Kup idealne biurko do swojego domowego biura! 🖥️
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Cennik usług ogrodniczych – ile kosztuje pielęgnacja ogrodu?

Cennik usług ogrodniczych w 2022 roku jest dość zróżnicowany. Wiele zależy od województwa, w którym mieszkasz, a także od doświadczenia i renomy firmy, na której usługi się zdecydujesz. Dziś sprawdzimy, ile kosztuje pielęgnacja ogrodu w 2022 roku i ile kosztuje godzina pracy ogrodnika. Jeśli marzysz o pięknym ogrodzie tego lata, ale nie chcesz zajmować się jego pielęgnacją samodzielnie, zobacz, jakich kosztów powinieneś się spodziewać.

cennik prac ogrodniczych
Źródło: encierro / Shutterstock

Cennik usług ogrodniczych – od czego zależą ceny?

Ceny usług ogrodniczych uzależnione są od kilku czynników. Warto zdawać sobie z nich sprawę, by wybrać firmę, której stosunek ceny do jakości wykonywanych usług będzie dla Ciebie satysfakcjonujący. Od czego mogą zależeć koszty usług ogrodniczych i jak wybrać firmę, która zajmie się Twoim ogrodem?

 • Lokalizacja. Ceny usług ogrodniczych uzależnione są przede wszystkim od regionu. Najwyższych cen mogą spodziewać się mieszkańcy Warszawy i całego województwa mazowieckiego.
 • Standard wykonywania usług i doświadczenie firmy. Raczkujące firmy bez doświadczenia oferują zwykle atrakcyjniejsze ceny niż te, które działają od lat i wyrobiły już sobie swoją renomę. Często, choć nie zawsze, za wyższą ceną idzie również wyższy standard wykonywanych usług.
 • Zaplecze technologiczne firmy. Jeśli firma, którą wybierzesz, ma duże doświadczenie i rozwinięte zaplecze technologiczne, najprawdopodobniej będzie mogła wykonać zamówione usługi sprawniej i szybciej, ale bardzo możliwe, że będzie również droższa.
 • Sytuacja na rynku. W 2022 roku ceny usług rosną bardziej niż zwykle ze względu na szalejącą inflację, wysokie ceny paliw i energii, a także deficyty materiałów wynikające z przedłużającej się pandemii.

Przeczytaj też: Wąski ogród – aranżacje i porady. Jak optycznie poszerzyć długi i wąski ogród?

Cennik usług ogrodniczych w 2022 roku – przygotowanie terenu

Analizę cenników prac ogrodniczych trzeba zacząć od cen usług przygotowawczych, czyli związanych z wyrównaniem terenu czy montażem systemów nawadniających, o których warto pomyśleć już na tym etapie, by później nie rozkopywać już zaaranżowanego ogródka.

 • Wyrównanie terenu. Koszt wyrównania terenu pod aranżację ogrodową o średnim stopniu skomplikowania prac waha się między 4,10 (m.in. woj. warmińsko-mazurskie, podkarpackie czy małopolskie) a 5,73 zł/m² (woj. mazowieckie).
 • Nawiezienie ziemi na działkę. Uśredniony koszt nawiezienia ziemi to ok. 1,75-2,45 zł/m². Najwięcej zapłacą mieszkańcy woj. mazowieckiego, a najmniej m.in. dolnośląskiego, lubelskiego czy łódzkiego.
 • Montaż systemu automatycznego nawadniania. Koszt montażu systemu nawadniania to od 12,78 (woj. podlaskie) do 15,99 zł/m².

Cennik usług ogrodniczych w 2022 roku – sadzenie roślin

Ile kosztuje posadzenie roślin? Ceny uzależnione są m.in. od rodzaju rośliny. Jeśli masz zrobiony projekt ogrodu lub wiesz dokładnie, co i gdzie chcesz posadzić, łatwo przeliczysz koszty, na jakie powinieneś się przygotować.

 • Sadzenie bylin i pnączy. Uśredniony koszt sadzenia bylin i pnączy wraz z wykopaniem dołków pod rośliny to od 4,78 (woj. lubuskie) do 6,8 zł/szt. (woj. mazowieckie).
 • Sadzenie krzewów. Koszt sadzenie krzewów i mniejszych drzewek waha się między 13,23 a 18,37 zł/szt. Najwięcej zapłacą mieszkańcy woj. mazowieckiego, a najmniej osoby mieszkające w woj. podlaskim.
 • Sadzenie drzew. Stawki firm zajmujących się sadzeniem drzew wynoszą od 48,54 (woj. lubuskie i podlaskie) do 60,18 zł/szt. (woj. mazowieckie).
 • Korowanie. Uśredniony koszt korowania waha się między 3,32 a 4,72 zł/m².
 • Układanie agromaty. Cena układania agromaty to kwoty od 3,69 do 5,31 zł/m². Usługa najwięcej kosztuje w woj. mazowieckim, a najmniej m.in. w woj. podkarpackim czy opolskim.

Cennik usług ogrodniczych w 2022 roku – zakładanie i pielęgnacja trawnika

Ważnym elementem cennika ogrodniczego jest również zakładanie i pielęgnacja trawnika, bez którego trudno wyobrazić sobie przydomowy ogródek. Ile kosztuje stworzenie efektownego trawnika?

 • Stworzenie trawnika z siewu. Cena za tę usługę wykonywaną na powierzchni maks. 100 m² to od 22,68 (woj. podlaskie i lubelskie) do 31,75 zł/m² (woj. mazowieckie).
 • Trawnik z rolki. Zakładanie trawnika z rolki do 100 m² to koszt od 46,20 do 64,68 zł/m² . Najwięcej zapłacą mieszkańcy woj. mazowieckiego, a najmniej podlaskiego i lubelskiego. Cena dotyczy zakładania trawnika bez montażu siatki przeciwko kretom.
 • Aeracja lub wertykulacja trawnika. Usługi te wykonywane są zwykle po sezonie zimowym, a ich cena waha się między 1,54 (woj. podkarpackie i lubelskie) a 2,35 zł/m² (woj. mazowieckie).
 • Koszenie trawy. Usługa koszenia trawy powyżej 30 cm kosiarką spalinową to koszt od 0,41 do 0,57 zł/m². Usługa obejmuje nie tylko koszenie, ale również zebranie trawy, jej wywóz oraz utylizację.

Może Cię zainteresować: Trawnik po zimie: regeneracja i pielęgnacja krok po kroku

Cennik usług ogrodniczych w 2022 roku – wykonanie alejek i ścieżek

Cennik prac ogrodowych obejmuje również wykonanie ścieżek ogrodowych, które sprawiają, że przydomowe ogródki stają się nie tylko piękniejsze, ale również bardziej funkcjonalne. Ile kosztuje ułożenie alejek w ogrodzie?

 • Układanie płyt ażurowych. Usługa układania ażurowych płyt o standardowym formacie to koszt od 43,55 (woj. lubuskie) do 59,39 zł/m² (woj. mazowieckie).
 • Układanie kostki brukowej. Usługa układania szlachetnej kostki brukowej kosztuje od 60,55 (woj. lubuskie) do 77,20 zł/m² (woj. mazowieckie). Cena ta obejmuje również przygotowanie podłoża.
 • Montaż obrzeży trawnikowych. Koszt montażu niskich obrzeży trawnikowych waha się między 26,04 a 37,00 zł/mb.
 • Montaż palisad. Usługa montażu palisad murowanych pionowo do wysokości 50 cm to koszt od 44,82 do 62,48 zł/mb.

Zobacz też: Układanie kostki brukowej – cena za m²

Cennik usług ogrodniczych w 2022 roku – prace pielęgnacyjne

Nawet najlepiej przygotowany ogród nie będzie wyglądał atrakcyjnie bez regularnych i sumiennie wykonywanych czynności pielęgnacyjnych. Jak kształtuje się cennik pielęgnacji ogrodu w firmach zajmujących się tym profesjonalnie?

 • Przycinanie żywopłotów. Koszt przycinania żywopłotów do 1,8 m kształtuje się między 10,24 a 13,48 zł/mb. Najwięcej zapłacą mieszkańcy woj. mazowieckiego.
 • Ręczne pielenie. Ręczne usuwanie chwastów wraz z ich utylizacją to koszt od 4,10 (m.in. woj. pomorskie i warmińsko-mazurskie) do 5,52 zł/m².
 • Podlewanie ogrodu. Koszt podlewania wężem ogrodowym to średnio od 2,16 do 3,16 zł/m².
 • Wywóz odpadów organicznych. Koszt wywozu odpadów organicznych oscyluje w granicach od 8,85 (woj. kujawsko-pomorskie) do 11,68 zł/100 l (woj. mazowieckie).
 • Nawożenie i wapnowanie gleby. Koszt tego rodzaju usługi to kwoty od 1,07 do 1,42 zł/m².

Ile kosztuje godzina pracy ogrodnika w 2022 roku?

Ile kosztuje zatrudnienie ogrodnika w 2022 roku? Jeśli chcesz zatrudnić jedną osobę, która będzie kompleksowo zajmowała się Twoim ogrodem, najprawdopodobniej nie będziesz płacił mu za poszczególne usługi, a umówicie się na rozliczenie godzinowe. Jaka stawka za godzinę pracy w ogrodzie obowiązuje tego roku? Widełki są naprawdę spore. W zależności od doświadczenia ogrodnika oraz rodzaju prac, jakie ma wykonywać, za godzinę pracy możesz zapłacić od 30 do nawet 130 zł.

Przeczytaj również: Ile kosztuje projekt i założenie ogrodu w 2022 roku? Sprawdź aktualne ceny

Stół ogrodowy rozkładany Parassala 180-240x90 cm z drewna tekowego

Stół ogrodowy rozkładany Parassala 180-240x90 cm z drewna tekowego

2542 zł
Pergola ogrodowa Sherloo 3x3 m szara

Pergola ogrodowa Sherloo 3x3 m szara

1359 zł
Cena regularna: 1889 zł
Najniższa cena: 1374 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 48h
Krzesło ogrodowe Alviano

Krzesło ogrodowe Alviano

229 zł
Cena regularna: 259 zł
Najniższa cena: 244 zł
Hit cenowy
Wysyłka do 24h
Zestaw mebli ogrodowych Volvito jasnoszary/grafitowy

Zestaw mebli ogrodowych Volvito jasnoszary/grafitowy

1759 zł
Cena regularna: 2679 zł
Najniższa cena: 1774 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 24h

Na pytanie, ile kosztują usługi ogrodnicze w 2022 roku, nie da się odpowiedzieć jednym zdaniem. Znając jednak podstawowe kwoty, możesz bez trudu obliczyć, ile będą mniej więcej kosztować usługi, których będziesz potrzebował. Jeśli specjaliści przygotują Twój ogródek do sezonu, a Ty nie będziesz miał czasu, by później o niego dbać, musisz również liczyć się z poniesieniem kosztów regularnej pielęgnacji ogrodu, by Twoja przydomowa przestrzeń wyglądała schludnie i atrakcyjnie.


Inne artykuły w tej kategorii

Hamak w ogrodzie – jak zawiesić hamak w ogrodzie? Sprawdź inspiracje i pomysły

Hamak w ogrodzie – jak zawiesić hamak w ogrodzie? Sprawdź inspiracje i pomysły

Jak obudować basen? Zobacz niesamowitą zabudowę basenu Pani Kasi

Jak obudować basen? Zobacz niesamowitą zabudowę basenu Pani Kasi

Lilak pospolity (bez) – jak sadzić, przycinać i rozmnażać bez?

Lilak pospolity (bez) – jak sadzić, przycinać i rozmnażać bez?

Basen kanadyjski – co to jest? Sprawdź rodzaje, montaż i ceny basenów kanadyjskich

Basen kanadyjski – co to jest? Sprawdź rodzaje, montaż i ceny basenów kanadyjskich

Jesienny taras – 5 pomysłów na jesienny wystrój tarasu

Jesienny taras – 5 pomysłów na jesienny wystrój tarasu

Domek z palet – jak zrobić domek dla dzieci z palet? Poradnik krok po kroku

Domek z palet – jak zrobić domek dla dzieci z palet? Poradnik krok po kroku

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka do 24 godzin

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.