Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak zbudować altanę krok po kroku? Praktyczny poradnik

Jak zbudować altanę we własnym ogródku? Wprost na trawie lub z fundamentem i podłogą, z pełnymi lub ażurowymi ściankami, na planie kwadratu, a może sześciokąta? Dobry projekt altany ogrodowej, odpowiednie przygotowanie i trochę czasu oraz pracy wystarczą, by stworzyć miejsce, które będzie ozdobą Twojego ogrodu oraz świetnym miejscem na wypoczynek i spotkania towarzyskie. Dziś tłumaczymy, jak zaplanować budowę altany ogrodowej oraz o czym pamiętać. Zapraszamy!

Jak zbudować altanę ogrodową?

Początek wiosny to idealny moment, by zastanowić się nad tym, jak zbudować altanę na działce – takie zadaszone miejsce tworzy wspaniałą przestrzeń do wypoczynku czy grillowania z przyjaciółmi. Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na gotowe altany ogrodowe lub żadna z nich nie podoba Ci się na tyle, byś mógł postawić ją w swoim ogrodzie, mamy dla Ciebie rozwiązanie idealne: altana ogrodowa zrób to sam!

Jak zbudować altankę? Wbrew pozorom to nic trudnego, wystarczą dobre materiały, odrobina zacięcia majsterkowicza, zdolności manualnych i czasu.

Projekt altany ogrodowej – o czym warto pamiętać?

Jak zaplanować altanę ogrodową? Projekt jest podstawą, o którą musisz zadbać, zanim zabierzesz się za realizację. Dobrze wykonany projekt daje pewność, że wszystko zostało przemyślane, rozrysowane i rozplanowane, a w trakcie budowy unikniesz niespodzianek. Co powinien zawierać projekt altany ogrodowej?

  • Wymiary. Projekt altanki ogrodowej powinien przewidywać, czy planowana jest duża altana, w której będziesz mógł urządzać letnie przyjęcia, czy może niewielka, prosta konstrukcja na kameralne kolacje. Projekt altany ogrodowej 3 m x 3 m będą obowiązywały inne formalności niż budowę dużej konstrukcji np. o powierzchni 20 m². Planując architekturę ogrodową, koniecznie weź pod uwagę wymiary samej działki, tak by altana nie przytłoczyła ogrodu i tarasu. Inne kryteria obowiązują na prywatnych działkach, a inne w ogródkach działkowych ROD.
  • Lokalizacja altany. Szukaj miejsca zacisznego, z dala od ulicy, schowanego przed wzrokiem sąsiadów, ale jednocześnie takiego, które umożliwi Ci obserwowanie pięknego ogrodu. O doskonałej lokalizacji warto pomyśleć jeszcze przed przystąpieniem do projektowania ogrodu – dzięki temu precyzyjnie wyznaczysz ścieżki i ustalisz, gdzie zasiać trawę czy posadzić kwiaty. Jeśli planujesz wykonanie projektu altany ogrodowej z grillem, zadbaj o ustawienie, w którym dym podczas grillowania nie będzie leciał wprost do ogródka sąsiadów.
  • Kształt altany. Zastanów się, jaki kształt altanki będzie pasował do Twojego ogrodu. Możesz np. zdecydować się na wykonanie projektu altany ogrodowej czworokątnej lub sześciokątnej. Dużą popularnością cieszą się altany okrągłe oraz wieloboczne – efektowne, choć dość wymagające i pracochłonne w realizacji. Prosty projekt altany ogrodowej prostokątnej to dobry pomysł, jeśli zależy Ci na maksymalnie funkcjonalnej konstrukcji. Wnętrze altanki będzie bardziej ustawne – z powodzeniem wstawisz tu stół i krzesła, a w przypadku większego metrażu zaplanujesz również miejsce na grilla czy przydomową wędzarnię.
  • Dach altany. Na etapie projektowania altany zadecyduj również o pokryciu dachowym. Gont drewniany podkreśli tradycyjny, klasyczny charakter posesji, dachówka ceramiczna z kolei pozwoli dopasować estetykę domku do architektury budynku. Dużym powodzeniem cieszy się również blachodachówka. Miłośnicy rustykalnego stylu chętnie sięgają zaś po…. strzechę, która zaskakuje trwałością, wygląda świetnie i doskonale wpasowuje się w najnowsze trendy aranżacyjne 2021 roku. Zastanów się również, czy dach ma być prosty i jednospadowy, czy może nieco trudniejszy w wykonaniu, ale bardziej efektowny dach dwuspadowy czy nawet sześciospadowy.
  • Podłoga altany. Projekt altany ogrodowej obejmuje również podłogę. Chociaż jej budowa nie jest obligatoryjna, warto wziąć pod uwagę trudne warunki użytkowania altany, a przede wszystkim deszcz i wilgoć podłoża. Dzięki przemyślanej koncepcji uchronisz meble ogrodowe przed zniszczeniem podczas obfitego deszczu. Decydując się na konkretne rozwiązanie, miej na uwadze charakter i koszt budowy, wystrój całego ogrodu, ale również ulokowanie samej działki (jakość gleby, nasłonecznienie, wilgotność). Możesz zdecydować się na deski kompozytowe lub drewniane, kostkę brukową, kamień, wylewkę z betonu, płyty betonowe, cegłę, a nawet żwir.

