Ogród

Jak zrobić oczko wodne? Budowa oczka wodnego krok po kroku

Jak zrobić oczko wodne we własnym ogrodzie? Oczko wodne jest bardzo popularnym elementem aranżacji wielu przydomowych przestrzeni. Nic dziwnego – taka ozdoba ogrodu nie tylko wygląda przepięknie, ale dodatkowo wprowadza harmonię i działa odprężająco. Widok wody uspokaja, wprawia w dobry nastrój, a w upalne dni daje ukojenie. W takim razie jak zrobić oczko wodne w ogrodzie? Czy budowa oczka wodnego jest trudna? Czytaj dalej – dziś wyczerpująco odpowiemy na te pytania.

oczko wodne jak zrobić
Sprawdź wyprzedaż akcesoriów do ogrodu >>

Jak zrobić oczko wodne?

Oczko wodne w ogrodzie możesz zbudować samodzielnie. Wystarczy trochę czasu, cierpliwości, kilka materiałów i podstawowa wiedza, jak zabrać się do rzeczy. Najczęściej stosowaną metodą jest wykonanie oczka przy pomocy specjalnej folii. Poniżej krok po kroku przeprowadzimy Cię przez wszystkie etapy budowy tego niewielkiego przydomowego zbiornika wodnego. Zaczynamy! Jak zrobić oczko wodne z folii?

Do budowy oczka wodnego będą Ci potrzebne:

  • folia do oczek wodnych,
  • piasek lub włóknina,
  • kamienie (mniejsze na dno, większe na brzeg),
  • rośliny,
  • łopata,
  • pompa i filtr do wody.
Czy porzebujesz pozwolenia na budowę oczka wodnego? Sprawdź >>

Budowa oczka wodnego krok po kroku

Poniżej przedstawiamy 7 prostych kroków, które są odpowiedzią na pytanie: „jak zbudować oczko wodne?”. Ile będziesz potrzebować czasu? Wszystko zależy od tego, czy chcesz zbudować małe, czy duże oczko wodne. Tak naprawdę najwięcej czasu pochłaniają wykopy i ukształtowanie dna. Późniejsze prace to już sama przyjemność!

Krok 1. Wyznaczenie miejsca na oczko wodne

Zanim przystąpisz do budowy oczka wodnego w ogrodzie, dobrze przemyśl, gdzie ma się znajdować zbiornik. Najlepiej, by oczko wodne było usytuowane w miejscu, które jest nasłonecznione przez kilka godzin w ciągu dnia. Jeśli w Twoim ogrodzie jest zagłębienie, w którym naturalnie gromadzi się woda, możesz je pogłębić i wykorzystać do budowy oczka.

Krok 2. Wykop i ukształtowanie oczka wodnego

Kiedy już znajdziesz miejsce i zdecydujesz się, czy chcesz zbudować duże, czy małe oczko wodne, czas przystąpić do wykopów. W tym momencie możesz również zająć się modelowaniem półek wodnych, na których posadzisz rośliny. Oczko wodne powinno mieć minimum 10 m² i 1 m głębokości (szczególnie, jeśli chcesz wpuścić do niego rybki).

Krok 3. Przygotowanie dna oczka wodnego

Zanim w wykopanej niecce położysz folię, musisz przygotować dno. To bardzo ważny etap, ponieważ ostre krawędzie wystających kamieni mogą uszkodzić folię. Możesz do tego wykorzystać włókninę lub po prostu wyłożyć dno warstwą piasku.

Krok 4. Położenie folii

Przyszedł czas na położenie folii. Układanie rozpocznij od dna oczka i kieruj się ku górze. Folia powinna leżeć luźno, nie napinaj jej, ani nie rozciągaj.

jak zrobić oczko wodne

Krok 5. Montaż filtra i pompy do wody

Kiedy Twoje oczko będzie już wyłożone folią, zamontuj pompę i filtr, które pomogą w utrzymaniu czystości wody w zbiorniku. Gotowy filtr możesz kupić w sklepie lub wykonać go własnoręcznie. Jak zrobić filtr do oczka wodnego? Wystarczy beczka, rury (mogą być kanalizacyjne PVC), silikon lub żywica do uszczelnienia rur i materiał filtrujący, np. keramzyt. Zasada działania jest prosta – woda z oczka jest pompowana do beczki, przepuszczana przez złoża filtrujące, a następnie wypompowywana z powrotem do zbiornika. Taki filtr nadaje się do oczek wodnych o dużej pojemności.

Krok 6. Wykończenie brzegu oczka wodnego

Brzeg oczka wodnego najlepiej wykończyć za pomocą płaskich kamieni, dzięki którym przykryjesz warstwę folii. Teraz jest również moment na obłożenie kamieniami dna.

Krok 7. Nasadzenie roślin i wykonanie dekoracji oczka wodnego

Doszedłeś do najprzyjemniejszego etapu, czyli momentu sadzenia roślin. Wybierając rośliny, pamiętaj, by dostosować gatunek do głębokości, na jakiej planujesz go posadzić. Najgłębiej sadzi się np. lilie wodne, a w najpłytszej strefie trzciny, pałki czy strzałki wodne.

Inne sposoby na oczko wodne w ogrodzie

Wyłożenie wykopu folią to jednak niejedyny sposób na oczko wodne. Jak zrobić je inną metodą? Możesz wykorzystać gotową formę z tworzywa sztucznego, wylać zagłębienie betonem lub… zrobić oczko z opony lub wanny.

budowa oczka wodnego

Jak zrobić oczko wodne z opony?

Może brzmi dziwnie, ale oczko wodne z opony może się prezentować naprawdę pięknie! Będziesz potrzebował dużej opony (świetnie sprawdzi się np. taka od traktora) i do tego standardowo – folii, kamieni i roślin. Zacznij od ścięcia górnego brzegu opony. Następnie wykop w ziemi nieckę dopasowaną do wielkości ogumienia i umieść w niej oponę. Całość przykryj folią i postępuj dalej, zaczynając od punktu 5 z naszej instrukcji.

Jak zrobić oczko wodne z wanny?

Do zrobienia oczka wodnego możesz wykorzystać również starą, nieużywaną wannę. Wystarczy, że wkopiesz wannę w ziemię, obłożysz ją folią, wyłożysz kamieniami i dodasz dekoracje ogrodowe. Atrakcyjne oczko wodne o pięknym, regularnym kształcie gotowe!

Niewiele potrzeba, by we własnym ogrodzie cieszyć się prywatnym, małym zbiornikiem wodnym. Jeśli chcesz, w oczku wodnym możesz hodować również rybki – pamiętaj jednak, że muszą mieć dobre warunki, czystą wodę oraz miejsce, by się poruszać. Oznacza to, że im głębszy będzie zbiornik, tym lepiej dla rybek.

Jak urządzić ogród z oczkiem wodnym? Zainspiruj się >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze