Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kalendarz ogrodnika – co kiedy sadzić? Zaplanuj prace w ogrodzie na cały rok

Kalendarz ogrodnika to zebrane w pigułce wskazówki, które pomogą Ci dbać o swój ogród przez cały rok i nie przegapić terminów poszczególnych prac ogrodowych. Przygotowaliśmy dla Ciebie spis czynności na każdy z 12 miesięcy w 2023 roku. Czytaj dalej i dowiedz się, co kiedy sadzić, przycinać, siać czy zabezpieczać. Zaczynamy!

kalendarz ogrodnika co kiedy sadzić
Źródło: Nenad Aksic / Shutterstock

Kalendarz ogrodnika – styczeń 2023

Trawnik

Trawnik w styczniu nie wymaga jeszcze Twojej uwagi. W czasie odwilży możesz jednak obserwować, w których miejscach trawa jest wydeptana. Jeśli na wiosnę planujesz zmianę rozmieszczenia ścieżek w ogrodzie, takie informacje będą bardzo cenne.

Drzewa i krzewy

Jeśli styczniowe dni nie są bardzo mroźne, zajmij się przycinaniem drzewek. Usuń suche i nadłamane gałęzie, a jeśli na drzewie zalega śnieg, zrzuć go, by nie dopuścić do połamania słabszych gałązek. Styczeń to również dobry moment na bielenie pni drzew roztworem wapna palonego, co zapobiega ich nagrzewaniu się i pękaniu.

Kwiaty

W styczniu możesz zasadzić rośliny cebulowe w donicach i przechowywać je w domu w zacienionym miejscu w temperaturze 10-15°C. Możesz również wysiać nasiona roślin jednorocznych do donic w domu. Dzięki temu, gdy warunki pogodowe się zmienią, byliny będą gotowe do posadzenia w ziemi.

Inne prace ogrodnicze

Jeśli w swoim ogrodzie masz oczko wodne, dbaj o to, by jego tafla nie zamarzała.

Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 3,78 m2 pięciosekcyjna z fundamentem 124x305 cm srebrna

Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 3,78 m2 pięciosekcyjna z fundamentem 124x305 cm srebrna

1052 zł
Cena regularna: 1579 zł
Najniższa cena: 1108 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 24h
Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 2,3 m2 trzysekcyjna z fundamentem 124x185 cm srebrna

Szklarnia ogrodowa aluminiowa poliwęglanowa 2,3 m2 trzysekcyjna z fundamentem 124x185 cm srebrna

773 zł
Cena regularna: 1299 zł
Najniższa cena: 814 zł
Cena WOW!
Wysyłka do 24h

Kalendarz ogrodnika – luty 2023

Drzewa i krzewy

Jeśli w styczniu zdecydowałeś się na bielenie drzew, w lutym powtórz ten zabieg. W lutym przytnij również gałęzie krzewów i drzew owocowych, takich jak porzeczki, borówki amerykańskie, agrest czy jabłonie, a także inne krzewy liściaste niedające owoców.

Rośliny iglaste

Przyjrzyj się iglakom, usuń uszkodzone pędy i przytnij gałęzie gatunków żywicznych, jeśli to możliwe.

Kalendarz ogrodnika – marzec 2023

Trawnik

Kiedy śnieg stopnieje, usuń pozostałości zeschniętej trawy. Jeśli po zimie na trawniku powstały nierówności, wyrównaj je poprzez wałowanie.

Kwiaty

Marzec to miesiąc, w którym narzędzia ogrodnicze idą w ruch! To dobry moment na przygotowanie rabat pod rośliny jednosezonowe. Zasadzone wcześniej rośliny cebulowe zasil nawozem. Rozsadź również do pojedynczych niedużych pojemników gęsto rosnące siewki roślin jednorocznych, które wysiałeś w styczniu.

Drzewa i krzewy

Koniec marca to czas na przycięcie młodych drzewek, które posadziłeś jesienią ubiegłego roku. Końcem miesiąca, jeśli wszystko wskazuje na to, że pogoda będzie już stabilna, możesz posadzić młode drzewka oraz poluzować otuliny krzewów, które zabezpieczyłeś zimą.

Dowiedz się więcej: Marzec w ogrodzie – jakie prace ogrodowe należy wykonać w marcu?