Projekt altany ogrodowej murowanej czy drewnianej – który wybrać?

Projekt altany ogrodowej drewnianej to jeden z najpopularniejszych wariantów. Drewno sosnowe lub świerkowe to w przypadku małej architektury ogrodowej oczywisty wybór: doskonale komponuje się z zielenią, idealnie współgra z otoczeniem, poza tym bardzo dobrze prezentuje się w towarzystwie innych zabudowań. Budowa altany ogrodowej drewnianej to świetny pomysł, jednak warto pamiętać, że takie rozwiązanie ma wiele zalet, ale ma również wady.

Zalety altany drewnianej:

  • łatwo ją zamontować, jak i zdemontować,
  • wygląda bardzo efektownie i będzie pasować do każdego ogrodu,
  • jest łatwa w montażu i demontażu.

Wady altany drewnianej:

  • wymaga regularnej impregnacji,
  • nieodpowiednio zaimpregnowana może gnić lub butwieć.

Modnym i popularnym rozwiązaniem są projekty altany ogrodowej murowanej, które również mają swoje plusy i minusy.

Zalety altany murowanej:

  • wygląda bardzo efektownie,
  • jest trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych,
  • nie wymaga impregnacji.

Wady altany murowanej:

  • budowa wymaga doświadczenia budowlanego i większego nakładu finansowego,
  • budowa altany ogrodowej murowanej krok po kroku, od początku do końca, trwa dłużej niż budowa altany drewnianej,
  • jest droższa niż drewniana.

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Jak zbudować altanę ogrodową? Dziś krok po kroku przedstawimy Ci kolejne etapy realizacji takiej konstrukcji i podpowiemy, jak zabrać się do działania i o czym pamiętać, by altana była stabilna, piękna, wygodna i służyła długie lata. W takim razie jak zrobić altanę z drewna?

Krok 1. Zrób projekt i plan altany ogrodowej

Budowy altany ogrodowej nawet nie warto rozpoczynać bez dokładnie przygotowanego planu. W pierwszej kolejności wybierz miejsce, w którym powstanie domek. Następnie zaprojektuj konstrukcję oraz zaplanuj, z czego ją wykonasz. Poza tym – mimo że budowa altanki na działce lub w ogrodzie to proces rozłożony przynajmniej na kilka dni – przygotuj wszelkie niezbędne komponenty, elementy, akcesoria i narzędzia.

