Co szukasz?
Zobacz także
Trendy 2020

Modny ogród – trendy ogrodowe i nowości na 2020 rok

Co zobaczymy w ogrodach w 2020 roku? Producenci mebli i dodatków ogrodowych stawiać będą na kolory ziemi oraz naturalne surowce lub tworzywo sztuczne z recyklingu. Wśród roślin największą popularnością cieszyć się będą kwitnące gatunki odporne na suszę, a także te w odcieniach popularnego indygo. Projektanci w modnych ogrodach coraz większy nacisk kłaść będą na naturalne aranżacje oraz zrównoważone ogrodnictwo. Przedstawiamy najważniejsze trendy ogrodowe na 2020 rok.

Modne meble ogrodowe – co wybrać w 2020 roku?

W sezonie 2020 meble ogrodowe zaskakują nas na wiele sposobów. Modele z najnowszych kolekcji wysokiej klasy producentów są nie tylko wygodne, odporne na działanie czynników zewnętrznych, ale także starannie wykonane. Zaprojektowane są one również w taki sposób, że na pierwszy rzut oka trudno ocenić, czy są to meble do wnętrz, czy też ogrodowe. To działanie celowe, bowiem taras obecnie uznawany jest za przedłużenie salonu i powinien sprzyjać relaksowi. Do ich produkcji większość wytwórców wykorzystuje – zgodnie z trendami na 2020 rok – naturalne surowce. Są to m.in. rattan, wiklina, trawa morska, liście bananowca, juta, sizal, ale też drewno, wełna, kamień, metal czy szkło. Co z plastikowymi meblami ogrodowymi? Nadal są one popularne, jednak – w trosce o środowisko naturalne – do ich stworzenia wykorzystuje się przede wszystkim tworzywa sztuczne z recyklingu.

Tu znajdziesz wszystkie meble ogrodowe >>

Jakie kolory mebli ogrodowych będą modne w 2020 roku? Podobnie jak w przypadku wnętrz najczęściej wykorzystywane są zgaszone kolory ziemi – od złamanej bieli i beżu, przez terakotowy pomarańczowy po ciemny brąz. Dużym zainteresowaniem cieszą się także meble w „przybrudzonych” odcieniach zieleni, niebieskiego czy różu. Meble ogrodowe w 2020 roku mają albo zupełnie gładką powierzchnię (np. modne modele z tworzywa sztucznego), albo wręcz przeciwnie - wyraźną fakturę będącą efektem zaplatania np. tkaniny, rattanu czy juty. W przypadku tapicerowanych mebli ogrodowych, ale także tarasowych dodatków takich jak dywany, poszewki na poduszki czy koce, coraz chętniej wykorzystywane są wzorzyste, wypukłe tkaniny wełniane o etnicznym charakterze i kolorystce.

Kwiaty ogrodowe – nowości i trendy na 2020 rok

Wśród kolorów roku 2020 pojawiło się kilka odcieni niebieskiego i granatowego (m.in. Classic Blue od Pantone, Naval SW 6244 od Sherwin-Williams oraz Chinese Porcelain od PPG Paints). Niebieski króluje nie tylko we wnętrzach, ale także w ogrodach. Wśród najmodniejszych aranżacji ogrodowych na 2020 roku pojawiają się więc rabaty kwiatowe wykorzystujące takie odmiany jak np. irysy, łubiny, niezapominajki, szafirki, hortensje, czosnki ozdobne, chabry, ostróżki, lobelie czy też niebieskie odmiany lawendy. Kolejnym trendem ogrodowym w 2020 roku są rośliny ozdobne odporne na susze. Jest to odpowiedź branży ogrodniczej na coraz wyraźniej widoczne zmiany klimatyczne i problemy z dostępnością do zasobów wody pitnej.

Producenci nasion, szkółki roślin oraz projektanci wprowadzają do swoich ofert i projektów lubiące suszę preriowe odmiany kwiatów takie jak np. perovskia, lawenda, jeżówka, rudbekia, szałwia, krwawnik, pysznogłówka, liatra, przetacznik, dziewanna, łubin, kocimiętka, mięta czy rozchodnik. Nadal popularnością cieszą się także – znane z dużej odporności na suszę – trawy ozdobne. Wśród trendów ogrodowych na 2020 rok pojawiły się także ogrody wiejskie – inspirowane zieleńcami naszych babć. Po latach dominacji ogrodów „jak spod linijki” – z idealnie przyciętym trawnikiem oraz szpalerem tuj przy ogrodzeniu, projektanci popularyzują rozwiązania nawiązujące do dawnych ogrodów. Coraz częściej obok rabat kwiatowych z takimi odmianami jak łubin, słoneczniki, malwy, floksy czy piwonie, pojawiają się rabaty warzywne. W 2020 roku – podobnie jak przed sezonem – najmodniejsze będą podwyższone, czyli podniesione rabaty nazywane też rabatami skrzyniowymi.

Źródło: shutterstock
Źródło: shutterstock

Ogród przyjazny zwierzętom – aranżacja ogrodu w 2020 roku

W 2020 roku coraz większą popularnością cieszyć się będą także kwietne łąki, które projektanci radzą wysiewać zamiast zwykłych trawników. Po co? Są one przyjazne owadom tzw. zapylaczom, a jednocześnie podczas suszy zachowują zdecydowanie lepszą kondycję niż krótko przycięty trawnik dywanowy. Jeszcze przed rokiem mieszanki nasion do wysiania kwietnych łąk oferowane były przez nielicznych producentów, obecnie w swojej ofercie ma je większość firm. Jakie kwiaty są szczególnie chętnie zapylane przez owady? Jeżówki, lawendy, facelie, mięta, kocimiętka, kosmosy, nachyłki, astry, nawłocie, przetaczniki, cynie, orliki, wrzosy i wrzośce.

Aby zaprosić pszczoły czy trzmiele do ogrodu, nie trzeba siać łąki – wystarczy nie kosić i nie odchwaszczać trawnika, na którym z pewnością wyrosną mniszki lekarskie, stokrotki czy bluszczyki kurdybanki. W ofertach firm ogrodniczych na 2020 rok, prezentowanych na targach branżowych, znalazły się także akcesoria, dzięki którym nasz ogród stanie się bardziej przyjazny dla zwierząt. Producenci, ale też osoby zachęcające do dbania o środowisko naturalne, zachęcają do wieszania w ogrodzie domków dla owadów, w tym domków dla pszczół murarek. Oprócz tego, biorąc pod uwagę coraz częstsze i dłuższe okresy suszy, warto w ogródku, ale równie np. na większym balkonie, zamontować poidełko dla ptaków. Przeważnie są to dekoracyjnie zdobione misy na kolumnie.

Wertykalne ogrody – nowości ogrodowe 2020 roku

Wertykalne ogrody, a więc systemy umożliwiające uprawę wielu roślin na ścianach, cieszą się dużym zainteresowaniem już od kilku sezonów. W 2020 roku jednak można jednak spodziewać się ich nie tylko we wnętrzach, jak do tej pory, ale także na zewnątrz. Realizacje i aranżacje producentów pokazują, że wertykalny ogród jest rozwiązaniem polecanym nie tylko osobom, które dysponują małą przestrzenią, np. niewielkim balkonem. Oczywiście w takich aranżacjach sprawdzą się one najlepiej. Zaskakujący w tym roku jest jednak fakt, że producenci namawiają nas na maksymalne wykorzystanie ścian na tarasie, a nawet płotu ogrodu.

Jakie wertykalne ogrody będą modne w 2020 roku? Nie tylko znane nam sprzed sezonu systemy wykonane z tworzywa sztucznego, ale także ogrody wertykalne z drewna czy też ogrody wertykalne z betonu. Ciekawym pomysłem są także wiszące kieszenie uszyte z odpornych na działanie wody i słońca materiałów – w sezonie 2020 przybierają one albo pastelowe, optymistyczne barwy, albo kolory ziemi (np. beżowej juty). Są one łatwiejsze w zastosowaniu oraz przeniesieniu, jeżeli zechcemy zmienić aranżację tarasu czy balkonu.

Naturalnie i dziko – trendy w aranżacji ogrodów na 2020 rok

Jakie aranżacje ogrodów będą cieszyć się najmodniejsze w 2020 roku? Projektanci jednym głosem mówią, że nadchodzi czas powrotu do dzikiej natury. Co oznacza to w praktyce? Coraz częściej w aranżacjach ogrodowych pojawiać się będą rabaty inspirowane naturą, a więc z wykorzystaniem gatunków występujących dziko w okolicy, w której powstaje ogród. Oprócz tego do ogrodów wprowadzone zostaną – jak przed dekadami – materiały takie jak naturalne kamienie, cegły, żwir, stare drewno (lub jego wysokiej jakości imitacje), a także drewniane pnie czy korzenie. Modne ścieżki ogrodowe 2020 roku będą inspirowane ogrodami angielskimi, a więc wykonane zostaną ze żwiru, cegły czy płyt kamiennych, które wypierają z powodzeniem od kilku lat ścieżki ułożone z kostki brukowej.