Zestaw mebli ogrodowych Volvito jasnoszary/grafitowy

Zestaw mebli ogrodowych Volvito jasnoszary/grafitowy

2138 zł
Cena regularna: 2399 zł
Najniższa cena: 2399 zł
Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

Zestaw mebli ogrodowych Campionna szare/drewno akacjowe

2987 zł
Cena regularna: 3349 zł
Najniższa cena: 3349 zł
Wysyłka do 24h
Zestaw mebli ogrodowych Titawin sofa z dwoma fotelami i dwoma stolikami

Zestaw mebli ogrodowych Titawin sofa z dwoma fotelami i dwoma stolikami

3213 zł
Cena regularna: 3299 zł
Najniższa cena: 3069 zł
Wysyłka do 48h
Zestaw mebli ogrodowych Firber w stylu boho sofa z dwoma fotelami i stolikiem beżowy
4.5 / 5

Zestaw mebli ogrodowych Firber w stylu boho sofa z dwoma fotelami i stolikiem beżowy

2099 zł
Wysyłka do 48h

Kalendarz ogrodnika – kwiecień 2023

Trawnik

Jeśli kwiecień w ogrodzie będzie ciepły, trawa zacznie szybko rosnąć. Około połowy miesiąca możesz skosić ją pierwszy raz w sezonie. Jeżeli miesiąc będzie suchy, nawadniaj regularnie trawnik i jeśli jest taka konieczność, pozbądź się szkodników.

Kwiaty

Kwiecień to czas, kiedy w stałe miejsca możesz posadzić gatunki odporne na chłód. Te bardziej wrażliwe na niskie temperatury możesz posadzić w szklarni. To również dobry moment na posadzenie bylin, przycięcie zniszczonych przez zimowe temperatury róż oraz posadzenie nowych.

Drzewa i krzewy

W kwietniu drzewa i krzewy nie będą potrzebowały Twojej dużej uwagi, pamiętaj jednak, by regularnie sprawdzać, czy nie pojawiły się na nich pasożyty.

Warzywa

Pierwsza połowa kwietnia to dobry moment na wysianie do gruntu strączków, a także cebuli oraz pietruszki. W drugiej połowie miesiąca możesz zająć się wysianiem:

 • buraków,
 • pora,
 • rzodkiewki,
 • kalafiora,
 • wczesnych odmian kapusty.

Inne prace ogrodnicze

Jeśli masz w swoim ogrodzie oczko wodne, kwiecień to dobry moment na sprawdzenie, czy roślinność za bardzo się nie rozrosła. Jeśli tak się stało, podziel rośliny i przerzedź je. Jeśli chcesz, teraz możesz również posadzić nowe rośliny. Koniec kwietnia to również dobry moment na posprzątanie i przygotowanie miejsca wypoczynkowego i wyciągnięcie mebli ogrodowych.

Przeczytaj też: Wiosna w ogrodzie – jakie wykonać prace i jakie kwiaty posadzić?

Kalendarz ogrodnika – maj 2023

Trawnik

Trawa w maju rośnie bardzo intensywne, pamiętaj więc o jej regularnym koszeniu – minimum raz na dwa tygodnie. Dbaj również o to, by trawnik był dobrze nawodniony. W maju możesz również pierwszy raz użyć specjalnego nawozu do trawy, by pomóc jej rosnąć.

Kwiaty

W maju należy dbać przede wszystkim o odchwaszczanie rabatek. Po 15 maja, czyli zwykle po ostatnich wiosennych przymrozkach, możesz zacząć wysiewać aksamitki, nasturcje, maciejki, a donice ogrodowe, balkonowe i tarasowe udekorować pelargoniami czy surfiniami.

Drzewa i krzewy

W maju przede wszystkim dbaj o to, by na drzewach i krzewach nie zadomowiły się pasożyty. Opryskuj je regularnie preparatami przeciwgrzybiczymi i środkami przeciw owadom. Zabezpiecz również drzewa i krzewy przed przędziorkiem. Regularnie podlewaj krzewy z dojrzewającymi miękkimi owocami.

Warzywa

Jeśli zastanawiasz się, kiedy siać ogórki i jaki jest najlepszy termin do sadzenia pomidorów, to właśnie teraz przyszła na to pora! Z wysiewem bezpośrednio do gruntu zaczekaj jednak do drugiej połowy maja, kiedy nocne przymrozki raczej już nie występują.

Inne prace ogrodnicze

W maju do swojego ogrodowego oczka wodnego możesz wpuścić ryby. Pamiętaj też o tym, by regularnie oczyszczać wodę z glonów. W maju warto również zadbać o warstwę ściółki pod nowymi krzewami czy kwiatami. Dobrze sprawdzi się np. kora drzew iglastych czy torf.

Dowiedz się więcej: Jakie prace w ogrodzie wykonać w maju?

Kalendarz ogrodnika – czerwiec 2023

Trawnik

W czerwcu trawnik należy regularnie przycinać, mniej więcej raz w tygodniu. Bardzo ważne jest również systematyczne nawadnianie, ponieważ czerwce bywają często suche i bezdeszczowe.

Kwiaty

Czerwiec to dobry czas na zasianie roślin dwuletnich, np. niezapominajek czy stokrotek. W czerwcu zajmij się również rozmnażaniem bylin kwitnących wiosną oraz porządkowaniem róż, m.in. podwiązywaniem nowych pędów. Czerwiec to także dobry moment na wysianie kwiatów kwitnących późnym latem, np. bratków czy fiołków.

Drzewa i krzewy

Czerwiec to miesiąc, w którym w końcu możesz cieszyć się pysznymi truskawkami, czerwonymi porzeczkami i agrestem. Czerwiec to również czas, w którym wielu ogrodników musi zmagać się z plagą szpaków, które usilnie próbują wykradać owoce ich pracy.

Warzywa

W czerwcu pierwsze warzywa, np. sałata, rukola czy szparagi będą już gotowe do zbiorów. Jeśli jeszcze nie wysiałeś pomidorów czy ogórków, nadal możesz to zrobić.

Sprawdź też: Jakie prace w ogrodzie wykonać w czerwcu?

Kalendarz ogrodnika – lipiec 2023

Trawnik

Jeśli chodzi o pielęgnację trawnika, w lipcu nic się nie zmienia. Nadal istotne jest jego regularne przycinanie oraz podlewanie, szczególnie w upalne i suche dni.

Kwiaty

W lipcu pamiętaj o:

 • regularnym usuwaniu zwiędłych lub uschniętych kwiatów – taki zabieg poprawi wzrost całej rośliny oraz sprawi, że rabatki i balkonowe donice będą wyglądały znacznie atrakcyjniej,
 • wysianiu roślin rabatowych, które zakwitną wiosną kolejnego roku,
 • regularnym podlewaniu, podczas upałów i suszy nawet dwa razy dziennie.

Warzywa

Rosnące w Twoim ogródku warzywa mogą wymagać wzmocnienia, dlatego zadbaj o ich regularne nawożenie. W lipcu możesz również wysiać marchew czy rzepę.

Inne prace ogrodnicze

W miesiącach urlopowych zadbaj o to, by przygotować swój ogród do Twojego wyjazdu na wakacje. Przed wyjazdem skoś trawę, zbierz dojrzałe owoce i warzywa i poodcinaj wszystkie zwiędłe kwiaty. Zadbaj również o ustawienie specjalnego systemu nawadniania lub poproś kogoś bliskiego, by podlewał rośliny pod Twoją nieobecność.

Dowiedz się więcej: Lipiec w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w lipcu?

Lampa ogrodowa Kettle średnica 36 cm

Lampa ogrodowa Kettle średnica 36 cm

469 zł
Lampa ogrodowa Kettle średnica 22 cm

Lampa ogrodowa Kettle średnica 22 cm

279 zł
Lampa ogrodowa Mahe LED czarna wysokość 37 cm

Lampa ogrodowa Mahe LED czarna wysokość 37 cm

569 zł
Zestaw dwóch lampionów ogrodowych Dorissa
5 / 5

Zestaw dwóch lampionów ogrodowych Dorissa

181 zł
Cena regularna: 209 zł
Najniższa cena: 169 zł

Kalendarz ogrodnika – sierpień 2023

Trawnik

W sierpniu trawa rośnie bardzo szybko, dlatego dbaj o to, by kosić i nawadniać ją regularnie.

Drzewa i krzewy

Sierpień to czas, kiedy możesz odpocząć i w pełni korzystać z owoców swojej pracy. Na drzewach owocowych pojawiają się jabłka, śliwki i gruszki, a na krzewach maliny oraz jeżyny. W tym miesiącu nie zasilaj już roślin nawozami. Sierpień to czas, w którym intensywny wzrost nie jest wskazany, ponieważ rośliny muszą przygotować się na nadejście jesieni i niskich temperatur.

Kwiaty

W sierpniu możesz posadzić w swoim ogrodzie cebulki, których kwiaty ozdobią Twoją przestrzeń jesienią. Mogą zakwitnąć nawet kilka dni po zasadzeniu!

Warzywa

Sierpień to czas intensywnych zbiorów warzyw z przydomowego ogródka. Na Twoim stole mogą wylądować marchewki, ogórki, ziemniaki, szpinak, papryka czy pomidory.

Sprawdź więcej: Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać w sierpniu?

Kalendarz ogrodnika – wrzesień 2023

Trawnik

U schyłku lata trawnik coraz rzadziej będzie wymagał przycinania i podlewania. W tym okresie możesz użyć również preparatów grzybobójczych.

Kwiaty

W nasłonecznionych miejscach możesz posadzić tulipany czy krokusy. Te cebulki, które nie powinny zimować w gruncie, wykop, odetnij korzenie i liście, oczyść i przechowuj w temperaturze ok. 10°C. Możesz również wysiać mrozoodporne rośliny jednoroczne (np. nagietek lekarski), które pięknie zakwitną na wiosnę.

Inne prace ogrodowe

We wrześniu dni i noce stają się chłodniejsze, dlatego jeśli w Twoim oczku wodnym pływają egzotyczne gatunki ryb, teraz jest najlepszy moment, by przenieść je do domowego akwarium.

Czytaj dalej: Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać we wrześniu?

Kalendarz ogrodnika – październik 2023

Drzewa i krzewy

Październik to najlepszy moment na przesadzenie lub zasadzenie drzew iglastych czy roślin wiecznie zielonych.

Warzywa

Jesień to czas zbiorów dyni, kabaczków, kalafiorów, ziemniaków, marchwi i pasternaku. Upewnij się, że przed nadejściem mrozów zebrałeś wszystkie warzywa, by nic się nie zmarnowało. Po oczyszczeniu ogródka przekop ziemię i wymieszaj ją z nawozem organicznym.

Inne prace ogrodnicze

Jeśli tego roku korzystałeś ze szklarni, w październiku oczyść ją i zdezynfekuj, by była gotowa na kolejny sezon.

Dowiedz się więcej: Październik w ogrodzie – jakie prace w ogrodzie wykonać w październiku?

Kalendarz ogrodnika – listopad 2023

Drzewa i krzewy

Wokół tych krzewów, które są wrażliwe na mróz, usyp kopczyki z ziemi. Ciepłolubne gatunki możesz owinąć również agrowłókniną lub matą szkółkarską.

Kwiaty

Posadzone w poprzednich miesiącach cebulki po pierwszych przymrozkach przykryj gałązkami lub suchymi liśćmi. To samo zrób z rozetami roślin dwuletnich.

Inne prace ogrodnicze

W listopadzie skup się również na zgrabieniu i usunięciu opadających z drzew liści. Ich niewielka ilość nie zaszkodzi, ale jeśli pokryją cały trawnik, do trawy nie będzie docierać dostateczna ilość światła, przez co stanie się ona podatna na powstawanie grzybów. Zgrabione liście możesz przerobić na kompost.

Sprawdź poradnik: Listopad w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w listopadzie?

Kalendarz ogrodnika – grudzień 2023

Drzewa i krzewy

Grudzień to w kalendarzu ogrodnika i rolnika spokojny czas. Regularnie sprawdzaj okrycia swoich roślin. Jeśli temperatura spada do kilkunastu stopni poniżej zera, możesz zastosować dodatkową warstwę agrowłókniny lub słomy. Jeśli śnieg uszkodzi gałęzie drzew lub krzewów, należy szybko je uciąć, a odsłonięte miejsca zabezpieczyć maścią ogrodniczą.

Inne prace ogrodnicze

Ozdabiając ogrodowe iglaki na święta, staraj się wykorzystywać lekkie, nieinwazyjne ozdoby. Zwróć również uwagę, by lampki, którymi oplatasz drzewka, były przeznaczone do użytku na zewnątrz.

Dowiedz się więcej: Grudzień w ogrodzie – jakie prace ogrodowe wykonać w grudniu?

Plan działania jest najważniejszy! Właśnie dlatego systematyczne zaglądanie do kalendarza ogrodnika na 2023 rok jest tak istotne. Dobrym pomysłem będzie również przeniesienie zadań, które dotyczą Ciebie i Twojego ogrodu do podręcznego kalendarza – np. tego wiszącego na ścianie w kuchni. Dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że niczego nie przegapisz, a Twój ogród będzie wyglądał pięknie o każdej porze roku.


Inne artykuły w tej kategorii

Ogród na dachu – jak go założyć i zaaranżować? Sprawdź porady i inspiracje

Ogród na dachu – jak go założyć i zaaranżować? Sprawdź porady i inspiracje

Pomysłowy ogród wieloletni – jakie rośliny wybrać?

Pomysłowy ogród wieloletni – jakie rośliny wybrać?

Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać we wrześniu?

Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać we wrześniu?

Sadzenie róż: jak i kiedy sadzić róże?

Sadzenie róż: jak i kiedy sadzić róże?

Pomysły na żywopłot. Inspiracje oraz pielęgnacja

Pomysły na żywopłot. Inspiracje oraz pielęgnacja

Leżak grawitacyjny – co to jest i jaki wybrać do ogrodu, na taras i balkon?

Leżak grawitacyjny – co to jest i jaki wybrać do ogrodu, na taras i balkon?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.