Kalendarz ogrodnika. Jakie prace w ogrodzie musisz wykonać w sierpniu?

Choć sierpień to miesiąc wakacyjny, ogrodnicy nie mogą myśleć o urlopie! Na rabatach, trawnikach i klombach lato w pełni, dlatego przydomowy zieleniec wymaga stałego doglądania i pielęgnacji. Jakie prace ogrodowe należy zatem wykonać w sierpniu z myślą o nadchodzącej jesieni albo i o przyszłym sezonie? Zapraszamy do lektury!

kącik wypoczynkowy w ogrodzie
lawenda ogrodowa

Jak dbać o kwiaty w sierpniu?

Sierpień to miesiąc, w którym stale należy doglądać kwiatów ogrodowych. Przede wszystkim nie można zapominać o systematycznym odchwaszczaniu oraz podlewaniu klombów. Jeżeli widzisz, że niektóre kwiatostany już przekwitły, usuń je, aby roślina lepiej się rozwijała. W sierpniu warto przyciąć takie kwiaty jak lawenda, a także rozmnożyć niektóre gatunki. Do drugiej grupy z pewnością zaliczają się wrzosy. Chcąc je rozmnożyć, należy pobrać sadzonki z roślin przed kwitnieniem i wykorzystać te odcinki pędów, na których nie ma jeszcze kwiatostanu. Przez cały miesiąc możesz dzielić fiołki, floksy, smagliczki, dąbrówki, barwinki, kosaćce, goździki brodate. Z dzieleniem piwonii lepiej poczekać na drugą połowę miesiąca.

krzewy i drzewa ogrodowe

Ponadto zasadź siewki roślin dwuletnich – bratków, stokrotek, niezapominajek, malw. Sierpień to także miesiąc, w którym należy pobrać i ukorzenić sadzonki wiecznie zielonych krzewów, a także berberysów, szczodrzeńca, ogników, ostrokrzewów. Oprócz tego warto zebrać nasiona roślin do przeszłorocznego siewu i równocześnie wziąć się za sadzenie roślin cebulowych, które będą cieszyć oko w kolejnych miesiącach. Są to m.in. jesienne zimowity i krokusy siewne, a także wiosenne lilie i przebiśniegi (pierwsza połowa sierpnia) oraz narcyzy i szachownice (druga połowa miesiąca).

ławka ogrodowa w krzewach

Jak dbać o trawnik w sierpniu?

Sierpień to miesiąc, w którym trawnik wymaga szczególnej troski – zwłaszcza w upalne dni. Trawę należy podlewać nawet codziennie, koniecznie po południu – w południe bowiem słońce grzeje najmocniej i może dojść do poparzenia źdźbeł trawy, a także odparowania nawet 40% wody, która nie będzie miała szansy na dotarcie do korzeni. Trawnik należy podlewać tak obficie, aż woda przesiąknie na głębokość 10–15 cm. Oprócz tego, nie zapominaj o regularnym koszeniu trawy – pamiętaj jednak, aby podczas upałów pozostawić nie mniej niż 6 cm wysokości źdźbeł, ponieważ zbyt krótko przycięta trawa fatalnie znosi suszę. Podczas wyjątkowo upalnych dni możesz pozostawić skoszoną trawę na murawie, dzięki czemu wilgotność podłoża będzie nieco wyższa. Po koszeniu koniecznie zasil i podlej trawnik.

trawnik w domowym ogrodzie

O jakie drzewa i krzewy zadbać w sierpniu?

Sierpień to ostatni miesiąc, w którym należy przyciąć żywopłoty. Oprócz tego w drugiej połowie sierpnia przytnij drzewa oraz krzewy iglaste – cyprysy, jałowce, cisy czy modrzewie. Warto również pamiętać o pobraniu półzdrewniałych sadzonek z drzew oraz nasion liściastych, ponieważ na przełomie sierpnia i września można śmiało rozmnażać iglaki przez sadzonki. Koniec sierpnia to także świetny moment na przesadzanie niewielkich drzew, krzewów iglastych oraz krzewów wiecznie zielonych. Buszując w ogrodzie, nie zapominaj o pielęgnacji krzewów owocowych! Po zebraniu owoców czeka Cię letnie cięcie prześwietlające krzewów jagodowych, takich jak porzeczki, agrest, maliny czy jeżyny.

klomb ozdobny przy tarasie
owoce borówek ogrodowych

Sierpień – drzewa i krzewy owocowe

Sierpień to również moment, w którym koniecznie należy zwrócić się ku drzewkom i krzewom owocowym. Wszystkie gałęzie, które są mocno obciążone owocami, podeprzyj tyczkami, wspornikami lub sprytnie je podwiąż. Dzięki temu rośliny zostaną odciążone, a gałązki zabezpieczone przed złamaniem. Po zbiorach, podobnie jak w przypadku krzewów, koniecznie dokonaj cięć prześwietlających wiśni, śliwek, brzoskwiń czy moreli. Jeżeli w Twoim ogrodzie rosną jabłonie i grusze obsypujące się owocami dopiero pod koniec sierpnia lub na początku września, przytnij gałęzie już w pierwszym tygodniu sierpnia, aby owoce miały lepszy dostęp do światła.

krzewy i drzewa ogrodowe
Tu poznasz produkty, które pomogą Ci zadbać o piękno roślin w ogrodzie >>
mini szklarnia ogrodowa

Warzywa i zioła w sierpniu

Sierpień to miesiąc zarówno zbiorów, jak i nasadzeń. Warto zatem posiać lub zasadzić rośliny, które dadzą plony jesienią i wiosną, np. sałatę masłową, szpinak, koper, jarmuż czy kalarepę. Oprócz tego w sierpniu należy zebrać wyhodowane warzywa i zioła. Sierpniowy warzywniak będzie mógł obdarować Cię między innymi ogórkami, pomidorami, papryką, cebulą, cukinią, kabaczkami czy czosnkiem. W sierpniu należy wysiać także rośliny na nawóz zielony jako poplon po warzywach i jednorocznych roślinach ozdobnych. Miłośnicy truskawek mogą zasadzić truskawki, jednak – uwaga – nie w miejscach, gdzie uprzednio rosły pomidory!

zagonek warzywny w ogrodzie

Sierpień to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku! Bardzo często bywa upalny i słoneczny, dzięki czemu ogród – przy dawce odpowiedniej pielęgnacji – potrafi w pełni rozkwitnąć. Jeśli i Ty chcesz cieszyć się wybujałym, wakacyjnym zieleńcem, nie bagatelizuj sierpniowych obowiązków – klomby i rabaty z pewnością odwdzięczą Ci się swoją urodą!

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wokół domu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wokół domu
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Odpowiednie ustawienie stolika i krzeseł w celu wygodnego wypicia piwa, bądź kilku piw.
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

To na wiosnę 😜😜
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Julia Bereżańska do roboty🧐
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Tomek Szykuj się
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Piękny
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Marta Świtalska Pyrzyńska
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów