więcej o renowacji drewna w ogrodzie >>

i... gotowe!

Na koniec pozostaje najprzyjemniejsza część zadania – dekorowanie! Relaks na świeżym powietrzu wymaga fenomenalnej oprawy, którą wykreują nie tylko magiczny urok drewna czy zielone rabaty dookoła. Konstrukcje możemy ozdobić zwiewnymi materiałami zamocowanymi u szczytu belek, by taras nabrał dozy nonszalancji i romantyczności, sprzyjającej spędzaniu czasu przy blasku księżyca. Przytulność spotęgują mięsiste poduchy, które zajmą miejsce na wiklinowych fotelach czy masywnych siedziskach, pokrytych miłą w dotyku tkaniną.

taras z pergolą, zastawiony stół na tarasie, obiad na tarasie

Wieczorem klimat stworzą niebanalne latarenki oraz łańcuchy z lampkami przewieszonymi przed drewniane belki, a dobrą energię wniosą kolory: prostotę stylu nowoczesnego przełamie soczysta zieleń, w klasyce zapanuje brąz, w aurę vintage wpiszą się fantazyjne wzory, a w nurcie kolonialnym ładunkiem pozytywnych emocji w opozycji do naturalnego tła będą fuksja, turkus czy amarant przeplecione charakterystycznym motywem paisley.

taras z pergolą, meble tarasowe, zastawiony stół na tarasie, dekoracja tarasu
Zobacz jak zabezpieczyć inne elementy drewniane >>

Pergola to oryginalny sposób na zagospodarowanie przestrzeni w ogrodzie. Drewniana konstrukcja osłoni przed słońcem, da schronienie przed deszczem, wtopi się w scenerię zieleńca i umili chwile spędzone na świeżym powietrzu. Do jej montażu wbrew pozorom potrzeba niewiele: nieco kreatywności, szczyptę stolarskiego zacięcia, sporo chęci i kilka niezbędnych narzędzi. Efekt to piękna budowla, kameralny klimat i tło sprzyjające błogiemu lenistwu.

Chcesz zobaczyć więcej zdjęć tego tarasu? Wejdź na blog www.MartynaG.pl

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Właśnie myślę o zrobieniu pergoli i usilnie męża namawiam do podjęcia się tego zadania. Dzięki za info. Pokaże mu artykuł - może on go przekona,że samemu też można zrobić pergolę ! Pozdawiam Aneta https://4home-store.pl/pl/c/Lawki-do-przedpokoju%2C-salonu%2C-sypialni/117
  • Dodano 2 lata temu
Pergola przylega do elewacji, która jest ocieplona. Zapewne będzie nieco pracować przy silnych wiatrach. Co z zamocowaniem jej do elewacji? A przynajmniej zapewnieniem właściwego dystansu pergola-elewacja. Jak takie połączenie wykonać? Myślałem o prętach min. 12mm wkręconych na śrubach dwugwintowych lub po prostu kotwach chemicznych, to dobre rozwiązanie?
  • Dodano 2 lata temu
Jestem bardzo dumna z męża! Wasz artykuł pomógł mu w zrobieniu przepiękniej pergoli! Udało się nam połączyć drewno z płytą MPB. Wyszło przepieknie!
  • Dodano 2 miesiące temu
Ze względu na odległość między płaszczyzna zewnętrzna elewacji a pustakiem proponuje zamontować marki stalowe i przy pomocy kotwy chemicznej i szpilek gwintowanych zamocować do budynku i wyprowadzić tym samym mocowanie poza warstwę ocieplenia.Same szpilki nie dadzą sztywności konstrukcji.Proponuje zastosować profil dwuteowy przy czym szpilki przechodzą przez jedną półkę profilu i druga półka jest na tyle oddalona, że wychodzi przed ocieplenie np. HEA 220
  • Dodano miesiąc temu