W naturalnym ogrodzie nie powinno też zabraknąć źródła wody, którego dźwięk koi po długim dniu w pracy. Kamienne kaskady, oczka wodne, miniaturowe wodospady to wielki hit 2020 roku zarówno we wnętrzach, jak i w ogrodzie. Rozmiar gotowych rozwiązań jest różny, dlatego z powodzeniem można znaleźć niewielki model także na balkon w bloku. Uzupełnieniem naturalnego, dzikiego ogrodu będą również meble i dodatki wykonane z naturalnych surowców, np. wiklinowe, rattanowe czy drewniane meble, jutowe dywany, wełniane poszewki na poduszki, drewniane lampiony czy elementy małej architektury z wykorzystaniem drewna, cegły i lin jutowych.

Zrównoważone ogrodnictwo – trendy w ogrodzie w 2020 roku

Zrównoważone ogrodnictwo to trend, który towarzyszy nam od lat. W ostatnich sezonach, przez coraz lepiej widoczne skutki zmian klimatycznych, takie jak susza czy wymieranie owadów, staje się nie tyle modą, ile koniecznością. Co można zrobić w swoim ogrodzie, aby nie oddziaływać negatywnie na środowisko naturalne? Najprostszym rozwiązaniem jest uruchomienie kompostownika zarówno w ogrodzie, jak i w domu (w wersji miniaturowej, do użytku we wnętrzach). Dlaczego? Kompostowanie resztek organicznych zarówno z prac ogrodowych, jak i np. gotowania (obierki warzywa i owoców), pozwala na samodzielną produkcję wartościowego podłoża dla roślin bogatego w składniki odżywcze. Oprócz tego stosowanie naturalnej ściółki (np. skoszonej trawy) i kompostu gwarantują, że woda nie będzie wyparowywać z gleby nawet w czasie suszy. Producenci w 2020 roku oferują nam olbrzymi wybór kompostowników ogrodowych – wykonane są one zarówno z drewna, jak i z tworzyw sztucznych z recyklingu.

Kompostownik – co warto wiedzieć o kompostowaniu w ogrodzie?
Tu znajdziesz kompostowniki >>

Pozytywny wpływ na środowisko naturalne ma również zbieranie i wykorzystywanie do podlewania roślin deszczówki. Gromadzenie deszczówki jest gorącym trendem w ogrodzie w 2020 roku, a wśród nowości ogrodniczych na targach zapowiadających sezon 2020 pojawiło się wiele rozwiązań, które mają nam to ułatwić. Producenci oferują nam nie tylko olbrzymie, zakopywane w ziemię zbiorniki betonowe czy z tworzyw sztucznych. Jeżeli nie chcesz przekopywać swojego zadbanego ogrodu, możesz sięgnąć po małe, zgrabne zbiorniki, które łączy się z rynną. Wykonane są one z tworzywa sztucznego lub metalu, ale przeważnie mają elegancką, pasującą do stylu ogródka obudowę, np. drewnianą lub terakotową (lub dobrze je imitującą).

Zastanawiasz się, jakie trendy będą obowiązywać w ogrodach w 2020 roku? Nie wiesz, jakie rośliny posadzić, aby były nie tylko piękne, ale też odporne na suszę? Chcesz wiedzieć, jakie meble i aranżacje będą chętnie wybierane przez projektantów? Zobacz nasze podsumowanie najważniejszych trendów w ogrodnictwie na 2020 rok.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze
Piękne zdjęcia! Uważam, że ogród powinien być przede wszystkim przyjazny zwierzętom, gdyż dzięki nim on "żyje" !:) Jeśli chodzi o dodatki to ja stawiam na te drewniane, jakoś bardziej mi odpowiadają. Tutaj https://miastko24.pl/pl/651_materialy_partnera/5514_oryginalna-aranzacja-ogrodu---na-jakie-ozdoby-ogrodowe-stawiamy-w-tym-roku-.html znalazłam również kilka ciekawych inspiracji. Warto zawsze zaczerpnąć powiewu nowych pomysłów. :)
  • Dodano 12 dni temu