Krok 2. Wylej płytę żelbetową – fundament altany ogrodowej

Jak zbudować wiatę ogrodową? Bardzo istotnym etapem budowy wiaty ogrodowej jest odpowiednie przygotowanie fundamentu. Postawienie całości na niestabilnym lub niepoprawnie zaizolowanym gruncie może grozić koniecznością rozbiórki całej konstrukcji altany. Fundamenty twórz więc starannie, bez pomijania żadnego z etapów – dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoja altana jest postawiona na solidnym i trwałym podeście.

  • Przygotuj grunt. Pierwszy etap tworzenia fundamentów pod altanę to dokładne wytyczenie krawędzi podłogi altany. Następnie wykop dół szerszy o ok. 50 cm. Wybierz warstwę urodzajną gruntu, tzw. humus, aż dokopiesz się do części nośnej gruntu.
  • Utwardź teren. Wykonaj plantowanie terenu, czyli ubij grunt zagęszczarką.
  • Stwórz szalunek. Ułóż ramę z desek w pionie tak, aby tworzyła obrys altanki. Następnie wybierz kolejną warstwę ziemi (ok. 10-12 cm). Szalunek z desek powinien wystawać ponad wykopany dół.
  • Wylej pierwszą warstwę betonu. Tak stworzony dół zalej pierwszą warstwą betonu. Użyj chudego betonu typu B–7,5. Zaczekaj, aż warstwa podbetonu wyschnie – trwa to około tygodnia (szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji producenta).
  • Zaizoluj fundamenty. Po wyschnięciu beton posmaruj warstwą bitumiczną, która zabezpieczy fundament przed wilgocią. Następnie wyłóż podest cienką papą izolacyjną.
  • Wylej drugą warstwę betonu. Na papie przygotuj szalunek pod drugą warstwę betonu. Wyłóż podest po obwodzie deskami w pionie, aby tworzyły ramę. Wylej beton (B–15 lub B–20), aby fundamenty wystawały lekko ponad grunt. W betonie zatop siatkę zbrojeniową, dzięki której płyta nie będzie się kurczyć ani pękać. Siatka zwiększy także wytrzymałość betonu. Beton zatrzyj na gładko pacą, cały czas kontrolując, czy podest ma prawidłowy poziom (za pomocą poziomicy).
  • Wykonaj izolację pionową. Po upływie tygodnia, gdy beton całkowicie wyschnie, usuń deski z szalunku. Wykonaj izolację pionową, czyli posmaruj środkiem bitumicznym boki podestu. Przysyp ziemią lub piaskiem zagłębienia przy krawędziach altany i przejdź do kolejnego kroku.

Wskazówka: stworzenie płyty żelbetowej jest dość żmudne i kosztowne w realizacji, dlatego część wykonawców poleca wylanie pojedynczych fundamentów pod same słupy. Metoda ta polega na wykopaniu dołów, które się zbroi, a następnie – zalewa betonem. Do tak stworzonych słupów z betonu montuje się drewniane belki, które pełnią funkcję szkieletu altany. Kolejne etapy to montaż dachu oraz podłogi. Ta opcja w szczególności polecana jest do tworzenia altan bez podłogi (na trawie).


Krok 3. Wykonaj konstrukcję altany i ścianki

Podest pod altanę gotowy. Co teraz? Budowa altany ogrodowej, a dokładniej jej konstrukcji, wymaga zamontowania słupów drewnianych do płyty betonowej. W tym celu kup specjalne regulowane kotwy lub stopki do słupów z zakończeniem w kształcie litery U. Nóżki tych podstawek przytwierdź do betonu. Drewniane belki wsuń do kotew, a następnie przymocuj śrubami. W przypadku altany standardowej wielkości wystarczą cztery słupy – będzie to szkielet altany.

Po zamocowaniu słupów należy wznieść ścianki – najczęściej trzy (w przypadku altany zaprojektowanej na rzucie kwadratu lub prostokąta). Masz dużą dowolność co do wyglądu ścianek i aranżacji altany w ogrodzie: mogą to być deski, gotowe panele z drewna lub innych materiałów bądź ozdobne kratownice, które w przyszłości zostaną oplecione przez bluszcz lub winorośl.

Krok 4. Wykonaj dach altanki

Po ustabilizowaniu konstrukcji ścianek przejdź do wykonania zadaszenia. Budowa altany jednospadowej przebiegnie błyskawicznie, jednak znacznie bardziej efektowne są dachy dwuspadowe lub nawet sześciospadowe. W pierwszej kolejności przygotowuj szkielet – więźbę dachową. Zacznij od obsadzenia murłaty łączącej ściany i zadaszenie, następnie przymocuj do niej krokwie dachowe. To, jak gęsto powinieneś ułożyć deski na połaci, zależy m.in. od materiału do wykończenia dachu. Kolejny krok to wykończenie dachu, czyli ułożenie pokrycia dachowego. Niewielka, prosta altana potrzebuje lekkiego i taniego pokrycia. Możesz wybrać papę, ale dobrze prezentują się też tradycyjne gonty, dachówki i deski.

Krok 5. Urządź altankę ogrodową

Kiedy budowa dachu altany zostanie zakończona, możesz przejść do ostatniego etapu prac, czyli ułożenia materiału wykończeniowego na podłodze. Potem wystarczy już tylko urządzić wnętrze domku, zaplanować oświetlenie oraz wstawić meble i dodatki.

Ile kosztuje budowa altany ogrodowej?

Jak tanim kosztem zrobić altankę? Zakup gotowej, solidnej altany ogrodowej to koszt rzędu kilkunastu tysięcy. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielną budowę altany ogrodowej, cena będzie znacznie niższa. Jeśli zastanawiasz się, jak tanio zbudować altanę, poszukaj w sieci darmowego projektu altany ogrodowej i do dzieła! Jeśli będziesz trzymał się projektu, uda Ci się zdobyć materiały w atrakcyjnych cenach i skorzystasz z naszych rad, za piękną i solidną altanę zapłacisz jedynie kilka tysięcy złotych.

Czy warto samodzielnie zbudować altanę ogrodową?

Czy altana DIY to dobry pomysł? Oczywiście, że tak! Jeśli tylko masz trochę wolnego czasu, lubisz majsterkować i masz dostęp do niedrogich materiałów budowlanych, możesz stworzyć swoją altanę bez konieczności wydawania dużych kwot. Jak samemu zbudować altanę ogrodową? Nasza instrukcja i gotowy projekt altany ogrodowej to przepis na sukces!

Altana ogrodowa to miejsce, które sprawdzi się w każdym ogrodzie, na działce ROD czy działce rekreacyjnej. Po pierwsze daje schronienie w razie nagłego załamania pogody lub w dniach, gdy słońce bardzo mocno grzeje. Po drugie – wygląda fantastycznie!


Inne artykuły w tej kategorii

Oświetlenie roślin w ogrodzie – jak podświetlić drzewa i krzewy w ogrodzie?

Oświetlenie roślin w ogrodzie – jak podświetlić drzewa i krzewy w ogrodzie?

Oto skuteczne sposoby, dzięki którym Twój ogród szybko wypięknieje

Oto skuteczne sposoby, dzięki którym Twój ogród szybko wypięknieje

Jesienny balkon – 7 sposobów na przytulny balkon jesienią

Jesienny balkon – 7 sposobów na przytulny balkon jesienią

Jak dobrze oświetlić ogród?

Jak dobrze oświetlić ogród?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Krzewy ozdobne wieloletnie – jakie wybrać do ogrodu?

Jak wyczyścić dno basenu? 5  sposobów na czyszczenie dna basenu

Jak wyczyścić dno basenu? 5 sposobów na czyszczenie dna basenu

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.