Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogród

Ogród na dachu – jak go założyć i zaaranżować? Sprawdź porady i inspiracje

Ogrody na dachu zyskują w Polsce coraz większą popularność. Jeszcze kilkanaście lat temu tego rodzaju rozwiązania spotykane były bardzo rzadko, dziś wykorzystywane są chętnie, szczególnie w przestrzeniach miejskich. Być może zastanawiasz się, jak założyć ogród na dachu, by spełniał swoją funkcję i wyglądał pięknie dłużej niż jeden sezon? Dziś mamy dla Ciebie garść porad, dzięki którym tego rodzaju ogrody nie będą miały przed Tobą tajemnic. Zaczynamy!

jak założyć ogród na dachu
Fot. HADIKA
Pergola ogrodowa 120 x 60 x 212 cm drewniana STELMET

Pergola ogrodowa 120 x 60 x 212 cm drewniana STELMET

90 zł
Delta Gartenholz Pergola ogrodowa 119 cm x 58 cm wys.: 240 cm

Delta Gartenholz Pergola ogrodowa 119 cm x 58 cm wys.: 240 cm

299 zł
Sobex Pergola ogrodowa Frezja z łukiem 128 x 200 x 40 cm

Sobex Pergola ogrodowa Frezja z łukiem 128 x 200 x 40 cm

94 zł 100 zł
Pergola ogrodowa 160 x 35 x 188 cm drewniana MINI STELMET

Pergola ogrodowa 160 x 35 x 188 cm drewniana MINI STELMET

295 zł

Ogród na dachu – co to jest?

Co to jest ogród na dachu? Z definicji ogród na dachu to po prostu trawnik, kwiaty, rośliny i miejsce do wypoczynku, które zamiast na ziemi i bezpośrednio na gruncie, zagospodarowane są na płaskim dachu budynku. Takie pokrycie dachu daje nie tylko wspaniałą przestrzeń do relaksu, ale również wycisza budynek oraz sprawia, że zimą jest w nim dużo cieplej, co przekłada się na znaczne zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Ogrody na dachu – gdzie się sprawdzą?

Gdzie można urządzić taką przestrzeń? Tego rodzaju ogrody tworzy się na płaskich dachach, co do których można mieć pewność, że wytrzymają spory ciężar całej konstrukcji. Bardzo często spotykanym rozwiązaniem są ogrody na dachu bloku. W przestrzeniach miejskich bardzo często brakuje miejsca na zorganizowanie tradycyjnych zielonych ogrodów. Ogród na tarasie na dachu jest doskonałą alternatywą – nie zajmuje dodatkowo miejsca, a doskonale spełnia swoją funkcję.

Z powodzeniem można również stworzyć ogród na dachu garażu – nawet tego niewielkiego, przydomowego. W przestrzeni miejskiej w ten sposób często wykorzystywane są stropy rozległych garażów podziemnych.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć ogród na dachu domu prywatnego lub nawet ogród na dachu altany ogrodowej, który będzie dodatkowym miejscem do zasadzenia przepięknej roślinności. Możliwości jest naprawdę wiele!

zielony ogród na dachu
Fot. Zawislaczka
Leżak Daytona Meblobranie plażowy składany Grafitowy

Leżak Daytona Meblobranie plażowy składany Grafitowy

499 zł 589 zł
Fotel grawitacyjny GoodHome Bergama

Fotel grawitacyjny GoodHome Bergama

178 zł
Leżak plażowy z kółkami Martin - GREY

Leżak plażowy z kółkami Martin - GREY

130 zł 169 zł
Leżanka GoodHome Alona antracyt

Leżanka GoodHome Alona antracyt

278 zł

Jak założyć ogród na dachu krok po kroku?

Jak zrobić ogród na dachu? Najlepiej, by projekt takiej przestrzeni powstał równolegle z projektem całego budynku. Ogród na dachu najlepiej zaplanować już na etapie budowy – wynika to przede wszystkim z obciążeń, jakie generowane są przez obsadzenie dachu roślinnością. Oczywiście ogród na dachu można zorganizować też dużo później niż samą budowę, ale zawsze trzeba pamiętać o niebywałej sile systemu korzeniowego roślin – niedocenienie go może doprowadzić do zniszczenia stropu. W takim razie jak założyć ogród na dachu?

Krok 1. Oczyść powierzchnię dachu

Przed przystąpieniem do prac dokładnie oczyść powierzchnię dachu, tak by nic (np. zalegające na stropie drobne kamienie) nie uszkodziło warstw podkładów, które trzeba ułożyć, by taki ogród funkcjonował jak należy.

Krok 2. Ułóż warstwy izolacyjne

Na płytę stropową połóż kolejno warstwy: paroizolacyjną, termoizolacyjną i hydroizolacyjną.

Krok 3. Ułóż kolejne warstwy

Ogród na dachu w przekroju to kilka położonych na siebie warstw, dzięki którym rośliny mają szansę rosnąć tak, jak w tradycyjnym ogrodzie. Kolejne warstwy, jakie należy położyć, to geowłókniny oraz drenaż, który pozwoli odprowadzić nadmiar wody. Na tym etapie należy również położyć substrat, czyli warstwę wegetacyjną.

Krok 4. Rozrzuć ziemię

Na odpowiednio przygotowanym podłożu równomiernie rozrzuć ziemię.

Krok 5. Aranżuj ogród na dachu!

Teraz najprzyjemniejsza część – masz już gotowe podłoże, możesz sadzić rośliny i aranżować swój wymarzony ogród na dachu.

ogród na dachu projekt
Fot. Zawislaczka
Parasol ogrodowy Voyager T¹  2.5m x 2.5m

Parasol ogrodowy Voyager T¹ 2.5m x 2.5m

1590 zł
Parasol Malta 300 cm szary

Parasol Malta 300 cm szary

298 zł
Parasol ogrodowy ​​​​​​Challenger T² Premium 3m x 3m Oak

Parasol ogrodowy ​​​​​​Challenger T² Premium 3m x 3m Oak

3990 zł
Parasol ogrodowy ​​​​​​Challenger T¹ Ø 3.5m

Parasol ogrodowy ​​​​​​Challenger T¹ Ø 3.5m

2590 zł

Jakie rośliny wybrać na ogród na dachu?

Rośliny na ogród na dachu powinny być uzależnione od rodzaju dachowego ogrodu, jaki chcesz stworzyć. Inne sprawdzą się na dachu, który ma pełnić funkcję wyłącznie ozdobną, a inne na dachach użytkowych, które wykorzystywane są tak samo, jak tradycyjne ogrody. Ogrody czysto ozdobne nazywane są ekstensywnymi, a użytkowe – intensywnymi.

Ogród na dachu – intensywny czy ekstensywny?

Intensywny ogród na dachu to taki, z którego będziesz korzystał – możesz spędzać tam czas czy ustawić meble ogrodowe. W takim ogrodzie możesz posadzić wszystkie rośliny, które lubią stanowiska słoneczne, dobrze znoszą okresową suszę i mogą wymagać stałej regularnej pielęgnacji. Świetnie sprawdzą się tu trawy ozdobne, róże, lawenda czy jałowce. Pamiętaj jednak, że stworzenie ogrodu intensywnego to zadanie bardziej wymagające niż organizacja ogrodu ekstensywnego – wymaga zastosowania znacznie grubszej, a co za tym idzie cięższej warstwy ziemi.

Ekstensywny ogród na dachu to ten, który ma pełnić tylko funkcje dekoracyjne, a Ty będziesz na nim przebywał tylko w celu pielęgnacji roślin. Takie ogrody są tańsze w realizacji, a ich utrzymanie jest proste i nie wymaga specjalnej wiedzy ani umiejętności. W takich ogrodach najlepiej odnajdują się rośliny mało wymagające, mrozoodporne i dobrze znoszące brak wody, np. rozchodniki, trawy, smagliczki czy macierzanki. Jeśli szukasz informacji na temat tego rodzaju roślin, sprawdź nasz artykuł Rośliny sucholubne – TOP 10 roślin, które przetrwają suszę w ogrodzie.

Pawilon ogrodowy Blooma Beloye 295 x 356 cm

Pawilon ogrodowy Blooma Beloye 295 x 356 cm

2198 zł
Pawilon ogrodowy 3x9 m z 8 ścianami - brązowy

Pawilon ogrodowy 3x9 m z 8 ścianami - brązowy

620 zł
Pawilon ogrodowy GoodHome Shamal 3 x 3 m szary

Pawilon ogrodowy GoodHome Shamal 3 x 3 m szary

558 zł
Altana ogrodowa WĘGŁOWA 302 x 306 cm drewniana WERTH-HOLZ

Altana ogrodowa WĘGŁOWA 302 x 306 cm drewniana WERTH-HOLZ

2299 zł

Ile kosztuje założenie i utrzymanie ogrodu na dachu?

Ile kosztuje ogród na dachu? Koszt realizacji takiej przestrzeni uzależniony jest od tego, czy planujesz ogród ekstensywny, czy może intensywny, a także od tego, jak duża jest realizacja oraz jakie rośliny i inne elementy aranżacji będzie obejmować. Szacunkowo średni koszt wykonania dachu ekstensywnego to 200–400 zł/m², a intensywnego – ponad 500 zł/m².

Ogrody na dachu – pomysły na modne aranżacje

Planujesz ogród na dachu? Aranżacje tej przestrzeni to prawdziwe pole do popisu! Jak zaprojektować wymarzony ogród?

  • Ogród zimowy na dachu. Oszklony ogród na dachu to idealne przedłużenie przestrzeni mieszkalnej, którym będziesz mógł cieszyć się nie tylko latem, ale również późną jesienią czy zimą.
  • Zielony ogród na dachu. Człowiek, by zachować zdrowie, potrzebuje kontaktu z zielenią. Dlatego urządzając swój ogród na dachu, nie oszczędzaj na roślinach! Stwórz zielone kaskady, które będą Twoją oazą spokoju i miejscem na wypoczynek po ciężkim dniu.
  • Ogród ziołowy na dachu. Dachowy ogród może być również wsparciem dla Twojej codziennej kuchni! W ziemi lub w doniczkach posadź zioła, które dodadzą charakteru potrawom na Twojej patelni.
  • Ogród warzywny na dachu. Skoro zioła, to mogą być również warzywa! Kto powiedział, że na dachu nie można hodować pomidorów czy sałaty?
  • Ogród japoński na dachu. Japoński ogród na dachu to oaza spokoju, harmonia i miejsce, które pozwoli Ci się wyciszyć nawet w środku wielkiego, gwarnego miasta.
ogród na dachu
Fot. Zawislaczka
Krzesło balkonowe Vigo

Krzesło balkonowe Vigo

60 zł
SELSEY Krzesło ogrodowe Sokoto czarne

SELSEY Krzesło ogrodowe Sokoto czarne

209 zł
Krzesło cateringowe Rattan - brązowe

Krzesło cateringowe Rattan - brązowe

89 zł 119 zł
Krzesło wędkarskie HUGO składane zielone

Krzesło wędkarskie HUGO składane zielone

40 zł 50 zł

Stworzenie ogrodu na dachu to wyzwanie, którego warto się podjąć! Któż z nas nie chciałby mieć w zasięgu ręki przestrzeni wypełnionej zielenią, idealnej do relaksu z filiżanką aromatycznej kawy i dobrą książką?


Inne artykuły w tej kategorii